Mušketýr

V kráľových službách

Akční / Drama / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie / Německo / Lucembursko, 2001, 101 min

• IQ Tiqe

Proboha, už žádné další zpracování Tří mušketýrů! Nemám páru, kolik verzí už existuje, ale kvalita jde s dobou dolů. Film není vyloženě špatný, ale aby se netočilo stále totéž, je Mušketýr pojatý opět trochu jinak a podle mě už nemá co nabídnout. Zaujaly mě akorát tak souboje a pak asi nejhezčí ze všech představitelek Constance (ačkoliv tady jí pojmenovali jinak), nějakou dobu jsem si lámal hlavu, kdo ji hraje, než mi docvakla Mena Suvari.(5.7.2008)

• Haymar

Tři mušketýři ve stylu Jackieho Chana? Inu Proč ne - pokud se to umí a je to originální. Což bohužel není tento případ! Hyams se pokusil znovu oživit legendu a trochu ji zmodernizovat. Výsledkem je divná historicko-akčně-romantická slátanina, co je tak trochu vším a vlastně ničím. To je první hlavní zádrhel Mušketýra! Tím druhým jsou samotní herci! Obsadit do tohoto typu filmu T. Rotha, J. Chamberse, M. Suvari je asi jako psychologické komorní drama s Van Dammem! Jasným důkazem budiž finální souboj, kde délka jednoho záběru nepřesahuje 3 sekundy a přítomnost dablérů je více než zřejmá... a to mě osobně celkem dost vadí!(14.4.2009)

• Jeanne

Opět mušketýrské téma, a tentokrát historicky ...trochu přesné! :-) Charles d´Artagnan byl malé dítě (6), když podle této verze byli jeho rodiče zabiti. Příběh pokračuje po 14 letech. Je mu 20 a je rok 1640. Anna Rakouská - španělská infantka (Catherine Deneuve) je tu pojata jako dobrotivá královna. Její stylizaci tmavé, nehezké, ne zrovna milé ženy respektují snad všechny filmy... Docela zvláštní. Ludvík XIII. tu má 30 let a už brzy umře. Vypadá tu dost nemocně, ale ta jeho velká paruka z bílých vlasů je jak z 18. století! :-) Co je však naprostá hloupost je smrt pana de Tréville, kapitána královských mušketýrů. Aby byl film více dramatický musí tu být i on zabit (přitom už tak je to jen jedna akce za druhou, stále se jen bojuje, šermuje, zabíjí a na děj se moc nedostává. Působí tolik americky...). Nemám data pana de Tréville, ale je známa jeho láska k Mme Elisabeth de Ludres (1647 – 1726) - též milenka Ludvíka XIV. v letech 1676/1677! Takže, narodila-li se ta dáma 1647, tak její starý obdivovatel nemohl zemřít v roce 1640!!!(8.10.2003)

• choze

Po hvězdičce za oba za vlasy přitažené šermířské souboje (hospoda, žebříky) v hongkongském aranžmá, které jsou spolu se slibným obsazením (Deneuve, Rea, Roth) jedinými klady MUŠKETÝRA, zbytek je nudná vata. Řemeslníka Hyamse a jeho zábavná vysokorozpočtová béčka mám rád, ale tohle je jeho první film, na který se ani při nejlepší vůli nedá koukat jako na celek, ale pouze na zmíněné scény.(27.2.2006)

Tento film vůbec není špatný, i když ho natanočil takový režisér, jakým je Peter Hyams, který je spíš břídil. Filmu jasně dominují souboje, které jsou v čínské choreografii poněkud zvláštní, nicméně se na to moc dobře kouká. Z herců je jasnou jedničkou Tim Roth, jakožto Febre alias Muž v černém. Už ve filmu Rob Roy dokázal, že sečné zbraně ovládat umí. Z trojice mušketýrů je nejvýraznější D´Artagnan Justina Chamberse, o němž ten film v podstatě je. Ostatní jsou poněkud upozadění. Velmi dobrou figurou je Planchet v podání Jean-Pierra Castaldiho. Mena Suvari jako Francesca je spíš jen takovou ozdobou, ale ozdobou, na kterou se moc dobře kouká. Největší hvězdou, i když s menším prostorem, je Catherine Deneuve, která zahrála, co se zahrát dalo. A v kostýmu prosté ženy jí to moc slušelo. Mnohem víc než jako královně.(15.4.2005)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 56. (Zdroj: ČSFD.cz)