Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Friday the 13th

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• viperblade

Zatímco remake A Nightmare on Elm Street dopadl katastrofálně, tohle se ještě dá. Sice je to "lepší" jen o kousek, ale i tak je to… koukatelnější. Především díky námětu, přeci jen postavu Jasona hrálo mnoho herců napříč celou sérií, takže fakt, že opět je Jasonem někdo jiný nemůže nikomu vadit, na rozdíl od nové Noční můry. Co mě potěšilo, byly pěkné slečny, přijatelná stopáž, sem tam nějaký ten dobrý mord a asi dvakrát nebo třikrát jsem se slušně lekl. Co mě nepotěšilo… všechno ostatní. Nejvíce mě dostal fakt, že SPOILER! Jason bere zajatce. Cože!? Pamatujete si, že by v některém z předešlých dílů této série Jason někoho vzal jako zajatce? Proč by to masový vrah dělal? Aby mu dal šanci utéct, že jo… KONEC SPOILERU! Taky nepotěší předvídatelnost, jakým se příběh ubíral (pořadí kdo kdy a jak zemře jsem vždy odhadl, stejně jako ten "překvapivý" konec). A samozřejmě nepotěší samostatná existence tohoto dílu (IMHO série, která má 11 dílů už opravdu nepotřebuje další díly, natož remake), ale co, dneska remaky vládnou… Závěrem musím zopakovat to, co na začátku mého komentáře - čekal jsem to nejhorší, naštěstí se na tento remake jedné ikony let minulých dalo alespoň koukat. Ale že bych to potřeboval vidět podruhé, to se říct nedá… 40 %.(5.2.2012)

Vcelku dobrý horor, ale ve srovnání s původní sérii tomu něco chybí. Chtělo by to to trochu víc atmosféry, originality a méně běhání Jasona. Na druhou stranu podzemní tunely jsou velice slušné a scéna, kdy si Jason poprvé nasazuje svojí masku také nemá chybu. Takže, protože jsem milovníkem všech Pátků 13, budu neobjektivní a dám za 4 hvězdy.(18.8.2009)

• J*A*S*M

Tak jakpak dopadl nový Friday the 13th z pohledu člověka, který většinu původních dílů neviděl, protože ho 80's vyvražďovačky paradoxně přestaly bavit dřív, než se k této zásadní sérii vůbec dostal? No, přestože mi logicky odpadá rozhořčení nad "znesvěcením" oblíbené postavy, nemůžu říct, že by byl tento film nějak zvlášť příjemným hororovým zážitkem. Ukazuje se tu docela podivuhodně smutná skutečnost, že v současné době pod pojmem remake vznikne buď naprostá kopie, anebo naopak paskvil, který by se, kdyby nešlo hlavně o zisk ze "zavedené značky", mohl jmenovat úplně jinak (což jsem poznal i já, ačkoli si už přesně nepamatuju, kdy a jaké Pátky jsem to vlastně viděl). No ale i nezaujatě je Nispelův Friday the 13th pouze normálním teenagerským slasherem (v tom nejhorším smyslu slova), kterých jsou spousty, a další spousty jich bohužel po nečekaném úspěchu tohohle kousku v USA nejspíš vzniknou. Až je mi z té představy nevolno. Remake Texaského masakru se mi upřímně líbil, tudíž jsem i od tohoto filmu očekával přinejmenším mírně nadprůměrnou zábavu, no bohužel jsem se dočkal pouze spousty otravných adolescentů a několika nenápaditých vražd. PS: Po uvedení filmu do českých kin prorokuji hororovým diskuzním fórům zvýšený počet příspěvků od čtrnáctiletých dívčin ve stylu "Pátek třináctýho je upe mocinky best horůrek, žeo..." 4/10(17.2.2009)

• Cervenak

25 minút do úvodného titulku? Uf, to je rekord. A zároveň je to jediná zaujímavá vec na tomto paškvile. Videl som všetky Piatky, sú medzi nimi rýdze odpady, ale tento sa mimoriadne vydaril. Marcus Nispel by už mal konečne dostať súdny zákaz približovať sa ku kamerám či iným veciam, ktoré súvisia s filmárčinou. Scenáristi sa za tento imbecilný zlepenec budú škvariť vo vriacom oleji v najväčšom kotle, aký v Pekle majú. A producenti z Platinum Dunes? O tých už je dávno postarané - tí poslúžia ako palivo, ktorým bude Lucifer podkladať pod ten kotol. Najhorší film, aký som tento rok videl. A to rátam aj Mamma Mia!(5.6.2009)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $65,002,019Tržby Celosvetovo $90,646,114Tržby za predaj DVD v USA $8,189,694 //počet predaných kusov 505,829║ Škoda že ide len o prevarenú vodu, z dobrou ohlušujúcou hudbou od Steva Jablonsky a lakačkami ponúkanými ako na bežiacom páse, len keby to po prvej polovice filmu nezačalo prerastať cez hlavu a ponúklo to aj niečo iné než okukanú pásovú teen-vyvraždovačku. Pre mňa v každom prípade stráviteľnejšie než pôvodný film. /45%/(8.5.2009)

• - Pôvodne bol na post režiséra zvažovaný Jonathan Liebesman, ktorý natočil film Texaský masaker motorovou pílou: Počiatok (2006). Miesto nakoniec dostal Marcus Nispel, ktorý režíroval Texaský masaker motorovou pílou (2003). Ponuku nakrútiť film odmietol Samuel Bayer. (NostraMovies)

• - Aaron Yoo jako Chewie si ve filmu nemusel vůbec zahrát, kdyby mu na poslední chvíli producent Michael Bay tuto roli nenabídnul. Žhavým kandidátem byl totiž David Blue. (Stocki)

• - Richard Burgi ztvárnil ve filmu postavu jménem šerif Bracke, tvůrci postavu pojmenovali po autorovi knihy Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th, kterou sepsal Peter M.Bracke. (Stocki)