Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Hannibal92

Ani se moc nedivím že to u nás vůbec nešlo do kin ( nebo alespoň ne do větších multikin). Ono u nás není zrovna moc lidí, kteří by se na takové filmy chtěli dívat. I když se příběh tváří že je to klasika: šprt co nemá kamarády -> všichni ho šikanují -> nikdy neměl holku -> potká někoho kdo se nad nim slituje -> je z něj cool týpek co chodí s nej holkou ze školy, tak tohle ten případ není, protože tenhle příběh má hlubší význam, nad kterým se člověk musí zamyslet. A to je právě ten důvod proč by to u širokého českého publika nemělo úspěch, u nás lidi u filmu přemýšlet nechtějí. Původně jsem o tomhle filmu vůbec nevěděl, ale potom co jsem narazil na hodnocení od několika lidí nezávisle na sobě a jejich tvrzení že se jedná o "pecku roku" jsem se rozhodl se na něj kouknout. No, je to sice opravdu povedený a dojemný film, ale že by to byla zase taková BOMBA to ne. ()

SaNcHeZ_cz

Charlieho malá tajemství a velké činy. Více než působivá studie dospívání, která v téměř bezchybném balení dodává poctivý výběr všeho s čím se člověk mojí generace setkal ať již přímo nebo nepřímo v letech, které utvářely jeho charakter. Stephen Chbosky dokázal z relativně nenápadné nezávislé náctileté romance vykřesat dojímavý snímek, který dokáže emoce z plátna přenést přímo na diváka. K tomu naprosto dokonalý hudební mix jako hudební doprovod, sympaticky naivní herecké projevy a vůbec ultimátní film o dospívající mládeži a mladických láskách a utrpeních s tím spojených. [95%] ()

Wysch

Viděl jsem celou řadu dobrých filmů z roku 2012. Ale tenhle z nich vybočuje. Je tak skvělý a bezchybný, až je skoro neuvěřitelný, že mi unikal tak dlouho... No a abych nezapomněl, za celej film jsem si řekl dvakrát: "Ty vole, ten Lerman je fakt dobrej." A třikrát: "Ty vole, ta Hermiona je fakt dobrá!" Ale králem celýho osazenstva je samozřejmě Ezra Miller. ()

Alqarin

Živoucí postavy v napůl naivní a napůl krutě autentické mladické jízdě. Nemusím souhlasit s většinou myšlenek o lásce a sebeobětování, ale rozhodně jsem si zamiloval ty charaktery. A smekám před Ezrou Millerem. ()

Paxxx.cz

Příjemný a pěkně odvyprávěný film o přátelství s dobrým obsazením. Díky tohoto filmu jsem si nostalgicky zavzpomínal na časy na střední škole. -- "Proč lidí chodí s lidma, kteří jim ubližují? | Přijímáme lásku, o které si myslíme, že si ji zasloužíme....."--...80%. ()

ivishka

Bylo mi ctí zvýšit hodnocení takovému filmu. Sice je to teen film, ale ten NEJLEPŠÍ, který kdy kdo natočil - je totiž zaměřen na perspektivu psychiky postavy a soustředí se hlavně na stydlivého kluka do kterého se více než polovina podobně starých lidí(nebo ti starší si zavzpomínají) vcítí hned v první vteřině úvodních titulků. Další perfektní záležitost bylo obsazení do rolí: Logan Lerman, Emma Watson, Nina Dobrev, Erza Miller, Paul Rudd, Melanie Lynskey, Joan Cusack a spol?! silná sestava. Nebyl jediný moment filmu ve kterém bych se neshlédla a tímto děkuji všem, kteří se na něm podíleli. V době přetechnizované hudby je také hodně těžké najít film ve kterém se taková shit-music neobjevuje a zde jsou jenom peckové hity takže jdu okamžitě stahovat soundtrack :-). Málokdy věřím na zázraky a tady se jeden stal - bezchybný a silný teen film s neskutečnou hloubkou. Není náhodou pocta, když má film po 69ti shlédnutích 90%?! ()

javak810i

Lehce dramaticky laděný romantický film pro teenagery, o teenagerech. Chbosky si svoje dílo dokázal pěkně zrežírovat a vložit do něj osobitou atmosféru. K tomu samozřejmě potřeboval dobré herce (Emma opravdu zářila) a vhodnou hudbu (Heroes od Bowieho je prostě klasika). Na poměry dnešních teenage filmů velmi netradiční, možná právě díky svému dramatickému nádechu - a to se mi právě dost líbilo. 4* ()

ArsenalEagle

Úžasně krásně smutný film, který mě dojal a s postupným odstranovanám slupek jsem byl víc a víc jako v tranzu. Perfektní obsazení (Logan, Emma, Ezra) ()

O.Peta

Pubertální film ze školního prostředí v komornějším pojetí jednoznačně kvituju. Výborně zvolení herci, Chbosky si na svoji knihu nenechal sáhnout a tak vyprodukoval svoji filmařskou prvotinu. Na můj vkus se držel celou dobu až moc při zdi, některé pasáže vyloženě vybízeli, aby víc zatlačil na pilu při postupném rozkrývání minulosti. 90% a vysoké umístění v žebříčku mi přijde zase poměrně přehnané. Za mě 75% ()

nirvanafan

Film o chlapci s traumatem, na kterého jsou milí jak spolužáci, tak učitel. Postrádá to jakoukoliv dramatičnost. Film prostě tak plyne, plyne, občas se mihne nějaký vtip, až si tak doplyne do samého konce. Jediná zajímavá postava je Patrick, jehož vedlejší dějová linka mě bavila mnohem víc než ústřední dvojice. A na to, že jsou v devadesátkách, tak by mohli poslouchat jinačí hudbu. Tihle podivíni mi prostě k srdci nepřirostli. Edit: S odstupem času snižuji na dvě, protože když si na tenhle film vzpomenu, vidím před očima nudnou scénu, ve které parta lidí sedí a poslouchá hudbu. Zív. ()

GodComplex

Podle pozitivnich ohlasu jsem cekal trosku vic, nez jen standardni teenagerskou epizodku ze stredni, je to ok a hlavni hrdina je sympatak, ale nevidim tam zadnou pridanou hodnotu. Dnesni mladez skutecne nevi kdo je to David Bowie? 5/10 ()

Popluh

Film retardovanější než jeho hlavní postava nezachrání ani výborný Ezra Miller. Van Santův Neklid je mnohem lepším a silnějším filmem a tématicky spřízněný komiks Pod dekou taktéž. 40% ()

Baronne

Hermiona podvádí Rona ? No, je tam trošku Normana ( Bates motel ) , trošku Nešiky ( Awkward ) , k tomu hlavní postava American Horror Story, vidim to tak, že někdo vzal všechen dobrej materiál z MTV seriálů, a nacpal to do jednoho filmu, takže ubírám jednu hvězdičku za podle mě špetku tý neoriginality ()

Laxik

Uznávám, že mám pro filmy tohohle typu nekritickou slabost, ale nepovažuju to za handicap. Člověk prostě občas potřebuje opustit vody cynismu a nechat po sobě upřímnou touhu mládí stéct jako horkou sprchu. Emma je fakt dokonalá a z Ezry Millera se stává možná nejvýraznější herecký talent mojí generace. A kdybych přeci jen měl mít nějakou výtku? Bowie. Jak můžou zrovna tyhle děcka neznat Bowieho? ()

numi

Věčný svit neposkvrněné mysli pro náctileté. Čtyři a půl jen proto, že už mezi ně pár let nepatřím. ()

Freemind

Asi nikdy se mi nestalo, aby mi byly nesympatické VŠECHNY postavy v celém filmu. Tož jsem se dočkal, hurá. Film se hemží "hi school" stereotypy, které místy přijímají takřka karikaturní rozměr. Máme tady tupé svalnatce, namyšlené vegebuddhistky a umaštěné ekohipíky - hrůzný středobod ale tvoří trojice hrdinů, kteří se snaží rezonovat s duší pubertálního diváka tak silně, až mi z toho pukly skleničky v kredenci. je to zoufale ohraná tisící obměna klasické šablony "teen hrdiny" dle klíče "Jsem slušný a hodný kluk. Výjimečný a trochu introvertní, ale takovým tím roztomilým způsobem. Chytrý, ale ne moc, abych nevypadal povýšeně. Proč je na mě ten svět zlý?" Naprosto nezkousnutelné pro mě byly herecké výkony afektovaného Ezry MIllera, toporného Logana "Zac Efron 2.0" Lermana, a hlavně Emmy "Sexy jako ministrant" Watson. Na to, že neumí hrát, jsem si stihl zvyknout - v nejhorších snech jsem si ale nepředstavoval, že někdy uvidím tohohle dětsky neforemného hraboše vilně se svíjet. Panebože. Pokud u mně ten obraz vyvolá erektilní disfunkci, budu je žalovat, holomky. Celkový dojem maličko spravil závěr, u poslední scény jsem si ale přesto (už podruhé) přál, aby byl na konci tunelu nějaký nízko zavěšený trám. Fuj. ()

buldock

Takový "malý" film, který ovšem pohladí i lehce zahřeje. Vynikající herecký výkon Emmy Watson, které zdatně sekunduje hlavní protagonista i zbytek vedlejších. Příjemné překvapení. Film: 78% ()

Macejko

Ako sa vlastne rodia klasiky? Je to zámer? Vytvára ich autor s jasne daným cieľom, že sa nimi naozaj stanú? Nemyslím. Myslím, že sa rodia ako celkom obyčajné diela schopných tvorcov, ktorí sa jednoducho snažia odviesť svoju prácu čo možno najlepšie. Napísať čo najlepší scenár a postavy, zohnať čo najlepšie a najpresnejšie obsadenie, ktoré tie postavy privedie k životu, a celé to nakoniec čo najlepšie zrežírovať. Nie je v tom žiadna veda, ale napriek tomu sa naozaj iba málokomu podarí z týchto ingrediencií vykresať niečo viac, než len skvelý film, ktorý je dopredu odsúdený na to, že spomienku naň odvejú ďalšie skvelé filmy. Skvelý film, ktorý aj napriek svojim nezanedbateľným kvalitám skrátka postrádal tú magickú nadstavbu, to neidentifikovateľné rezonovanie, ktoré človeku zostane v duši po tom, čo videl spomínané ingrediencie zmiešať sa ešte o niečo lepšie, ako dokonale. Je otázne, či sa z The Perks of Being a Wallflower stane klasika. To ukáže naozaj až čas. U mňa osobne je však odpoveď jasná. ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie