Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

karelondatra

Tak tahle filmová "klasika" mě naprosto minula. Ani na chvíli jsem se nedokázal ponořit do děje, chyběl mi spád, linie, pocit opravdovosti... Jediné, co mě nezklamalo, byla Morriconeho hudba, ta ústřední melodie se okamžitě dostane člověku pod kůži. Tento film nedokážu brát vážně, vlekl se před mýma očima zpomaleně a bez jiskry. Marně jsem doufal, že se "něco" zásadního stane, děj se konečně pořádně rozjede a dostane grády. Nejspíš jen nejsem cílovka, když tu o tom ostatní tak básníte. ()

andy60

Délka filmu si vynutila jeho umístění na dvě dvd, ale to neznamená, že by měl hluchá místa, nebo dokonce nudil. Od začátku do konce velkolepá podívaná, ve které nás Leone provází několika časovými úseky - od dospívání až po závěrečné rekapitulování vlastního života. Jedná se možná o nejlepší film z mafiánského prostředí. ()

bonsetti odpad!

Tenkrát v Americe...no to se mají amíci čím chlubit, to je vypatlárna ... úžasnej krvák na začátku, pak zhulenej Niro ... vydržel jsem to k trvale zvonícímu telefonu - na palici. Dík, nechci. ()

Wladow

Utahaný cajdák. Film se spoustou graficky krásných scén. Skvělá kamera a kostýmy. Zbytek naprosto zoufalý. Nepřehledný děj. Zakončení asi jako sex bez vyvrcholení. Kéž by mne někdo varoval, abych neztrácel tři hodiny v marném čekání na kvalitní zápletku a rozuzlení. Upřímně lituji každé minuty, kterou jsem ztratil sledováním tohoto snímku. ()

opatstviolov

Já a dlouhý filmy nejdeme k sobě, proto když jsem viděl délku této epické gangsterky, tak jsem málem zkolaboval. Nicméně odhodlal jsem se a celou jsem ji zhlédl a nebyl jsem moc nadšený. Ke konci jsem se už fakt vysloveně nudil. Je to dobrý film, akorát asi prostě nebyl pro mě. 4/10 ()

von_sudbohme

Film Tenkrát v Americe se dá bez okolků nazvat uměleckým dílem a nebudu přehánět, když řeknu, že spolu s trilogií Kmotr patří ke špičce filmů z prostředí mafiánského podsvětí. Zpracování neustálého skákání mezi minulostí a přítomností je mistrně sestříháno, takže se divák s průměrnou pozorností v ději neztratí, dokonce bych i řekl, že je uděláno lépe než ve filmu Kmotr2. Musím také vypíchnout dávkování děje, protože finální zvrat, ačkoliv je docela předvídatelný, mě stejně dostal, a do poslední chvíle jsem napjatě sledoval plátno. Všechno korunuje úchvatná hudba od Ennio Morriconeho, která dokonale podtrhává atmosféru první poloviny minulého století. Jediná vada filmu je nedořešení některých postav a jejich jednání, například postava Joe Pesciho je ve výsledku nevyužitá, nebo samotný závěr filmu v detailech nepůsobí moc přesvědčivě. Chvílema se zdá, že si možná režisér vzal na svá bedra více, než dokázal unést. Ve výsledku se jedná o perfektní film, který vřele doporučuji každému filmovému nadšenci, nebo fanouškovi žánru. ()

DeliCZ

Říká se, že tento film měl Sergio Leone v hlavě 12 let a až v roce 1984 se mu ho podařilo zrealizovat. Dalo by se to považovat za Leoneho životní dílo a je to na snímku znát. Film je dlouhý skoro 4 hodiny (režisérská verze má tuším přes 4 hodiny), které utečou jako voda a tomu napomáhá i fakt, že je film rozdělen do tří dějství. První část se odehrává v desátých letech a zachycuje dětství protagonistů, druhá v období prohibice a jejím konci a třetí část se odehrává v šedesátých letech. Film je dále velmi epický a svou okázalostí může konkurovat Kmotru II., nebo velkofilmům z padesátých a šedesátých let, ale jestli je zde prvek, který filmu vynikl nejvíc, a bez kterého by tento film nebyl brilantní, ale jen skvělý je hudba Ennia Morriconeho, která dává filmu výbornou atmosféru a nejspíš je to jeden z Morriconeho nejlepších soundtracků.  Podle mě se Tenkrát v Americe může bez problému srovnávat s Kmotrem a myslím, že je to nejlepší film z gangsterského prostředí vůbec. ()

Erosenin

Robert De Niro naprosto úžasný! Koneckonců je to dle mého názorů spolu s Al Pacinem nejlepší herec. Samozřejmě je mám oba nejraději. Jsem rád,že jsem si tento snímek nechal na později. Dlouhá léta jsem to odkládal. Skvělý film! Určitě se vyplatí udělat si 4 hodiny času. Perfektní herecké výkony. Samozřejmě hudba dokonalá jak už to bývá u Morriconeho zvykem. Pro mě osobně film, který se mi vryl! Silný a krásný příběh. ()

GrooteLulu

5 hvězd pro nostalgii, pro poetiku, pro opium, pro De Nira, pro tehdejší "ameriku", pro Morriconeho a pro 3hodiny nejlépe natáhlý na plátně a s kamarádem se stát znovu oním "dítětem", se smyslem pro pozdější "chlapecké" kamarádství a první lásku, pro "kufr peněz" schovaný na nádraží v sejfu a věďět, že nikdy nemůžeš ničemu, co se píše věřit, hlavně o smrti svých bývalých kámošů.. mimochodem to je pro mě nejlepší scéna, jak se Noodlesovi změní nazírání na lidi, o generaci mladší než je on, symbolizující jeho zestárnutí a společenské změny, které kolem vás časem proletěly a nejlíp to poznáte na nádraží a oněch mladších; a Noodles v čínským kině při ringujícím telefonu... po letech (i této recenze) mě ovšem už štve ten stmelený chlapecký pohled na partu, nedivím se Noodlesovy, že si žil po svém - je to panická utopie s jednou děvkou pro všechny ()

sibal

Vše již bylo napsáno... ale tak znova, film je skvělý.. atmoška, hudba a herci, i ti mladí výborní.. a sakra, opět to bylo v telce a já rád koukal až do rána. ()

Karel_Kuhn

Neskutečný příběh řadící se mezi to nejlepší ze svého žánru a pravděpodobně i mezi to nejlepší z kinematografie vůbec. Mistrovská prácička z dílny Sergia Leoneho, nad kterou si dal setsakramentsky záležet. Ten film má všechno, co by mít měl, skvěle zvolené herce do každé éry Noodlesova života, poetický příběh, krásnou hudbu a velmi přesvědčivé kostýmy a kulisy. Dojem geniální dílka s časem trochu postupně vyšumí a poslední půlhodinka se už docela vleče... Nejoblíbenější část - gangsterské zpracování Bylo nás pět :-) 80%. ()

Gilmak

Nikdy nezapomenu, jak tento film dávali na ČT 2 v týdnu, kdy jsem musel do školy, začal v 10 večer a já v půl 3 v noci nemohl uvěřit, co jsem právě dokoukal. Jeden z nejlepších filmů z amerického podsvětí. ()

Marcel25

Film pre mňa plný paradoxov a rozpolených pocitov. Na jednej strane ma iritovalo neustále skákanie medzi časovými pásmami, na strane druhej bolo práve ono skákanie pre mňa tým, čo ma držalo v napätí a pozornosti celé štyri a niečo hodiny. Na jednej strane pomerne prepálená stopáž, na strane druhej by som sa na takto natočený film vydržal pozerať aj dlhšie. Na jednej strane film, pre mňa niečím prílišne scenáristicky zdĺhavý, na druhej strane majstrovské filmové remeslo s excelentnými dialógmi. Som ohúrený, dojatý, unavený. Leone bol génius a je škoda, že nenatočil viac filmov. ()

QueenHalep12

Perfektný film od geniálneho Leoneho, v ktorom exceloval stále skvelý Robert de Niro. Pre mňa tie štyri hodiny tejto epickej „básne“ ubehli ako voda, ale dojem, pocity z filmu vo mne neustále kolujú.  Pomohla k tomu aj Morriconeho úžasne precítená hudba, ktorá na mňa neuveriteľne zapôsobila. Mal som pocit ako by mi tú hudbu Dom Cobb (DiCaprio z Počiatku) vložil ako myšlienku do hlavy a tá tam rástla. Vyvrcholilo to v scénke, kde prišiel Noodles za Deborah – „ahoj, Deboro“...“to mi nic neřekneš?“...“Co má člověk říkat po těch třech desítkach let?“ , a tú scénku považujem za najdojímavejšiu časť filmu. Vlastne v tejto fáze filmu som si uvedomil, čo všetko Noodles stratil. Najprv priateľov, zároveň lásku svojho života, ktorú opäť stretol po 30 rokoch. Sergio Leone túto pasáž urobil neskutočne podmanivo, krásne no zároveň smutne. Môžem len sňať klobúk pred týmto filmom. ()

DavHav

První cca 2 hodiny jsou neskutečně dokonalá filmařina, ve které nádherně fungují všechny složky tohoto  velkolepého eposu s nádhernými exteriéry, scény do sebe zapadají jako kameny egyptských pyramid a kamera, hudba, herci i jedou na maximum možného. Celé první dvě hodiny jsem si říkal, o kolik víc mne to baví, než takový Kmotr. No. Pak se to trochu zadrhne, zápletka začne být trochu laciná a u patetického konce jsem se neklidně ošíval. Ale jako celek je to nezapomenutelný zážitek. ()

Untouchabl

Svět by byl o poznání hezčím místem, kdyby pro většinu režisérů existovalo pravidlo, že jejich filmy nesmí být delší než sto minut. A pak je tu Sergio Leone, který by snad měl mít zákaz stříhat. Jeho mistrovské dílo má bezmála čtyři hodiny a první co mě po jeho skončení napadá je: proč to sakra bylo tak krátký?! ()

Lukydiv

Rozsáhlý epický snímek o mafiánském prostředí New Yorku patří k vrcholům tvorby mistra Sergia Leoneho. Někdo, neznalý kvalit tohoto snímku, by ho možná mohl šmahem zavrhnout "jako jen další mafiánský film o mafii", ale tento film je mnohem více o přátelství, o lásce, o poslání, o kráse dětství a o vývoji hlavního charakteru Noodlese, než jen o mafii. Film obsahuje velkou dávku emocí a citlivě popisuje různé stránky lidského života velmi specifickým, pomalým, nenapodobitelným Leoneovským stylem. Je možná škoda (cožpak možná, jedná se s jistotou o škodu nesmírnou), že film nebyl nikdy promítán ve své šestihodinové verzi, rozdělené na dva díly, tak jak ho Leone chtěl původně po natočení distribuovat. Nejdelší dochovanou verzí je film dlouhý čtyři a půl hodiny, což je ale stále jen zhruba polovina stopáže než na kterou měl Leone natočený materiál. Některá dějová vyústění proto mohou působit jaksi zkratkovitě a vývoj některých postav neúplně, jakoby uspěchaně (což je u čtyřhodinového filmu poněkud pošetilé tvrzení). Na diváka to může někdy působit, jako by se díval na nějaký sestřih z onoho původního filmu. Jenže i tento "pouhý sestřih" je famózním dílem. Některé scény mají nesmírnou hloubku a sílu a vyvolávají určitý povznášející pocit, například scéna s De Nirem na nádraží, s písní Yesterday v pozadí, vykresluje rozsah a hloubku lidského života tak uhrančivě a efektivně, jako žádná jiná. Žádný Leoneův film, podle mě, nebyl tak poetický jako tento. Některé scény působí opravdu dlouze, pauzy mezi dialogy jsou veliké, některé části plynou velmi pomalu; v ruce jiného režiséra by tyto věci působily pravděpodobně nepříjemně, ale tady to nakonec vše spolu s geniální Morriconeho hudbou působí magicky. Jedná se o výjimečný film. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration