Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Mikah

Velké překvapení. Knihu jsem už před časem četla, ale jelikož jsem očekávala příliš mnoho, zklamala mě. Na film by mě nenapadlo se podívat, kdyby jej nezfilmoval přímo autor knižní předlohy, tak mě docela zajímalo, jak si příběh vlastně představoval a jak jej bude chtít představit ostatním. Film je podle mě méně pochmurný, ale co je hlavní, je postava Charlieho, který zde působí mnohem sympatičtěji, vyzráleji a pořád neopakuje „we were infinite“. Herci a herečky byli vybráni výborně, jedinou Sam jsem si představovala jinak než jako Emmu Watson. Celkově mě film ale zaujal a donutil mě k úvahám, že mám asi něco s představivostí, neboť kniha na mě takový dojem ani zdaleka neučinila. Jedná se o jeden z dobrých filmů o dospívajících a jeden z mála filmů, které jsou lepší než jejich knižní předloha. Určitě stojí za pozornost. ()

Earl_23

Čekal jsem, až mě i v roce 2012 pořádně chytne nějaký snímek. Jako tomu bylo podobně rok před tím. Letos, totiž dnes už vlastně loni, jsem neviděl tolik filmů, kolik bych chtěl, a i přestože několik bych bylo opravdu dobrých, pořád tomu něco chybělo. Napravil to až Perk of Being a Wallflower. Nevím, kde začít. Prostě jako celek to vše zafungovalo na jedničku. Jednoduchý příběh tak silně a režijně čistě podaný se málo kdy vidí. Herecké výkony až nad očekávání uvěřitelné. Klobouk dolů před Lermanem, který sice zprvu nepůsobí nijak silně, ale v konečné fázi velice kvalitní výkon. A bylo hezké Emmu konečně vidět i jinak než Hermionu :-). Velký palec nahoru za hudbu a hlavně za atmosféru! Americký film o teenagerech ještě nikdy nebyl tak dobře podaný a je moc dobře, že k němu Chbosky nepustil nikoho jiného. Těším se na jeho další počiny. Konečná scéna měla hodně co do sebe! Byl to hodně silný zážitek... A jelikož jsem film vidět 1. 1. 2013, tak doufám, že se vyplní "Jak na Nový rok, tak po celý rok." ()

Sifaka

Hodně dobrý film o dospívání, výborná ústřední trojka a hlavně vynikající soundtrack...závěrečná scéna je fakt parádní...a píseň Heroes boží :-) Po druhém shlédnutí zvyšuji na 5*, hlavně za závěrečnou scénu a hudbu si to plně zaslouží...pro mě hodně silný zážitek, film o kterém neustále přemýšlím a poslouchám písničky z něho a to už se mě dlouho nestalo! ()

Coleator

Nebýt Emmy Watson, na tenhle film bych se asi nikdy nešel... Ale nakonec jsem byl příjemně překvapen, takže pokud máte rádi Emmu Watson (ehm, je vůbec někdo kdo ne? :D), tak obětujte svých 103 minut života a podívejte se taky :) ()

Sawy

Čekal jsem přítulné a sluníčkové indie. Ale The Perks of Being a Wallflower je poměrně depresivní sondou do jedné dospívající a nejisté duše. Vypráví o touze zapadnout, někam patřit. O tom, že stíny minulosti se k lidem neustále vracejí jako bumerang, i když se jim sebevíc snažíme utéct, zavřít je do nějakého hodně hlubokého šuplíku, potlačit je. A že do závažných témat hraje příjemný soundtrack, všude jsou sympatičtí herci a na konci má divák nádherně opojný pocit, že život je vlastně fajn? Já bych to nebral jako něco špatného, když to všechno bezvadně funguje a závěrečnou katarzi nijak neshazuje... 95 % ()

Handle

Tak na tento snímek jsem se letos těšil nejvíce. Sám jsem v období dospívání, takže vím, o čem je řeč a filmu se docela dobře daří poukázat, že toto období nemusí být lehké a divák se s postavami lehce ztotožní. Je to prostě nádherné, upřímné a civilní teen drama se sympatickými odlehčenými momenty a soundtrackem. Navíc herecké výkony jsou naprosto skvělé. A asi budu jedinej, pro koho bude Emma Watson "Sam" a ne "Hermiona"... :) Logan Lerman i Ezra Miller byli taky úžasní, opravdu si neumím představit lepší casting. Jinak se mi líbilo, že film pohladí po duši, ale i rozesmutní a dojme. Zvlášť pokud jste se taky někdy cítili jako "misfit toys" a toužíte po tom, být "infinite"... :) V tom případě věřím, že Vás dechberoucí závěrečná scéna v autě dostane (nevím kolikrát jsem ji mohl vidět, ale pokaždý je to zážitek). A možná nejen ta scéna. Možná oceníte celý film, protože i když to není žádný velkofilm, není to komerční a ani to nezíská moc ocenění, je to prostě... opravdový. Nevydělá to moc peněž a není to pro masy lidí - je to "pouze" výborná záležitost pro cílovou skupinu. A takovým filmům budu prostě vždycky fandit. // Po přečtení knižní předlohy a následném druhém zhlédnutí jsem snímek docenil na maximum. Kniha je samozřejmě výborná a více popisuje rodinu a pocity Charlieho. Ovšem většina zásadních momentů se zfilmovala opravdu neuvěřitelně a vy pak jen hltáte každou větu a máte husinu a říkáte si, že tenhle počin je asi opravdu klenot... ()

TheJokerCZ

Výborný film, který popírá všechny moje předsudky filmů, které se odehrávají na střední škole. Čekal jsem, že se u tohoto filmu budu nudit, ale to se naštěstí ani trochu nevyplnilo a já jsem velmi spokojen. 8/10 ()

Kamca_

Od první vteřiny jsem měla šílený mrazení v zádech a tušila jsem, že tento film bude něco pro mě a taky byl. Měla jsem velké očekávání, ale ve skutečnosti je to ještě lepší film než na první pohled vypadá. Kdyby to šlo dát víc jak 100%, tak je určitě dám. Celý děj jsem hrozně moc prožívala a sem tam jsem se v té roli viděla sama. I slza ukápla. Přesně takové pocity u filmu miluju. Přiznám se, že tohle se mi u filmu už hodně dlouho nestalo. A musím samozřejmě vyzdvihnout roli Logana. Zahrál to vážně dokonale. Emma byla taky skvělá. Určitě si seženu soundtrack. Ta hudba mě uchvátila. Nechápu, jak jsem mohla mít tento film rok na disku a úplně na to zapomenout. Určitě jsem to neviděla naposledy. Jasných 100%. ()

ScarPoul

Film je naladený až na príliš temnú nôtu, než aby vyslovene vzbudzoval pozitívne pocity. Hrdinovia akosi prežívajú vo svojich životoch, utiekajú sa ku drogám, k alkoholu a k sexu a rozprávajú o neschopnosti nájsť svoju vlastnú identitu. Plus hlavný hrdina Charlie si nesie zo sebou aj rany z minulosti. Problémom filmu je nevyváženosť. Je tam toľko situácií, ktoré zaváňajú bezútešnosťou a smútkom, že finálne rozuzlenie mi prišlo.. smiešne. A to asi nemalo. Pritom hlavná trojica wallflowerov sú sympoši a dobre sa na nich pozerá. Možno, že som nebol naladený na podobnú vlnu ako väčšina čo videla tento film, ale podľa mňa treba vo filme nejakú hĺbku a náznak niečoho pamätnejšieho. Pretože každé dospievanie má svoje úskalia. To sa tu bohužiaľ objaví až v poslednom monológu. Emma Watson je vo svojej úlohe veľmi diskutabilná aj keď v tých svojich outfitoch určite poteší nejedno oko. Film to nie je zlý, ale nesie sa na vlne žánrovo podobných snímkov a bude vládnuť na rebríčku len do chvíle kým ho nevyšachuje iný s ďalšou začínajúcou hviezdou a s ďalším pekným názvom. ()

Rohy212

Jak natočit povedenou adaptaci knihy? Nechte autora knihy film zrežírovat. The Perks of Being a Wallflower nejsou obyčejným teenagerovským příběhem. Pokud čtete knihu, poznáte už z pouhého Charlieho rukopisu, že s ním něco není v pořádku. Nicméně i ve filmu je Lerman velice přesvědčivý, ačkoli ho v jistých chvílích zastiňuje výkon jeho kolegy Ezry Millera. Jediné, co mi na snímku nesedí je, proč byl jeho název proboha přeložen jako Charlieho malá tajemství... ()

Khalesi

Krásny a hlboký príbeh, ktorý ma nesmierne prekvapil. Citlivý ľudia to v živote nikdy nemajú ľahké, čo môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Nedokážem pochopiť, ako sa Chboskymu podarilo tak atraktívne spracovanie, hraničiace s filmárskou genialitou. Nepotreboval ani efekty, ani veľké rozpočty a ani ďaľšie pozlátka, ktoré sú v dnešnej dobe také populárne. Navzdory tomu vytvoril čosi krásneho a veľmi výnimočného a aj keď už dávno nie som vo veku hlavných hrdinov, tento film ma uchvátil. ()

maseer2

dost těžko komentovat.. zdánlivě obyčejný film, k jehož zvláštní atmosféře dle mého dokonale sedí ústřední Bowieho píseň.. a právě ta atmosféra, fakt, že hlavní hrdinové jsou i přes svá temnější tajemství hrozně sympatičtí, několik nenápadným způsobem podaných životních pravd, silná závěrečná jakože pointa a pak fantastická scéna úplně v závěru z něj nakonec dělají výjimečný snímek.. P.S.: Ezra Miller opět hodně přesvědčivě! ()

rawen

Ultimátně pozitivní film trochu kazí podivné rozuzlení. A neříkejte mi děcka, že si neumíte najít Heroes od Davida Bowieho, shame on you! :) 7/10 ()

Tommassi3

"Ale musím přiznat něco vážně znepokojujícího.. Už mě vážně nebaví sahat jí na prsa.." ;) Nejvíce znepokojujícím se jeví fakt, o jak neskutečný hype se tu vlastně zas jednou jedná, když navíc Charlieho jediným, zato zjevně obrovským, tajemstvím je jeho skutečná kvalita.. Pozérská zrůdnost, filmařsky pomýlená a stejně nesmyslná a těžko snadno vyslovitelná jako jméno pana debutanta.. ()

Baxt

The Perks of Being a Loser. Midcult zbavený všech ostrých hran své předlohy (ty nezbytné pro příběh jsou alespoň otupěny). Takto vlezle hřejivý film s požehnáním od diváků tu nebyl od Intouchables. Rozhodně ale užitečná exhibice hereckých možností Ezry Millera a Emmy Watson (!). ()

bouncer

No dobře, kdo sakra zase vymýšlel ten český distribuční název? The Perks of Being a Wallflower zní krásně, považuji to za jeden z nejlepších názvů knihy/filmu. Ten kdo stojí v koutě je docela slušný název českého překladu knihy, ale Charlieho malá tajemství zní hrozně a trpaně. Takže TPOBAW je úžasný příspěvek do žánru teenagerských romantických filmů, kterému lze odpustit i takové to amerického středoškolské škatulkování, na které je člověk po čase trochu alergický - zde to je vyváženo kouzelnými postavami (a výborně zahranými), skvělým humorem i spádem děje. ()

Litsarch

Jemně romantický, příjemný teenage film s krásnou atmosférou, hudbou (Bowie - Heroes je nádhera), kamerou a v neposlední řadě výkony herců. Logan Lerman mě mile překvapil a Emma Watson prostě zářila. Ta holka si prostě umí vybrat roli a takovéto jí moc svědčí. I když se jedná o teenage film, tak naštěstí ani trochu nejde o styl Prci, prci, prcičky a jemu podobné. Ne, toto má tak krásné kouzlo, které při sledování diváka zahřeje a až se chce vrátit do školních let a prožít si střední znovu. Prožít si to podobně jako v tomto filmu plném sebenalézání, snahy zařadit se do kolektivu, přátelství a lásky, se špetkou rebélie. Střední, která za rok člověku až skoro změní život, dá mu lásku a dobrého kamaráda. Dá mu zkušenosti, zážitky, poznání. Jak to dobré, tak to špatné. Moc krásně natočeno, silně a přesto jemně. ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie