Reklama

Reklama

Epizody(6)

Láska a nenávist k sobě mohou mít nečekaně blízko... Anglie, počátek 19. století. Ctihodný venkovský gentleman pan Bennet žije s rodinou v malebném Hertfordshiru a společně s prostomyslnou a přímočarou paní Bennetovou vychovává pět dcer. V rodině chybí mužský dědic, a proto by paní Bennetová ráda viděla své dcery co nejdříve pod čepcem. Když se na nedaleké panské sídlo Netherfield přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, činorodá paní Bennetová neváhá a kuje železo, dokud je žhavé. A skutečně, zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pana Bingleyho doprovází jeho přítel, bohatý a rovněž svobodný pan Darcy, který je ovšem považován za pyšného a nepříjemného člověka. Mezi druhorozenou dcerou Bennetových – bystrou a temperamentní Elizabeth – a panem Darcym vzniká zvláštní a rozporuplný vztah... Patrně nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) "Pýcha a předsudek" (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 1995 se látky chopila britská veřejnoprávní BBC, v jejíž produkci podle scénáře Andrewa Daviese natočil režisér Simon Langton šestidílnou adaptaci v hlavních rolích s Colinem Firthem a Jennifer Ehleovou, která za své ztvárnění Elizabeth Bennetové získala prestižní cenu BAFTA. Tvůrci k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou a vznikla tak velmi pietní adaptace, kterou lze již dnes směle označit slovem klasická. (Česká televize)

(více)

Recenze (169)

Silencia90 

všechny recenze uživatele

Seriál je to moc hezký. Pár výtek bych ovšem našla. Postava Elisabeth mi, hlavně ze začátku, přišla přespříliš tvrdá a nepřipouštějící cizí názor. A přitom byla moc hezká. Navíc vypadala příliš "staře" na 20 let, což není její vina, ovšem její tvrdohlavost byla chvílemi až bezohledná a krutá. Colin Firth byl ve své roli bezchybný, ale přišla mi divná změna jeho chování od zamyšleného nemluveného nafoukance, k laskavému, ochotnému a ukecanému Darcymu v Pemberly. Přesto, ačkoli se mi zpracování z roku 2005 líbí víc (prostředí, kostýmy, vybavení domů, herci...), nyní musím přiznat, že zalíbení v tomto příběhu není dáno způsobem natočení, ale příběhem samotným. ()

cherita 

všechny recenze uživatele

Fascinace Wrightovou filmovou prvotinou mě od opětovného přelouskání třísetstránkové předlohy přivedla až sem, ke klasice všech austenovských adaptací a modle vyznavaček kultu pana Darcyho. Srovnávat obě verze je podle mě naprosto mimo mísu, protože každá má svůj vlastní způsob interpretace knihy a tu dovedla k dokonalosti. BBC si zvolila cestu věrného ztvárnění, ne ale na úkor osobitosti. Jennifer Ehle jako Lizzie nemá chybu, Colin Firth u mě sice nevyvolal tytéž extatické stavy jako Matthew MacFadyen, ale to je z filmového hlediska zanedbatelný handicap a jinak zvládá všechny darcyovské atributy na jedničku. Dokonce i Bennetovic rodinka je přesně taková jaká má být, a tak mám pouze jednu poznámku: Co proboha všichni máte na té scéně u jezera? Jedna vykasaná košile a britské ostrovy se můžou zbláznit… ()

Reklama

Milwa 

všechny recenze uživatele

Asi už nemůžu napsat nic, co tady nezaznělo....ale stejně mi to nedá...Výborná adaptace Jane Austenové co jsem viděla, i můj oblíbený Rozum a cit musí ustoupit, ikdyž jen díky tomu, že je filmem a ne televizním seriálem:-) Colin je naprosto jednoznačně panem Darcym a Jennifer Ehle je okouzlující Elizabeth, prostě vyskočila z knihy na plátno:-) Děkuji, byly to krásné dva dny...... ()

fmash 

všechny recenze uživatele

Snad ani nemá cenu opakovat, že se jedná o vynikající adaptaci, jež naštěstí předlohu naplňuje téměř stoprocentně jak co do obsahu, tak do formy. Obrazové vyznění snímku na mě působí, jako by série byla točena o nějakých dvacet let dříve než ve skutečnosti (barvy, zrnistost... neumím popsat odborněji), což jen zvyšuje pocit autentičnosti. Úporná palba květnatých dialogů z Austenové shakespearovským talentem požehnaného brku diváka nenechá vydechnout, povahové nuance postav jsou vykresleny bravurně a (na rozdíl od novějšího filmu) výběr herců prováděla opravdu šťastná ruka. Odklon od literární předlohy je skutečně minimální, což ale každého ctitele původní knihy (mezi které se konečně coby černá ovce beletrii ctící části své rodiny počítám i já — aspoň už víte, odkud pramení to zaujetí) nepochybně nadchne, neboť ducha příběhu se podařilo vystihnout takřka dokonale. Kolik znáte příběhů z červené knihovny, jež se mohou honosit bravurními dialogy, pronikavou analýzou společenských pravidel s jejich sentimentální konzervativností i křiklavou nespravedlností, takřka tolstojovskou analýzou charakterů, a přitom vyprávěných s tak lehkým ironickým nadhledem, že se vám žádný z leckdy až bizarně karikujících detailů nezdá nepřijatelný? Tenhle seriál věrně přenáší na obrazovky jeden z nich. ()

Sidonka 

všechny recenze uživatele

O dokonalém zpracování bych úplně nemluvila, je to spíše lehčí nadprůměr. Díky některým dialogům skvělé. Na druhou stranu je méně přijatelné herecké obsazení některých rolí (například údajně nejkrásnější dcera Bennetových). Od bohatých sídel bych očekávala větší přepych. Největším kamenem úrazu je ovšem takřka nesnesitelná,všudypřítomná, přehnaná karikatura matky Bennetové, která se snaží provdat své dcery za každou cenu. Herečka hodně přehrává. Dokonce i ten její nadabovaný hlas! Přespříliš absurdní postavičky v dramatech obvykle sráží filmy dolů, byť je záměrem zvýraznit něčí nepříliš vhodné chování. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (23)

  • Crispin Bonham-Carter (pan Bingley) se původně ucházel o roli George Wickhama. (Morien)
  • Anna Chancellor (slečna Bingleyová) je ve skutečnosti příbuzná s Jane Austenovou. Je přímým potomkem jejího nejstaršího bratra Edwarda. (Morien)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno