25 let po brutálních vraždách v městečku Woodsboro se na scéně objevuje nový vrah, který si nasadil na obličej kultovní bílou masku. Tentokrát se zaměří na teenagery, oživí tím dávno pohřbenou noční můru a opět odkryje strašidelnou minulost města. (Forum Film CZ)

helloween93

Režisérská dvojice Bettinelli-Olpin a Gillett mi příjemně překvapila už jejich minulým filmem - hororovou komedií Ready or Not, i proto jsem byl zvědav, jak si poradí se Screamem. Přeci jen, série Scream byla na velkém plátně naposledy před 10 lety, přestože jde o jednu z nejznámějších značek. A výše zmiňovaní tvůrci natočili requel s novými postavami i fan servicem v podobě známých tváří z předešlých dílů. Tím uspokojili jak fandy série, tak mladší generaci, která neviděla původní filmy a chodí do kina na slashery, kterých není zrovna velký počet. Já sem s filmem spokojen, samozřejmě je těžké přijít s vyloženou inovací, když Scream kdysi byl vyloženě evolucí v rámci slasherů. Přesto nový Scream funguje ve všech aspektech, které před lety nastavil. K vyrovnání originálu by možná pomohlo, kdyby se tvůrčí duo malinko utrhlo ze řetězu a v tom finálním odhalení buď změnili počet zabijáků nebo by jeden z nich byl zneškodněn už v průběhu filmu. Jediné z čeho je mi trochu smutno je osud, který potkal Deweyho, tam záměr tvůrců moc nechápu. Kasovně film zaválel a Paramount už odklepl sequel. 3* ()

Vabr

Na nový Vřískot jsem zašel do kina spíše spontánně a nemůžu říct, že to bylo super, ani že to stálo za prd. Bylo to prostě fajn - objevily se dobře známé postavy, přibily nové, byla zde opět pořádná dávka killů (dokonce nově i goreu) a celé to skončilo, tak, jak to skončit prostě mělo. Ale já tu toho bohužel nic víc nevidím, takže mě dost zarazilo, když jsem po kině rozklikl ČSFD a zjistil hodnocení - 74%! Ne že by to bylo šíleně nadhodnocené, ale přesto...1, 2 nebo 4 jsou lepší. Za mě prostě tento díl působil spíše jako další recykl jedničky než něco nového, v tom vidím největší problém. K tomu nová partička teenagerů připomínala spíše 6 torz, která čekala na to, až budou nakuchána.  Byly jednoduše příliš ploché na to, abych si je oblíbil. Ale přesto za mě nejlepší byla asi ta čerňoška. Postavy z jedničky byly ve výsledku tak trochu meh, očekával jsem od toho větší epičnost. Průběh filmu byl možná lehce delší, než musel být. Film samotný nevyznívá až tak hororově jako například jednička, a to kvůli komedii, která sice, ano, funguje, ale jde poznat, že na horor asi úplně neměli, a tak vsadili na komedii (jako u většiny nových hororů). Docela mě iritovala kamera u rozhovorů dvou postav. Nevím, jestli to byl záměr, ale pokaždé tam byl záběr na tu postavu, co mluví a kousek hlavy zezadu té druhé, co poslouchala, a poté odpověď té druhé byla provedena kamerově naprosto totožně. Kdyby to tak bylo párkrát, tak ok, ale udělat to doslova pokaždé, co si dvě postavy povídají?! Nevím, nevím. Jo a ještě k tomu ta tuna slaďoučkých rádoby srdcervoucích keců? To na mě prostě neplatí. Ale abych novému Vřískotu jenom nekřivdil, tak úvodní scéna byla fantastická a skoro až bezchybná - gore, strach, atmosféra! Taky že mě nalákala na zbytek filmu. Gore obecně mě překvapil a velmi jsem ho ocenil, až jsem si párkrát musel říct ,,Ty jo, není to trochu trapný si to takhle užívat v kině, kde jsou i další lidi?" Dále bafačky - překvapivě fungovaly, ale občas možná mohli ubrat. Killy jsou super až na jeden totálně debilní, u které jsem se lehce nasral jeho stupiditou. A nakonec finále. Jako jo, je grandiózní a jedná se o nejlepší část filmu, má napětí, killy a atmosféru. Celkově se mi líbilo, a dokonce i s myšlenkou, která byla vcelku trefná. Jen z Ghostface mám smíšené dojmy, ale dobře. Vyhodnocení: Jak jsem již napsal, největší problém mám s tím, že to je v podstatě bohužel totéž co jednička ()

Kakho-oto

Fakticky pátý díl Vřískotu. Omílání téhož stejného pořád dokola, ale stále velmi dobré. Tato epizoda je podle mě asi tak na úrovni jedničky, možná i o fous lepší, avšak nejraději mám druhý díl. Na rozdíl od čtvrtého dílu se v tomto filmu (2022) zcela viditelně projevilo zestárnutí tří hlavních postav série - Campbell a Arquette však vizuálně nezestárli tolik jako Courtney Cox. Hlavní postavou pátého dílu však není Sidney Prescottová, nýbrž Samantha. Vypadá to, že "vřískání" jen tak neskončí. ()

Daiker

Po 4 letech znovu v kině a už tam zas dlouho nepůjdu, ale je to skvělé pokračování..... Vraždy jsou brutální a i vrazi si to pěkně odskáčou.... Wes by byl nadšený 🙂 ()

dudunecek

Vřískot (stejně všichni ví, že jde o pětku lol) Je meta jako svině. Vtipné, sebeparodujici, chytré béčko, které se nebojí kopat po všech requelech a ukázat, jak se dá za pár šupů natočit zábavný horor, u kterého se budete (v mém případě) celou dobu tlemit jako nerdští psychopati. Doporučuji pro všechny fanoušky, diváky a milovníky krváků, meta filmů a Tarantina :))) 7/10 a druhý nejlepší Vřískot ()

geek.ondra

Hravé, zábavné, vychytralé a v rámci možností i celkem šokující. Bettinelli-Olphin a Gillett dokonale vystihli Cravenovskou esenci a zároveň Vřískotu vtiskli moderní rukopis díky kterému se může tahle frančíza dočkat kladného přijetí i v dnešní době. 7,5/10 ()

helraiser

Nezbývá než zatleskat toto se prostě povedlo a jedná se opravdu o poctu mistrovi. Je to hravé, akční, mnohem krvavější než doposud série byla a hádání kdo je sakra vrah opět fungovalo na jedničku. Super pokračování, které rozhodně nedělá žádnou ostudu v rámci série a můžu jedině doporučit. Neskutečná zábava a zabiják dostával zabrat z celé série nejvíc. Super záležitost kterou rozhodně doporučuji. ()

Rockerman

Původnímu Vřískotu jsem dal za 5, ikdyž si to nezasloužil, ale ocenil jsem jisté oživení žánru. Tato novinka natočená opět na pomezí hororu a komedie mě už spíš nudila. Velmi nevěrohodné scény kazily dojem. Doufám, že už toho bylo dost, ale pokračování se ještě nabízí. ()

Taškář

1. polovina je hnůj, kde se řeší, kdo je tetovrah, otcovrah, dcerovrah, matkovrah, strýcovrah atd... až ke konci to dostane spád, takže nutno přetrpět. ()

DAPDO

Nejsem nějakej fanoušek téhle série, viděl jsem první tři díly, z toho první dva se mi líbily, třetím jsem skončil, protože mi Scream nepřinesl nic novýho, pořád dokola jedno a to samý. Ale byl jsem zvědavej po tolika letech, co to přinese, takže jsem do toho nakonec šel. Ještě včera večer jsem nejnovější Vřískot ohodnotil třema hvězdama, dneska se mi to rozleželo v hlavě a jednu ubírám. Proč ? Je to vlastně kopírovačka předchozích filmů, kde se po několika letech znova setkávají ty samý hlavní postavy. Když pominu několik nesmyslů, třeba to, že v celé nemocnici není nikdo jinej než hlídač a jeden pacient, tak jsem se během celýho filmu ani jednou neleknul, což u předchozích částí nebyl problém. Navíc mě dost unavovalo řešení kdo je kdo a čí příbuznej. A ten konec zbytečně hysterickej, kdy vrah po třech kulkách najde poslední zbytky sil k dalšímu útoku (nemluvím o tom, že předtím dostal už tři kulky v nemocnici - asi měl neprůstřelnou vestu...). ()

Johny M.

Aby byl pátej díl série tím nejlepším nebejvá zvykem, ale nejnovější Vřískot mi docela sednul. Trochu nostalgie v týhle vyčpělý frančíze (a žánru celkově), poměrně sympatický postavy, svižný tempo a hodně solidní a násilný útoky a vraždy. Spokojenost. Jen malej postřeh k dabingu: přeložit "...Halloween bez Jamieho Leea" je fakt zvěrstvo;  měli by to dělat lidi, co se trochu vyznaj a ne debilové. ()

Razzor_82

"V tomhle filmu totiž vyhrají jedině fanoušci." Ve Woodsboro se neděje opět nic nového. Špatný pokus o návrat ke kořenům. Moc nechápu to,  proč má někdo potřebu točit pořád jedno a to samé. První díl byl originální "Slasherový" snímek. Vyvražďovačky tupých teenagerů zažili největší boom v devadesátých letech. Tohle je další díl jako přes kopírák. Nic nového a vrazi jsou předvídatelní už na začátku. Navíc choreografie některých soubojů působí dost komicky. Amber přežije úplně všechno. Zbytečně dlouhé a nezáživné. 3/10 ()

Davidkkk

Není to tam. A mrzí mě to. Resuscitace mé velmi oblíbené meta-hororové série nebyla vytěžena tak, jak jsem doufal. Pátý Scream je nepřekvapivě lepším filmem než dva poslední Cravenovy zářezy, obměna režisérským duem Mattem Bettinelli-Olpinem a Tylerem Gillettem v podstatě není poznat (což beru jako plus) a navrátivší postavy baví. Zastíněni jsou protentokrát důvodem scénáře poprvé novou skupinkou mladistvých, která šarm původní party postrádá. Až úsměvně často působí velmi chytře zrežírované napínavé momenty, které si pohrávají s divákovou předvídavostí a výsměvně reagují na dnešní ploché a neúspěšné budování atmosféry napříč slashery. Ani tak se ale pátý Scream neobejde bez klišoidních jumpscarů a často totálně tupých momentů. Čímž se dostávám k události, která mě rozohnila nejvíc a svým způsobem mi i zkazila pohled na předchozí díly série. Spoiler – mluvím tu o smrti oblíbence Deweyho, jehož odchod je naprosto nezasloužený, zklamavší a hlavně extrémně zbytečný. Přestože mé pocity jsou poněkud vlažné, s nadšením vyhlížím další díl (popřípadě díly), které doufejme laťku vystřelí alespoň o pár centimetrů výše. ()

Kingjiri

Sice jsem měl často pocit, že už jsem něco takovýho párkrát viděl (a taky že jo, protože se v rámci série pořád jede podle stejnýho vzorce - dva vrahové, přičemž pocházej z danýho okruhu přátel). Ale po těch deseti letech od posledního dílu jsem ten další uvítal. Tentokrát se jede na úrovni legacy sequelů, přičemž scénáristický hrátky v tomhle ohledu byly docela fajn. Uplně nejvíc se mi asi líbil takovej ten oldschool feeling devadesátkovejch / mileniálních teenage vyvražďovacích hororů. Vraždy byly poměrně originálně pojatý, krve bylo víc než dost, překvapila mnohdy nepředvídatelná (rychlost) úmrtí postav, pobavilo několik hlášek, lekačky občas správně napínaj než na ně dojde (čekáte je dřív) a téměř catfight finále bylo taky fajn. Zapojení starejch známejch postav z minulejch dílů bylo taky sympatický a dařilo se tak brnkat i na nostalgickou strunu. Občas se teda možná zbytečně řešili rodinný záležitosti a osobní bolístky, což v takovymhle bijáku uplně nefunguje a zbytečně to rozbíjí jinak našlapaný tempo vyprávění. Ale za mě v rámci danejch možností velká spokojenost, prostě i takováhle jednodušší vyvražďovačka jednou za čas přijde vhod, čtyři slabší hvězdy. ()

Cruchot

Upřímně jsem nevěřil v nějaký zázrak, ale pátý Vřískot je překvapivě dobrý. Ta energie, nápaditost a hravost tu pořád je. Máme tu klasické archetypy postav hororových filmů, klasické situace, klasické twisty a hru s očekáváním. Film se opět nebere moc vážně. Máme tu nové postavy, ale i staré známé, včetně ikon předchozích dílů. Dojde i na party pro Wese. Všímavý fanoušek si tu užije tunu odkazů a narážek. Ty necelé dvě hodinky utečou jako voda. Co chtít víc? Palec nahoru. Vřískot je pořád top. ()

Raaavenek

Za me nejslabsi Vriskot, vsechno je tak nejak nedotazene do konce. Film je opet strasne meta a snazi se tak ospravedlnit svou existenci, ale fakt je ten, ze je mnohem horsi nez to, co jakoze nadnesene komentuje, zvlast ve srovnani s tim, jak s danym tematem pracovaly predchozi dilky. Kdo je vrah vime vicemene od zacatku, samotne vrazdy a vyber obeti nedavaji vubec smysl a hlubsi motivace vrahu je de facto nulova. Film tak nakonec plni ucel jen tim, ze nam ukazuje, jak je dnesni doba "requelu" zvracena, bohuzel tim nejhorsim moznym zpusobem. ()

JimiH

Návrat do formy, kterou série neměla od druhého dílu. Skvělý casting, dotažená meta rovina s chytrými odkazy na předchozí Vřískoty i jiné horory. ()

Sedmý Vřískot vítá staré známé

Sedmý Vřískot vítá staré známé

12.03.2024

Kolem vřískající série bylo v nedávných měsících poměrně velké rušno. Poslední Vřískot 6, jenž měl premiéru zhruba před rokem, v kinech vydělal slušné peníze, stejně jako jeho předchůdce pátý díl,… (více)

Sedmý Vřískot střídá post režiséra

Sedmý Vřískot střídá post režiséra

03.08.2023

Oblíbená hororová řada opět mění tvůrčí tým. Poté, co otěže nad sérií původních čtyř filmů z let 1996 až 2011 v režii legendárního Wese Cravena v roce 2022 převzalo režijní duo Matt Bettinelli-Olpin… (více)

Reboot Spy Kids našel hlavní hvězdy

Reboot Spy Kids našel hlavní hvězdy

27.06.2022

Po úspěchu snímku Můžeme být hrdinové režiséra Roberta Rodrigueze (Alita: Bojový Anděl, Spy Kids: Špioni v akci) se Netflix rozhodl prodloužit spolupráci se známým tvůrcem, a to rovnou do takové míry… (více)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám