Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Režie:

Ryan Coogler

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (více)

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

Dolby.130

Další podarený film zo sveta marvel. Black Panter sa po udalostiach v CW vracia späť do rodnej Wakandy aby sa stal kráľom. Príbeh nám približuje ako Wakanda vlastne vznikla a ako sa zrodil prvý Black Panter. Wakanda sa vďaka vibrániu rozvíjala neuveriteľnou rýchlosťou a ostatný svet predbehla v technológií. Filmu nechýbala akcia, humor, celkom dobre súboje boli a efekty boli fakt neskutočné. Ale ako sa trochu čakalo že dá vo filme objaví posledný Infinity stone a vďaka nemu je Wakanda tak vyspelá tak nie na posledný Infinity stone si ešte počkáme zrejme sa objaví až v IW. Celkový film sa mne osobne veľmi páčil záporák bol celkom dobrý. A niektoré situácie boli až veľmi predvídateľne ale nevadí. A finálny boj prekvapil nadmieru. Martin Freeman bol tiež super. A oplatí dá počkať aj na poditilkové scény. Filmu dávam 5* lebo aj tá hudba bola dobrá. Snáď bude viac filmov o Black Panterovi lebo tá postava sa mi dosť zapáčila. Len tak ďalej Marvel. ()

DarthFailord

Tak nevím, jestli tenhle tah Marvelu úplně vyšel. Rozhodně se je na co dívat. Kvalita není špatná. Zasazení do Wakandy super. Vizuální háv je po zvyku filmů z tohoto universa je neskutečný a sledování Wakandy vystihl panther hned na začátku: “tohle se nikdy neokouká!”. Bohužel to vizuál asi tentokrát nestačí. Velká část filmu byla dost obřadní. Chápu, že to patří ke zvykům afriky a kmenů atd, nicméně méně je někdy více. Co mi na filmu ale vadilo najvíc, byly pokusy o politické a světové přesahy a neuvěřitelná agitka na lepší svět. Je mi jasný, že to mělo být poselství, ale podle mě to do filmů tohoto žánru nepatří. Ale chápu, na klasický film nejdou miliony lidí, tak je potřeba to naservírovat všem až pěkně pod nos, aby se davy masírovaly. Tady to podle mne bylo hodně zbytečné a hodně na sílu. I soundtrack byl sice stylový, ale byl jakýsi divný. Akce byla tak 50/50. Půlka super a půlka velký nepřehledný chaos. Co musím vyzdvihnout tak přízvuky, kterých se ve filmů dočkáme požehaně. Největší plus a tahoun celého filmu byl Michael B Jordan a jeho Killmonger. Ten byl tak správně černej nad věcí...fakt terno! Rve mi to srdce, ale půlit hvězdy nemůžu. Na jedno shlédnutí dobrý, ale asi nejslabší film od Marvelu so far. 65% ()

Eventyrer

Skvelý pohľad na niečo nové. Čo mi však vážne prekážalo, bolo vibránium, ktoré zjavne dokáže všetko možné aj nemožné a ešte čosi viac. Scenár a dialógi mali hlavu aj pätu, postavy reagovali tak ako by človek očakával, herecké výkony na komixový film skvelé, hudba trochu sklamala, mohla byť výraznejšia a to čo ma na tom najviac rozptyľovalo bola zlá grafika. Všade, totálne všade bolo vidieť, že na tom danom mieste nie sú v skutočnosti. A vo všeobecnosti bol nanajvýš predvídateľný celý dej. ()

einar

Po Winter Soldierovi solidne najlepšia marvelovka a to filmy od Marvelu nemusím. Plné hodnotenie preto lebo: -Wakanda je utopisticka vízia Afriky a je to najkrajšia krajina aká bola v komixovych filmoch ukazana. -film, kde je hlavné obsadenie zložené z cernochov sa vyhlo prehnanemu korektnemu blbeckovaniu -najlepší zaporak, aký bol v marvelovkach, komplexny charakter, zaujímavé ukončenie jeho linky, konečne to nieje klon hlavného hrdinu, ktorý len treba vytĺcť -film nieje prepchaty hlupymi vtipkami a aj tie 3 co tam asi museli su jeden z mala chyb krasy. 90% ()

Sweat55

Black Panther bohužel padá na dvou věcech. Zaprvé jde o ten typ originu, který jsem v jiných formách viděli už tisíckrát a ono je bohužel opravdu těžké udělat něco nového a kulervoucího. A zadruhé, Marvel se rozhodl vyspoilerovat konec Black Panthera v traileru na Infinity War, takže veškeré napětí tím rázem rychle upadá a film bohužel nedokáže sám od sebe udržet nějáké rychlejší tempo, aby to napětí alespoň předstíral (když je hrdina nezvěstný a "neví" se, co dál). Naštěstí film zachraňují perfektní herecké výkony všech zúčastněných, tady si to Feige a spol opět pohlídali na sto procent, skvělá režie, poté akce, která je prostě vydařená a přehledná (hlavně ta skvělá honička v Korei) a nakonec zajímavá message ze života a z pocitů afro-amerického obyvatelstva, jenž filmu dává alespoň nějaký zajímavější přesah ze škatulky "další Marvel komiks". ()

Hashirama

Líbí se mi, že i když jsou všechny marvelovky stejné, dokáže být každá jiná. A Black Panther je svůj asi nejvíc ze všech. Tvůrcům se moc povedlo barvité prostředí a výprava, stejně tak i výrazná a osobitá hudba. Je zajímavé sledovat, kam se i mainstreamový film dokáže posouvat ve svých možnostech (Serkis řekne "Zapni nějakou hudbu" a pak se regulérně spustí soundtrack do pozadí...minimalistické, ale přesto zábavné boření čtvrté stěny). Rovněž můžu říct, že řeči o nejlepším marveláckém záporákovi nelhaly. Jordan aka Killmonger hraje nejlíp, jeho postava je nejlépe napsaná a jeho konečný pád je velmi silný a dojemný (doteď se směju adoraci Michaela Keatona, který je chválený jenom proto, že je Michael Keaton). Problém mám jen s akčními scénami, které by mohly být lepší (tzn. přehlednější), ale vůbec si nechci stěžovat na to, že se Coogler odvrátil od pojetí Black Panthera v Civil War (na které se sice parádně kouká, ale v měřítku sólovky je nulově superhrdinské), například první souboj Panthera s Killmongerem je skvělý. Scénář je sice klišé, ale kdo šel kdy na marvelovku v očekávání jakéhokoliv přelomu. Pořád je to "jen" prvotřídní zábava. Velmi silných 7/10 ()

Likan7

Marvel se trochu vrací ke kořenům a před epickým zakončením první velké ságy nám servíruje sólovku, která je překvapivě hodně povedená a stojí na pevných základech. Jako vždy u Marvelu je skvělá vizuální stránka, ale z úplně opačný strany. Jako když jsme před 9 lety koukali na Pandoru a nejraději bychom viděl dokument jen o této planetě, tak u Black Panthera jsem byl doslova nadšený jak krásně vypadá. Ukázku kultur za zvuků ryze afrických nám Ryan Coogler dává ochutnat tou nejlepší možnou formou. Všechny hi-tech věcičky v ruku v ruce s klasickými africkými tradicemi a kostýmy spolu s přenádhernou scenérií Pan..Wakandou se mi hodně líbila. A k tomu všemu ten příběh. Není to tak devastující a dokonalé jako druhý Kapitán Amerika, ale strašně mě bavilo sledovat tenhle boj o moc. Hodně k tomu napomohl i dobrý casting, který je snad nejlepší za celou historii novodobýho Marvelu. Hlavně Michael B. Jordan je s přehledem nejlepší záporák univerza. I když tady nevím, jestli se o záporákovi dá mluvit. Marvel zkusil zase něco jinýho, a vyšlo mu to téměř plnou palbu. ()

bearmeedek

Tak jak se mi komiksy líbí a ani z těch méně záživných neodcházím zklamaný, tak tento čistě černouškovský mě zklamal. A není to barvou zúčastněných (to bych přece na to nelezl), ale v podání. Tady je zřetelné, že někdo plnil nějaké kvóty na úkor samotného děje. To, co ve mně vyvolávalo pocity marnosti bylo, že jsem z filmu neustále cítil účast aktivistů, nemístné solidarity, charity a tak dále. Ano, určitě to patří k životu, ale v komiksu od Marvelu? A spousta tímto podložených pomalých scén ubírala místo fantasy dobrodružství. Moc mě ani neohromilo, že bohatý domorodý kmen, žijící ukrytý v nitru Afriky, má město na úrovni vesmírných měst a do Ameriky létají kosmickou lodí. Jedna věta, která vyšla z úst černošského bojovníka mě však upoutala: „Nechceme zde migranty, protože migranti s sebou přinesou i své zvyky“. Jinak k vyššímu hodnocení nepomohlo ani 3D a nečekal jsem ani na případnou po-titulkovou scénu. Za mě nejslabší komiksárna, co se mi vybavuje. ()

Navaran

Slabota veliká. Neměla jsem velká očekávání, ale i ta stačila na zklamání. Miluji marvelovský patos, ale tady mi zatraceně chyběly nadhled a nadsázka. Akčních scén bylo velmi poskrovnu. Když už se náhodou odehrál nějaký souboj, byl sestříhaný tak, že kdyby tam nebyl, vyšlo by to nastejno. Dialogy s postupujícím časem fungovaly míň a míň, až nakonec přestaly fungovat úplně. Postavy byly sterilní, toporné, neživotné a fráze, které odříkávaly, byly stejně prázdné jako ony samy. Nuda, nuda, vážení. Žádná jiskra, žádná nadsázka, nic. Nakonec mi ani nepřišlo, že se dívám na marvelovku. A to první třetina vypadala dokonce nadějně, takže věřím, že se z toho něco vykřesat dalo. No, ale alespoň tam byla jedna pěkná honička a Black Panther má fakt cool obleček :) ()

netWoor

To vážně nebyla trochu akčnější Cesta do Ameriky 2? Mně to teda tak připadalo. Hezky udělané, ale ve své podstatě mě tam skoro nic nebavilo a mix technologické dokonalosti a kožešinových hadrů (či zubatých náhrdelníků) mě spíš děsil ... ()

Mouchal

Recenze celého světa se shodovali v tom, že Black Panther je po dlouhé době originální marvelovkou s výjimečným záporákem. S takovým tvrzením já nemohu souhlasit, podle mého názoru je to "jen" další typická marvelovka, která jede podle námi už tak známé šablony. A ani těch nehodících se cringe "gagů" se tvůrci nezbavili, ikdyž je pravda, že jich oproti ostatním filmům celkem ubylo. Záporák je skvělý, dokud z něj neudělají tupého zlého svalovce s názorem "hehe zničit všechno, všem zbraně, bude pr*el!", takže také žádná velká změna. Nicméně to jsou asi mé jediné výtky k tomuto filmu. Ano, je to klasický Marvel. Ale i přes své chyby skvělý. Postavy jsou charismatické, dobře napsané i zahrané, ze soubojů mohli vyždímat trochu víc, ale ve výsledku se také povedly a celkově film dost dobře plyne vpřed. Tento film není od studia nijaká revoluce, nicméně je to potvrzení toho, že umí udělat skvělé filmy a hlavně toho, že lidé se na jejich filmy už naučili chodit a že je jich teď opravdu obrovská hromada. Speciální zmínku si zaslouží Andy Serkis, protože ač má tento chlapík více zkušeností s CGI hraním, umí hrát opravdu parádně a jeho scény jsou fakt výborné. Black Panther je povedený origin a teď už jen zbývá vyčkat na tu hromadnou řežbu. 80% ()

RajAthen

Další z velké rodiny Marvelovek, která rozhodně neredefinuje žánr (jak nám reklamní masáž skoro tvrdila), ale bezesporu se jí daří být svá, a to se cení. Jádrem úspěchu tohoto de facto vlastního žánru je vyjma vnitřní provázanosti současně schopnost experimentovat. Pan Panter přeci jen v rámci vymezených hran svým je a nabízí i na poměry žánru docela zajímavého padoucha. Stejně jako prakticky u všech Marvelovek - pobavilo, ale nemám potřebu vidět znovu. Nemyslím si, že až na opravdu světlé výjimky (pro mě první Strážci galaxie) nemají tyto filmy potenciál zkultovnět. ()

Maximilianus

Tento počin výborne nadväzuje na udalosti Civil War spred dvoch rokov a zapadá do MCU, ale funguje aj ako samostatný film, dokonca aj keby nemal s Marvelom nič spoločné. Prináša nové postavy, ktoré sú pestré, zaujímavé s dostatočne rozvitými charaktermi. Celkovo by som film prirovnal k africkému Jamesovi Bondovi, najmä v prvej polovici. Druhá polovica už tak nevládala s dychom a išlo viac o šablonovitý scénar, ale stále nadpriemerný, takže film nenudil ani tu. 7,3/10. ()

Aiden

Hrozná vtákovina. Vôbec neviem o čom to bolo. Africká angličtina ma tak bavila a iritovala zároveň, že som sa nedokázal sústrediť na dej filmu. I do not know the way. Spit on him. ()

Rypley

Není to Temný rytíř, je to stále Marvel, ale celek na mě funguje o hodně lépe, než u ostatních Marvelovských filmů. Stejně tak CGI zde na mě z nějakého důvodu fungovalo. Jednoznačně povedený komiks film. ()

Durgas

Trošku black life matters propka a tiež také nejaké viac rozprávkovo poňaté, ako sme zvyknutí, ale v podstate to nebolo zlé. Nie som ohúrený, ale ani sklamaný. Také slabšie 3 hvjozdy. ()

Listyx odpad!

Naprosto bezpohlavní nudná srajda. Tak nudná, že ani pořádně znechutit mě to nezvládlo. Na začátku vyprávění jak o hůlce z Harryho. Po první půl hodině jsem zjistil, že netuším proč se na to koukám. Dal jsem si pár ředkviček a koukal co bych si tak ještě dal. Sezobal jsem kde co a film plyul. Ble. Proč to proboha někdo točil? Karkulka by asi koukala co, že se to dneska točí za bejváky. Počkejte jak bude čumět za rok za dva, to půjde do 4K Black Carcoolka vs Black Perníková chaloopka. Ale páč BC i BJ(Black Jedžibajba) von BPch jsou obě černé lesbicky založené transsexuálky, tak spolu s Avangers nakopou ve třech dílech zadek supezlému totálně White Vlkovi. Nechal bychto režírovat třeba Okamuru, ať nikdo nemůže nic říct. Rozpočet něco k dvě a půl miliardě pesos na každej díl. Na rozjezd bych dal nějakéj krátkej animák. Něco ve stylu medvědů od Kolína. Daj tomu takovej dokumentární fíling. Hudbu nám udělaj kluci od transformerů. Jen ať to hučí. Panebože co bylo v těch ředkvičkách? Dost. Tohle fakt ne. ()

waska

Krásně barevné, zajímavý příběh, skvělý padouch, nicméně trocha zklamání z jedné ze slabších Marvelovek tady je. ()

LordMysti

Žádné velké překvapení plus hafo nelogičností které mě tentokrát iritovali víc než obvykle. Ano vím že je to dle komiksové předlohy, ale i to je jedno. A na druhou stranu tomu chybělo něco extra, něco WOW co bych si dlouho pamatoval. To se bohužel nekoná, takže zůstal stokrát viděný precizní dobrodružný akčňák. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)