Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• EdaS

Mordy a kozy, to je oč tu běží (a v rámci subžánru běželo vždycky). Nečekal jsem originalitu, ale slušně natočený slasher a to nový Pátek třináctého splňuje s prstem v nose. Do kina jsem se neobtěžoval, ale doma (a v extended verzi) mě to obstojně pobavilo. Jo a Julianna Guill má fakt krásné... tělo.(6.6.2009)

• larelay

Tak toto bol blivajz, aky som uz davno nevidela... Hercov nasli asi v modelingovej agenture, dialogy im pisal asi nejaky zhulenec z Chewieho bonga, originalnost vyvrazdovania zostala asi niekde na urovni cloveka s IQ vypalenej ziarovky, to si hadam ani Jason nezasluzil... Mna uz nikto na hole (hnusne umele) kozy nenalaka, ani na akoze sex (co to boha bolo???) a same fuck, dude... no proste velmi velmi nepodarena a nevtipna parodia :)(18.2.2009)

• viperblade

Zatímco remake A Nightmare on Elm Street dopadl katastrofálně, tohle se ještě dá. Sice je to "lepší" jen o kousek, ale i tak je to… koukatelnější. Především díky námětu, přeci jen postavu Jasona hrálo mnoho herců napříč celou sérií, takže fakt, že opět je Jasonem někdo jiný nemůže nikomu vadit, na rozdíl od nové Noční můry. Co mě potěšilo, byly pěkné slečny, přijatelná stopáž, sem tam nějaký ten dobrý mord a asi dvakrát nebo třikrát jsem se slušně lekl. Co mě nepotěšilo… všechno ostatní. Nejvíce mě dostal fakt, že SPOILER! Jason bere zajatce. Cože!? Pamatujete si, že by v některém z předešlých dílů této série Jason někoho vzal jako zajatce? Proč by to masový vrah dělal? Aby mu dal šanci utéct, že jo… KONEC SPOILERU! Taky nepotěší předvídatelnost, jakým se příběh ubíral (pořadí kdo kdy a jak zemře jsem vždy odhadl, stejně jako ten "překvapivý" konec). A samozřejmě nepotěší samostatná existence tohoto dílu (IMHO série, která má 11 dílů už opravdu nepotřebuje další díly, natož remake), ale co, dneska remaky vládnou… Závěrem musím zopakovat to, co na začátku mého komentáře - čekal jsem to nejhorší, naštěstí se na tento remake jedné ikony let minulých dalo alespoň koukat. Ale že bych to potřeboval vidět podruhé, to se říct nedá… 40 %.(5.2.2012)

Vcelku dobrý horor, ale ve srovnání s původní sérii tomu něco chybí. Chtělo by to to trochu víc atmosféry, originality a méně běhání Jasona. Na druhou stranu podzemní tunely jsou velice slušné a scéna, kdy si Jason poprvé nasazuje svojí masku také nemá chybu. Takže, protože jsem milovníkem všech Pátků 13, budu neobjektivní a dám za 4 hvězdy.(18.8.2009)

Po štandardnom remakeu 'TTChM' z roku 2003, v ktorom Nispel predviedol len rutinnú činnosť režiséra klipových záležitostí, som naozaj nečakal veľa. Medzi tým totiž dokázal ešte priviesť na celuloidový cintorín ďalšie dva sľubné projekty. A tak sú moje tri hviezdičky výsostne vysokou odmenou. Aj keď som však odchádzal z kina značne sklamaný, tak film účel splnil. Účelov bolo viac, jedným z nich bolo diváka vystrašiť, vystrašil. Vystrašil ma počas filmu pár peknými scénami a štýlovými mordovačkami, oveľa viac som čakal od hudobného sprievodu Stevea Jablonskeho, ktorého témy boli totálne prázdne. Viac som sa však vystrašil z toho, keď som si uvedomil, že Nispel plánuje o rok sprzniť ďalšiu klasiku. Ďalším účelom bolo vytiahnuť z peňaženiek pár dolárov a to sa podarilo, prekvapivo až veľmi úspešne. Čakal som horší prepadák a i keď som sklamanie nepredstieral, tak som tých pár eurokorún neľutoval. Na horror sa totiž do kina vyberiem raz-dvakrát za rok, len škoda, že v dnešnej dobe v kinách dostávajú priestor len takéto braky a na tutovky ako 'Eden Lake', či 'Ils' môže divák naraziť len v požičovniach alebo internete. 60%.(29.7.2009)

• - V tomto filmu nosí Jason obě své legendární masky. Plátěnou masku si poprvé nasadil v Pátku třináctého 2 a hokejovou masku v díle Pátek třináctého 3. (HellFire)

• - Brzkému stádiu produkce se jako řídící měl věnovat režisér a producent John Moore, který byl na tento post zvažován. (Stocki)

• - Richard Burgi ztvárnil ve filmu postavu jménem šerif Bracke, tvůrci postavu pojmenovali po autorovi knihy Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th, kterou sepsal Peter M.Bracke. (Stocki)