Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Masrii

Příběh silný, ale provedení mě štve...mít to o tu hodinku míň, tak by se tam pořád s přehledem vešlo vše co tam bylo, ale aspoň by to nebylo místy tak neskutečně pomalé a nudné. Stejně jako u Tenkrát na západě jsou tady dlouhé záběry, ve kterých všichni jen mlčí a člověk si jenom říká, kdy už se něco stane. Neviděl jsem tu verzi, kterou měli při premíéře v Americe, ale ať mi nikdo neříká, že to nešlo podstatně zkrátit, aniž by film přišel o svůj obsah. 70% ()

Ne__Ty

Snad ještě nikdy jsem nezažil, aby hudba tak přesně vystihla film. To, co zde předvádí Morricone, je neuvěřitelné. Film se mi dostal pod kůži a prožíval jsem ho po boku mladší i starší generace postav. Poetický rukopis Sergia Leona je nepřehlédnutelný, přesto jsou čtyři hodiny až příliš dlouhá doba na udržení dokonalosti. Místy se objeví trhlinky, místy si scénář ulehčí práci a nedořeší vedlejší linky do konce, místy tempo zakolísá. Nezaváhal bych však, kdybych se měl do světa znovu ponořit. ()

mozkomor

Přímo esenciální gangsterský epos, obsahující téměř vše, poč tento žánr zbožňuji a to ještě podané takovým způsobem, že se mi z toho protáčely panenky. Čtyřhodinová extáze. Pro Leoneho to bylo životní dílo a pro mě jeden z důvodů proč mám rád filmy. ()

Mr.Nigga

Nejspíš budu za barbara, ale tento film se mi podařilo shlédnout až na čtvrtý pokus - prvních 20 minut pro mě bylo nepřekonatelných a vždy jsem to po pěti minutách musel vypnout. Škoda, že jsem nevydržel o chvíli déle, kdy děj začíná být zajímavý. Celkově je pro mě ale 227 minut této plíživé nudy smrtelných, ke konci jsem dokonce usnul a musel se vrátit abych o nic nepřišel. Asi nejsem dostatečně naladěn na tento styl filmu, protože mě nenadchnul naprosto ničím - narozdíl od všech ostatních. Na konec se ale nabízí otázka, jestli opravdu všichni s vysokým hodnocením ve filmu viděli to, co já prošvihnul nebo se jen bojí dát méně, aby nebyli za barbary ? 227 úmorných minut a 2,5 hvězdičky ()

vincent

Tak toto ma velmi nezobralo. Pribeh ma vobec nezaujal. Vzdy som mal pocit, ze toto som uz niekde videl. Nejake prekvapenia sa na konci nekonali, ako sa to skonci mi bolo uplne jedno.Nabeh to malo celkom dobry, ale skoda je ze sa film nakoniec sustredil poriadne len na jeden charakter a to de Nirov. James Woods je fajn, ale ako zidovskemu mafianovi som mu velmi neveril. Ostatne dve chraktery neboli vykreslene skoro vobec a mam pocit, ze sa za cely film ani nijak nevyvijali ( a kde dopredele zmizol Pesci?). Dokonca ani ta hudba, nebolo co som cakal a hlavna melodia mi skor liezla na nervy, pretoze mi propominala hudbu, ktora by sa hodila ako pozadie pre recitovanie basne. Z celeho filmu mi v pamati ostali niektore exterierove zabery (deti vs. most, stovky ludi na ulici a pod.). A ta dlzka filmu je neskutocna. Az tak doleziteho sa v zivote charakterov nestalo, tak naco to bolo natiahnute na 4 hodiny? Tak to vie len Leone. ()

BMAJTZ

Nerad bych snizoval umeleckou kvalitu tohohle filmu. To vubec ne ale po pravde receno cekal jsem trochu vic. Je pravda ze kdyz ma clovek prehnana ocekavani tak to je to nejhorsi co muze u filmu udelat, ale nemuzu rici ze bych mel prehnana proste trochu vyssi. Prvne jsem uvazoval nad tim co to muze byt vlastne za film kde obycejna verze je o 90 minut kratsi nez reziserska. Videl jsem tu delsi tedy reziserskou, po umelecke strance je to opravdu skvost s nadherne propracovanou psychikou hlavnich hrdinu ale uprimne receno nektere sceny byly opravdu predlouhe a nedivim se ze se onech 90 minut opravdu vystrihat dalo ovsem pripoustim ze tim se ve filmu vytrati spousta detajlu ktere k vyslednemu dojmu z filmu mohou chybet. Sergia Leoneho si vazim od prvniho filmu co jsem od nej videl a to Tenkrat na zapade, bohuzel jak to citim ja tenhle film na nej bohuzel nema. Mistr ma podle me spise vetsi cit pro westerny. Misty jsem mel dokonce pocit ze koukam na jistou variaci westernu, za coz teda hlavne mohla ustredni melodie hrana na panovu fletnu. Nevim jako zivotni saga to spatne nebylo ale jako zivotni dilo jsem ocekaval neco jineho. Tempo filmu je docela fajn ale proste tomu neco malo chybelo. Nutno ale pochvalit naprosto realisticke vykresleni vsech tri etap zivota v americe ktere jsou dotazene do naprosteho detajlu a jsou opravdu perfektni. V me osobni top ten to nebude ale urcite se vryje do pameti. Jinak pokud bych mel teda doporucit rozhodne doporucuji tu delsi verzi clovek se u ni nenudi a ve vysledku spatri opravdove dilo mistra. ()

bloodvomit

No nevim, mě to zas tak hustý nepřišlo ;-/ Herecký výkony fajn, příběh rozsáhlej a silnej, bohužel se mi asi nezamlouval poměr akce a rozkreslování příběhu. Od gangsterky očekávam víc akce a líp zpracovaný... pro mě se teda jedná o průměrnej snímek. ()

mohamedsfinger

Téměř čtyřhodinový film, který nenudí, dalo by se říci, že jde o protimluv, ale ne. Tankrát v Americe (asi díky tématu mafiánů) má co nabídnout jak příběhem tak i skvělou hudbou, která se vždy přizpůsobí době. A to, jak perfektně je zde zvládnuta výprava, musí vidět každý na vlastní oči- do jednoho komparzisty dokonalé kostýmy. A De Niro, který hrál jako vždy perfektně, byl zestárnut až neuvěřitelně věrně. Inu, skvost světové kinematografie. ()

ranp

Zhruba po roce od začátku své činnosti na čsfd jsem viděl film, který mě donutil změnit top 10 oblíbených filmů. Tento film patří nejen do mých top 10, ale možná i do 3 až 4 nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Tenkrát v Americe je zkrátka geniální film od začátku až do konce. Naprosto jednoznačně zde exceluje Robert De Niro a perfektní je i Leoneho režie. Docela dlouho jsem čekal na to, než jsem si tento film pustil, přece jen delší verze zabírá zhruba 3 a půl hodiny, což je víceméně celý večer. Když jsem si však tento čas vyhradil, tak jsem byl jen a jen nadšen a ani minutu jsem se nenudil. Tady se jedná o skvost světové kinematografie, který bych si dovedl představit i mnohem výše v top 200 filmech než momentálně je.. ale to už nezávisí na mně :-) ()

OughJay

Takže čim začít... :) Bál jsem se. Fakt jsem se bál, po mejch zkušenostech s takhle dlouhejma filmama, tý stopáže 3,5 hodiny. Je něco neuvěřitelnýho, že jsem se ani chvíli nenudil a nesledoval, kdy že to už bude konec. Ba co víc, chtěl bych aby byl ten film delší. Nemyslel jsem si, že to kdy o takhle dlouhym filmu řeknu... :)) Jenže Sergio Leone rozjel tak poutavej příběh o partě zlodějíčků, že 3,5 hodiny je strašně málo. Jasně, taky bych se bál tehdy do kin vypustit 6 hodinovej kousek, ale kdyby se někdy dostal na DVD, tak bych se fakt nezlobil. Dost postav dostalo strašně málo prostoru a mrzí to o to víc, že je hráli skvělí herci (např. Joe Pesci). No nevim, co mám tady chválit víc. Vynikajícího De Nira (opět), dětský herce (mezi nimi mlaďoučká Jennifer Connelly), dobovou atmosféru (jsou tady celkem 3 období a přechody z jednoho do druhýho mi braly dech, protože Leone si dal opravdu záležet na detailech a tak se dají výborně porovnávat - např koňský povozy vs. auta :)), nebo znovu spojení Leone - Morricone, aneb film - hudba. Morricone se snad dokázal vžít do Leonovejch pocitů a svojí hudbou přesně vyjadřuje dění na plátně. Je to velkolepej film... Po prvnim zhlídnutí jasnejch 5* a až se na něj podívám znova, tak ho nejspíš zařadim do svojí top 10... ()

Arius

Tak až tak nadšený zasa niesom. Prierez života skupiny mafiánov od detstva až prakticky po koniec niesol skôr viac životných právd a veľkolepých myšlienok ako charakter mafiánskeho filmu. Viacmenej by som to ani tým tradičným mafiánskym filmom nenazval, určite musím vyzdvihnúť herecké výkony na čele z De Nirom,dobové stvárnenie a množstvo iných vecí. Ako som už spomínal vnímal som to skôr ako akýsi sumár životných právd a pojednávanie o viacerých rovinách ľudských vzťahov, to gangsterské prostredie som vnímal len ako pôdu ktorá mala dodať autentickosť vyprofilovaniu postáv. Štyri hviezdy. ()

slovan1

Veledílo, které mě kupodivu přes svou 229 minutovou délkou bavilo!!! Trochu drsnější "Bylo nás pět". Perfektně natočený příběh. Dobře se na to dívalo a doslova jsem hltal další "dobrodružství" malých kluků a později svět zločinu, ve kterém jím to sedělo jako rybě ve vodě. Prostředí je zpracováno na jedničku v kterékoliv době! Hudba skvěle padnoucí. Herci, jak mladí tak i ti odrostlejší bylí skvělí. Paráda! ()

Zemi11

Nedokázal jsem na první pokus pochopit 80 % děje. Ale prostředí mafiánů, gangsterů a byznysu. Jo, sem s tím! ()

vitekpe

Omlouvam se vsem priznivcum, ale me to asi tolik nedostalo...Filmu o kamosich z dob prohibice existuje plno, a myslim, ze i lepsich...navic nemam moc rad, kdyz pul filmu hrajou herci premaskovany na "stary". ()

Sdoom

Nádherná mafiánská freska, která se sice rozjíždí velmi pomalu, ale o to víc jsem si pak užil zbytek (= další 3 hodiny :-) ). Na rozdíl od jiných mafináských snímků tu značný prostor dostávají ženy a sexualita, což je vítaným osvěžením. Jisté je, že Sergio Leone tímto putuje do mé zdejší režisérské topky. A maestro Morricone na 1. místo. Nevěřil bych, že se může nějaká filmová hudba přiblížit Tenkrát na Západě. Morricone tímto dorovnal svůj předchozí geniální počin a jakožto autor dvou nejlepších soundtracků ever na jiném než 1. místě být nemůže. (Blu-ray, orig.) ()

Reanimated

Konečně jsem si na to udělal čas a naprosto mě to uchvátilo. Leone spojuje uhrančivé obrazy s Morriconeho opojnými tóny a ani vydatná stopáž nedokáže působivost filmu otupit. Těším se, až si to dám za pár let znovu a snad najdu odpovědi na některé otázky, které po zhlédnutní vyvstaly (popelářský vůz, muži jdoucí po Noodlesovi na začátku filmu a ten úsměv před závěrečnými titulky). Tohle je prostě absolutní filmařina. ()

insurgentes odpad!

Utahané, dlouhé, zápletka o ničem. Nechutná tklivá hudbička podmalovává celé 4 hodiny a je evidentně zárukou vysokého hodnocení na CSFD. Film je tak na 2 až 3 hvězdy, ale vzhledem k hodnocení 88% využívám svého nepatrného práva na nápravu průměru. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration