Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

Série(3) / Epizody(24)

Kelly2502

Mandalorian je ako sex po piatich rokoch vzťahu. Ničím ťa neurazí a je pekné raz za čas si vyprázdniť gule, no aj keď z neho stále cítiš lásku a vieš, že sa polovička snaží, nič ťa neprekvapí, pretože ste spolu vyskúšali všetko čo sa dalo. Ďalší step je už len skúsiť to s niekým iným. Mimo sexu ti však vzťah prináša istoty a presne to cíti aj Disney pri točení Manda a namiesto koketovania s niečím novým...well we know. Je jednoduchšie sa opakovať a cez nostalgiu si udržiavať fanúšikov. Jediný rozdiel medzi Mandom a Sequelmi je práve v tej láske k látke samotnej (sequely by sa dali viac prirovnať k zlému sexu s drahou prostitútkou, ktorá ti ho za tie prachy ani nevezme do pusy). To ale nijak nezvyšuje ich objektívnu kvalitu, jedine tu subjektívnu, čo sa krásne odzrkadľuje na nepochopiteľne vysokých hodnoteniach______JFL to podáva ďaleko krajšie než ja zvládnem, takže odporúčam jeho koment. ()

BMAJTZ

Viděl jsem jenom první sérii a musím říci, že ačkoli nejsem extrémní fanoušek SW, tak až na poslední díl to bylo víc než podařené. ()

666Carnage

Tohle je věc u který jsem rád, že se toho ujal někdo kdo ví a má aspoň trochu šajna co to je Star Wars a co představují. Ano slabší díly tu byli a to snad dva jinak to bylo super a dva díly byli úplně v TOPu a to přesně díl 3.a 8. Líbilo se mi jak to bylo pojato a a ten westernový feeling tomu dodal na chuti. Je to spousta otázek na které chci odpověď a rád si ten rok počkám ale rozhodně vím, že tuhle sérii jsem neviděl naposled. Mám rád bounty huntery a jsem rád, že ten seriál jejich svět rozšiřuje. 80% ()

Elerrina

Mandalorian je tak trochu zjevení, nejen v rámci rozsáhlé space operety zvané Star Wars, ale vlastně i v širším kontextu současné sci-fi seriálové tvorby. Dá se říct, že je to návrat k dávno zapomenutým kořenům, o kterých se už pomalu ani neví, že kdy existovaly. Hodnotím obě série dohromady jako jeden vyprávěcí celek, protože i ty slabší díly první série nabývají lepšího významu z pohledu té druhé. Jednotlivé epizody jsou většinou uzavřenými příběhy, dost podobné herním levelům, kdy se jejich splněním hlavní hrdina posune k dalšímu úkolu. Což by samo o sobě nevadilo, problém je spíš v krátké stopáži. Ta se v případě některých epizod ukazuje jako nedostačující pro vybudování smysluplné zápletky, místo které je nám pak většinou naservírována bezobsažná akční výplň. To je ale asi jediná vada na kráse, kterou mohu Mandalorianovi vytknout. Nadbytek fanservisu na úkor sofistikovanějšího děje beru jako nutnou úlitbu cílovce. Největší klad tohohle seriálu je ale v něčem jiném. Všechno, co nese značku Star Wars, je, ať chce, nebo nechce, determinováno vztahem k původní trilogii, která se postupem času ustavila nejen jako archetypální příběh, ale i jako stylotvorný, ideový a narativní kánon, se kterým se musejí všichni jeho následovníci nějak poměřovat. A to není jednoduchý úkol, protože jakkoliv dnes tento kánon působí až nepříjemně archaicky, ukazuje se, že ho nelze snadno opustit, protože „pak už to nejsou Star Wars“. Mandaloriana je tedy třeba pochválit především za to, jak moc se mu povedlo navázat na tento odkaz a zároveň se stát něčím originálním a pro značku SW přínosným. Z konceptu „žoldák a dítě“ se totiž vyklubal geniální nápad, přestože tvůrcům připravil výzvu v podobě omezených výrazových možností obou hlavních postav, z nichž jedna postrádá obličejovou mimiku a druhá smysluplný hlasový projev. Atraktivnost této dvojice ovšem netvoří jen prvoplánové vytěžování roztomilosti „Baby Yody“ a obdivování válečnického umění profesionálního vojáka bez tváře. Sama mandalorianská zbroj podvědomě odkazuje k středověkým rytířským řádům, které představovaly vojenskou elitu tehdejší doby a jejichž členové se rovněž podřizovali nějakému krédu, které do chaotického světa násilí vnášelo potřebný řád. Krédo v mandalorianském podání působí sice mírně fanaticky, zároveň je ale příjemně jednoduché a nekomplikované, a umožňuje nám pochopit jednání postavy, která jinak nemá čitelné psychologické zázemí. Další úžasná věc, která se tvůrcům povedla, je reboot otcovského vztahu. Protože Star Wars byly vždy nejen o Síle a světelných mečích, ale také o komplikovaných rodinných vztazích, zejména o vztahu otce a syna. A tady Favreau s neuvěřitelnou lehkostí a grácií ukazuje J.J. Abramsovi vztyčený prostředníček. To pomalu a přirozeně vznikající citové pouto mezi adoptivním ochraňujícím tatínkem a neodolatelně roztomilým ušatým batoletem je opravdu radost sledovat. A navíc se překvapivě ukazuje, že to jako nosná dějová linka úplně stačí. Není zapotřebí zachraňovat celé planety nebo celou civilizaci, i záchrana jednoho škvrněte je dostatečnou příležitostí k neokázalému, ale působivému hrdinství. Mandalorian ve svých dvou sériích zkrátka dokazuje, že v jednoduchosti je krása. This is the way! () (méně) (více)

joora1

Skvělá epická série ze světa Star Wars má všechno a kráčí hrdinně vstříc dalším pokračováním. Je přesně taková, jak si představuji, že má být. Plná dobrodružství, děje a takové té klasické star wars pohádkovosti. This is the way. ()

Han22

Hodnoceno po 3 sezónách s absolutním nadšením. Mandalorian mě vrátil víru ve svět Hvězdných válek i v nové moderní seriály. Neobsahuje žádné záporné hrdiny, klipovité střihy, zběsilou ruční kameru, woke propagandu ani jiné mory moderních seriálů. Zaplňuje prostor mezi původní a sequelovou trilogií kdy Nová republika zvítězila, ale na okrajích stále řádí zbytky Impéria i spousta dalších šmejdů. Hrdina je obyčejný Mandalorský lovec odměn, který má dovést "baby Yodu" jedné exImperiální buňce, ale zželí se mu ho a začne pátrat po jeho minulosti. Epizodické vyprávnění s náznaky provázaného děje se postupně mění ve fascinující osud jedné ne zas tak provařené rasy, boj o jejich identitu i domov. Je tu opravdu všechno. Humor, sympatické postavy, echt záporák, klasické planety, hostovačky ikonických postav (zvlášť na konci 2. série), nepřátelé měnící se na přátele, roztomiloučky baby Yoda a nechybí ani pěkně temný pohled na byrokratickou, neschopnou a místy pekelně děsivou Novou republiku. Jsou tu nečekaně slavní herci i režiséři. A samozřejmě je to podívaná. Velkolepější scény než v posledních filmech, monumentální monstra, davové scény plné svištících laserů, luxusní akční scény které se časem stávají dost fyzické a využívají všeho možného (bojová umění, nože, plameny, rakety). Finále 3. řady uzavřelo všechny příběhy, přineslo krásný happy end a já jsem šťastný. 5* ()

HonzysKISS

Nakonec velmi povedený seriál na téma Hvězdných Válek, dokonce více než povedený. Fakt jsem nečekal, že se to takhle skvěle dopadne. Nejlepší na tom je, že to opravdu velmi připomíná ve všech směrech staré trilogie. Ty klasicky známé střihy mezi scénky, podobní droidi, mimozemšťany, atmosféra, prostě pecka. Dokonce máme několikrát možnost nahlédnout blíž k věcem, které tak detailně ve filmech vidět nebyly. To je naprostá paráda. Akorát to samé se nedá říct u hudby. Je tady úplně něco jiného, než jsme zvyklí u mistra Williamse. Tady je ten soundtrack takový sci-fi westernový. Což není vůbec špatně, zní to velmi fajn, jenom se na to musí zvyknout. Jenom škoda, že si to nezabroukáte. Taky se mi hrozně líbí, že to není přímo pro děti. Stoprocentně to bude bavit dospělé publikum, nebo spíš rovnou celou rodinu. Občas je to opravdu krásně kruté. Hlavy na oštěpech, týpek rozpůlenej dveřmi a mnoho dalšího. Po každé, když skončí nějaká epizoda, tak jsou na obrazovce za titulky obří nádherné artworky, které zobrazují co se zrovna v té části odehrálo. Což je super, to jsem snad ještě nikde neviděl. Nutné je taky říct, že humor to má naprosto geniální. Jinak v každém díle je pořád akce, někdy až moc. Jediné, co bych vytknul je, tak z příběhu se dozvíme minimum. Pořád to je to samé. Mando přiletí na planetu, splní úkol, odletí zase na jinou a furt takhle dokola. Sice ano, je to tulák a lovec na cestách, ale je to prostě škoda. Nejradši bych tomu dal plný počet, ale ten děj je fakt jedno obří mínus. Každopádně věřím, že tahle velká „maličkost“ se v budoucnu napraví. 9/10 ()

legatio

Až na některé těžkopádně působící souboje jsem si tenhle seriál oblíbil. Jsem rád, že se zase něco ze světa Star Wars povedlo. - Doplnění páté hvězdičky během druhé série. Důvod asi netřeba vypisovat :-) ()

Teg

Je vážně lehčí točit seriál, než celovečerák. Stačí totiž na konec každého dílu hodit nějakou vějičku a zbytek může být průměrný. Bohužel přesně to Mando je. Průměrný. Většina dílů je bohužel dokonce podprůměrných. Zachraňují to vizuální efekty, nedotažený westerno-samurajský feeling a baby joda. Mrzí mě, že každý kdo se vyspal s někým z vedení studia, si může za odměnu splnit sen a režírovat jeden díl hvězdných válek. Asi tak. ()

SpaceOdyseus

Strasne nevyvazene zklamani. Favreau se mel nejdriv rozmyslet jestli chce souvisly pribeh pres vsech 8 epizod, nebo jestli chce 'monster of the week'. Tento kockopes na me nefunguje. I kdyz tu je spousta skvelych veci: hlavni postava, production design, western feeling (obcas az moc na silu), skvely Weathers, nebo i nektere vedlejsi postavy. Jako celek to ale nefunguje, jak by mohlo. Ani ten Baby Yoda me nerajcuje. Radsi bych aby se jeho linka nekam posunula, nejak vyvinula, on jen haze roztomile ksichty na kameru a to mi prijde malo. ()

Ripley

1.série:Vzhledem k velmi pozitivním reakcím jsem čekal víc,ale celkem spokojenost.Hlavní postava-Mandalorian je fajn.Fandíme mu a vůbec nevadí,že nikdy nevidíme jeho tvář.Zelené překvapení se nekonalo vzhledem k tomu,že ho vidím všude,kde se o seriálu píše.Gina Carano je kost a Apollo Creed mi celou dobu připomínal Landa.Kvalita dílů je kolísavá podobně jak tomu bylo u The Clone Wars.Nechybí hromada klišé.Neslabší zde byla 4.a 6.epizoda.Závěrečná osmá by byla skvělá,kdyby v ní nebylo tolik nelogičností.Co se týče výpravnosti,je to chudší nežli celovečeráky,ale na seriál je to velmi dobré.Takže celkově 7/10.DODATEK: 2.série 90% ()

aquiver

Nejlepší příspěvek Disney do světa Star Wars. Návrat k atmosféře a pomalému tempu. Pěkná podívaná, ovšem obsahově nemá slavný Mandalorian dospělému divákovi moc co nabídnout a spíš jen nudí. 60 % ()

Prochy38

Možná hodnotím předčasně, ale * ubrat není problém. Po první sérii nemám slov. Jo, vlastně jedno: Děkuju!!!!!!!!!!! ()

tterez

Baby Yoda je nejroztomilejší postava vůbec! Jen kvůli němu jsem se těšila na každý díl jako malé dítě. Jinak bych realisticky musela říct, že se ty díly navzájem kopírovaly a dost vykrádaly. Hodně scén se opakovalo a nebylo to úplně extra zábavné. Seriál to byl ale boží. Recommended. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu