Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Venkovan

Kolik takový poctivý a čestný člověk udělá v kolektivu korupčníků neplechy... Možná by se jeden takový hodil i mezi politiky... Al Pacino zahrál bravurně, jeho výkon mne zaujal. ()

campix

Al Pacino v roli neúnavného bojovníka proti korupci z řad New Yorských strážců zákona. Film podle skutečných osudů poctivého muže v řadách zkorumpovaných policistů. Sidney Lumet rozhodně umí a Al Pacinovi klasicky věříte naprosto cokoliv i přes to, že jeho vzezření je poněkud extravagantní. Zároveň také dokáže zachránit lehce se táhnoucí děj. Pokud hledáte kvalitní kriminální drama, tak u Serpica se rozhodně nespletete. ()

majo25

Tento film ma dlhú dobu míňal, hoci som ho párkrát v telke zahliadol. Po pozretí musím skonštatovať, že ma míňal neoprávnene, pretože napriek dlhšej stopáži a hipsterskému zjavu Pacina stál za to. Byť jediný na diaľnici, ktorý ide v protismere, je sakra nebezpečné. A je jedno, kto na tej diaľnici má pravdu, vy či tí druhí. Nebezpečný boj po fyzickej stránke (guľka do tváre), ale aj psychickej (lomcujúci stres na prasknutie). Bezdácky zjav Pacina bol prinajmenšom smiešny a nebolo ľahké si zvyknúť na to, že to má byť zjav policajta. Každopádne pozoruhodný Lumetov film, taký na zamyslenie; hlavne keď je jasné, že je natočený podľa skutočnej postavy. Silná scéna v závere, keď hl. postava dostane zlatý odznak. ()

BoXBe

Pacino, kamera, režijní klid a sebejistota, dramatický neklid a nejistota, skvělá atmosféra a vždycky zážitek. ()

MJMilan

Film se zabývá velice zajímavým tématem (korupce v policejních složkách), avšak začátek snímku je velice zdlouhavý. Výkon Al Pacina, námět a konec by se dal zhodnotit pěti hvězdičkami, nejde ale opomenout, že na skvělý požitek z filmu jsem si musel počkat bezmála hodinu a půl. Proto dvě hvězdičky. ()

tom88

Na mojej strane veľké sklamanie. Priznávam, že Pacino je borec a jeho herectvo je skvelé, ale neprehliadnem slabšiu atmosféru, zdĺhavý a málo dramatický dej, na môj vkus je to moc kriminálne a detektívne čo je určite moja slabšia stránka. Chvíľami som sa vyslovene nudil a keby som si to pustil neskôr večer tak pri tom asi zaspím. Je tu priveľa dialógov a niekedy to je dosť zložité, predsa nie som policajt aby som chápal všetkým ich frázam a aby som vedel ako to vo veľkej policajnej stanici chodí. Chcelo by to skrátiť a pridať nejaký ten poriadny obrat deja či akciu, ktorá by viacerým divákom otvorila oči. Postrádal som aj kvalitnejšiu hudbu. Inak natočené je to obstojne. Chvíľami to zaváňalo gangsterkou, čo je určite plus. 70% ()

Mylouch

"V rodinnym erbu je ovčáckej pes, jak čůrá na gondolu." Drama s přiznaným prckem v hlavní roli - poldou, kterej není větší než kabriolet, natož pult policejního oddělení. Ani přeložení mu nepomáhá z nesmiřitelnosti s úplatností kolegů - obchodu, v kterém se v N.Y. točí miliony dolarů ročně. Polovina filmu uplyne až moc jednoznačně, ale sympatie vzbuzující charakterizace hlavní postavy mj. neformálním free soukromím s chlupáčem Alfiem, dobové bytové interiéry a další do sbírky reflexe NY exteriérů plus silný Pacinův a režijní závěr řadí film ke klenotům alternativní klasiky 70.let. K vyznění přispívají i nestudiové kostýmy a občas ♫ při multižánrovosti soundtracku vychází hudba (žestě) ()

Courtemanche

Al Pacino tady víc než perfektní, film ale ne až tak výjimečný. Je to Lumet, klasicky už skoro jako dokumentarista, nerad mění původní příběh. 4,5/5 ()

E=mc2

Obyčajný hrdina. Na konci človeka poteší, že išlo o film podľa skutočných udalostí. Kde by boli filmy ako Americký Gangster bez filmu Serpico? Hviezda dole za rozťahaný dej, ktorý nebuduje napätie a prekvapenie, čo je strašná škoda. No na druhú stranu tento plynúci a nič nechystajúci štýl rozprávania deja, sedí jednak k hlavnej postave a k atmosfére NYC 70´ rokov. Navyše výborný Al k tomu. 85% ()

andrii

Popel v ohništi stále ještě doutná. Novodobý "rebel" se smyslně kaštanovýma očima a hippie výstrojí, nezlomný Al Pacino otevřel skříňku s tlejícími červivými jablky. Něco prohnilého jest ve sboru newyorském. Je připraven stát na správné straně zákona, s patřičnou odezvou. Váženost uniforem uhnula z vyznačené morální trasy. Ze světla do tmy, na pranýř. Za všechno se platí, aneb když ideály vezmou za své. ()

Cedr

Skvělý film o zoufalém boji poctivého poldy proti zkorumpovanému aparátu. Nemá cenu se zamýšlet jestli to tak ve skutečnosti vážně vypadá nebo hledat nějaká morální ponaučení - jde totiž prostě o chytlavý a dobře natočený snímek, který vás bude bavit... víc řešit nemusíte. Možná jen to, že Al Pacino opět nezklamal. ()

Decker

Fantasticky snimek u ktereho jsem byl jak prikovan! Vykon Al Pacina je jeden z jeho nejlepsich, ktere jsem mel moznost videt. Klenot 70. let a jedna z nejlepsich detektivek vubec! ()

maxxxim

Vynikajúco stvárnená realita bez príkras, pretvárky a tých "serepetičiek" s tým súvisiacich. Al Pacino v jednom z najlepších filmov, v ktorých som ho mal možnosť vidieť hrať. Konkurovať by mu dokázal snáď už iba Toni a jeho scarface s motorovou pílou bzučiacou mu okolo povrchovej krčnej tepny. Amok, s ktorým mal možnosť sa zoznámiť pri káve jeden z padúchov, keď sa nechcel podrobiť jeho príkazom a myslel si, že Serpico je len nafetovaný bezmocný šašo, ale chyba lávky. Serpico mu urve riť na počkanie a to tak, že doslova. Film odvedený excelentne. ()

Vraccas

Dobré obsazení, klidný příběh vyprávějící o zkorumpovanosti NY policie a o poctivém policistovi co riskuje svůj život v boji proti "vlastním lidem". Pomalu se rozvíjející za to, ale ani trochu nudící příběh. ()

eJacques

...Úplné zrcadlo tohoto světa, v ČR v roce 2009 možná ještě horšího něž tehdy z dob tohoto filmu... Korupce a systém shnilý odshora... Dodnes mi straší v hlavě slova jednoho z mých kamarádů: "Ty nekradeš?? Každý krade, a kdo ne, tak je idiot..." Holt ryba smrdí od hlavy, ale v Česku až po ocas... Tak na idioty jako jsem já nebo Serpico... Jeden z mých TOP 10... ()

LeoH

Na Sidneyho Lumeta se budu muset podívat blíž – způsob, jakým tady zobrazuje a pro své vypravěčské záměry využívá mou platonickou lásku jménem New York, je pro mě po Woodyho Manhattanu asi druhý nejpozoruhodnější. A jak mě málokdy uvádějí do extáze herecké výkony, tak upřímně unešen jsem tentokrát byl mladým Al Pacinem, chvíli jsem si říkal, jak je to celý Stallone v Rockym, jenom o dvě třídy lepší, pak mi připoměl nejsvětlejší chvilky Jeana Renoa, pak ještě asi dva další herce, a přitom jeho postava pořád krásně držela pohromadě a rezonovala. Asi v tom Actor's Studiu věděli, co dělají, a Lumet toho uměl chytře využít, věděl, co chce říct, a taky co vynechat. I díky tomu je samotný příběh chlapíka, kterému jeho nejvnitřnější přirozenost velí zůstat „čistý“ tak silně, až to z něj dělá do jisté míry monstrum bez možnosti normálně fungovat v lidské společnosti, nakonec o řád menší pohádkou než zrcadlově převrácená, ale jinak v lecčems příbuzná Carlitova cesta. Nadchlo nemálo. ()

Motinski

Al Pacinov herecký koncert zo špinavých ulíc. Serpico je podľa mňa dobrý film, nie až tak výnimočný ako sa o ňom hovorí, ale dobrý. Má silný príbeh, no poriadne si to uvedomíte až v druhej polovici. Z tej prvej som mal pocit že sa vlastne nič nedeje. Nenašiel som ani jednu silnú scénu ktorá by film nakopla a pritom sa tu posúvame celkom veľkými skokmi v deji. Treba sa dobre pripraviť že tempo nebude záživne a to ani ku koncu keď už si ma film celkom získal. Atmosféra ulíc je skvelo vyobrazená, ale chýbalo mi niečo čo by celok spravilo údernejším, drsnejším, možno trochu surovejšim, lebo takto to pôsobilo moc obyčajne a nezáživne. Aj vedľajsie postavy mi prišli do počtu a v podstate som k žiadnej necítil sympatie ani antipatie. Ano, je pravda že sledujeme príbeh podľa skutočnosti, priestor na nejaké výrazne obraty tým pádom moc nieje, v tom prípade sa to ale mohlo o dosť skrátiť. Tých 130 minút bolo cítiť. Klobúk dole pred Pacinom, Serpico bol jeden z jeho najlepších výkonov ale lepšie hodnotenie nemôžem dať. Možno keď sa k tomu niekedy vrátim. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh