Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Friday the 13th

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

Přiznám se, že jsem dosud neměl možnost vidět původní Pátek třináctého ani žádné z jeho pokračování, tím pádem tedy nebudu porovnávat s původními filmy. Tento remake (nebo spíše volné pokračování) nedopadl zase tak špatně, jak mohl dopadnout. Jistě, je to další bezduchá teenagerovská vyvražďovačka a já jako divák se už prostě musím usmívat nad tím, že si američtí teenageři nedají říci a pořád dokola jezdí do vzdálených samot a lesů, kde jsou tím nejsnadnějším soustem pro vraždící maniaky. Ale fajn, dejme tomu, že pro potřeby filmu bylo nezbytné, aby napřed jedna a pak druhá skupinka teenagerů přijela ke Crystal Lake. Pak je nutno se zamyslet nad filmem samotným. Kupí se zde jedna vražda za druhou, až to člověka skoro přestane bavit, protože prostě tenhle film nic jiného než bezduché vyvražďování nenabízí, takže s postupujícím časem film ztrácí na zajímavosti a nakonec jsem si říkal místo obvyklé věty "jak to asi skončí" spíše otázku "kdy to asi skončí". A to je vždycky špatně, pokud dám přednost té druhé otázce. A nezlobte se na mě, ale úplně poslední záběr, kdy jakoby si tvůrci připravovali půdu pro další pokračování, ten mě vysloveně naštval. Ale i přes všechny nedostatky si myslím, že alespoň na ten slabší průměr film dosahuje, a tak mu ty tři hvězdičky, i když jsou hodně nepřesvědivé, uděluji.(15.8.2010)

Vcelku dobrý horor, ale ve srovnání s původní sérii tomu něco chybí. Chtělo by to to trochu víc atmosféry, originality a méně běhání Jasona. Na druhou stranu podzemní tunely jsou velice slušné a scéna, kdy si Jason poprvé nasazuje svojí masku také nemá chybu. Takže, protože jsem milovníkem všech Pátků 13, budu neobjektivní a dám za 4 hvězdy.(18.8.2009)

• JFL

Absurdně překombinované, zarputile schematické, dramaturgicky a kauzálně nesourodé a skrz naskrz pitomé. Po skvostném, fyzicky intenzivním a emočně vypjatém remaku „Texaského masakru motorovou pilou“ je toto velké zklamání. Nicméně to, jak precizně film vrší jedno do maximální záře vypulírované klišé za druhým a kterak okatě ignoruje jakoukoli vnitřní logiku skýtá mnoho požitku. Jako horor nefunkční, ale jako směšný teenagerský biják o huličích, hezounech, obnažených poprsích a bubákovi, kterému se nic z tohoto výčtu nelíbí, je to relativně zábavné.(30.3.2009)

Na tento horror jsem se velice těšil a konečně jsem si ho dnes vychutnal. Zejména velké plus dávám za parádní zvuk DD 5.1. - dvakrát jsem se sebou leknutím škubl. Také herecké výkony byly na úrovni. Bylo vidět, že to není žádný béčkový horror. A jelikož "Pátek 13" je pro mne horrorová SÉRIE THE BEST, dávám 100%(6.6.2009)

Tak chtě nechtě muselo dojít i na FRIDAY THE 13TH. Taková je holt doba, smířil jsem se s tím. Už nejdu proti remakům, prostě je akceptuju a snažím se u nich bavit, když už si na nich někdo dá tu práci, neměřit je za každou cenu s kvalitou originálu, nebýt nasraný, že se (nejen) hororový Hollywood radši neshání po nových monstrech a nových námětech. Ale ono to přijde, říkám si, doufám... Teď ale k Pátku 2009. On to vlastně není ani tak remake, jako spíš sequel. Tak či onak, nejsem sice nijak u vytržení, ale s výsledkem jsem spokojený. Na ty veskrze negativní ohlasy (jestli ono to ale nebylo spíš tím, že jste se spokojili s nějakou sračkoidní CAM verzí, místo aby jste chvíli počkali a zašli na to do ideálních kino podmínek, fandové...) nespoléhejte, tak například já teď s klidným svědomím hodnotím 7/10. Jason působí jinak než dřív, což je dobře - když už si to říká remake, chci z toho všeho mít i pocit něčeho nového (to považuju za hlavní klad Zombieho HALLOWEENu). Nuda nepřišla v úvahu, s teenagery jsem se bavil a průběh byl sympaticky uzpůsobený vyššímu počtu vražd (a to solidních vražd) než klasický oběti na začátek a pak dlouho ničemu. Vadila mi ale místy zmatená 'akční' kamera (což je dneska zdá se mi takový všeobecný trend), taktéž zmatený a možná až trochu trapný konec. Prostě nic extra, ale jednomu vyvražďovačkovému nadšenci to ke spokojenosti stačilo. (verze EXTENDED - bez ní o nic moc nepřijdete, žádný jatka navíc tam nejsou)(28.4.2009)

• - Natáčelo se od od 21.dubna do 13. červena 2008 – poslední den natáčení připadl na pátek. (Stocki)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. února 2009 v Los Angeles. (Varan)

• - Brzkému stádiu produkce se jako řídící měl věnovat režisér a producent John Moore, který byl na tento post zvažován. (Stocki)