Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

nosnor

"Toho večera byl otec neobyčejně klidný....." A pak už to všichni znáte ne? Ruku na srdce vyrostli, jsme s tím. Takže nostalgické tři hvězdy. ()

Xylobalsam

Některé díly jsou docela dobré, ale ostatní se jednoznačně dají zařadit do komunistického odpadu. Nechápu, proč se kvůli opakovaní Zemana dělal takový povyk, aby se náhodou mladá generace nenakazila komunismem. Podle sebe i podle svých známých můžu hodnotit, že komunistické propagandě se akorát všichni z mladé generace vysmáli. ()

Hicks

Kolik papíru bylo popsáno kvůli démonickému majorovi, kolik argumentů vzneseno, to už asi nikdo nespočítá. Ale jedno vím jistě. Hodnotím film/seriál, nikoliv jeho politické cíle. A vychází mě průměr. Jak už bylo řečeno, některé díly výborné, jiné strašně nudné. Citát " té noci byl starý Brůna neklidný " jsme měli na maturitní stužce. Studna je kult. ()

Pasternak odpad!

"Dejte slovo Zemanovi", "Řekni Honzo, jak to tenkrát bylo"...Jak to tenkrát bylo? Například případ Babice: Tajný agent StB Malý vyprovokoval hospodáře, kteří nesouhlasili s kolektivizací, aby postrašili místní komunisty. Sám však začal střílet a později unikl. Sedm sedláků dostalo trest smrti ostatní velmi vysoké tresty. Byl to jasný příklad komunistické moci a zvůle. Tento seriál je 30 případů zrůdnosti komusmu. Je mi líto obětí komunistů. Nelze hodnotit jinak než "Seriál proti lidskosti". ()

eLVe odpad!

StB a ÚV KSČ se povedl udělat filmovým zpracováním veli kvalitní seriál. Ale filmová kvalita nezakryje komunistické zločiny, proto vůbec nesouhlasím s tím aby se takto překrucovali dějiny a to, že tento seriál běží vesle dál i po tolika letech beztrestně na Primě, mi přijde jako výsměch všem politickým vězňům a obětem komunismu!!! ()

bedlak

Jedna se o srdecni zalezitost, ktera me v detsvi ovlivnila natolik, ze nemohu dat jine hodnoceni. Na serial je nutno nahlizet s nadhledem a ideologickou napln ignorovat. Dost me prekvapuji lide, kteri serialu davaji hodnoceni "odpad" a pomalu je podeziram, zda vubec serial shledli. I kdyz existuji dily, ktere by urcite padly nekam k jednomu bodu, ale tech je dle meho nazoru pomalu, za herecke vykony a nasazeni vsech zucasnenych, proste odpad dat nemohu zasnemu dilu - nevim, co bych potom daval skutecnym "odpadum". Serial jsem videl nekolikrat a nektere sceny a dily jsou proste nezapomenutelne. Nehodlam tady vypisovat jednotlive dily a jejich hodnoceni, ale za vsechny musim jmenovat 3 me nejoblibenejsi dily: Kvadratura zeny, Studna a Mimikry. Nejprve k nejlepsimu - Studna - podle meho nazoru dela az 50% uspechu v dnesnich dobach. I kdyz s odstupem casu na dil koukam, tak vypoved mladeho Bruny jiz nepusobi tak desive, ale jako maleho kluka jsem ji mel jako nocni muru a dlouho me provazely vytrestene oci mladeho Bruny, kdyz k nemu do Studny pada jeho otec. Mimikry jsou kultovni diky pisni Bic bozi a jejich repliky dnes docela dobre paraduji Tri sestry "Louci se s Vami amaterska kapela pratel songu... Kdyby dosla nejaka hlaska, tak biblicky songy jsme nezpivali". Asi nejzdarilejsi krimi je pak kvadratura zeny a to hlavne diky skvelym hereckym vykonum (vrah ucetni Šmíd - Vl. Salač - je opravdu verohodny) "Proc mi ukazujete takovou hruzu..Nebo snad, ze by to byla pani Truhlarova". Celkove jsou v serialu opravdu skvele herecke vykony a na serialu je videt, ze byl opravdu poctive udelany. Pokud bych to mel porovnat s "Ordinacemi, Rodinnymi pouty a spol.", tak je to asi jako srovnavat kvalitu Mercedesu a Trabantu (proto muj povzdech v uvodu nad hodnocenim "odpad"). Serial nabizi skutecnou zabavu, pokud se clovek dokaze povznest nad soudruzske repliky a ideologicky podtext. Vrele doporucuji vsem! ()

Le6n

Tendenčné a poplatné režimu, v ktorom seriál vznikal. Na druhú stranu sú takto postihnuté všetky diela, závisí len od toho, či je onen režim súčasťou histórie, alebo nie. To sú potom mnohí až prehnane kritickí. Slušná kriminálka, akých sa už teraz moc netočí. Určite radšej Zeman ako Derrick, či CSI. ()

vykyn

Pokud budu opravdu hodnotit pouze kvalitu jednotlivých dílů a naprosto se odprostím od politického podtextu či doby vzniku,tak je to vynikající krimi seriál,který u nás nemá obdoby. Sledoval jsem ho jako dítě,sleduji ho i ted.Já totiž ze zvyku neplivu na své dětské lásky..V tomto případě pouze sundám 1*dolů.Přece jenom kvalita jednotlivých dílů není vyrovnaná. ()

Moraldo

Tendenční, prokomunistické a propagandistické dílko. Na straně druhé celkem solidní fimařina, místy vynikající, místy slabý scénář. Děsivá Studna a Mimikry, některé díly o ničem. Celý seriál je poznamenaný dobou svého vzniku, ale když se dnes a denně dívám na ty hromady komerčního béčkového braku, jež jsou dnes za neuvěřitelné částky natáčeny a uváděny v televizi jako ty největší umělecká díla, dávám za 4. Za tu atmosféru, za tu hudbu a možná i trochu za tu nostalgii. ()

Henk

Asi nedokážu zcela objektivně hodnotit tento seriál. V době svého uvedení neměl tehdy československý divák mnoho na výběr. Snad jen seriál "Hříšní lidé města pražského",který se myslím zhruba tou dobou vysílal,vybočoval z šedého průměru. Jinak hry, inscenace a Ein Kessel buntes. 30 případů majora Zemana se přiřítilo na televizní obrazovky jako čerstvé povětří. Na to, že tak moc čerstvé nebylo, začal divák přicházet až s přibývajícími díly. Ovšem jak postupně zjišťuji, většina z nás se na seriál dívala a také dodívala, což usuzuji po přečtení odhadem nejdelšího komentáře v historii ČSFD. Seriál jako takový jinak dle mého názoru nestál za moc, ale několik dílů, ve kterých se nedrala tolik do popředí politika myslím v té době stálo za vidění. Jinak se mi zdá, že Zeman vcelku nevybočoval z tendencí tehdejší televizní tvorby (Žena za pultem,Muž na radnici a další). Jenom mne trochu udivuje, že tento seriál probouzí takové emoce až po tolika letech. Nechtěl bych být nějakým mravokárcem,ale mám pocit, že my, Češi jsme zvláštní národ. Od dob Honzy Žižky jsme si pořádně nevystřelili, ale v kopání do mrtvol asi držíme světový primát. PS : Omlouvám se všem, kterých se to netýká. ()

smartkid

Ať si kdo chce, co chce říká, je to zásadní opus české kinematografie, dokumentující její profesní kvality (hudba, herci, kamera) i bolavá místa (scénář nebo třeba akční scény). Vysoká škola manipulace dějin. ()

lingering

Opět kánon normalizační popkultury. Můj tajný perverzní sexuální symbol. Krásně to popsal Peňás: "Ta jeho dychtivost a vůle zamést s třídními nepříteli, ta jeho kuráž v boji s popy, kulaky, vlasáči a anglickými letci, ten jeho sexuální apetit v třídním boji prokazovaný, stejně jako v rodinném loži uplatňovaný, kdy cudnými šťouchy oblažoval estébačky v kanafasu, z kterého však ani noha vyčouhnouti nemohla." Zdroj: http://www.lidovky.cz/penas-nas-zeman-bond-z-bartolomejske-ruda-perverze-kterou-mame-v-zilach-13h-/nazory.aspx?c=A150420_100206_ln_nazory_hep ()

Kopřivák

Dílo dobré, obsah strašný. Zvláště jsem byl "odvařený" z dílu nazvaného "Štvanice", kde mne mimoděk napadala slova ze Skřivánku na niti... "tady je prokurátor, který se sem dostal protože tvrdil, že obhajoba není součást obžaloby. Pan prokurátor může být rád, že se nedostal před soudruha prokurátora..." Pro ty, kdo chtějí vidět, jak se masírovaly mozky ideální seriál. Pro ostatní... nestojí to za to. ()

milada008

Je pravdou, ,že tento seriál byl natočen zřejmě na „objednávku“ a je tendenčně zaměřen na svou dobu. Ale je nutno si uvědomit, že každý z 30 případů se skutečně stal. Dále pro tento seriál mluví dobré herecké obsazení, ikdyž i zde je potřeba si uvědomit, že v éře soudruhů už musela být velká odvaha odmítnout účast na natáčení. ()

Radu1

U titulní hudby jsem se bál jako malý, a divný pocit mám dodnes. Autor musel být opravdu úchyl. Seriál je vcelku kvalitní, až na některé díly. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička