Třicet případů majora Zemana

(seriál)
  • Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (více)

Série(3) / Epizody(30)

Seriál detektívnych príbehov zo života českej spoločnosti. V časoch pre mnohých pamätníkov dávnej, ale tiež i nie až tak veľmi vzdialenej minulosti, mal zločin mnoho podôb, no len jedného spoločného nepriateľa... Legendárneho českého kriminalistu Jana Zemana (Vladimír Brabec) – výnimočného muža, ktorý sa vďaka obdivuhodnej húževnatosti a vytrvalosti vypracoval v podstate z nuly až na majora Zboru národnej bezpečnosti (ZNB). (TV Dajto)

monolog

No jo, je to propaganda. Jak poleno, ale když se nad tím zamyslíte, každý film nebo vůbec jakýkoliv pořad nebo tv projekt je propaganda něčeho. Občas lepšího, občas horšího, ale vždycky propaganda. Za lepší životní prostředí, za svobodu, propaganda školy hrou, za Ameriku jako pravlast svobod, za lidskou přirozenost, za právo dělat si co chci občas dovedené až do absurdity. Každé dílo je pramenem o době svého vzniku. A jako takové ho taky musíme hodnotit. V hodnocení filmů a seriálů nezáleží na tom, jestli komunisti byli ve skutečnosti hodní strejdové nebo zlí zmetci, ale na tom, jestli film posloužil svému prvotnímu účelu, jestli nás pobavil a nebyl dějově hloupý. Účely jsou samozřejmě různé, někde pobavit, někde přinutit zamyslet, někde zrelaxovat a někde posloužit režimu. Tento seriál má samozřejmě hlavně posloužit režimu, ale i tak se tam občas najde pár zajímavých věcí. Ten seriál se mi jako celek nelíbí, ale některé díly jsou podle mě opravdu dobré. A to hlavně ty, kde vyšetřují nějakou vraždu apod. Které nejsou spojené s protikapitalistickými žvásty a politikou (alespoň ne tak okatě, jako jinde). Díly, které považuji za hodně dobré:15, 17, 26, a tyhle za obstojné: 6, 10, 13. Jinak to obvykle nestojí za moc, ale tyhle se mi líbily. Je jedno, jestli si pravdu upravili podle svého, stačí se podívat, jak si dneska kdokoliv upravuje děje filmů podle skutečnosti. Nechci to obhajovat, tuhle dobu jsem skoro nezažil a to co jsem zažil si moc nepamatuju, ale přesto i tady se dají najít díly, které stojí za víc než odpad. Přesto ale víc jak dvě hvězdy nedám, protože na 30 dílů je šest dobrých a bez politiky hodně málo. A ještě něco. Díl Studna jsem viděl při poslední repríze před revolucí, mohlo mi být tak pět, nevím přesně kdy to dávali a pamatuju si to dodnes. Myslím, že ten kousek je opravdu nejlepší. A ještě, jen tak mě napadlo, jestli tenhle seriál Sequens nenatočil proto, aby si dál mohl točit, co chtěl. Chápete, prostě udělat tohle, aby se vlk nažral a koza se dala dál dojit. A poslední věc, vzdávám hold Petru Čepkovi za odmítnutí hrát v tomto seriálu. Musela to být neuvěřitelná odvaha, přestože velmi sebedestrukční. ()

DaViD´82

Poněkud neklidný otec Brůna a jiní... Já jsem malý komoušek, český Honza Brabeček. Vaše "pravda" časem zhyne, ta má stranou diktovaná, však v zapomnění neupadne! Třicetkrát vám jí předložím, stejněkrát vás přitom pobavím. Mimo jiné na Kubu zavítáme, i ve Studni se ochladíme. Elita herecká tu je, dějinné události zdatně kamufluje. Emigranti kradou, vraždí i lžou, na oprátku za to právem jdou. PRAVDU hlásám cestou jistou, už jsem velkým komunistou. ()

D.Moore

Politicky je to samozřejmě naprosto zhovadilé a všepřekrucující, zakřivené a pokřivené "zrcadlo doby", z něhož se snadno udělá špatně. Ale po filmařské stránce nemá seriál nejmenší chybu. Zkrátka Sequensova režie ve spojení s Liškovou hudbou a (říkejte si, co chcete, a přečtěte si Oskarův výstižný a pravdivý komentář) dobrými herci, toť kombinace, která udělá zážitek i z takovéhle agitky. ()

Amarcord_1

75% - Tento seriál považuji za výborné dobové svědectví. Řekne nám, jak tehdejší režim propagandisticky interpretoval různé události, naznačí původ některých bohužel dodnes žijících předsudků a morálních archetypů. Myslím, že nám Major Zeman připomíná naši neslavnou minulost tak zdařile a sugestivně, že nad tím nelze jen mávnout rukou. Bát se vyššího hodnocení (např. ze strachu že mě někdo šmahem označí za komunistu) a pokusit se nějak zapomenout na tuto etapu naší historie a její kulturní "tvořivosti" se mi prostě nezdá moudré. ()

salahadin

Seriál se mi nelíbí ani tak (komunistická agitka), ani tak (bez přemýšlení nad prosáklou rudou mentalitou). Ale Studna mě vážně nadchla, za ni je jedna hvězda, za zbytek, který mě spíše nudil, nedám nic. Za zmínku stojí hudba z pera nejvýsostnějšího skladatele všech dob - Zdeňka Lišky (ačkoli tohle nepatří k jeho nej kouskům). Joo, soudruzi byli tenkrát kovaní z jinýho materiálku, než dneska. Zeman je jako Terminátor (ocelové jádro, masitá slupka, bulletproof, fireproof atd.)), ale narozdíl od těch buržoustů za louží nemá bicáky jako vagóny naložený uhlím, drsnej kukuč s elektronickým 3D módem, ale prostě jen Brabcův ciferník. To se počítá! :) ()

• Ladislav Mrkvička, věrný své povaze bouřliváka, při jednom z přeletů letadlem na exteriéry, pod vlivem alkoholu začal poradcům z řad státní bezpečnosti spílat do fašistů. Druhý den nevěděl nic, protože měl okno. Režisér Sequens, který měl velký politický vliv, mu řekl: „Běž je odprosit a nejraději v kleče, protože tohle vypadá fakt zle.“ A tak se také stalo. Kolega Ráž se snažil jeho průšvih zlehčit v očích příslušníku STB tím, že řekl: „Mrkvička má takovou diagnózu a defacto za to nemůže.“ Mrkvička si o pár let později myslel, že tenhle incident může za to, že ze seriálu zmizel. (sator)
  • Hlavnú rolu mal hrať  Petr Kostka. Boli s ním dokonca natočené kamerové skúšky, ako kriminalista sa zdal ideálny už z toho dôvodu, že s dvojicou Šikl - Železný točil v roku 1970 seriál Rozsudok (1971). Kostka bol často obsadzovaný a mal seriálu zabezpečiť patričnú atraktivitu. (Raccoon.city)
  • Stanislav Fišer se v seriálu objevil v 2. dílu "Vyznavači ohně" jako Ludva Velenský a v 13. dílu "Romance pro nenápadnou pani" jako Eda Sojka. Svůj hlas propůjčil ještě několika dalším epizodním postavám, které ztvárnili jiní herci: fotograf na náměstí (6. díl "Bestie"), barman (20. díl "Modrá světla") a herec Hrdlička (22. díl "Tatranské pastorále"). (Willy Kufalt)

Související novinky

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (více)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (více)