Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Friday the 13th

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• -bad-mad-wolf-

Další z řady módních slasherů, kde se zabiják libovolně teleportuje a likviduje bezmocné oběti s kadencí kombajnu - jakmile však padne pod kudlu hlavní hezoun, zabiják přepne do "safe" režimu a troubu jenom odstrčí. Stejně tak jeho ségru, kterou si bezdůvodně vykrmuje kdesi v noře (aniž by bylo objasněno, proč to dělá, když všechno ostatní zbavuje života do dvou minut od setkání). Nechápu, nerozumím, neberu. Jediné, co je v tomhle filmu poctivé, je počet mrtvých a obnažených koz.(7.4.2014)

Fanouškům originálu možná zaskočí vločky, ale Jason je po návštěvě Bayova kosmetického salónu zase pekelně ve formě. Stejně hloupý, brutální a výkonný jako dřív. Remakovaný Pátek nepřináší velkou revoluci, ale ctí pravidla žánru a díky učesanému vizuálu a sympatickým teenagerům dává sérii šanci na další úspěšnou kariéru. To plus pár spikleneckých mrknutí na fandy originálu dává dohromady páteční slasher jedna báseň. Kdo hledá víc, musí jinam. Jason vždycky používal mačetu a k sofistikovanějšímu nářadí by ho asi nedostal ani Spielberg. Jistý vývoj na straně tupých ovcí na porážku by ovšem do budoucna neuškodil. Co kdyby Jared Padalecki ukázal, že má kromě hezkého kukuče i... no však vy víte co. :) (6+/10)(24.3.2009)

Sice x krat videne, ale na jedno pozretie sa to este da. Ani neviem, co mam k tomu napisat, lebo je to stale rovnake, ako podobne horory HORY MAJU OCI, PACH KRVI a dalsie. V tomto pripade citit, ze sa tvorcovia snazili natocit film len za ucelom zisku. _________ Jared Padalecki - (Clay Miller) +++ Danielle Panabaker - (Jenna) +++ Amanda Righetti - (Whitney Miller) +++ Travis Van Winkle - (Trent DeMarco) +++ Aaron Yoo - (Chewie) +++ Derek Mears - (Jason Voorhees) +++ Jonathan Sadowski - (Wade) +++ Julianna Guill - (Bree) +++ Produkcia: Michael Bay +++(2.2.2011)

• Isherwood

Fakt, že Michael Bay z pozice producenta przní jednu hororovou klasiku za druhou, mi vadí ze všeho nejméně. Nejvíc mě vytáčí to, že tak koná skrze ruce režiséra, kterému by kdokoliv soudnější nesvěřil ani reklamu na německý prací prášek. Nispel absolutně netuší, co znamená pojem ‚světlo‘, že mezi postavami musí být alespoň jeden sympaťák a že i když jsou klišé slasherů dávno obehraná, je dobré ctít atmosféru, žánrová pravidla a hlavně bavit. A on neumí ani jedno. Pouze rutinně vrší jeden obrázek tekoucí krve za druhým, občas proložený záběrem na kozy a chvilkovými záchvěvy nadsázky a promyšleného vtipu. Já se ale spíš zachvěl pokaždé, když mi pohled na hodiny připomněl, jak moc dlouho do konce ještě zbývá. Ale děcka se k sobě v kině určitě choulila, to zas jo.(5.7.2009)

Jasone, musí být potrestáni! Zabij, ve jménu své matky!….. Solidní předělávka. Přiznávám, že si původní filmy nepamatuji a souhlasím, že si tato legenda vzpomínku zaslouží. Jason, muž s mimořádným talentem být ve správný čas na správném místě, stále dokáže s mačetou divy. Ženy ječí, muži křičí. Avšak nejen mačetou mrtev je člověk. Tvůrci ctí pravidla žánru a očekávat něco víc je jako věřit, že se Titanic nepotopí. PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? To bude dobrý Jasone. Ty se určitě vrátíš!(17.6.2009)

• - V tomto filmu nosí Jason obě své legendární masky. Plátěnou masku si poprvé nasadil v Pátku třináctého 2 a hokejovou masku v díle Pátek třináctého 3. (HellFire)

• - Původně byla ve filmu obsazena izraelská herečka Moran Atias, těsně před začátkem natáčení ale musela být nahrazena někým jiným. (Stocki)

• - Příjmení Claye a Whitney je Miller, což je odkaz na Victora Millera, tvůrce série filmů Pátek třináctého. (HellFire)