Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Lodovico

Osobitý film, ktorému buď niečo chýba alebo má niečo navyše. Pri dlhšej stopáži by to bol špičkový seriál, pri kratšej zase vzdialenejší príbuzný Krstného otca. ()

lavahorsecz

Ačkoliv bych tomuto snímku dal velice rád 5*, nemohu. Byl jsem plný očekávání, dokonce jsem byl přesvědčen, že se budu bavit, jako vždy u snímků s mafiánskou tématikou. První věc, která mě zkazila dojem z filmu, byl 10min zvonící telefon, proč?! . Co se týče filmu, tak bohužel musím konstantovat jednu věc, je to pro mě moc zdlouhavé. První část, kde je noodles jako dítě, mě bavila a přislo mi to super. Dal bych tomu možná i 5*. V pozdější fázi filmu jsem se začal ale nehorázně nudit. Přislo mi to takové nemastné, neslané, nevím být to tak o hodinu kratší tak možná. Film je dlouhý, ale celkem se nic neděje, takže zároveň je krátký, tězko se k tomu vyjádřit. Mám z tohoto snímku opravdu velice smíšené pocity. Celkově jsem se rozmýšlel mezi 2* a 3*, nakonec jsem se rozhodl udělit tomuto snímku 3*. Přece jen, se tento film, nemůže stavět k filmům, kterým jsem udělil 2*. Taková s... to není, to bych tomuto filmu křivdil. Hlavně, je zde super hudba, která film doplňuje proto dávám 3*. ()

eoj

Opravdu to trvalo skoro 4 hodiny? Nevěřím! K 5* chybí jen kousek. Parádní hudba, a lepší první půle. ()

Infurius

Tento film na absolutne sklamal. Úprimne som čakal super gangsterku , nieco ako godfather alebo zjazvena tvar , ale toto bolo fakt ze EPIC FAIL. Tak rozťahaný film som nikdy v živote nevidel, scéna s pitím kávy (len čisto pohľad na pitie kávy trval viac ako minutu ) ma až normálne rozosmiala lebo toto som nikdy nevidel. Jedine čo je natom filme dobré je Robert De Niro a hudba. Hudba nemala chybu , škoda že scénar nemal vačšie napatie a tempo... ()

nick.nz

Jelikož jsem viděl 4 hodinovou verzy,celkem jsem se místy nudil,film má dosti depresivní atmosféru a finální zápletka mě moc nenadchla,jinak to byla dobrá gangsterka. Kratší stopáž by určitě pomohla. Leoneho filmům ne a ne přijít na chut. ()

Durward

Nejspíš hlavně díky podvědomé snaze nevybočit až tak zásadně z hlavního proudu mám pocit, že se jedná o silné dvě hvězdy. Na druhou stranu i po pečlivém zvážení a přihlédnutí k faktu, že sníměk má třicítku na krku, si nemyslím, že by se jednalo o nějak zásadně kvalitní dílo. V podstatě nedopatřením jsem viděl režisérskou verzi, která má skoro tři a třičtvrtě hodiny (MOC!), a přesto mi vyprávění příběhu přišlo zkratkovité a jednání postav často v podstatě nepochopitelné kvůli jejich nedostatečnému vykreslení. To mi vadilo o to víc, že u velké části záběrů jsem se nemohl zbavit dojmu, že by jim prospělo zkrácení často klidně i na třetinu délky, a to bez ztráty jakékoli informace. Největší pozitivum filmu je pro mě vcelku poutavé a přesvědčivé vykreslení New Yorku 20. a 30. let minulého století, jinak na filmu těžko hledám cokoli, co by jakkoli překračovalo průměr. ()

stuj

Správná klasika, jak má být. Se všemi plusy (drsnost, dlooouhý příběh, dobří herci...) i mínusy (tu a tam rozvleklé). ()

Landy

Uzasny film ktory vas chyti a nepusti az do konca. Skvela rezia v podani Sergia Leone, myslim ze asi jedna z najlepsich roli Roberta de Nira . A hudba Enniho Morricone je skvela a pridava filmu iste caro 30tych rokov. Tento film my v hlave ostane asi uz navzdy hlavne nezabudnutelny pohlad na Brooklynsky most. ()

JackBauer

Najsilnejší filmový zážitok, ktorý som kedy mal. Krásny film o nie až tak krásnom živote. Výborný DeNiro, ktorý sa u mňa dostal do topky hlavne kvôli tomuto filmu a vynikajúci James Woods, ktorému chýba viac väčších rolí. Teším sa na deň, kedy si túto 4 hodinovú krásu zopakujem ()

fuskoric

Skvelý emocionálny zážitok, ktorý vo mne ešte dlho zanechá výraznú stopu. Trio Leone, Morricone a De Niro by hádam zaslúžilo Oscarov na všetkých frontoch... ()

Jarisko2

Tedy, notnou chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval aspoň v tom, kdo je kdo, kdy jsem ho už vlastně viděl a tak.. Ale zase je hezký, že mi na to dal pan Leone fůru času, třeba když se mladý budoucí gangster dost dlouho rozhodoval, jestli má zbaštiť šlehačkový dortík, původně zakoupený za celých pět centů coby klíček ke kalhotkám holky, co asi za kus žvance dala fakt každýmu.. Nakonec se rozhodl správně, ale dlouho mu to stejně nevydrželo :) Výborné herectví De Nira, Woodse (toho mám rád pro to krásné šílenství v jeho očích), hudba pana Morriconeho a celkově povedené vyprávění, to vše udělalo z tohohle filmu jednu z legend. A fakt nevím, jak je možné, že mne tenhle film tak dlouho míjel.. Na druhou stranu, když bych to chtěl srovnávat s "Tenkrát na západě", tak tam bych potřeboval hvězdiček tak asi osm, deset... Teprve po dvouvečerním shlédnutí (naráz to fakt nešlo, taky chodím do práce!!) můžu říct, že jsem pochopil, kdo byl Sergio Leone ()

BGH

Velmi vláčné tempo a "sterilní" pointa. Nicméně 20-30tá léta v americe nádherně vykreslená, pastva pro oči, to klobouk dolů... ()

Vitasex

Filmařina prvotřídní. Ale něco mi prostě nesedí. Možná by to k úplný dokonalosti chtělo vidět tu 10-ti hodinovou verzi. ()

jjemi

Úžasný velkofilm, ty reálie*****, herecké výkony*****, dokumentace doby*****! Ale příběh, který je pro mně nejdůležitější - nejvýš ***. Nejsem porotce, hodnotím podle svých pocitů a jednou to stačilo. ()

Kubi

Je za pět minut dvanáct a já jsem po necelých čtyřech hodinách shlédl tento film. Původně jsem si říkal, že tak dlouhý film nikdy nedokoukám, ale ten děj plynul a plynul a čtyři hodiny uběhli jako nic. Leone se opět předvedl a Morriconeho hudba byla cítit na sto honů. Byla to nádhera a film za ten čas rozhodně stojí :) ()

Dudys41

Pro mě o něco lepší než Kmotr. Byť toto dílo od Leona má téměř čtyři hodiny, tak jsem se ani minutku nenudil, narozdíl od zmiňovaného Kmotra. Perfektně propracovaný scénař, nádherná hudba a skvělý De Niro. Pro mě jeden z nejlepších mafiánských filmů. ()

phoenix9

Prvé dve hodiny sú genialné, proste fantastický film, ale ked sa banda stane už bohatá začína trošku strácať a sú tam momenty ktoré mi nesadli až tak , ale u 4 hodinového filmu je to snád aj normálne. Hlavné je , že ako celok to funguje dokonale a naozaj je to mafianský film ako sa patrí. ()

Lukinsons-

Pro mě nejlepší film o gangstarech. Geniální příběh, úžasná atmosféra různých období Ameriky podkreslená senzační hudbou a samozřejmě skvělé herecké výkony. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration