Emma Woodhouseová (Anya Taylor-Joy) je hezká, chytrá, bohatá a na svou dobu notně emancipovaná. Navíc disponuje velmi zvláštním talentem, schopností svádět dohromady jedince opačného pohlaví a dopravovat je až před oltář. Tedy alespoň si to o sobě začne myslet, když několika mistrovskými tahy provdá svou vychovatelku za bohatého vdovce. Jejím dalším projektem se stane plánované spojení mladičké a naivní Harriet s místním farářem. Přestože Emmin otec (Bill Nighy) ji varuje, aby si nezahrávala, a její přítel z dětství George Knightley se jí snaží vysvětlit, že lásce se poručit nedá, dohazovačka Emma tlačí Harriet do sňatku s knězem silou umanutého Amora. Vše bohužel skončí nezdarem, katastrofou a spoustou prolitých slz, citovým uragánem, v jehož epicentru se ocitne právě Emma, které nezdar rozmetá všechny životní jistoty. Až potom pochopí, že toho pravého si každý musí najít sám a že to hledání paradoxně nemusí být až tak těžké, protože někdy ho můžete mít celý život přímo před očima. Jen nesmíte být slepí. (CinemArt)

Morien

Ta vyumělkovanost a předpřipravenost zabraňuje zážitku, aby byl opravdový. Přesto jsem musela přezkoumávat, proč se mi film vlastně moc nelíbí, ale zároveň mám nutkání vidět ho znovu a znovu. Z první dobré by se nabízelo, že režisérka je fotografka, takže nás umí nalákat, ale mně se až na pár výjimek ta přepozlátkovaná stylizace zase až tolik nelíbila. Šaty, které vypadají, jako by je nikdo předtím nenosil, tráva na cestičkách, které vypadají, jako by po nich předtím nikdy nikdo nechodil, to není úplně pro mě. Potom jsem šla tedy prozkoumat, jak se to všechno odehrává v knize, jestli mi to poskytne nějaký klíč. No a zase mi to pomohlo jenom objevit nedostatky adaptace - film není úplně zručný v překládání faktů a vztahů mezi postavami do na první pohled srozumitelné formy, a taky moc nefunguje, když jsou všechny zvraty drženy v tajnosti jenom před postavami ve fikčním světě, zatímco divák všechno ví předem. V této fázi jsem taky zjistila, že Mr. Knightley má být o 16 let starší než Emma, a říkala jsem si, že této dynamice mezi postavami určitě neprospělo obsazení tak mladého herce, a následně jsem zjistila, že Johnny Flynn mladistvě jenom vypadá a že je ve skutečnosti o 13 let starší než Anya, což mě trochu šokovalo, a nádledně jsem zjistila, že je to ve skutečnosti muzikant a že existuje film, kde hraje Davida Bowieho a že to musím nutně vidět. Potom jsem taky zjistila, že už jsem se přesunula daleko od původního tématu, a tak jsem raději přemýšlela, jestli mi náhodou neleze na nervy ta všudypřítomná whimsicalness (an inclination to sudden illogical changes of mind, ideas, or actions). A protože všechno, na co jsem takhle přišla, jsou v podstatě negativní vlastnosti, tak se tam musí zřejmě dít něco temného a podprahového, aby mě to tak přitahovalo, ale bože, aby člověk odhazoval ty trylky kolem lopatou, aby se k tomu dostal. Jo a ještě P.S.: Tanya Reynolds je absolutně skvělá. --- 23. 3. 2021: Přemýšlela jsem nad tím a možná je to prostě proto, že režisérka představuje zranitelného muže. ()

JohnnyD

Neviem, či nejaký fenomén ide viac mimo mňa ako Jane Austen. Chápem, na čom to má celé fungovať, ale akosi sa ten humor ku mne nedostáva. Navyše casting je s výnimkou Anya Taylor-Joy pozliepaný buď z hercov, ktorí nič nehrajú (Bill Nighy), alebo z druhej netflixovskej ligy. Kostýmy boli pekné, ale atmosféra dedinky pomerne vyľudnená. ()

NinadeL

S adaptacemi Emmy se nikdy moc neplýtvalo, proto nový film každé čtvrtstoletí opravdu neuškodí. Tato verze je sice mírně parodická a taková Miranda Hart opět hraje tu svou sólovku namísto toho, aby hrála postavu z románu (což už mi zkazilo nejednu show)... ale vše ostatní víceméně klape takovým svým odlišným způsobem, než jak by se očekávalo od adaptace austenovského románu z roku 1815. Určitě si doplním i seriál. ()

pepo

Viac elegantné a menej rozverné než verzia z 90. rokov. Anya je super a vlastne sa mi to dosť páčilo. Akurát to je úplne iná liga ako Leeho Rozum a cit alebo Wrightova Pýcha a Predsudok. Emma teda na svoju referenčnú adaptáciu stále čaká (teda ak nepočítame geniálne guilty pleasure Clueless :) :) :) ),ale to neznamená že sa tu neurodila veľmi fajn jednohubka. Akurát ten bozk, to bolo čo? Fanynky Austenovej hodí od nervov o podlahu :) 7/10 ()

Hild

Emma není špatný film, vlastně to bylo docela fajn a nenudila jsem se. Mým největším problémem bylo děsně nesympatické obsazení. Anya Taylor-Joy je fajn a Bill Nighy super, ale ten bohužel nedostal moc prostoru. Zbytek obsazení je ale naprosto bez šťávy. Hlavní mužská postava postrádá jakékoliv charisma, což bych u adaptace Jane Austen čekala jako základ. Neurazí, ani nenadchne. ()

• Všechna zpívaná vystoupení ve filmu jsou skutečná a účinkujícími byli opravdu herci. (TaNya_)
  • Film byl natočen podle stejnojmenné knižní předlohy od Jane Austen. (SONY_)
  • Hartfield, dům, ve kterém žije Emma (Anya Taylor-Joy) se svým otcem panem Woodhousem (Bill Nighy), je ve skutečnosti Firle Place v oblasti národního parku South Downs v anglickém Sussexu. (J.F.B.)