• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie, 2020, 124 min

Jsem zarytá fanynka Jane Austen a Emma je jeden z mých nejoblíbenějších románů. Mám moc ráda film s Gwyneth a miluju minisérii s Romolou. Na tento film jsem se těšila, co ho oznámili, ale po trailerech jsem byla přesdvěčena, že se mi nebude líbit, zvlášť když jsem se dozvěděla nějaké další věci. Jaké bylo mé překvapení, když jsem celý film sledovala nadšená a s takovou tou typickou šťastnou náladou, kterou z adaptací Austenovek mívám. Už jsem se na film stihla podívat dvakrát a zbožňuju soundtrack (tedy většinu - ty náboženské chorály ne). Přišlo mi to roztomilé, barevné, vtipné, kouzelné, emocionální. Ano, má to své mouchy. Herečka pro Emmu není ideálně vybraná, ale Knightley si mě totálně získal. Škoda, že další postavy kromě Harriet nedostaly tolik prostoru a někdy byly jejich charaktery i zkreslené, ale to mi nevadilo. Přidané nebo chybějící scény mi kupodivu nevadily, důležité je pro mě, že mám z filmu dobrou náladu a to se stalo.(26.3.2020)

Mám tak trochu pocit, že Emma. sa v jadre snaží byť dobrým filmom. Vyzerá to dobre, herecké výkony sú funkčné, posolstvo filmu je dobré a je tu niekoľko dobrých postáv. Najviac musím asi pochváliť Mirandu Hart. Jej postava je veľmi vtipná, plná energie a kedykoľvek sa objaví na scéne, tak som sa zasmial. Je tu ešte niekoľko ďalších celkom dobrých postáv, no no celkovo filmu chýba niečo, čo by ma nejako výrazne chytilo. Myslím si, že všetci vieme, čo môžeme očakávať od Jane Austenovej. A možno ma za to niektorí nebudú mať radi, no v tomto filme je veľmi často vidno, ako sa v jej príbehoch tiež môžu objavovať jej vlastné klišé. Nečítal som predlohu, no bez toho, aby som to dlho sledoval som vedel uhádnuť ako dopadnú jednotlivé romance, čo z toho všetkého vyplynie. Ak poznáte Austenovej príbehy, alebo minimálne jej rukopis, tak to uvidíte veľmi rýchlo tiež. Okrem toho však film nemá veľkú dávku energie. Často je viac nudný a ťažkopádny než zaujímavý. Okrem toho občas som niektoré kostýmy pochopiť úplne nevedel. Najmä tie otrasné nákrčníky, ktoré dokáž ženám opticky predĺžiť krk tak, až to vyzerá neprirodzene. Myslím si, že medzi filmovým spracovaním klasickej romantiky by som vám vedel odporúčať niečo lepšie. Film ako taký je okey, no veľmi rýchlo ho aj vypustím z hlavy. A ani sympatická Anna Taylor-Joy tomu nezabráni. Hodnotenie: C+(23.3.2020)

Emma bohužel tvrdě doplatila na současnou situaci, takže její výdělky budou asi hodně mizerné, což zamrzí o to víc, že je to nádherný film. Takový, se kterým na chvíli totálně zapomenete na svět a problémy kolem, jako by to vše najednou vůbec neexistovalo. Už od trailerů bylo poznat, že si debutantka, ačkoli fotografka Autumn de Wilde, dala velmi záležet a vytvořila ultra posh a do každého dobového i technického detailu vypracovaný film, který potěší jak filmaře, tak milovníky historie i fanoušky Austenové. Samozřejmě, jsou tu momenty, které trochu vyvedou z míry (nahý pan Knightley, Emma s nahým pozadím u ohně, překvapivě pojatá scéna vyznání s krvácením z nosu), ale to vše jen ukazuje, že režisérka se při té vší nádheře nebojí být upřímná a realistická. Je zde i pár pasáží, které v knize vůbec nejsou, například Knightleyho běh za kočárem po plese. Nenarušuje však strukturu původního děje a navíc jen více rozvádí motiv, který už musí být po plese v Crown Inn každému jasný. Na všech zúčastněných je vidět, jak byli pečlivě vybráni a jak je práce na filmu bavila. Anya Taylor-Joy výborná a je snad ze všech představitelek nejvíce podobná původní literární postavě. Mia Goth je možná až příliš hloupá, přitom Harriet jako mentálně retardovaná skutečně nevypadá. Skvělá Miranda Hart i Bill Nighy, byť tu má velmi málo prostoru. Dokonalá Tanya Reynolds ze Sex Education zase zúročuje svůj komediální talent. A konečně pan Knghtley. Johnny Flynn je tu neskutečně sexy, jen mě u jeho postavy trochu mrzí, že příliš brzo dává najevo své emoce, byť je celou dobu spíše má držet pod pokličkou. Navíc je to Emmin mentor, dvakrát starší než ona, tedy cca 40letý muž, a on běhá za kočárem jak nějaký puberťák. To mi na jeho charakter příliš nesedělo. Ale jinak je to největší přínos hereckého obsazení a navíc krásně zpívá. Celkově obrovská spokojenost a víc takových skvělých adaptací, prosím! Tleskám.(21.3.2020)

• Arsenal83

S Gwyneth Paltrow to bolo natočené pred takmer štvrťstoročím a už vtedy mi to liezlo na nervy. Ale na Gwyneth sa ako tak dalo aj pozrieť. Ale keď Emmu hrá herečka Anya Taylor-Joy, tak tá definícia "hezká, chytrá, bohatá" mi nejak nesedí najmä v prvom slove. Ale Angličanom to zrejme stačí. Mega nuda bez vtipu, kde dokonca lesbická Yara Greyjoy z GOT je považovaná za krásavicu. No to mi ho podrž. Alebo radšej nie.(25.2.2020)

• campix

Emma je dobová komedie na motivy knihy z pera Jane Austenové, které dala světu nespočet klasik červené knihovny. To nezbytně znamená i řadu televizních a filmových adaptací, z nichž je Emma rozhodně jednou z těch slabších. Knihu neznám takže z tohoto pohledu se to špatní hodnotí, ale dá se rozhodně říci, že tato filmová adaptace je poměrně chaotická a dějově nezajímavá. To podporuje i cast, který je až zoufale tuctový a nesympatický. A to platí pro všechny. Včetně hlavní postavy, kterou ztvárnila Anya Taylor-Joy, která mi normálně nevadí, ale v dobových kulisách působila dost nepatřičně a ztraceně. Ve finále tak jde o promrhané dvě hodiny.(30.3.2020)

• - Hartfield, dům, ve kterém žije Emma (Anya Taylor-Joy) se svým otcem panem Woodhousem (Bill Nighy), je ve skutečnosti Firle Place v oblasti národního parku South Downs v anglickém Sussexu. (J.F.B.)