Kletba z temnot

• USA The Possession (více)

Kletba z temnot vypráví příběh bývalých manželů Clyda (Jeffrey Dean Morgan) a Stephanie (Kyra Sedgwick) a jejich dvou malých dcer. Jednoho dne si mladší dcera Em (Natasha Calis) koupí na bleším trhu tajemnou skříňku. Od té doby se začnou s děvčátkem dít zvláštní věci. Em je skříňkou naprosto posedlá, nosí ji všude s sebou, je nervózní a chová se agresivně. Její matka začíná mít podezření, že skříňka způsobuje u dcery psychické problémy. A po sérii znepokojivých a nevysvětlitelných událostí rodina odhalí pravou příčinu. Zjišťují, že skřínka byla vyrobena pro Dybbuka – zlého démona, který se usadí v těle člověka, který ho ze skříňky osvobodil. A jejich dcera skříňku otevřela… (oficiální text distributora)

JohnCZ

Táta Winchester se tentokrát vydává lovit polsky brebentícího dybbuka. Škoda, že je film tak strašně schématický, prakticky nic mě nedokázalo překvapit a mnohé věci jsem viděl v drobné obměně i jinde. Hororu v tom moc nebylo, lacinné lekačky prakticky žádné, ale za to atmosféru to mělo místy hodně hutnou - jakmile jsem v titulcích viděl jméno Sam Raimi, věděl jsem odkud vítr vane. Pochválit musím dětské herecké výkony, které hravě strkaly do kapsy všechny "dospěláky". Špatné to nebylo, originální bohužel ale také ne. ()

joehot

Není taková záhada, že si démoni vybírají hlavně teenagery, nikdo na nich po posednutí nesezná rozdíl. ()

corpsy

Ok, nič prevratné sa nekoná. Dalo sa to čakať. Ale že macher Sam Raimi, ako producent nešľapne na krk režisérovi Ole Bornedalovi, aby sa aspoň snažil stvoriť nejakú Rkovú nakladačku, tak to odpustiť nemôžem. Až príliš komorne a striedmo vyrozprávaný príbeh podľa skutočnej (?) udalosti. Ľahké a málo strašidelné, svojim rázom pripomínajúce minuloročný RITUÁL. Pozitíva ( ako už neraz ) vidím v hlavnej posadnutej mladej predstaviteľke, ktorá to ťahá z podpriemeru a za posledných asi 10 minút. ()

Ten Druhy

Démon z truhlice šeptal po poľsky: "zjem tvoje srdce", a ako sa neskôr ukázalo mal dočinenia s mystikou východoeurópskych židov. Bola to presne moja káva. Samozrejme, film čerpal z rôznych zdrojov, využíval vzorce démonických hororov, ale bol aj dostatočne atmosferický a ponúkol niekoľko desivých okamihov. Svoje úlohy dobre zvládali najmä detskí herci, príbeh mal vývoj aj spád, takže určite je o čo stáť. Počas sledovania som sa obával iba jedného klišé, že na konci niekto skrinku s démonom nájde, no našťastie až tak ďaleko to nezašlo. ()

Marsik

Ne ne, tak tohle by fakt nešlo. Pro mě naprosto nezajímavé, bez špetky originality a na horor málo hororové. Nyní jsem se akorát ujistil v tom, že filmy o vymítačích opravdu nejsou pro mě. Kamera v kombinaci s HD rozlišením byla sice fajn, stejně tak pár efektů, ale jinak nuda. 55% ()

ConanVJ

Celkem zajímavý horor, ve kterém je pár lekaček. Začátek filmu mě asi moc namlsal a čekal jsem tísnivější atmosféru, která se alespoň podle mě nedostavila. Zvláště vymítání zlého ducha mi přišlo hodně vtipné až jsem se u toho zasmál. Za mě 50% :) ()

Astaroth12

Už ten začiatok,keď ta stará chcela rozbiť tu skrinku,som tušil že sa mi to bude páčiť a aj páčilo.Začalo to tak že dcéra s otcom zastavili na blšom trhu a ona si vybrala takú škaredú truhlicu,do ktorej by som ja osobne nedal ani Zadr... čižmy,a keby si to moj potomok vybral tak len pod podmienkou že by som to použil ako tuhe palivo.A potom nastali problémy. Dcéra Em sa s tou truhlicou asi aj sprchovala,a začala byt posadnutou .Otec sa obrátil aj na židovskú komunitu,ktorá mu odmietla pomoct až na jedného rabína.Celí film ťahala vynikajúca N.Calis,ktorá bola veľmi presvedčivá aj keď tam boli starší herci ona excelovala. ()

schizmo

Nejsem si jist, jestli se dá po klasickém Vymítači ďábla přijít s něčím lepším, novým či jiným, v tom filmu je zkrátka řečeno vše. A pokud mě mysl neklame, v hororovém ranku zatím není konkurence, která by pomyslný vymítací olymp nějak významně ohrozila. Ani novinka Kletba z temnot ty ambice nemá, ale musím uznat, že disponuje několika atributy, které mě velice mile překvapily. Odhlédneme-li od klasické zápletky a poměrně generického příběhu, vyvstává nám tu celkem vydařená temná atmosféra, velice zajímavá práce se střihem a především celkem děsivé vybrané scény, nad kterými pokýve i leckterý hororový znalec. Pokud tedy od filmu nečekáte, že vám změní život, je to rozhodně výborný aspirant na fajn večer a za mě je to lepší trojka! ()

ledzepfan

Nebylo to úplně špatné, jen jsem čekal dravější jízdu...Tohle vedlo trošku odnikud do ztracena a když k tomu přičtu fakt, že vymítací žid vypadá jako, že se mu chce pekelně na hajzl-(chcat i srát)což trochu snižuje závažnost teoreticky strašidelné scény-musím zákonitě skončit někde ve vodách průměru.... Dobrý pokus. ()

maddy

„Vykastrované posadnutie“ ... Ja vážne neviem, niekedy tá „neškodná zlatá stredná cesta“ je skôr na príťaž. A to je aj prípad Possession. Na jednej strane som celý čas čakal, že už už sa ten horor rozbehne, pritlačí na pílu, príde ten správny scary moment, ale bohužiaľ po celý čas ma nič nevytrhlo z prevažne nezainteresovaného pozerania. Na druhej strane ma film zase ani výrazne neštval, bez problémov som ho dopozeral do konca, len som dostal takú priveľmi odľahčenú „light“ verziu hororu, a to je hlavný problém. Nemôžem ho teda ani odporučiť, ani zase bez mihnutia oka zadupať pod čiernu zem. Nakoniec teda kompromis vo forme 3*. Príbeh o posadnutí a vymietaní nie je nijako originálny, ale to som ani nečakal. Možno by si zaslúžil o niečo detailnejšie prepracovanú mytológiu okolo démona Dibbuka (ak som si správne zapamätal jeho označenie), no pre rozohranie hororových scénok postačoval aj takýto základ. Tie sa však vyskytujú vo veľmi zriedkavých okamihoch, sú síce technicky dobre spracované (prevažne pomocou CGI), ale o strachu sa nedá ani zďaleka hovoriť a nanešťastie aj atmosféra si vzala „dovolenku“. Navyše ich kazí prapodivný strih, ktorý tieto scény dosť nešťastne utne, keď ide do tuhého (vypadávanie zubov, scéna s moľami atď). O značne hlúpom (aj na horor) správaní postáv už ani nehovoriac (pokus otca o vymietanie, na základe browsovania po nete, zbytočná úloha Žida pri finálnom vymietaní a pod.) Samotný záver je nanajvýš očakávaný, preplácaný jedna radosť a film tak nejako skončí a vy zistíte, že ste sa ani nebáli, ani výrazne nebavili, ale zase ani na nevydržanie nenudili. Chcel som ísť s hviezdičkou nižšie, ale keď pozerám, čomu všetkému som v roku 2012 udelil 2*, tak aspoň 3* si to s odretými ušami zaslúži. Celkovo však premrhaná šanca a ďalší prípad kedy má trailer 1000x viac atmosféry ako samotný film. / PS: s tým „based on true story“ si producenti robia z divákov vážne dobrý deň! ()

baribal

Béčkový horor u kterého se možná párkrát zabojíte. Klasický pokus originalitu, který skončí jako všechny horory vymítačského žánru. V podstatě bez dějového zvratu a s nevyužitým potenciálem strachu. A ruka v krku na kterou všichni čekají - nic moc. ()

Korbitch

Když si čtu zdejší komenty, je mi strašně líto, že si film nenašel inteligentnější publikum. Vážně by ho totiž potřeboval. Precizně napsaný, progresivní horor, který děsí už jen svou hudební vložkou nás v kině přikoval takovým stylem do křesel, že mi vstávaly všechny vlasy na hlavě. Sice jich už moc nemám, ale v pozoru byl teda každý. Herecké koncerty snad vyjma hnusný manželky Kevina Bacona, dobrý scénář, byť s předvídatelným konečným nárazem, a jednoduchá, ale pekelně děsivá hudba dělá z tohoto počinu, ze kterýho smrděl Sam Raimi už v úvodní sekvenci, velice dobrý horor. Nestříkají tam hektolitry krve, a to nejspíš dětičky nedokáží překousnout, a tak tu háží jednu, dvě hvězdičky a plácaj, jak se vůbec nebály, protože je to špatně zahraný a tak podobně. Já tedy osobně, když jdu v noci po tmě po bytě a vybavím si hlas Dibbuka, mrazí mě za krkem řádsky i teď. Tenhle film by si vážně moc, moc zasloužil inteligentnější publikum. A na konec těm jedno a dvouhvězdičkářům jeden vzkaz. Ja zjem vaša serdce! ()

FromHell

Ďalší mainstreamový exorcizmus,tentokrát v židovskom podaní.Oproti mnohým possession sračkám ktorých je ako húb po daždi je toto pohoda. 70% ()

Praxis

To máte tak, když ani Negan svojí bejsbolkou nevystřelí voko nesympatický holčičce, protože je v ní jako Goauld uhnízděná divná pani, co divně mumlá. Krajně obyčejný horor, který tentokrát fakt neděsí a ještě je zazděn totálně tupym koncem, kterej působí asi tak o dva řády laciněji než jakýkoliv jiný hororový počin. Navíc je to docela nuda. Ještěže je to tak krátký, protože jsem se asi na padesátý minutě začal dívat na hodinky, což je neklamná známka toho, že tentokrát Praxis dá palec dolu. 45% za ty motýle a Žiďáka ()

Vyrida

Dalo se z toho z celkového hlediska vyždímat přeci jen ještě víc. Démonické filmy mám rád především pro svou specifickou atmosféru, ale v The Possession sem se ji snad až na jeden moment nedočkal. Nevím, film je dobře natočený i herecké výkony jsou zahrané nadprůměrně, ale toto je pro mě velký nedostatek, který film sráží do průměrných vod. ()

iolaos

Úvod jako z partesu. Šťavnatě zachovalá americká granny jde s kladivem v ruce rozflákat polsky mluvící bedničku. "Zjem twoje serce" ??? Nuže LOL. Viděl jsem i nymphoidní barbarku v dinosauřím pekle, všechny díly nekromantiků, ale tento nápad je znamenitý,... Jak říká amík: one million dollars idea !... waw, čest a sláva tvůci, z fleku bych ho pozval na pár pajduláků kořalky. Nepočítám-li unylý rozjezd plný nostalgických keců rozvedeného páru, tak po této těžce nekorektní sekvenci začne hrát prim monstrem nacuclá školačka, mladá slečna, až ďábelsky talentovaná, která hlavně v krušných scénách svých záchvatů diváka notně zatlačí do křesla. Její perfektní herectví ostře kontrastuje s bolavým výkonem "táty", židovský motiv také ubírá na intenzitě divákova prožitku, ale vem to čert. Buďme rádi za každý film, který nedělá démonickým horrorům ostudu, protože moc inovativního se už ve vymítačském subžánru vymyslet nedá.. ()

Kaluž

Židovský démon okouní, šeptá, hrozí, ale ve skutečnosti je slabý jako jednovrstvý hajzlpapír z diskontu. Bornedal dost odflákl budování sžírající atmosféry (a že by tomuhle ryze komornímu pojetí bodla jako nůž do dutiny lebeční) a předkládá veskrze plochou a k uzívání nudnou rodinnou taškařici. A nakonec to úplně pohřbí karikatura vymítače s pejzy a jarmulkou. Mrazivá věta z úvodu - „Sniem twoje serce.“ - je ve výsledku jen planou výhružkou. ()

italka63

Bylo to velmi slušné a Jeffrey Dean Morgan byl perfektní, plus výkony obou holčiček. Zasloužené čtyři hvězdičky. ()