První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Zagros

Námitek by se jistě našla celá řada. Nicméně nejsem specialista na prvorepublikové reálie (jako většina tady), abych mohl vytýkat jednotlivé detaily. Seriál se mi jednoduše líbí. Jde o pohodovou věc, u které se dá vypnout a v klidu sledovat, co nám tvůrci připravili. Určitě jde o nadprůměr v rámci domácí produkce. Možná je až moc vidět snaha udělat z toho seriál pro celou rodinu. Detektivka, drama, romantika, děti, politika, ... vše pěkně zabalené do příjemného kabátku. Tři hvězdy si s přehledem zaslouží. Nedá mi to, ale musím změnit hodnocení a to směrem dolů. Posledních pár dílů šlo hodně dolů. Postavy jsou čím dál blbější, jinak se to ani nedá nazvat. Všechny do jednoho dělají věci, které by v "normální" životě nedělaly. Kdo psal dialogy, ten by se měl stydět. Mínus jedna hvězda! ()

Merkin

Zatím hodnotím pilotní díl a musím kvitovat snahu českých tvůrců přiblížit se světovým trendům. Jakkoliv bych řekla, že volba představitelky hlavní hrdinky byla více než neštastná (Markéta Plánková totiž nemění výraz, nevyjadřuje emoce a nevyžadují-li okolnosti pohyb, zůstává statická), většina vedlejších rolí slibuje dobrou podívanou. Také musím podotknout, že úvodní díl První republiky nabízel poměrně rozsáhlou válečnou scénu, což není typické ani pro českou filmovou tvorbu, natož potom pro tu seriálou. Už to samo o sobě vypovídá o značné snaze a profesionalitě štábu. Hlavní dějová linka, dle všech indicií romantická, nejspíš ničím nepřekvapí, už nyní mám v hlavě pravděpodobnou verzi toho, co se událo a stane, osobně tedy doufám v sílu drobnějších epizod v rámci jednotlivých dílů. Zde věřím v originalitu či alespoň výmluvnost scénáristů (první díl byl v tomto ohledu neutrální, fakta týkající se příběhu a dějových zvratů jsem uhodla prakticky hned, ale zaslechla jsem pár pěkných slovních obratů a lidových mouder). Ráda se tedy podívám, co si přichystali autoři během pokračování:) Po pátém díle musím konstatovat, že zázrak se tedy rozhodně, avšak bohužel, nekoná, nicméně páteční večer se lidé stejně raději drží při zemi :) ()

Kovaja

Po Vyprávěj další pecka.Arichtev asi fakt umí:-))Dobový seriál který má koule.Každý díl hezky odsípá a rozhodně nenudí. Herecké obsazení je moc povedené. Musím vyzvednout charismatický výkon J.Vyorálka, úžasný hlas který se moc hezky poslouchá. S.Skopal jakožto čmuchací pes je taky fajnovej:-)) ()

javirgo

Po prvním díle zklamání. Kromě pěkného pokoukání téměř nic víc. Vadily mě rychlé přechody jednotlivých scén. Dialogy mě na dobu před sto lety vůbec neseděly. Jestli je tohle jen rodinná sága, tak se měl seriál jmenovat jinak. Zatím nebudu hodnotit, zkusím ješte další díly, pokud to vydržím a doufám, že nebudou všechny jen o rodině Valentových ()

ondrula

Při pokusu zadívat se do prvního dílu jsem až nevěřícně zíral, jak je to špatně natočeno. Připitomělej scénář v ústech herců působí strašně křečovitě a hloupě, takže máte neustále dojem, že herci přehrávají, byť oni sami za to očividně nemůžou. ()

DarkKnight

Kreativní producent seriálu řekl, že počítají s tím, že lidé budu "První republiku" sledovat hlavně kvůli dobovým kostýmům a výpravě. Toto se české televizi podařilo, ale je to bohužel jediné. Kdyby česká televize udělala sérii hodinových prezentacích, kde by nafotila první republiku, byl by výsledek stejný. Jediné, co je na celém seriálu dobré, je právě výprava a scénář je opravdu hrozný. V příběhu se totiž míchají prvky ničeho a telenovely. V porovnání s "Četnickými humoreskami" (odehrávající se ve stejné době) si televize pohoršila skoro o sto procent. Se zahraničními seriály raději ani neporovnávám. ()

Honzeek95

Z První republikou to má společného jen oblečení, interiéry a exteriéry. Mluví se tam jako v dnešní době, což dost kazí atmosféru. Potvrzuje to jenom fakt, že dnes už ani zdaleka nejsme schopni napodobit, co se zde dělo před sto lety. Nejhorší na tomto seriálu však je, že je těžce nudný a prakticky o ničem, jsou zde prázdné, bezduché a strohé dialogy a nedostatečné herecké kapacity. ()

Mikino00

Český pokus o Downton dopadl tragicky, tak chabý scénář se jen tak nevidí, k tomu přidejte naprosto matné herecké výkony, kdy jediný přirozený výkon podávají malé holčičky, skutečně je to velmi strojené a nepřirozené. I přes krásné kostýmy, triky a kulisy, kde jsou ty peníze vidět, se nemůžu ubránit dojmu, že připlatit si za kvalitnějšího scénáristu by neškodilo. Seriál navíc docela povrchně přechází dobové skutečnosti a vypadá to jen na další seriál s milostnou zápletkou v historickém kabátě. ()

mira007

Nemůžu si pomoc, ale na rozdíl od těch dementních růžozahradních vztahových imbecilit, kde na sebe akorát křičej jak ve francouzské veselohře je tohle extratřída. Natočit v českých podmínkách dobový seriál se solidní krimizápletkou ( okomentováno po 19. díle z 22 ) je špička. Samozřejmě , že by rozpočet měl být trojnásobný aby se vše neodehrávalo na třech místech s počítačovou grafikou alá tetris. Vzal jsem si TV program na tento týden a vidím: Cesty domů, Růžovka, Vyprávěj, 30 případů majora Zemana, Kriminálka Anděl, Clona, Expozitura .... tak jako sorry, ale ač respektuju poslední tři jmenované tak První republika je v porovnání s tím co se tu vyplodí úplně jinde. Samozřejmě , že nesahá ani po kotníky legendám jako Návštěvníkům, Arabele, Dobrodružství kriminalistiky, ale to je třicet let staré a v kontextu toho dávám pět hvězd v kategorii Nový český seriál. ()

Bukk

No takže co k tomu říct. Po prvním díle jsem nadmíru spokojená, protože jsem během toho stihla dělat věci jinačí a tak mě teď čas už nijak netlačí...no prostě jde vidět, že se snažíme někam z té propasti plné otupujících seriálů nějak dostat, ale nikdo pořád neví, jak na to. Nechám se překvapit dalším vývojem, ale ty rozhovory občas člověka nutily ihned opustit místnost. Ach jo. ()

Dejvi21

S prvními díly je to vždycky těžké a je jen málo pilotů, které bych považoval za povedené, o to horší je něco očekávat od české tvorby. Pakliže měl ale první díl za úkol představit postavy, pak uspěl. Zejména bych zde chtěl ocenit snahu televize oslovit diváky produkováním všeho možného v naději, že se snad něco chytí. České století se u mě třeba chytlo, zbytek zatím moc ne a u První republiky ještě nevím. Návštěva nevěstince však nemusela být tak detailní. Kvalitní seriál s dobrým scénářem si nemusí vypomáhat nahotou, pokud není nějakým způsobem zásadní pro daný moment. Uvědomují si, že od 20:00 to sledují třeba i dětí??? Co k seriálu samotnému říct, doufal jsem, že budu mile překvapen. No, odcházel jsem s pocitem, že na ujasnění názoru budu potřebovat více času/dílů. Proč tedy 4*? 1. za snahu natočit něco z této doby 2. kulisy 3. herci jako Töpfer či Vyorálek 4. je to pořád nadprůměr české tvorby,.....Po mnoha zhlédnutých dílech musím říct, že tento seriál má jeden zásadní problém - název. Jsem přesvědčen, že kdyby se to jmenovalo jinak, bylo by hodnocení vyšší. Takhle je to trošku klamání spotřebitele, protože s První republikou to má prachmálo společného. ()

Olczyk

Dobře zpracovaný seriál s obsazením méně známých herců. Skvělé kulisy a dobová architektura. Navíc je zde mnoho zvratů a překvapení. ()

IvcaSammet odpad!

Další hovadina, na kterou je Česká televize hrdá ... Stačí mi slyšet dialogy z vedlejšího pokoje, kde na to mamka se zájmem hledí, a už mi naskakuje husí kůže. Totálně stupidní rozhovory na úrovni dětí ze školky a do toho malá holka co vidí duchy? Ne, díky! Tohle prostě není žádný rodinný historický seriál, to je prostě pokud České Televize o seriál podobající se stupiditám jako je Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě ... Námět možná není úplně nejhorší, ale co se týče realizace, nemůžu opravdu hodnotit jinak než odpadem ... ()

Greg25

Chybí tomu atmosféra i občasná vztahová reálnost, respektive silné motivy pro postavy, aby jednali tak jak jednají. Markéta Plánková v jedné z hlavních rolí není vhodná volba, její unylé bezemoční herectví utápí veškeré snahy o reálnou motivaci postav. Naivní v mnoha směrech. Na druhé straně na české poměry výjimečná snaha tvůrců o natočení něčeho jiného, s celou řadou skvělých herců (Jiří Vyorálek, Radek Holub, Viktor Dvořák, Pavel Kříž, a mnozí další) s jasnou inspirací v zahraničních seriálech a snahou přenést sem nové filmové postupy (např.: úvodní znělka s titulky), byť v zahraničí už nějaký ten pátek staré. Na televizní poměry nadstandardní výprava (byť historické chyby se sem tam najdou, ovšem v tomhle případě je to šťourání v odpovídajících kulisách trošku nefér). Celkově průměr, oceňuji snahu, oceňuji to, že lze na to bezproblému, bez sebezapření mozkových buněk koukat, blbé to není, jen naivní, nedotažené a bez atmosféry. A dějová linka je příliš jasně čitelná. Ale aspoň to nedělá z diváka blbce na druhou. 1. série 60% ()

Milwa

Historický seriál s příběhem z telenovely. Samotný příběh by mi až tak nevadil, ani zahraniční konkurence nešetří melodramatem, ale co mi nejvíce vadí jsou historické nepřesnosti a opravdu velmi doslovný scénář. Scéna "kadibudka" byla prvním zaškobrtnutím. Pokud mermo moci museli poukázat na rozdílnost vesnických a městských lidí, mohli tak učinit méně násilnou formou. Samotné postavy služebných by si zasloužily méně bulvární úvodní repliku. Ano účel splněn, je jasně vidět rozdíl mezi těmi "nahoře" a těmi "dole", ale ta forma?! Proč proboha?? Další velkou do očí bijící chybou je anglický název rodinné firmy. Proč by se proboha měla rakousko-uherská firma dodávající rakouské armádě jmenovat anglicky, jazykem nepřítele?! To jako opravdu myslí vážně?! Válečné scény raději nekomentuji, to bych se musela opravdu hodně rozčílit. Chudák Alois Eliáš...Bratříčkovo milé oslovení "ségra", mi rvalo uši. Ano někdo by mohl říct, že jsou to drobnosti, ale právě tyto "drobnosti" tomuto seriálu ubírají na uvěřitelnosti a kredibilitě. Takové chyby jsou prostě lajdáctví, které si televize typu BBC nikdy nedovolí a proto produkují hity typu Downton Abbey. Doufala jsem, že po výborném "Českém století" došlo k obratu a ČT se zaměřila na kvalitu, jenže jsem se zřejmě spletla. Po pilotním dílu to vypadá na špatně napsanou romanci v historických kostýmech. Bohužel velké zklamání z opravdu zbytečně promarněné šance...Nejvíce mě štve vědomí, kolik to muselo všechno stát:( ()

Mlle

No tak tento výtvor asi s Downton Abbey srovnávat nebudeme, že... Je to telenovela, v níž probíhá celkem studená výměna dialogů od jednoho prkna k druhému (ač snahu obsadit neznámé tváře i v tomto konkrétním pojetí vítám). Nejrobotičtější mikulášské recitace slyšíme bohužel od dětských "herců". To vše se děje na pozadí pečlivě vyžehlených a vybělených kulis. Stylově jde spíše o argentinskou nebo španělskou inscenaci s historicky blíže neurčenými "dobovými" reáliemi (princip uplatňovaný televizními pohádkami). Poměry české I. republiky, po níž se seriál jmenuje, připomíná jen máločím. Ponecháme-li stranou pro telenovelu typicky zjednodušené, schematické, často toporné a nedůvěryhodné dialogy a taktéž pro telenovely typickou produkční idealizaci scény, korunou toho špatného byl zatím projev Pavla Kříže. Děj ale podceněn nebyl, v každém díle se rozvinou alespoň tři ne tak úplně marné dějové linie, a je proč být zvědavý na další díl. Mohlo to dopadnout hůř. Pro mě ve skutečnosti celkem příjemné překvapení, čekala jsem, že takový pokus bude zcela na odpis. Vadí mi jen, jak široce se v české filmové a televizní tvorbě zabydlel zvyk zaměstnat v každém kusu jednu špatně česky mluvící Slovenku - existuje snad pověra, že bez herečky, co si šlape na jazyk, se dílo nechytne? Zatím něco mezi dvěma a třemi hvězdami. Nu, pěkná detektivka se nám z toho vyvinula. Po shlédnutí několika dalších dílů přidávám další hvězdu. Pravda, seriál nemá s "první republikou" v názvu nic moc společného, herecké výkony se nijak nezlepšily (výjimkou je skvělá Veronika Nová), ale děj mě opravdu baví, zápletka je napínavá až mrazí, těším se na každý další díl. ()