Epizody(4)

Nejnovější zpracování slavného románu britské spisovatelky Jane Austen se více než po deseti letech vrátilo na televizní obrazovky. Emma (Romola Garai) žije život znuděné slečinky vyšší společnosti 19. století. Aby trochu ozvláštnila svůj jednotvárný život, rozhodne se bavit se dohazováním. Podpořena svými úspěchy s provdanou sestrou se rozhodne dohodit někoho své přítelkyni Harriet (Louise Dylan). Ve snaze provdat ji ovšem kráčí od maléru k maléru a jediný, kdo se snaží ji nějak umravnit, je její švagr pan Knightley (Johny Lee Miller). Emma se musí naučit prvně porozumět sobě samotné, pokud chce rozpoznat tužby a přání srdcí jiných. (evullinka)

Madison

Emma je austenovským zosobnením ženskej vnímavosti, vynaliezavosti, vnútornej hĺbky (navzdory obmedzeným konvenciám), slovnej obratnosti a osobnostného vyžarovania. Zo všetkých sfilmovaných austenoviek sála nenapodobiteľná atmosféra podtrhnutá nežným vzájomným doberaním, priliehavou iróniou, ktorá však nie je krutá a nenávistná, ale citlivá a láskavá. Brilantná Romola Garai vdýchla svojej bystrej Emme svieži dobrosrdečný podtón a jej vznetlivé emócie a citové rozpoloženia som s ňou intenzívne prežívala. Výborný herecký casting, okúzľujúce lokácie anglického vidieka, romantická hudba, záplava ľúbostných pochabostí a nedorozumení v ďalšom vydarenom spracovaní románu Jane Austen. Na tieto filmy a minisérie by som sa vedela dívať donekonečna. Mimoriadne krásne zobrazenie nevinnej dievčenskej bezprostrednosti. ()

Morien

Příjemná jednohubka na pozadí k ručním pracem, ale nedá mi to než srovnávat s filmovou adaptací, nad kterou jsem přemítala zrovna loni touto dobou. Slečna Emma (2009) bohužel nejvíc dosáhla toho, že jsem zpětně ocenila, jak Emma. (2020) kondenzuje události z knihy do srozumitelného filmového celku a vynechává ty aspekty, které nejsou úplně potřeba, a obecně tomu dává svůj vlastní rytmus a punc a smysl. Filmu jsem sice původně vyčítala, že vztahy mezi postavami nejsou dobře zobrazené, ale teď koukám na minisérii, která má dvojnásobnou stopáž, ale paradoxně mi přijde, že o postavách toho víme mnohem míň, a jejich chování je mnohem plošejší, respektive méně vrstevnaté než v kratší formě filmu. Romola a Jonny se mi sice ve svých rolích velmi líbili, ale spíš to bylo jejich osobním charismatem, než že by měli nějakou zvláštní podporu od scénáře a režie. Škoda. ()

hellstruck

Příjemný výlet do prosluněného anglického venkova, ve kterém často znějí svatební zvony a středem všeho bývají pletichy. Muset někomu popsat příběh, pak nastane problém, protože hlavní zápletku to tak úplně nemá. Od začátku jsem měla podezření (knihu jsem nečetla), že něco bude mezi Emmou a panem Knightley, ale většinou jsem mezi nimi nezaznamenala příliš emocí nebo chemie, snad až na dvě hádky. Proto mi jejich láska nepřipadá úplně pravá, ale spíše vynucená okolnostmi. Nicméně Romola Garai jako Emma zářila, snad jen ve chvilkách vypjatých emocí se mohla mírnit. Ke komu nemám výtky, je Michael Gambon, tak roztomilého staříka jsem snad ještě neviděla. I přes mé pozitivní hodnocení mne trochu mrzí, že téměř celou dobu se jen řeší dohady "kdo s kým" a tuším, že o jeden díl méně by příběh také snesl; na druhou stranu poslední díl vše vynahradil. Snad až na ne příliš přesvědčivou postavu Harriet, která byla každou chvíli zamilovaná do někoho jiného a tak působila jako nerozhodná jednoduchá husička. Rozhodně slabší 4*. ()

Hedka

Po dvoch kvalitných spracovaniach Emmy, ktoré som predčasom videla som túto minisériu brala tak trochu s rezervou. Nemala som veľké očakávania, ale mýlila som sa! Aký svieži a nový pohľad na tento austenovský príbeh! Mám veľmi rada Emmu, jej živelnosť, otvorenosť, láskavé srdce, úprimnosť, oddanosť otcovi - áno, aj jej nedokonalosti (občasnú detinskosť a domýšľavosť), ale najviac ma dojíma a teší jej postupná zrelosť a objavenie pravých hodnôt v tom múdrom, láskavom a prenikavo inteligentnom mužovi, ktorý ju dokázal aj kriticky formovať a napriek jej nedostatkom ľúbiť. Krásny príbeh! Učí nás o živote, o vzťahoch a o.i. aj o tom, aké dôležité je vybrať si pre spoločný život správneho partnera, ktorého si môžeme vážiť a obdivovať.... Milo ma prekvapila nielen réžia, ale aj scenár, strih, exteriéry - zvlášť zábery prekrásnych prírodných scenérií. A prekvapili aj herecké výkony. Tradičná kvalita BBC sa nezaprie. Práve takáto duchaplná romantika ma dokáže vtiahnuť do iného sveta a pohovieť si v ňom....Občas to potrebujem. ()

pm

Jane Austenová uměla být romantická i bez polibků, v jejím světě se páry nelíbaly na veřejnosti, ale tady mi to tolik nevadí. Budu se opakovat, ale způsob, jakým BBC zachází s britskou literární klasikou, je nedoslovný, stejně jako zpětná vazba mezi čtenářem a divákem a způsob, jakým se navzájem inspirují. A nejnovější "Emma" je osvěžující právě tím, jak se nesnaží otrocky přepisovat román, místy hravou kamerou i optikou a zajímavě zvolenými herci. Přestože mému srdci nejmilejším panem Knightleyem zůstane Jeremy Northam, Jonny Lee Miller se nijak zahanbit nenechal. Moc se mi líbíla Laura Pyper jako Jane Fairfaxová, ale co tuto adaptaci opravdu povyšuje, je Romola Garai, po Keiře Knightley v "Pýše a předsudku" další herečka, která do starosvětského prostředí vnesla živoucí emoce. Energie, kterou vyzařuje, má lví podíl na tom, že působí celé dílo svěže a moderně. Příjemné překvapení, kterému k dokonalosti jistě leccos chybí... třeba podmanivá hudba Rachel Portmanové. Ale tak krásný účes, jaký zdobil Garaiovou, se hned tak nevidí, nemohla jsem se na ni vynadívat. ()

• V roce 1995 pověřila BBC Sandy Welch napsáním scénáře minisérie Slečna Emma. Na to však začaly produkční společnosti Miramax a Meridian Broadcasting vyrábět svá díla podle knihy Emma od Jane Austenové, konkrétně film Emma (1996) a stejnojmenný televizní snímek Emma (1996). BBC proto tehdy svůj projekt zastavila. K návratu k původní látce pak došlo po více jak 10 letech. (zuza99)