Rick and Morty (TV seriál)

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 2013 - 2017, 13 h (Minutáž: 22 min)

100%. Jedna velká nekonvenční jízda, jejíž scénář se dotýká hranic absolutní dokonalosti. Ať jsou to nadmíru atraktivní nearchetypální charaktery, geniálně vystavěné subsvěty nebo nová generace černé audiovizuální satiry hrubě následující sarkastický styl humoru z animované seriálové tvorby posledních třiceti let v návaznosti na jednotlivé šílené a velmi originální příběhy (jejichž strukturovanost se zdá jednoduchá, ale přitom nekopíruje žádné obecné vzorce a nabízí víc, než leckterý celovečerní film), Dan Harmon je prostě génius a jestli Community mnoho mainstreamových diváků nedokázalo docenit, Rick a Morty má výchozí pozici ještě o to složitější, protože je podstatně odvážnější, lhostejnější vůči zažitým dogmatům a nedělá si hlavu z ničeho, ať už zrovna paroduje sebe sama, nebo třeba umírající děti. Takový seriál tu ještě nebyl a zatraceně chyběl. Justin Roiland by navíc zasloužil Nobelovu cenu za pravděpodobně nejlépe namluvenou postavu (vlastně dvě) v dějinách animované tvorby. Rick a Morty je ostrý, nepředvídatelný, ortodoxně černohumorný a překvapivě hluboký klenot, kde každý další díl je obrovským zážitkem a dvacetiminutovým primitivně-intelektuálním orgasmem, z kterého se nemohu vzpamatovat. Sofistikovaný jako Back to the Future, hravý jako Futurama, sympatický jako Smolíkovi, společensky nekorektní a zvrhlý jako South Park, vtipný jako Simpsonovi v kombinaci s Johnem Oliverem a to vše znásobené stem. A těch hlášek, z nichž řada má ambice - i přesto, že si je očividně nijak nenárokuje - stát se kultovními... taková tvůrčí nezávislost a nekonformita tu nebyla hodně, hodně dlouho.(29.1.2016)

Neuvěřitelnej nářez Biiiitch!!! Tohle si dávám místo Jointa, a nebo radši dohromady, když mám nějakej ten kosmickej Shiiit biiitch :)) nenajdete vtipnější zmrdy než je Rick and Morty!!! Waba laba dap daaap biiiitch... Tiny Riiiick Biiiitch!!! Fakt to miluju, já i moje přítelka i snad všichni komu jsme to ukázali.(24.3.2017)

Wubba lubba dub dub! Dan Harmon má talent. S Community se sice během šesti sezón dostal z naprostého vrcholu reflektivní televizní zábavy k do sebe zahleděného projektu pro skalní fanoušky, a narazil tak na hranice hraných seriálů, jenže právě ta jeho schopnost dokonale a bez servítek zrcadlit aktuální kultůru se konečně mohla naplno projevit až v animáči. Podobně jako kdysi South Park, Rick and Morty vypadají (a hlavně znějí) jako na koleni vyrobená blbůstka party nadšenců, a takto pankové pojetí přímo nahrává tomu, aby byl tento černě komediální sci-fi cirkus autentickým rýpáním do živého, ne jen dalšími Simpsonovci v nových kulisách (Futurama AIDS!!!) a zároveň typická harmonovská sebereflexe brání sklouznutí do prachobyčejné nekorektnosti pro pouhou nekorektnost samou (Family Guy licklicklickmyballs!). Sledem nesouvisejících scének sice někdy k mixu posledních dvou zmíněných nemile sklouzne i přes všechny přetrvávající klady, ale prostá přítomnost Ricka a jeho zetě Jerryho všechny dočasné přešlapy kontruje, o kupě totálně šílených postav, světů, zápletek, písniček a hlášek ani nemluvě. And that's why I alway say: Shum shum shlippitty dop!(9.10.2015)

Excentrický geniální vědec Rick a jeho vnuk Morty zažívají neuvěřitelná dobrodružství napříč vesmírem a alternativními dimenzemi. Rozhodně je potřeba se dívat do úplného konce každé epizody, protože tam je potitulková scéna. Seriál nabízí originální nápady a určitě je tady nemalý důvod se těšit na nadcházející třetí sérii. Zhlédnuto 21 epizod z 1. až 2. sezóny.(26.2.2017)

NEJ!!! SERIAL!!! EVRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!! Ale jen pro lidi, co maj rádi meta, nebo jak se tomu řiká. Je tam hrozně moc schovanejch nebo neschovanejch narážek na Nightmare on elm street, Inception, The Thing, Die Hard a milion kurva trilion dalších věcí. Ale pro milovníky těchhle věcí, kterým se to líbilo v druhym NEJ SERIALU EVRRR, tedy samozřejmě Community, je to naprostá laskominka. Jsem zvědavej, esli tohle někdy někdo nadabuje. Nejlíp Kajzr s Lábusem. (neangličtinářům by to asi bodlo, mluví se tu proklatě rychle a titulky mizej rychlejc než se objevujou :-D)(7.8.2014)

• - Název 8. epizody 1. série "Rixty Minutes" odkazuje na americký publicistický pořad 60 Minutes (od r. 1968). (Firebug)

• - Některé události jsou inspirovány tím, co se přihodilo tvůrcům seriálu. Všechny postavy jsou však smyšlené. (Firebug)

• - Zvláštní výraz postav (pusa připomínající dvojité "u") je podle tvůrců pocta seriálu Ren a Stimpy (od r. 1991). (Firebug)