Rick a Morty

(TV seriál)
  • USA Rick and Morty
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi
USA, (2013–2021), 18 h 59 min (Minutáž: 21–23 min)

Chris Parnell, Sarah Chalke, Jess Harnell, Phil Hendrie, Maurice LaMarche, Echo Kellum, Gary Anthony Williams, Rob Paulsen, David Cross, (více)

Série(5) / Epizody(51)

Byl pohřešovaný skoro 20 let, ale teď se Rick Sanchez najednou objeví u své dcery Beth a chce se k ní a její rodině nastěhovat. Po dojemném shledání se Rick usídlí v garáži, kterou předělá na laboratoř, a začne v ní zkoumat různá nebezpečná udělátka a strojky. Samo o sobě by to nikomu nevadilo, jenže Rick do svých dobrodružných pokusů stále častěji zatahuje také svá vnoučata Mortyho a Summer. (TV Prima)

DaViD´82

It's-a good-a show! To nejlepší z Doctora Who, Návratu do budoucnosti, Futuramy, Podivuhodných dobrodružství Vladimíra Smolíka, Macourkovin, Rena a Stimpyho, Červeného trpaslíka, Douglase Adamse, hard sci-fi, smyslu pro absurdno, satiry, punku, popkultury a černého skoro až monty-pythonovského humoru. Neslučitelné? Ale kde že... Rick a Morty (tedy stařecký cynický übergeniální narcistní Bůh... ehm, vědec alkoholik a jeho poněkud jednodušší dobrosrdečný psychicky labilní vnuk) je kult i okamžitá klasika pro nedětské publikum, které však v srdci zůstalo stále dětmi. Dětmi se značně zvráceným smyslem pro humor, muhehe. Má to jednu jedinou chybu. A to sice hned pilotní epizodu, která dělá zbytku seriálu spíše medvědí službu než co jiného. Ovšem již od druhého dílu bezezbytku platí, že co epizoda, to absolutní perla humorem, narativní (meta)strukturou, odkazy, vývojem, nadsazeným nihilismem se srdíčkem na správném místě… Prostě vším. A přes veškerou hravost, cit pro ryzí klukovské dobrodružství, nápaditost, citlivý vývoj charakterů, postupně se zúročující kontinuitu, čtvrtou stěnu bořící momenty i popkulturní odkazy na kdeco, tak vůbec nejlepší na tom je, že se to nijak neštítí naprosto vážných (a řádně temných) vyspělých momentů. A kupříkladu temné vyznění šestého dílu je znepokojivé jako máloco jiného (tuplem pak v animácích). Ricka a Mortyho prostě beru jako jeden z vrcholů (nejen) současné animované seriálové tvorby. Nic víc, nic míň. PS: Rozhodně vyčkávejte na konce titulků. Bohatě se to vyplatí. | S1: 5/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 | ()

Superpero

Vtipné nápadité, ale co je nejlepší je návaznost dílů. Tzn. ať se stane sebešílenější věc, postavy si jí pamatují i v dalších epizodách a je to stále relevantní. Sci-fi znělka je super. ()

Tom Riddle

Šílený vědátor á la Dr. Emmett Brown z Návratu do budoucnosti + průměrná americká rodinka. A výsledek? První díl téhle animované komedie je prakticky utrpením, další čtyři potom (prach)sprostou vykrádačkou Futuramy. Od šestého dílu dál se ale naštěstí tvůrce Dan Harmon (fandové Community jistě znají, ostatně si nedokážu představit, že by tenhle seriál záměrně vyhledal kdokoli jiný) vzchopil, a i když dál servíruje v podstatě zfetovanou a vulgárnější verzi Futuramy, přimíchává dostatečné množství meta joků a popkulturních odkazů, díky kterým seriál nachází svůj vlastní, stabilní směr, který překvapivě boduje především ve vážnějších a hlubších momentech (byť sem tam funguje i nesmyslné bezuzdné sci-fi řádění). Znalejší seriálové fandy pak nepochybně potěší hlasy doktorů Elliot Reid a Lea Spacemana jakožto dua rodičů, stejně jako všelijaká hvězdná camea (kupříkladu nějací ti regulaři z Community). Rick a Morty tak nakonec díky jedné a půl kvalitní sérii přistává na celkem slušných čtyřech hvězdách, ale z toho hodnocení tady je mi trochu šoufl. Není to poprvé, co mám kvůli csfd chuť hodnotit níž. ()

novoten

Po celou první sezónu jsem se cítil, jako kdyby Futurama a Doctor Who dostaly ty nejzákeřnější drogy pod sluncem. V průběhu té druhé se ale tvůrci přestali bát zvážnět na dobu delší než deset vteřin a občas dokázali udržet souvislou myšlenku dějové linky déle než třetinu epizody. V takových chvílích pak s radostí chápu, proč se někdo na takhle šílenou rodinku dokáže dívat zas a znova. Většinu času jde totiž o hyperaktivní salvu nápadů, které bohužel nerozlišují, jestli padnou na úrodnou půdu a nebo budou mimo způsobem, který mě nejednou i slušně pobuřuje, stejně jako kadence Rickových nechutností. Ne pokaždé by totiž rozvolněný rating musel být těžen až na úplnou dřeň. Ani po čtyřech sezónách tak nemám v hodnocení jasno. Jakmile totiž přijde díl dobrý nebo dokonce skvělý (The Ricklantis Mixup, Never Ricking Morty), následuje ho zpravidla slabý nebo zmatený. A to pak nepomůže ani více než dobře řešené ponechávání stop k dlouhodobým pointám. Díky zvyšujícímu se počtu nesmrtelných gagů, hlášek či zvratů na jednu sérii je ale krásně vidět pokrok, jaký seriál za onu dobu udělal, proto chtě nechtě podléhám a připínám čtvrtou hvězdu. ()

H34D

Upřímně, nevím, k čemu tolik povyku, první řada Ricka a Mortyho nepřináší nic vtipnějšího, než jsme již spatřili u seriálů jako Futurama (sci-fi prostředí), Family Guy (absurdita), South Park (popkulturní narážky a sem tam nějaké sprosté slovo). Předností Ricka je absence jakýchkoli pravidel při utváření příběhu. Jasně, že nakonec se všechno musí navrátit do normálu, ale cesta k tomu dokáže vést nejrůznějšími vědecko fantastickými kličkami, které v druhé sérii dosahují svého vrcholu. Druhá řada má několik naprosto ztřeštěných momentů, které skutečně dokážou katapultovat Ricka a Mortyho mezi nejlepší animáky současnosti. Třetí řada na tom není o moc hůře... Stále však důležitá poznámka, že tohle nemusí být humor úplně pro každého (což ale o takovém Family Guyovi platí také). 8/10 ()

xxmartinxx

Mix vděčného humoru, žánrové odvážnosti a existenciální brutality. Neumím si představit, jak by to šlo udělat líp. Tam, kde se Futurama zastavila a vzpomněla si, že je komedie, je Rick a Morty dotažený do puntíku. Na konci některých epizod (1/6 a její vygradovaný konec bez úniku! 1/10, která po je po odhalení pointy v důsledku absolutně zvrácená! 2/4 jako útok na cokoliv, čemu věříte! 2/6 jako nejznepokojivější satiru jakéhokoliv systému!) mrazí v zádech i přes nálož povedených vtipů. Vesmír nebyl nikdy větší, člověk menší a přitom není nic, co by to v téhle komedii zlehčovalo - humor je cynický, hořký, nedopřává únik. A ten kousek sentimentu, který se občas objeví, je nakonec velmi uvěřitelný. Skvělé. ()

choze

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

GENIÁLNÍ. Zběsilé, nápadité, vtipné, úchylné, šílené a napoprvé plně nepobratelné. Jako by někdo vzal Futuramu nebo Červeného trpaslíka a pustil je zrychleně (přičemž do Červeného trpaslíka by napsal fakt vtipné vtipy). Seriálová láska na první pohled. ()

Tuxedo

Hodně ujetá zábava, která vypadá, že nezná hranic, přitom je to o postavách a vnitřní strukturovanosti každé epizody víc, než se na první pohled zdá. Konec šestého dílu je zdrcující a v rámci žánru animovaného sitcomu nemá obdoby! ()

Eddard

Rick je dle mého ne až tak skromného názoru nejzábavnější původní kreslená postava od nástupu popularity mistra Butterse v třetí řadě South Parku. Konečně celá první sezóna RaM, která si pujčuje kolbiště Futuramy a ostřejší, cyničtější drajv SP, patří k tomu nejvtipnějšímu, co se mi kdy před očima animovalo. 90% ()

Ded@M@tes

Neuvěřitelný úlet, Rick and Morty a jejich fantastické příběhy ( cestování v čase, vědecké experimenty atd. ). / Viděné epizody z 1-2 série *21.dílů / Čekám na další epizody ( Hodnocení: 9/10) ()

dO_od

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

// Nejšílenější animovaná zvrhlost posledních let, kterou pokud jste v srdci alespoň trochu geekem (nebo hodně zlým individuem s láskou k obzvláště černému humoru), nelze nemilovat. Rick & Morty - 100 % ()

D.Moore

Náhodnému divákovi to tak možná nemusí připadat, ale na mě Rick a Morty kromě neuvěřitelné nápaditosti křížené s drzostí a stoprocentní vulgaritou zapůsobili hlavně tím, že jim nešlo jen o všechno tohle. Seriál totiž řešil vcelku vážné problémy, řada dílů měla až nečekaně drsné vyznění (které samozřejmě pointa či potitulková scéna hned shodila, ale to nic nemění), postavy se nějak vyvíjely a děj na sebe navazoval, což bylo přímo obdivuhodné. Z mého pohledu byl asi nejlepší poslední díl druhé série a první díl té třetí, nicméně nerad bych zapomněl třeba na Okurku Ricka.... A mnohé další. ()

Fiftis

Priznám sa že som čakal niečo lepšie, prevratnejšie. Dlho som sa nevedel prinútiť k tomuto seriálu, odrádzala ma animácia. Nakoniec som sa prinútil, ale samozrejme je to veľmi podarený seriál. Len od tých hodnotení som čakal viac, respektíve som mal veľké očakávania. Nie je to American Dad ani Simpsonovci, ale stále kvalitka. Rick je absolútne skvelý. Skvelá postava. Vtipná. Treba pochváliť ako americký, tak český dabing. Niektorým častiam niečo chýba, nie v každej sa nasmejete. Ale vy proste chcete vidieť, aké ďalšie dobrodružstvo zažije Rick a Morty. Pochválim aj vedľajšie postavy a je prekvapením, že až toľko postáv v tomto seriáli nie je. A aj tak to slušne baví. ()

Hrabka

První série byla pro mě slabá. Nebyla úplně špatná, ale vzhledem k tomu vysokému hodnocení jsem čekal mnohem víc. Díly mi přišli průměrné, občas se objevila vtipná hláška nebo scénka, ale bylo tam i celkem dost hluchých míst, které mě vcelku nudily... Druhá série začala úplně stejně a první tři díly byly nic moc. Pak to ale začalo: e04, e05 a e06 byly super a bavil jsem se skvěle. V podobném rytmu se to neslo až do konce série. Vypíchnul bych ještě e09 (parodie na filmovou sérii "Očista"). Za sebe bych tedy tento seriál hodnotil kladně, ale rozhodně ho nevynášel do nebes, je rovněž jasné, že není pro každého. Docela bych si dal nevypípanou verzi některých dílů. ()

juta

Tak Rick a Morty je jeden z těch opravdu vydařených animovaných seriálů, kde je drsnější humor či mluva a vyniká také tím, jak se zde rychle mluví a nejsou zde hluchá místa. Někdy to je na obtíž, ale ve většině případů to seriálu pomáhá a hlavně pomáhají ta všemožná dobrodružství vnuka a dědy. ()

WillBlake

Teprve s nástupem druhé série u mě dopadla ta mnohými opěvována genialita na úrodnou půdu, následkem čehož jsem začal dobrovolně uchcávat z naprosté většiny gagů. Několik nezapomenutelných momentů za všechny: výlet do baterie, ústav Jerryů, Tiny Rickova deziluze při songu Elliotta Smitha a finální sebezatracení u NIN. V S02E08 navíc hostuje Werner Herzog, což seriál definitivně katapultovalo k nejvyšším příčkám mého uznání. ()

JohnnyD

Má to slabý rozbeh (prvá séria do veľkej miery variuje/paroduje príbehy slávnych filmov), no od druhej série je to nezastaviteľná prehliadka originálnych zápletiek, bizarných postáv a šialených fantastických nápadov. Niektoré príbehy (napr. o parazitovi) by si vystačili na samostatný film. Viac než len dôstojný nasledovník Futuramy. ()

lamps

Jestli se někdy objeví zábavnější televizní seroš než Rick a Morty, bude to znamení konce světa. Má to pár slabších epizod, ale vynalézavost zápletek a vývoje fikčního světa nezná mezí a doslova žasnu nad tím, jak promyšleně na sebe jednotlivé motivy navazují napříč jednotlivými díly i sezónami. A nejenže mě Rick Sanchez zabíjí každou druhou hláškou nebo životními postoji, ale i všechny ostatní postavy jsou nehorázně dobré a tvůrci se nemusí bát rozdělit epizody na více paralelních dějových linek. Správně nepřístupný charakter humoru nasazuje korunu, stejně jako odkazování k popkultuře a geniálně zakódovaná vyjádření k současné politice a společnosti. Tvůrcům za tohle postavit pomník ve všech dimenzích... ()