Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Stanislaus

Charlieho malá tajemství jsem zaregistroval pár měsíců zpátky a řekl jsem si, že je musím co nejdříve vidět. Po zhlédnutí říkám: "Nádhera!". Neuvěřitelně milý, dojemný a příjemný film ve všech ohledech, který jemně pohladí na duši a výrazně zahřeje u srdce. Všichni mladí aktéři byli skvělí a perfektně se zhostili svých rolí: Logan Lerman byl plachost a roztomilost ztělesněná v lidské podobě, Emma Watson už pro mě není ta šprtka z HP, nýbrž volnomyšlenkářská Sam a Ezra Miller mě dostal snad ještě více než v Musíme si promluvit o Kevinovi (bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet dál jeho herecký projev). Hudební stránka byla bezvadná, scénáristicky šlo o velice silný příběh (Musím si přečíst knížku!) a zapojení mého oblíbeného (nejmenovaného) muzikálu bylo třešničkou na výživném dortu, ve kterém se zrcadlí strasti a slasti dospívající generace teenagerů, kteří řeší opravdové problémy - ne jako v mnohých jiných filmech pro náctileté. Takhle emocionálně zasažený a zároveň příjemně naladěný jsem v rámci tohoto žánru nebyl už dlouho. ()

jojinecko

Film, v ktorom nechcem hľadať nedostatky, pretože ma dostal neskutočným spôsobom, až tak, že záver (nádherný!) som akosi dlho nevedel rozdýchať...Bevo, chýbaš... ()

Darneth

"We accept the love we think we deserve it". Odpověď na otázku, kterou jsem horečně hledala celou tu nekonečnou propast. Rozřešení, jenž mi nikdo nedokázal poskytnout. Najednou chápu. Kolik dá člověku jedna "průhledná" větička mezi řádky. Elektrizující, Pravdivý, Inspirující, Cituplný. EPIC. O to více, jakoby Charlie byl dávný, tolik raději zapomenutý otisk mne samotné. Avšak nyní se nestydím už říci "I´m a wallflower". Ten film bije za tisíce srdcí, žije za tisíce myslí, pláče za tisícero vzpomínek a štědře, leč pokorně nabízí nekonečno v naději. "Right now we are alive and in this moment I swear we are infinite." ()

HenryS.

takové protahované instruktážní video. já jsem to taky neměl na střední a základce jednoduché, ale že by to bylo takhle schematický, na to si nevzpomínám. ()

rikitiki

Charlie ztratil klíč ke skřínce vlastní paměti, která skrývá příčinu jeho potíží, Hermiona mu ho ale pomůže najít. Vcelku milý film určený hlavně dospívajícím, pro které bude útěchou, že nejsou sami, když se cítí sami. Vkusný snímek s nijakým přesahem. A to i když mi udělaly radost citace RHPS a taky to, že i na americké střední škole se občas dá najít bersekr. Který nepoužívá pušku. ()

BMW12

Fantastický a emotivní příběh o Charliem. Vynikající herecké výkony především Logana Lermana, ten zahrál naprosto fantasticky nevinného, slušného, milého kluka. A také Emma Watson se mi velice líbila. Film se mi tolik líbil, možná i z toho důvodu, že se sám tak trochu vidím v Charliem. ()

poz3n

Svěží a v oblasti teenage snímků rozhodně originální film, který mi jako první za řadu let připomněl, že filmové mojo Donnieho Darka nemusí být ztraceno navěky. Nicméně stále hledám odpověď na to, jestli je opravdu tak upřímný, jak se tváří. 7/10 ()

Pítrs85

A pak, že se nedá natočit fajnová teen komedie. Emmička malinko prkenná, naopak oba hlavní mužští hrdinové by měli dostat cenu za sympaťáky roku :) A i když já byl teenager až v jednadvacátém století, musím uznat, že v devadesátkách muselo být hrozně krásný se poprvé zamilovat. A to nahrávání kazet bylo milionkrát romantičtější než posílání odkazů na klipy z YT na fejsbůk :) Překvapení roku, co si říká o opakované přehrání, páč na jednou zkouknutí nemáte šanci to všechno pobrat. Oba palce letí vzhůru, 4* ()

Kailo

Hlalvní protagonisté byli správně sehraní a Ezra Miller mi silně připomínal Robert Sheehan (v tom dobrém smyslu). Dramatický konec chtěl být víc dramatický, ale to mu úplně neprošlo. 80% [HD] ()

HellFire

Velmi dobře natočený film, to se musí uznat. Na druhou stranu mě nijak zvláště neoslovil. Emma Watson a krátké vlasy, to nejde dohromady, vypadá jako kluk. Nejemotivnější byly flashbacky s Melanie Lynskey, která ani nemusel promluvit. ()

Othello

Perks of being blablabla je naprosto stejný průser, jako všechny ústřední postavy v ní. Tedy přes veškerou snahu být nezávislým, otevřeným a liberálním dílem je to povrchní bigotní arogantní zvěrstvo, které sice pojednává o lidech, snažících se vystupovat ze středního proudu (excentrický gay, indie kurvička, zamlklý intoš s minulostí, gothička, smažka, punkerka, etc), přičemž celé je to zabráno z šosáckého nadhledu střední třídy. Nejde už jen o to, že postavy jednají extrémně předvídatelně, jde o to, že celý film degraduje jejich postoje do mladického blbnutí a není je schopný odlišit od klasického teenage schématu. Tím pádem nedochází k logickému konfliktu odlišných myšlenkových směrů, protože výše jmenovaní jsou stmeleni tím, že jsou všichni jiní - což je už tak arogantní prasárna, kterou ještě podtrhuje postava otce hlavní postavy - kovaného republikána, jehož jeho vlastní děti oslovují "pane". Ten je v zásadě hlavním vítězem celého příběhu, protože přesně dle jeho představ se haranti spolu vyblbnou, pak se zjistí, že jeho syna ošahávala tetička (tady bych uvítal nějakou otevřenější sekvenci, protože tařk daleko k čemu film nasměroval, že se dělo moje představivost nesahá), čímž dává vlastně smysl, proč se občas utrhne ze řetězu, čímž to máme vyřešený a u večerní tabule se po modlitbě kecá o hokeji. Jinými slovy, předloha nepředloha, film ve svém sladkém kolektivistickém univerzu neuznává vybočování z proudu, pouze se shovívavým úsměvem klepe po zádech. A z toho vychází i spousta velmi vtipných okamžiků mezi mé nejoblíbenější patří když otec homosexuála ze svýho syna do rána vymlátí špičkovýho heteráka (že prej se nedá vyléčit, ha! tu máte liberálové) nebo když hlavní postava vpadne na kalbě do místnosti, kde si dva homosexuálové, který spolu choděj už dovíjak dlouho dávají jemné pusinky na nosánky ________Nikdo tam neumí hrát! To je úplný utrpení sledovat Emmu Watson, jak vysvětluje, že dřív strašně chlastala a šukala a teď se snaží této minulosti zbavit. Ezra Miller přehrává jakoby se snažil ukončit svojí hereckou kariéru a není v tom sám. Jakmile ještě začne film lízt do pole Donnie Darkovi, tak je už vyřešeno a víc než 2 hvězdy tohle nevykřeše.Se Stephenem Chboskym se někdy klidně rád zahajluju, ale jeho vzpomínky na neklidné mládí mu nesežeru, ani kdyby mi za to dával peníze. Ble. ()

Janek

A je to tady, devadesátky začínají mít příjemnou nostalgickou patinu. Říka se, že každý život by vydal na jeden film, a že nejlepší spisovatel je život sám. Něco na tom bude. Chbosky to tímto filmem splinil. Vložil do filmu tolik hmatatelných pocitů a emocí, že ani nevím, komu se to v tomto žánru o dospívání naposled takhle povedlo. Na sugesci tomu přidává matný zrnitý ´devadesátkový´ filtr a samozřejmě herecké výkony (Ezra Miller, Emma Watson). Trošku mě jen zmátla ta závěrečná dramatizace, ale určitě se jedná o nejpříjemněji strávených sto minut v tomto roce. 80% ()

Thomick

The best taste of music. --- Your heart is pounding really fast - Is it? --- Living room routine!!! --- Smutný veselý zdrcující povzbuzující ... --- Logan Lerman objev roku --- Nedokážu si srovnat myšlenky, úplně mě to vzalo. A mám dost silnej pocit, že účinek tohohle zážitku bude tak trochu infinite ... ()

hansel97

To co vypadá z počátku jako obyčejný příběh středoškolského loosera se pro mě stalo až neuvěřitelně hlubokým tématem. Tenhle film mě opravdu překvapil, nestrádá v žádném směru. Snad jen nevím, jak moc mi byla sympatická hlavní trojice. Logan Lermna je špičkový herec této generace, ale takovou Mae Withman ve vedlejší roli jsem si například užíval mnohem více. ()

Havenohome

Ten samý problém čo Twilight. Nie je to film. Nemá to zápletku. Nemá to dramatickú štruktúru. Je to nejaký divný derivát, kde tvorcovia hromadia romantické obrazy, ktoré sú presne šité pre cieľové publikum. Je to druh fetišu pre "alternatívnu mládež", ktorá si týmto filmom odžíva mladosť akú nikdy nemala. (Podobne ako keď si fanynky Twilightu myslia, že sa raz vydajú za upíra :D) Je to úbohe. A hlavne je to strašná nuda. ()

claudel

Nádherná, lehce, nebo vlastně hodně melancholická záležitost, takové pohlazení po duši, příjemný film vhodný k poklidnému večeru. Logan Lerman špičkový - zvláště jeho taneční kreace při Come on Eileen, takhle trapně a nejistě jsem se přesně cítil v patnácti letech. No a Emma Watson září jako v každém filmu, kde hraje. Tleskám. Come on Eileen teď v práci a doma často hraje... ()

kajda.l

CharlieHoMoShow (pro přecitlivělé - (Mo)rbidní). Vyumělkovaná báchorka o pedofilní tetičce. Ezra značně odpudivej. 55% ()

veru_needy

Rozhodně jeden z nejdepresivnějších filmů vůbec, hlavně když v Charliem vidíte sami sebe a absolutně chápete, čím si prochází. Člověk, který netrpí existenční krizí, nebo má až moc pozitivnosti v krvi, by asi tenhle film nikdy nepochopil. Možná proto jsou tu někteří jedinci, kteří filmu udělili třeba i jen dvě hvězdičky nebo dokonce odpad. Tento film a vůbec Charlieho charakter nám do detailu ukazují, že ne pro každého jedince je jednoduché se 'začlenit' nebo žít život tak jak by se mělo, hlavně když svým způsobem se ani začlenit nechcete, protože si jste až moc vědomi reality, ve které žijete. Z tohodle pohledu je tento film naprostý masterpiece. - "And in that moment, I swear we were infinite." ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie