Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Friday the 13th

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• -bad-mad-wolf-

Další z řady módních slasherů, kde se zabiják libovolně teleportuje a likviduje bezmocné oběti s kadencí kombajnu - jakmile však padne pod kudlu hlavní hezoun, zabiják přepne do "safe" režimu a troubu jenom odstrčí. Stejně tak jeho ségru, kterou si bezdůvodně vykrmuje kdesi v noře (aniž by bylo objasněno, proč to dělá, když všechno ostatní zbavuje života do dvou minut od setkání). Nechápu, nerozumím, neberu. Jediné, co je v tomhle filmu poctivé, je počet mrtvých a obnažených koz.(7.4.2014)

• Isherwood

Fakt, že Michael Bay z pozice producenta przní jednu hororovou klasiku za druhou, mi vadí ze všeho nejméně. Nejvíc mě vytáčí to, že tak koná skrze ruce režiséra, kterému by kdokoliv soudnější nesvěřil ani reklamu na německý prací prášek. Nispel absolutně netuší, co znamená pojem ‚světlo‘, že mezi postavami musí být alespoň jeden sympaťák a že i když jsou klišé slasherů dávno obehraná, je dobré ctít atmosféru, žánrová pravidla a hlavně bavit. A on neumí ani jedno. Pouze rutinně vrší jeden obrázek tekoucí krve za druhým, občas proložený záběrem na kozy a chvilkovými záchvěvy nadsázky a promyšleného vtipu. Já se ale spíš zachvěl pokaždé, když mi pohled na hodiny připomněl, jak moc dlouho do konce ještě zbývá. Ale děcka se k sobě v kině určitě choulila, to zas jo.(5.7.2009)

Jason je zpátky, vrátil se a s nim i jeho kamarádka mačeta se kterou sme já i on prožili už tolikrát radost a štěstí, ale bohužel se vrátil v trošku moc béčkový formě, ale neva, Marcus Nispel naštěstí vynechal story původního prvního dílu s maminkou a rovnou vyslal do boje Jasona, což bylo jen ku prospěchu věci a pod mačetu mu poslal hned dvojí várku teenagerů, kdy hlavně ta druhá byla docela vydatná porce, ale nic co by Jason nezvlád a s čim by si neporadil, takže sem rozhodně nebyl ochuzenej o solidní porcovačky a vyvražďovaní ve velkým, ale jinak film postrádá nějakej výraznější příběh, vlastně se jedná o tuctovou kempovou vyvražďovačku, ale Jason je prostě a jednoduše slasherová legenda všech legend a scéna kdy si nasazuje hokejovou masku mě natolik rozradostnila, že jdu na neobjektivní 4*(5.6.2009)

Fanouškům originálu možná zaskočí vločky, ale Jason je po návštěvě Bayova kosmetického salónu zase pekelně ve formě. Stejně hloupý, brutální a výkonný jako dřív. Remakovaný Pátek nepřináší velkou revoluci, ale ctí pravidla žánru a díky učesanému vizuálu a sympatickým teenagerům dává sérii šanci na další úspěšnou kariéru. To plus pár spikleneckých mrknutí na fandy originálu dává dohromady páteční slasher jedna báseň. Kdo hledá víc, musí jinam. Jason vždycky používal mačetu a k sofistikovanějšímu nářadí by ho asi nedostal ani Spielberg. Jistý vývoj na straně tupých ovcí na porážku by ovšem do budoucna neuškodil. Co kdyby Jared Padalecki ukázal, že má kromě hezkého kukuče i... no však vy víte co. :) (6+/10)(24.3.2009)

Remake ktorý bohužiaľ mohol dopadnúť oveľa lepšie. Hororová legenda Jason Voorhees má milióny fanúšikov po celom svete a takmer každý pozná zabijaka z Krištáľového jazera. To čo nakrútil Nispel mi príde iba ako lacný recyklát, ktorý neponúka nič nové, len ohraté dejové klišé, dokonca som čakal aj od vývoja postavy Jasona viac prepracovanosti. Avšak nestalo sa.(25.6.2010)

• - Natáčelo se od od 21.dubna do 13. červena 2008 – poslední den natáčení připadl na pátek. (Stocki)

• - Premiéra filmu proběhla v Americe, Brazílii, Japonsku a v mnoha evropských zemích v pátek 13. února 2009. (Stocki)

• - Původně se měla vrátit zpět hlavní hrdinka prvního dílu Adrienne King, tento návrh se však neujal. (StrYke)