Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) tak dlouho utíkala před tichým vraždícím monstrem jménem Michael Myers, až se rozhodla změnit taktiku. Přestala utíkat, začala bojovat. Nalákala Michaela do dokonalé pasti. Ta sklapla, jenže… Příběh filmu Halloween zabíjí začíná v okamžiku, kdy předchozí film skončil. Těžce zraněná Laurie odjíždí v doprovodu dcery a vnučky do nemocnice a v protisměru se k jejímu hořícímu domu řítí hasiči. V jeho útrobách je v ohnivém pekle uvězněný zabiják, který ji pronásledoval celý život. Bohužel, nejen kočky mají sedm životů. Uběhne pár minut a Michael Myers už zase chodí ulicemi města, které se připravuje na halloweenskou noc, a úspěšně zvyšuje počet svých obětí. Zpráva o tom, že z její pasti unikl, se dostane i k Laurie, která si je jistá, že když Michaela porazila jednou, porazí ho i podruhé. Jen bude potřebovat pomoc. Bude ale nutné přesvědčit obyvatele městečka, aby se Myerse přestali bát. (Cinemart)

Trailer 6

Shakers

Ak by som bol milovníkom tejto série, určite by som dal väčšie hodnotenie. Tak či tak, niektoré diely mám rád. Obzvlášť ten prvý, ale páčil sa mi aj remake od Roba Zombieho a taktiež aj predošlý počin Davida Gordon Greena. Zatiaľ čo predošlý diel bol veľmi príjemný návrat späť, toto je viac menej miestami skôr nepríjemný zážitok. Príbeh takmer nulový. Jamie Lee Curtis zahrala asi najhoršiu rolu v tejto sérii, ale zas nemala čas sa tu ani ukázať v nejakých lepších scénach, keďže zranenia jej to neumožňovali a tak prišli iba silácke (miestami trápne) reči. Vedľajšie postavy úplne mizerne, nesympatické a vlastne iba mäso do mlynčeka. Polka mesta, keď sa rozhodne vziať spravodlivosť do rúk, tak len ziapu, že zlo dnes večer skončí. Našťastie aj skončilo a Myers ich zabil. Chvála bohu, boh mu žehnaj. To, že tu Michael Myers chodí ako nidža krížený s vycvičeným kocúrom a nikto ho nepočuje, neriešim asi rovnako, ako jeho nesmrteľnosť. To už patrí k sérii. Ďalšia vec, čo som nechápal sú muži zákona v tomto meste. Pán strážnik vravel, že to majú pod kontrolou, no jediný, kto tu mal niečo pod kontrolou, bol starý dobrý Michael. Vedel by som to skritizovať ešte viac, ale nechce sa mi. Prejdem radšej k tomu čo sa mi páčilo, pretože vyložene zle hodnotenie nedávam. Dôvod je jednoduchý. Je to čistá řezničina, na ktorú sa skutočne dobre pozerá. Vraždy sú skutočne drsné, krvavé a je ich dosť. Páčila sa mi aj atmosféra filmu, flashbacky, ktoré sa pekne vracajú k prvému filmu a taktiež hudba, ktorá hrala presne vtedy kedy mala. Je to krátke a aj keď je to blbé, bola to sranda pozerať a vyložene som sa nenudil, pokiaľ bol na scéne Michael Myers. Som zvedavý čo prinesie ďalší diel, pretože tento bol len také intro, taká rozcvička pre Michaela pred veľkým finále. Obľúbený soundtrack: End Titles. 55% -  3* ()

Bloody13

Na jednu stranu je to celkově strašně debilní, ve dvou scénách dokonce nezáměrně vtipné a jako prostřední část trilogie vůbec nikam neposouvající hlavní dějovou linku (s výjimkou úplně poslední minuty, kdy konečně zařve jedna z hlavních postav). Jenže na straně druhé... na té je tu mistr Carpenter s nadupaným soundtrackem, s naprosto luxusním retro intrem, vracející nás do roku 1978, a hlavně nesmrtelným Myersem, co po vzoru Terminátora vykosí třetinu Haddonfieldu, aniž by se při tom jenom zpotil. Největší průser filmu zcela určitě vězí v pojetí tolik diskutovaného lynčujícího davu. Ten se vymkne kontrole a pro vytouženou pomstu se nebojí jít přes mrtvoly dalších nevinných lidí. Chápu, o co Greenovi šlo a ve filmu ta myšlenka jasně zazní, ale proč věnovat tolik pozornosti vedlejším postavám, aby se v závěru stejně ukázaly jako neschopná hovada, to mi hlava nebere. Odsunutí Laury Strodové na vedlejší kolej mě překvapivě tolik nesralo, ono už něco podobného bylo v Halloweenu z roku 1981. Pořád je tu totiž Mike - hrůzu a respekt budící zvíře, nezastavitelný kombajn a chodící mlýnek na maso, který když se objeví na scéně, prostě víte, že to pro zúčastněné nedopadne dobře. Ale jako celek má tenhle Halloween zkrátka až moc velký masařky, díky nimž svoje hodnocení nedokážu vytáhnout z průměru. Takže asi tak. P.S. Bojový úkol pro nadšence vysokých bodycountů. Dokáže mi někdo z vás spočítat celkový počet killů? Třeba se mýlim, ale při klasickém postupu  jsem napočítal 10 mrtvých, plus 12 hasičů a dalších nejméně 10 při závěrečné férovce, to jest nejméně 32 mrtvých. Ale pravděpodobně jich bude o něco víc. Prostě JATKA! :) ()

Bluntman

Je to z mé strany otřepaný hodnotící soud, ale některé franšízy by měly zemřít, protože nedokážou nalézt způsob, jak uchopit ústředního zabijáka. Zatímco z Freddyho anebo Chuckyho se staly popkulturní ikony, které v přiznaně pokleslých dílech slouží ke glosování dějin audiovize, různé reinkarnace Michaela Myerse trápí sebe i své publikum. Výborná halloweenská trilogie (H1 + H2 + H20) uchopila maskované monstrum psychoanalyticky, jako návrat vytěsněného, spojeného s rodinou a traumaty, násilí provázala se sexualitou. Pokračování od čtverky dál - s výjimkou H20, samozřejmě - zase ze slasheru učinila rodinné drama, maskovaný postrach s nožem v ruce se v nich kvůli nadpřirozeným prvkům (runy a tak) proměnil v naprosto běžné nesmrtelné osmdesátkové monstrum ala Jason ze sequelů PÁTKU TŘINÁCTÉHO. Zombieho remaky byly pro změnu hixploatace, ale odvyprávěné z perspektivy a empatické vůči monstru, jeho zázemí i prostředí. V podstatě šlo o origin story o monstrech utvářených společností (HALLOWEEN 1 - Michael, HALLOWEEN 2 - Laurie), což je koncept, jímž se Rob Zombie vzdaloval carpenterovskému pojetí abstraktního zla (kinoverze H1).__________ David Gordon Green se s H2018 jakoby navrátil ke carpenterovskému přístupu, který ozvláštnil mezigeneračním konfliktem, jenž zároveň umožňoval nepřímo glosovat proměny subžánru na příkladu tří různě poučených final girls. HALLOWEEN KILLS, pokračování H1 (´78) a H2018, do toho všeho hází vidle, a to ke konci i doslova: z abstraktního zla, nezastavitelné a ohrožující síly, činí velmi doslovným a tupým způsobem projekci společenských strachů a úzkostí, zjevnou politickou alegorii (vlivu dezinformací, psychologie lynčujícího davu, strachu z jiného jako strach a teror nadále udržující). Jenže celá významová rovina je neokázalá, chytrá a důmyslná asi stejně jako název filmu, který by asi chtěl něco sdělit o společenských fobiích, ale taky by moc chtěl jako první nějak rozpoznatelnou postavu zabít Afroameričanku a brutálním způsobem odpravit dva fakt stereotypně vyobrazené gaye. Přitom jednotlivé vraždy jsou jednou z mála věcí, která tam za něco stojí (nejvyšší body count v historii halloweenské značky). Úmrtí jsou totiž podána jako procházka historií subžánru, upomínající zejména na omsdesátkové slashery. Navázání na poetiku osmdesátek, kdy by nebyla zápletka, pokud by se všichni do jednoho nechovali jako idioti (HK je ukázkový příklad idiot plot), si ale nelze ani náležitě užít. Místo přímočaré zábavy - vrah kydlí idiot(k)y a na konec stane proti final girl - je fokus soustředěn na město a jeho obyvatele jako kolektivního "hrdinu" projevujícího svou monstrozitu (lynč). V rámci subžánru nezvyklá volba, jenže kvůli ní je vyprávění hrozné rozpadlé a rytmicky i co do tempa nevyrovnané: prolog před titulky má podobu štafety mezi několika postavami, poté se stříhá mezi několika vzájemně neprovázanými liniemi apod. Obdivuji ambice, snahu se subžánrem něco dělat, přitom se odkazovat na jeho bohatou historii a snažit se fungovat jako relevantní politický a společenský komentář, ale ve všech ohledech HK selhává. Green a spol. by se mohli podívat na NOVOU NOČNÍ MŮRU, jak se aktualizuje slasher a utváří komentář ke společenské funkci strachu v hororech. Halloween Bores. () (méně) (více)

Pítrs85 odpad!

Je Michael Myers rasista (když tu vykydlil asi padesát čern... ehm, totiž Afroameričanů)? Je Michael Myers homofob (když tu vykydlil dva buze... ehm, dva gaye)? Má Michael Myers něco proti nebinárním lidem (když tu zabil toho degena v sukni, totiž toho/tu/to v sukni)? Samé ocásky... Během filmu jsem měl hrozný strach... že to nikdy neskončí. Bál jsem se... co si ti debilní scénáristé připravili dál. Halloween zabíjí... nudou, debilitou, poklekáváním, totiž klaněním se současnému hollywoodskému fašismu. Víš co, Michaele? Jdi už do prdele. Happy Halloween! ()

dr.horrible

Skvelý začiatok zapadne po chvíľke v hromade nudy a trapnosti. Keď nás chcú potom zhruba v polke tvorcovia presvedčiť, že v priebehu jednej scény (!) vyburcovali celý lekársky  personál nemocnice (!), k hádzaniu žien a pacientov (!) o zem, v afekte verejného lynču, ide už o regulérny výsmech a urážku zdravého rozumu.  A hlavne je to strašne neuveriteľne a monotónne natočené. Jediná pozitívna vec po úvode je, že rodinu Laurie Strodeovej hrajú (opäť) sympatické herečky. Mne to na 2* nestačilo. ()

• Natáčelo se od 12. září do 3. listopadu 2019. Točilo se ve Wilmingtonu v Severní Karolíně a v Chicagu (Illinois). (ČSFD)
  • Postava Doktora Loomisa (Donald Pleasence) sa niekoľkokrát nanovo objaví vo flashbackoch a dokonca má tiež niekoľko riadkov dialógu. Zaujímavé je, že jeho vzhľad nebol dosiahnutý pomocou CGI ale prácou SFX make-upového tímu na inom hercovi. (Zupan_)
  • Věta: „Evil dies tonight,“ je ve filmu vyslovena přesně 29krát. (Takeshi666)

Související novinky

Novinka Ridleyho Scotta v kinech propadla

Novinka Ridleyho Scotta v kinech propadla

18.10.2021

Poslední souboj, nový film režiséra Ridleyho Scotta (Gladiátor, Vetřelec), měl minulý týden v zámoří premiéru a jestli se někdo těšil, že se v budoucnu dočká více podobných historických velkofilmů,… (více)

O čem bude pokračování Halloweenu?

O čem bude pokračování Halloweenu?

30.07.2020

Režisér David Gordon Green nedávno poskytl rozhovoru serveru Total Film, ve kterém odhalil pár detailů týkajících se chystaného pokračování Halloweenu s podtitulem Kills. První zásadní informací je,… (více)

PF 2020

PF 2020

31.12.2019

Tak Le Mans ’66 nakonec v celkovém hodnocení uživatelů ČSFD.cz porazil i oceňovaného Jokera. Není to zas až tak překvapivé, jedná se přeci jen o pozitivnější film, a to máme rádi. Což dokazuje i… (více)