Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

ScarPoul

Herecký koncert Al Pacina v precíznej réžií Sidney Lumeta. Špinavé, drsné a uveriteľné. Sila filmu spočíva v pravdivosti, v snahe o civilnosť a zároveň výraznej formálnej štylizácií, ktorá postupne vťahuje diváka do špinavých uličiek New Yorku a do stiesnených a nepríjemných kancelárií policajných oddelení. Korupcia je stále aktuálnou témou a výhoda Lumeta a scenára od Salta a Wexlera je fakt, že namiesto akcie sa sústreďujú na postavy a charaktery. Sami nevieme komu môže Serpico veriť. A hoci tá stiesnená atmosféra nie je robená spôsobom, že by tlačila na pílu alebo aby nám z nej hádam bolo nepríjemné, dokážeme zadefinovať motivácie každej jednej postavy a tým film pôsobí komplexne a vierohodne. Po dlhej dobe som si to pozrel znova a docenil som to viac ako tomu bolo prvý krát. Jeden z tých dôležitých filmov. ()

PROROK14

Skvelý film zo skvelého prostredia. Al Pacino ako môj veľký obľúbenec tu exceluje a z filmu robí dokonalý zážitok. Je tu spracovaná jedna z mojich najobľúbenejších tém - skorumpovaní policajti a Serpico je sám proti všetkým. 85% ()

Caszidy

Poctivá "kriminálka" s tradičně vyjímečným Al Pacinem. Cesta za vysněnou "zlatou plackou" detektiva Serpicovi postupně stále více hořkně, když zjišťuje, že korupce je prostě všude. Škoda, že už se dnes podobné filmy v podstatě netočí. ()

erl

Realistický pohled do života poctivého poldy Serpica který bojuje s korupcí ve vlastním oddíle. Al Pacino je fenomenální a Lumetova režie dobrá. Pěkný film. ()

brutale

Dlhé, miestami nudné krimi. Al je však neprekonateľný a celý film oživuje. Úlohu čestného policajta v hipíckom šate som mu zakrátko uveril. Príbeh je o skutočnom živote p. Serpica, ktorý svojím presvedčením pre spravodlivosť a húževnatosťou, zmaril korupciu na policajných odeleniach. Snímka nám ukazuje Serpicov súkromný a profesionálny život, čo divákovi viac umožňuje vcítenie sa do úryvku zo Serpicovho života. Film je výpoveďou o dnes dávno zabudnutých čestných zásadách. ()

murakamigirl

Strhujúca kriminálna dráma. Skvele štartuje a rozbieha sa. Akcie úsporne, zato dramatickými momentami je úplne prešpikovaná. Pacino hrá ako o život. Jeho zásadový, hipisácky Serpico pripomína Robinsona- a to nielen "pestovaným" porastom- ocitá sa opustený na akomsi mimozemskom ostrove, sám so svojou čestnosťou, zmyslom pre spravodlivosť a nepredajnosťou. Pacino je so svojím nasadením, všemožnými pokrývkami hlavy a prevlekmi nezabudnuteľný. Najradšej mám, keď si to odskáče tá chudera stolička... :) Vedľajšie výkony sú výborné tiež. Nezaškodilo by to viac rozprúdiť, napadne ma aspoň zo dvakrát, ale v pavučine dokonale zobrazenej korupcie pocit vyšumí ako blesk. Na druhý raz ešte strhujúcejšie...- keď opäť spomínam tú strhujúcosť, personifikuje ju Al Pacino, nebyť jeho, nesiaham po tomto prívlastku. "Skade ťa vyhrabali???" "To radšej nechcite vedieť." Zaujímavé komentáre: Pohrobek, Matty ()

mau

Mladý idealistický policista Serpico brzy po nástupu do práce přichází o iluze, které spojoval s poselstvím, kterému chtěl sloužit. Jeho starší kolegové jsou leniví a lhostejní, především ale absolutně zkorumpovaní. Korupce je v New Yorku obrovským businessem, do kterého je zapojena celá policejní hierarchie. Serpico se proti tomu rozhodne bojovat, ovšem udržení takové čestnosti a vlastní důstojnosti je nebezpečná hra, která ho může stát život.. Al Pacino ve své první velké strhující roli umíněného a zásadového policisty. Nepopsatelné.. ()

Marek1991

Neúplatný a nebojácny policajt, nuž v dnešnej dobe tragikomické spojenia, ale film sa mi páčil. Pacino je skvelý herec a táto chuťovka 70. rokov ma zaujala, no napriek kvalitnému spracovaniu to nebolo nič extra, čo by niečo výnimočné prinieslo. ()

corpsy

Ak by niekto tvrdil, že Al Pacino je jeden z najlepších hercov v histórii, rozhodne by som nemal žiadne argumenty. Tento chlapík spravil a robí pre kinematografiu mamutiu službu. SERPICO je jeden z tých najžiarivejších príkladov. Realistická krimi dráma, ktorá vo svojej dobe musela zapôsobiť ako atómovka a v dnešnej dobe je to jeden z míľnikov policajného filmu. ()

F.man

Kéž by takový jedinci pomáhali a chránili i v naší zemi... No ale k filmu. Kriminálky 70.let jsou pojem, o tom žádná a Serpico v nich vede první ligu. Samozřejmě že nejvýraznějším bodem tohoto filmu bude vždy Al Pacino, který nejen že je už standatně vynikající, ale tentokrát má i naprosto úžasnou vyzáž a neuvěřitelnou variabilitou vousů. Nemělo by se ale zapomínat na režii Lumeta, jež drží celý snímek dobře pohromadě a i když scénář ukazuje poměrně dlouhé období Serpicova života, Lumet vše zvládá podat krásně přehledně. Jsem na rozmezí 4 - 5 hvězd, ale jelikož tyhle příběhy "Davida a Goliáše" můžu, dám nakonec více. Frank, let's face it, who can trust a cop that won't take money? ()

Cimr

Stalo se něco zvláštního. Od Lumeta jsem doposud viděl jen filmy, které se odehrávaly převážně v jednom prostředí s omezeným počtem herců (12 rozhněvaných mužů, Vražda v Orient expresu, Psí odpoledne) a všechny se mi moc líbily. Serpico je postaven na něčem jiném; během dvou hodin navštívíme skoro všechny čtvrti New Yorku a asi milion postav. A - hádejte co - moc mě to nebavilo. Je divné, že od jednoho a toho samého režiséra jsou zábavnější dvouhodinová díla v jedné cimře, než akční biják se spoustou prostředí a postav. Ale už mi to tak z toho prostě vychází. Téma nabízelo hrozně moc - ta bezmoc, když jde člověk proti všem a nemůže se obrátit ani na policii, ani na soud... Je to úplně svíravý pocit, ale z filmu Serpico se na mě přenesl jen velmi zlehka. Měl být podle mě mnohem syrovější a ne tak sentimentální, upjatý. Už jen ta hudba - ne že by byla špatná, naopak, ale hodí se spíš do romantického dramatu, než do drsného příběhu o poldovi, který musí bojovat sám proti všem. ()

Krt.Ek

One-man show Al Pacina o životě jednoho z posledních nezkažených policajtů v mravně upadajícím městě v mravně upadající době. Film o zajímavém člověku v nepříliš zajímavém filmu. Čtyři hvězdičky dávám především Franku Serpicovi a jeho skvělému představiteli Al Pacinovi. 70% ()

NinonL

Vynikající drama o situaci v policejních sborech v USA, hlavně v souvislosti s organizovaným zločinem. Al Pacino je ve filmu hodně zvláštní, nebyl mi po celou dobu sympatický - a zřejmě i to bylo záměr. Skvělý zážitek. ()

agentmiky

Film, u kterého budete na konci vlastně zhnuseni, protože zde dobro nad tím zlem prostě a jednoduše nemůže vyhrát. Lumet nám poskytl fascinující podívanou odehrávající se v nitru policejních složek, které jsou prohnilé skrz na skrz. Vše to podtrhává fakt, že se příběh točí kolem skutečné události. Nikdy bych netušil, že mě může tak stará detektivka strhnout, ale zde tomu tak bylo. Mělo to perfektní scénář, může se to pochlubit úžasným a reálným výkonem Al Pacina (podobnost s doopravdovým Serpicem zde dozajista je). Film je dost pesimistický, protože zde víte, že jeden nic nezmůže proti celému stádu, to spíš ho to stádo smete. Je obdivuhodné, s jakou zarputilostí se skutečně Frank Serpico pustil do svých ne tak moc správných parťáků, přestože tušil, že si ho může jednou najít kulka, což se také na konci stalo. Závěr byl dost emocionální, scéna s postřelením do hlavy je jedním z nejlepších a nejvypjatějších momentů. Jasně tam bylo vidět, že Serpico v tu chvíli musel počítat s tím nejhorším možným scénářem. Film měl pár much, ale užil jsem si ho. A to je důležité. Je škoda, že dnes se takových propracovaných detektivek točí jako šafránu. Za mě dávám 86 % ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh