Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

Fanouškům originálu možná zaskočí vločky, ale Jason je po návštěvě Bayova kosmetického salónu zase pekelně ve formě. Stejně hloupý, brutální a výkonný jako dřív. Remakovaný Pátek nepřináší velkou revoluci, ale ctí pravidla žánru a díky učesanému vizuálu a sympatickým teenagerům dává sérii šanci na další úspěšnou kariéru. To plus pár spikleneckých mrknutí na fandy originálu dává dohromady páteční slasher jedna báseň. Kdo hledá víc, musí jinam. Jason vždycky používal mačetu a k sofistikovanějšímu nářadí by ho asi nedostal ani Spielberg. Jistý vývoj na straně tupých ovcí na porážku by ovšem do budoucna neuškodil. Co kdyby Jared Padalecki ukázal, že má kromě hezkého kukuče i... no však vy víte co. :) (6+/10)(24.3.2009)

• J*A*S*M

Tak jakpak dopadl nový Friday the 13th z pohledu člověka, který většinu původních dílů neviděl, protože ho 80's vyvražďovačky paradoxně přestaly bavit dřív, než se k této zásadní sérii vůbec dostal? No, přestože mi logicky odpadá rozhořčení nad "znesvěcením" oblíbené postavy, nemůžu říct, že by byl tento film nějak zvlášť příjemným hororovým zážitkem. Ukazuje se tu docela podivuhodně smutná skutečnost, že v současné době pod pojmem remake vznikne buď naprostá kopie, anebo naopak paskvil, který by se, kdyby nešlo hlavně o zisk ze "zavedené značky", mohl jmenovat úplně jinak (což jsem poznal i já, ačkoli si už přesně nepamatuju, kdy a jaké Pátky jsem to vlastně viděl). No ale i nezaujatě je Nispelův Friday the 13th pouze normálním teenagerským slasherem (v tom nejhorším smyslu slova), kterých jsou spousty, a další spousty jich bohužel po nečekaném úspěchu tohohle kousku v USA nejspíš vzniknou. Až je mi z té představy nevolno. Remake Texaského masakru se mi upřímně líbil, tudíž jsem i od tohoto filmu očekával přinejmenším mírně nadprůměrnou zábavu, no bohužel jsem se dočkal pouze spousty otravných adolescentů a několika nenápaditých vražd. PS: Po uvedení filmu do českých kin prorokuji hororovým diskuzním fórům zvýšený počet příspěvků od čtrnáctiletých dívčin ve stylu "Pátek třináctýho je upe mocinky best horůrek, žeo..." 4/10(17.2.2009)

• Cervenak

25 minút do úvodného titulku? Uf, to je rekord. A zároveň je to jediná zaujímavá vec na tomto paškvile. Videl som všetky Piatky, sú medzi nimi rýdze odpady, ale tento sa mimoriadne vydaril. Marcus Nispel by už mal konečne dostať súdny zákaz približovať sa ku kamerám či iným veciam, ktoré súvisia s filmárčinou. Scenáristi sa za tento imbecilný zlepenec budú škvariť vo vriacom oleji v najväčšom kotle, aký v Pekle majú. A producenti z Platinum Dunes? O tých už je dávno postarané - tí poslúžia ako palivo, ktorým bude Lucifer podkladať pod ten kotol. Najhorší film, aký som tento rok videl. A to rátam aj Mamma Mia!(5.6.2009)

Záměrem filmařů bylo oprášení původního snímku z roku 1980. Snímku, který je mnohými považován za kult, ač přesně nevím proč. To by patrně byli schopni vysvětlit milovníci béčkového hororu. Nicméně, remake z roku 2009 nepřináší nic nového. Film bude zřejmě populární u teenagerů, stejně jako kupříkladu Stmívání. Poměrně strhující je první desetiminutovka, kdy mrtvoly létají vzduchem stejně jako létaly puky soupeřů do naší branky na letošním mistrovství světa v hokeji. Naprosto ideální podívaná k popcornu. Tedy ten film, nikoliv hokej...:-) Poté nastupuje řada dosti zdařilých fórků, jako například věta: "...máš velkolepý kozy a krásně umístěný bradavky!" K popukání je též moment, kdy budoucí černošská oběť vyběhne z domu čelit zabijákovi s pánvičkou a sekyrkou...:-) Děj samotný nás nemá čím zaskočit ani překvapit, za vše, co na plátně uzříme, lze dosadit název jiného slavnějšího kamaráda. Ať již Texaského masakru nebo hor, co mají oči. Moje doporučení však zní - jděte na to, poněvadž kdo ví, kdy do kina zase přijde něco podobného.(26.4.2009)

• choze

Primitivní splácanina celé série, kterou je spolu s devítkou nejlépe ignorovat. Revoluci nikdo nečekal a nechci nic slyšet ani o tom, že takhle blbé to bylo vždycky - s tím, co fungovalo v 80. letech (dva vychytané mordy a ukázané kozy), už o dvacet let později, kdy jsou vyvražďovačky mnohem chytřejší, vtipnější a nápaditější (VŘÍSKOT, NEZVRATNÝ OSUD) a horory celkově krvavější a brutálnější (SAW), prostě nevystačíte. A udělat ze zlověstně pomalého Jasona skoro parkouristu a nacpat ho do podzemních tunelů z HORY MAJÍ OČI 2... No nic, musím si na uklidněnou rychle pustit FREDDY VS. JASON. Půl hvězdy za luxusní kozy i smrt America Olivo.(16.9.2009)