Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

Série(3) / Epizody(24)

Karmin

Prázdné jak western z 80. let (točily se vůbec v 80. letech nějaké westerny?). Každý další nelogický nesmysl byl v té prázdnotě výrazný jako žhavý hřebík do lebky. Ale koukal jsem na to kvůli tomu vizuálu "starých" SW a ten je super. A prvních 10 minut poslední epizody je i vtipných. Na nedělní odpoledne k žehlení asi fajn. ()

Zahartof odpad!

Celému Star Wars by neuškodil aspoň jeden jedinej vážnej scénář a Rkovej rating. To se ale u Disneye opravdu nestane. Totální sračkoidní pohádka, postavená na hlavu, bez vtipu, plná logickejch děr, bez napětí a s příšernejma kulisama, kde jsou po disneyovsku všichni namydlení, i když jsou zrovna zaflákaní blátem. Ježišikriste. Postavy jsou plastický jak kozy Ellen Paige. ()

samkko

Za mě jedno z nejlepších děl celého universa Star Wars. Postava Mandaloriana vám přiroste k srdci hned v první episodě a od sledování vás bude odtrhávat jen potřeba na záchod. Hudba je zde dokonalá ale na rozdíl od jiných filmů si nedokážu představit že bych jí poslouchal jen tak ve volném čase a to je důkaz že hudba byla vytvořena přesně do seriálu. Každý jednotlivý díl má fascinující a zábavný příběh který vás bude bavit a to i když nejste fanouškem světa Star Wars. Za mě byla o něco lepší série první, ale druhá za vzhlédnutí taktéž stojí. Se svým hodnocením se snad poprvé musím sjednotit s csfd  8,8/10 ()

Nix

Nepřestávám žasnout, jak mne Favreau překvapuje a ano, i já se řadím mezi těch nekonečno mnoho lidí, kteří by se na to nekoukali bez malého zeleného tvorečka. Ale i tak je to sakra jízda, konečně někdo využil rozmanitý svět hvězdných válek a ukázal nám i další tvory a ty krásné scenérie. Taková jízda nesmí jen tak skončit, tohle prostě člověk může vidět pořád a určitě se každý chce stát Mandalorianem jako já, protože tohle je ta cesta. ()

Ceberus

Výborný Star Wars seriál, který vyniká hlavně tím, že neobsahuje žádné události galaktických rozměrů a v každém díle se prostě odvine jen malý příběh pro osud galaxie naprosto nepodstatný. Divák tak může lépe prožívat osudy jednotlivých postav, protože je jim svým způsobem blíže, než kdyby měl myslet třeba na osudy lidí celé planety. Dále seriál vyniká i jedinečnými postavami, ktereé nesplynou v nudnou šeď - robot IG-11, válečnice Cara Dune, Moff Gideon, farmář Kuiil, mandalorianka Armorer, šerif Vanth a mnoho, mnoho dalších. Nemluvě o tom, že se ve vedlejších rolích nezřídka objevují mně známé tváře, což je také plus (Carl Weathers, Gina Carano, Bill Burr, Katee Sackhoff, Timothy Olyphant). Jelikož je seriál pod finančním pláštěm Disney, tak vizuálním efektům se samozřejmě nedá nic vytknout, zvlášť když seriál průkopnicky nahradil green-screen obrovitánskými obrazovkami, jejichž promítané prostředí tak vrhá zpět přirozenou barvu světla i na hlavní hrdiny, vzlášť na ty s lesklým brněním. Jinak Pedru Pascalovi se nedivím, že mu nevyhovovalo, že seriálem neprodá svou tvář, když je neustále zahalená. Spinoff seriál The Book of Boba Fett mohu také doporučit. ()

Maximilianus

1. séria: Seriál ma hneď zo začiatku zaujal a v podstate bavil všetkých osem dielov. Vadilo mi iba epizodické vyznenie jednotlivých dielov, ktoré mi pripadalo zastaralé, ako keby som pozeral seriál ešte spred éry streamovacich služieb. Záverečná epizóda však tento pocit zmazala. Postavy sa mi páčili, sú rôznorodé, zábavné, sympatické a zapamätateľné. Baby Yoda zlatý ako málo postáv v tv či filmoch. 8,2/10. 2. séria: Si udržala kvalitu a priniesla nové postavy, mierne zamotanejší a prepracovanejší príbeh a skvelé finále, ktorá najviac ocenia fanúšikovia pôvodných Star Wars. 3. séria: NIektoré časti mi prišli trochu epizodické ako tomu bolo v minulosti, ale to nie je nutne zlé. Kvalitu si seriál zachoval a posledné 2 časti boli pomerne výživné aj po akčnej stránke. Grogu bol ako vždy zlatý a lahodný. ()

Nemmonn

Když jsem poprvé viděl tento seriál, neviděl jsem ani jeden film od Star Wars a nevěděl jsem ani kdo je například Luke Skywalker nebo Ahsoka, což jsem samozřejmě po shlédnutí i napravil a díky Mandovi se stal hrdým Star Wars fanouškem. Nejprve jsem se chtěl na seriál podívat díky Baby Yodovi, který byl v té době obrovským trendem internetu. Po první epizodě jsem si oblíbil nejen Manda, ale i úžasnou akci, humor, vedlejší postavy, jeden z nejlepších soundtracků který jsem kdy slyšel a samozřejmě i Pedro Pascala. Celý seriál jsem zkouknul za jeden den, pustil si všechny Star Wars filmy po prvé a následovně ještě jednou zkouknul celý seriál od znovu. Druhá série je pak ještě mnohem lepší a to nepočítám ani nejnašlapanější finále v historii u kterého jsem se pořádně vybrečel. Strašně doporučuji všem, i těm kteří neviděli ani jeden Star Wars film. Nemůžu se dočkat třetí série! This is the way. ()

Jablek

Hele on je ten seriál moc fajn...ale pokaždý když dojde na nějakou scénu se stormtrooperama, tak to bolí. A je to furt dokola. Ti bílý igráčci tam pobíhaj jak nejdementnější plémě, který kdy galaxie spatřila. Buď vůbec nevystřelí, nebo trefí Manda do beskaru a nebo (když už jsou někomu v zádech) radši zařvou "tady jsou", aby se mohli naši hrdinové otočit a zas je postřílet jak přitroulblý zombíky :) ()

J.e.r.e.c

Mandalorian svojí nekoncepčností a rozpolceností dokonale demonstruje Disneyho přístup k Hvězdným válkám. Na jednu stranu mu není zatěžko investovat hromadu prachů, sehnat zajímavé herce (Je fajn znovu vidět Weatherse, ale je to Herzog, kdo vládne v každé scéně, škoda, že ho není víc!) a pustit se do docela odvážného projektu bez světelných mečů, vesmírných bitev a zachraňování galaxie. Na tu druhou seriálu chybí pořádná dramaturgie, jasná dějová linka a v trailerech proklamovaný drsnější přístup se místy mění téměř v parodii. První tři epizody jsou perfektní; do prostředí postimperiálního světa nahodí westernový styl, pár cool postav, celkem nečekanou zápletku a člověk se začne těšit, jak se to celé bude vyvíjet. Pak ale přijde nepochopitelná odbočka a další tři díly jsou naprosto zbytečné. Příběh zastydne a Mando se plácá od ničeho k ničemu; absolvuje doslova bolavý „milostný román“, leží půl dne na dunách a navrch dostaneme smrtelné dávky ochotnického herectví (Gina Carano neumí hrát, ale pořád ještě ujde proti té bandě necharismatických tragédů z 6.dílu). Finální dvojepizoda sice napravuje, co se dá, ale pachuť z výrazně nedopečeného produktu a hlavně další promarněné SW příležitosti tak docela přebít nedokáže. Navíc je to strašně krátké. Pokud těch 5 smysluplných epizod puntičkářsky přepočítám na minuty, tak mi jich vychází nějakých 174, to znamená sotva tři hodiny solidních Hvězdných válek. A to je vzhledem ke všem těm výše zmíněným možnostem a očekávání tuze málo. Disney prostě neví. Za čtyři roky se zmohl na jeden parádní film v podobě Rogue One (který navíc přišel na svět v obrovských porodních bolestech, takže to byla víc šťastná haluz než důsledek uvědomělého produkčního vedení), solidního Sola a rozpačitý seriál, což nemůže vykompenzovat zoufalost totálně domrdané hlavní trilogie. Slavná a kdysi jedinečná značka klesla kamsi na úroveň ostatních zaměnitelných popkulturních veleprodukcí. A to je skoro stejná tragédie, jako ta, která se kdysi přihodila Darthu Plagueisovi... 72 %___ „This is definitely not the way… “ Jestliže se dílčí nedostatky a tápání při hledání vlastního ksichtu daly napoprvé ještě omluvit padawanskou nezkušeností, tak teď už si Favreau ani jeho maskovaný hrdina nezaslouží sebemenší slitování. Přitom zlatému chlapci od Disneyho hrálo všechno do karet asi jako Hanu Solovi při partičce sabaccu o Millenium Falcon. První řada vzbudila nadšené ohlasy (neskutečných 8,8/10 na imdb) a pohled na casting té druhé sliboval ještě větší palbu. Jenže kluci a holky od myšáka to, jak je ve světě Star Wars už nepěknou tradicí, opět nezvládli a místo nablýskaného produktu z toho nejlepšího beskaru dodali šunt ze zrezivělého železa, který se hodí leda tak do sběrných surovin. Nebo drtiče odpadků... Začíná to už u postav; k čemu jsou slavné ksichty, když ve mně jejich nositelé vzbuzují asi stejný zájem jako dodávka respirátorů proti covidu v partičce drsňáku z Mandalore? Hodně jsem se těšil na Michaela Biehna, ale nakonec jsem ho (možná naštěstí) ani nepoznal, znuděný Olyphant je vyloženě na pěst a Temuera Morrison jako „Kung-fu: Legenda pokračuje“ mnich Boba působí fakt směšně. Jediná Rosario Dawson zvládla Ahsoku se ctí, ale to je krapet málo. Dokonce i Moff Gideon, který minule vypadal jako docela úctihodný záporák, se tady změní v klasicky neschopného imperiálního idiota. K tomu opět spousta ochotnicky zahraných vedlejších postaviček (mechanička z doku v Tatooine je něco příšernýho), navíc s převelice průměrnou „fackovací“ choreografií soubojů, takže si člověk při kosení totálně dementních stormtrooperů už skoro schovává hlavu do dlaní a jenom čeká, kdy na něj z křoví vyskočí Xena nebo Kevin Sorbo. Přitom produkční hodnoty nejsou zrovna malé a za úroveň většiny triků by se nemusel stydět ani blockbuster střední třídy. Zároveň se ale nemůžu zbavit dojmu, že to má celé místy poněkud papundeklový „look“, třeba Gideonův Star Destroyer vypadá jako něco z těch levných seriálových Star Treků a většina masek působí hůř než v 50 let staré Nové naději. Při pohledu na Filoniho jméno v kolonce (spolu)producenta se poněkud vyjasní, odkud solární větry vanou; druhá řada Mandaloriana připomíná Clone Wars víc, než by bylo zdrávo. Jenže to, co může v animáku s očekávanou mírou dramaturgické i vizuální nadsázky vypadat OK, to s živými herci prostě nefunguje. Znovu zcela absentující příběh se tvůrci rozhodli nahradit větším než malým množstvím fanservisu, takže na nás zpoza každého asteroidu vykoukne někdo známý nebo alespoň zazní jeho jméno. Bo-Katan, velkoadmirál Thrawn, Dark Troopers, Bib Fortuna... Ale bohužel to nepůsobí jako organické a přirozené prolnutí celého SW vesmíru (jak to fungovalo předtím, než Lucase koupil Disney), ale jen jako halabala přes sebe naházené odkazy, slepené dohromady momentálně populárním mandagomem. Pozitivem je, že tu nejsou žádné tak debilní díly jako minule, ale zároveň tu není ani jeden fakt libovej, u kterého by člověk pocítil alespoň záchvěv Síly. Čemuž nijak nepomáhá ani líná a jakýkoliv nápad postrádající režie. A závěrečná prkenná vložka s digitálně omlazeným nejznámějším dojičem mimozemských krav v předaleké Galaxii mi připomněla, že ještě může být i hůř. Daleko hůř. 60 % () (méně) (více)

Cooller

zatím je to moc dobré, škoda že se dialogy drží celkem zpátky... námezní lovec přece nebere žadně servitky! :D snad to nepodělaj, snad nedovolí Johnsonovi na to sahnout a snad to bude i nadale ok. EDIT: 3. serie na mně pusobí už jen jako vyplň prostoru, nic se tam neděje a postrádá to už nějak smysl bohužel. ()

Zombiepod

Mandalorian je bezpochyby to najlepšie, čo mohlo v poslednej dobe Star Wars univerzum stretnúť. Westernovo / zaklínačsky ladený dobrodružný seriál s tajomným hrdinom, a úžasne roztomilým "Baby Yodom", ktorý je jednoznačne najúžasnejšou cute-postavou súčasnosti. Epizodicky ladený príbeh s jednoduchým nosným dejom, pretkaným samostatnými dobrodružstvami sa mi tentokrát páčil viac, ako keby to má mať súvislý príbeh. Disney ide strmhlav dopredu, a neviem sa dočkať, čo seriál prinesie v druhej sérii. Nutnosť pre každého milovníka Star Wars, ktorý už nad filmovou ságou zlomil flintu. ()

scarlock

Jednoznačně suprovost! Mám rád sci-fi, ale nejsem extra fanoušek SW. Ale od Jedí Knight - Jedí Outcast miluju zvuk blasteru, laseru, strojově modifikované mluvy a spousty mimizemstanu. Tady to je vše. ()

Godhaj

,,Let’s get the hell out of here!“ První série Mandaloriana na to jde ze správného směru. Drží se to při zemi, má to jednoduchý děj a snaží se to sázet na praktické efekty. Jenže, děj je až příliš jednoduchý. I večerníčky jsou komplexnější. Tady sledujeme jednotlivé mise typu, najdi, zabij a dostaň odměnu, případně udělej dobrý skutek. Příběh má kupu nelogičností, hrdinové např. jednou nevyužijí vesmírnou loď, protože pak bychom přišli o napětí. Jindy jakoby ztratí pud sebezáchovy a nechali by se zabít, jen proto, aby mohla nenápadná postavička ukázat své superschopnosti. To není zjednodušování, to je prostě špatně napsaný scénář. Takových nelogičností postupem času přibývá a závěrečné díly první série jsou už jen směsicí stupidního chování skoro všech postav. Škoda promarněného potenciálu. Ze druhé série jsem úplně rozčarovaný, scénář je absolutní spatlanost nelogičností. Chování postav je zcela přizpůsobené těm nejtrapnějším současným hollywůdským klišé a jejich rozhodování je maximálně stupidní. Z tichého protagonisty a podobně tajemného záporáka se nám tak rázem stali ukecaní lidoví vypravěči, kteří vše detailně popisují, jako by šlo o nějakou rozhlasovou hru. Akční scény jsou nelogické, zvraty nastávají jen kvůli tomu, aby se mohly předvést různé zvláštní schopnosti postav, i když nedává jejich počíná žádný smysl. Je to hloupé, dětinské pozlátko beze špetky nápadu či myšlenky. ()

Maniik88

Séria 1. V pohode oddychový seriál zo Star Wars prostredia, odohrávajúci sa niekedy po 3. diely a porážke Jedy. Hlavný hrdina zaujímavý, dokonca sympatický, aj keď nikdy nedáva dole masku. Baby Yoda je asi tá najroztomilejšia vecička, čo som kedy videl. Úvod seriálu fajn. Potom ho ale dosť zbrzdili a akoby nikam neposunuli tak 2-3 epizódy. Nakoniec sa z nich vyťažilo pár postáv. Gina Carano ako drsná mariňáčka super. Jej ten guľomet v ruke veríte. Bitky a efekty mohli byť občas lepšie, no posledné 2 epizódy už boli zasa fajn a zatiaľ to je za 4*. ()

Alan_Shearer

Super záležitost. Vzhledem k tomu, že nový Star Wars filmy podléhají neustálému prznění, tak Mandalorian je přijemnou sondou do intergalaktického světa. I have spoken. ()

Knor

Mandalorian napravuje to ukrutné zklamání z nejnovější SW trilogie. Skvělý postavy a naprosto dokonalá zaprášená atmosféra tohoto světa. Westernové vyprávění tu perfektně sedí, super hudba a děj všech dílů je zábavnej, ale ne infantilní. Kdyby se ty zkurveniny epizody VII - IX točili v tomto stylu nemohl bych proti nim říct ani slovo. Na další sérii se moc těším. Edit: Druhá série skončila a já můžu s potěšením říct, že se tyhle fandovský SW orgie povedly až do samotnýho konce, prostě nádhera. Závěr jsem málem obrečel a i když celý seriál přinášel dárečky, tak ten nejkrásnější je na konci a já měl husí kůži jakou nepamatuju. Díky Jone Favreaue a jeho týme, vrátili jste mi lásku k tomuto světu. J.J Abrams a spol. můžou jít do prdele se svojí sračkovou trilogií a hodně se učit od tvůrců tohoto seriálu. Mandalorian je nádhernou ukázkou toho jak vyprávět příběhy s předaleké galaxie ve stejné atmosféře, stejném duchu a přitom nově a nápaditě aniž by to nějak ubližovalo nebo degradovalo Lucasovu ságu. Používání odkazů i postav je provedeno s náležitým respektem a poctou bez zbytečných infantilních debilit nebo plagiátorstvím Lucasových příběhů, tak jak to udělali kokoti v již zmiňované Abramsovo sračkologii. Mandalorian je naprosto boží záležitost, která by mohla být vzorem toho, jak by mohl vypadat originální fanservis bez samoúčelného kopírování. Takže ještě jednou velký dík tvůrcům a ať vás provází síla. ()

Azrail

Vše, co od Star Wars očekávám a co jsem očekával od sequelové trilogie, to vše mi dal až Mandalorian. A nemám vůbec problém, že některé části jsou mírně epizodní (obzvlášť v první sérii), naopak odklony od hlavního příběhu příjemně doplňují charaktery hlavních postav a posilují jejich osobní chemii. Jsem nadšen, plný spokojenosti a radosti. Takové pocity jsem naposledy cítil při sledování původní trilogie a snad ještě při Pomstě Sithů. Paráda! Po prvních dvou sériích jasných 100%! ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu