Mušketýr

Mušketier

V kráľových službách

Akční / Drama / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie / Německo / Lucembursko, 2001, 101 min

Tak se mi zdá, že tenhle film měl na scénáři původně napsáno Once upon a time in France. Nakonec ale zůstal jen choreograf akčních scén a závěrečný souboj vykradený z jistého hong kongského filmu. Tak změnili jména aby odpovídali jistému Dumasovu románu. Hyams malinko kazí náladu (myslim si, že závěrečnou celkem povedenou bitku přenechal někomu jinému) ale i přesto docela slušná zábava.(9.11.2006)

• slunicko2

Tři mušketýři jako western. 1) Tři mušketýry jsem viděl v různých verzích jako dobrodružnou klasiku, díky Les Charlots jako parodickou komedii, v různých amerických vydáních jako více či méně akční podívanou, ba dokonce tuším, že někdy v 70. létech i jako porno. V podání 58letého režiséra a šéfkameramana Petera Hyamse je to, věřte, nevěřte, western. 2) Spoiler. Poté, co jeho rodiče zabije loupeživá banda (kardinálova garda) vedená hlavním záporákem Fevrem, mladého hrdinu (d´Artagnana) vychovává (!) jeho starý sluha (Planchet), který ho naučí mj. i umění jakéhosi boje kung fu (!!). Když d´Artagnan dospěje, vydává se na cestu do Města (Paříže), kde zjišťuje, že je ovládáno již zmíněnou zločineckou bandou. Hrdina v soubojích předvede nejen své umění bojovat, ale rovněž duchaplné dialogy. Rochefort: Máte zajímavý bojový styl. Kde jste ho získal? D´Artagnan: Tady a tam. Rochefort: Spíš tam, určitě ne tady. Setkání s půvabnou Francescou dodá filmu patřičný erotický náboj. Akce za osvobození města od padouchů může začít. 3) Z filmu mám pocit, jako by v rámci středoškolské soutěže autoři napsali western, možná parodii na western. Rozhovory, které vede d´Artagnan se svým koněm nebo scény, kdy Apači dobývají pevnost, promiňte, mušketýři dobývají hrad, jakoby vypadly ze seznamu nejhorších westernových klišé všech dob. Příšerným dialogům nepomohou ani známí herci a zřejmá řemeslná zručnost režiséra. Děsivý dojem završuje nízký rozpočet, díky kterému scény z kardinálova nebo královského paláce působí jakoby Česká televize natáčela další pohádku. 4) Asi je zbytečné dodávat, že s historickými fakty, která ostatně již Dumas pojímal volně spíš jen jako kulisu ke svým příběhům, nakládají tvůrci filmu naprosto nehorázně (smrt pana de Tréville, věk a složení královské rodiny, dobové oblečení atd.). 5) Tu hvězdičku nedávám za slušnou hudbu nebo pěkné soubojové scény (které se ovšem ve filmu vyjímají jako Sněhulák na Sahaře). Hvězdička je za neobyčejný filmový zážitek. Už se předem těším na Tři mušketýry ve stylu sci fi.(24.11.2011)

• PALINO

Filmy o mušketieroch sú výbornou príležitosťou na vznik výpravného, dobrodružného a zábavného filmu, ale tvorcovia MUŠKETIERA si to bohužiaľ neuvedomili a tak vznikol najslabší film o mušketieroch, aký som mal možnosť vidieť. Režisér Hyams sa síce ako tak snaží, ale nedokáže diváka moc zaujať a navyše mu polená pod nohy hádže scenárista. Zmeny oproti Dumasovej klasike by som mu ešte odpustil, ale trápne, niekedy až nechcene smiešne momenty už nie. Justinovi Chambersovi v úlohe D´Artagnana nemožno uprieť snahu a vôľu presadiť sa, ale Atos, Portos a Aramis sú asi tak výrazní ako ihla v kope sena. Jedinými pozitívami sú hlavný hudobný motív Davida Arnolda a choreografia bojových scén, ale na zotretie slabého dojmu z filmu to určite nestačí.(5.11.2004)

Traja mušketieri v hongkongskom štýle? Príliš nie, pretože režisér Peter Hyams sa vôbec nedrží predlohy. Vznikol len priemerný film a nie príliš dynamický, čo je vzhľadom na žáner dosť divné. Akčné scény nedosahujú kvalitu filmov Jackieho Chana, a herci vzhľadom ne známe mená taktiež niesú príliš zaujímavý. Hlavný predstaviteľ Justin Chambersnieje príliš presvedčivý,no Tima Rotha či Stephena Reu neprehliadnete. Catherine Deneuve sa tu len mihne a Mena Suvari ešte nieje príliš sjkúsená herečka. Ale od toho obsadenia sa dalo očakávať trošku viac.(14.5.2004)

• Big Bear

Nudná blbústka o mušketýrech, stokrát ohrané téma. Mění se jen herci a kvalita kostýmů a výprava. Musím smutně konstatovat, že Tim Roth se tu vůbec neměl vyskytnout a to samé platí o Catherine Deneuve ... Co bylo slušné byly šermířské souboje, třeba ty na voze s královnou byly celkem zajímavé a opravdu nechápu ty držkopády na zem. Podle mně normální člověk by zemřel jen kdyby spadl na záda na zem z té výšky střechy a to stojícího vozu... Nepřátelé z vozu za plné rychlosti lítali jak kuželky, to smekám! Jiak ale nuda, herci nesympatičtí... Zlatá Angelika ! Dávám za dvě muškety .. * *(7.2.2018)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 56. (Zdroj: ČSFD.cz)