Temperamentní americký dobrodruh a voják cizinecké legie Rick O'Connell hledá v Egyptě své štěstí. Čirou náhodou objeví dávno ztracené Město mrtvých. Jeho objev je pro půvabnou knihovnici káhirského muzea a nadšenou egyptoložku Evelyn archeologický nález století. O'Connell dostane nabídku zavést Evelyn s výstředním bratrem Jonathanem do pouště. Evelyn touží objevit ztracenou Knihu mrtvých, Rick zase prahne po legendárním faraónově pokladu. Ruiny střežené bojovnými Tuaregy však skrývají děsivé tajemství - sarkofág s mumií staroegyptského kněze Imhotepa, jenž byl za svá provinění pohřben zaživa. Zemřel strašnou smrtí, byl sežrán tisíci brouky. Pokud by ho ale někdo oživil, znamenalo by to katastrofu pro celou zemi. Evelyn s Jonathanem a Rickem budou muset překonat strašlivé, životu nebezpečné nástrahy, uniknout příšerným kusadlům smrtících brouků a vést boj se starověkou sektou. A přesně ve chvíli, kdy mohou konečně nabrat dech, Evelyn nechtěně probudí Imhotepa. (TV Nova)

GOREGASM

I pro svou slabost pro egyptskou mytologii dokážu přimhouřit všechny oči vůči nejlepšímu Sommersovu filmu, který je setsakramentsky sympaťáckým dobrodružstvím, ve kterém jsme objevili úžasnou Rachel Weisz, ve kterém si Brendan Fraser hlasitě zařval o zajímavé role, aby už skoro žádné podobné nedostal a ve kterém tak trochu taky jednorázově Arnold Voosloo zaválel ve své životní roli. Solidní a nepřepálená triková stránka baví i po letech a ten příběh beru s velkou nadsázkou a i díky tomu se i po dvaceti letech bavím, ne sice tak královsky jako u Indyho, ale pořád je to sranda a dobrodrůžo v jednom. 85% ()

GMVajgl

Jednou byl jeden velekněz Imhotep, který byl tak zamilovaný do jedný paní, že by kvůli ní i vraždil. Trestem za vraždu tehdy nebyla elektrická židle nebo něco rychlýho, ale pohřbení zaživa s masožravými brouky, kteří ho sežerou, ale zároveň nějakým způsobem zůstane trestanec naživu. Tohle kouzlo zároveň trestanci dodá ohromné nadpřirozené síly, které by mohly ohrozit ceý svět, kdyby se kdy dostal ven ze své kobky. Zároveň ale mumie neobživne, dokud se nepřečte specifická kouzelná formulka. Zároveň je ta formulka napsaná v knize odložené ve stejné hrobce, kde je také obrovský zlatý poklad. A proto zároveň na hrobku dává už několik tisíc let pozor Bratrstvo nočních hlídačů, ale je jich jen pár a možná jsou z toho sluníčka už dezorientovaný. Když přijdou lovci pokladů, tak je nejdřív chtějí zabít a pak si to rozmyslí a řeknou jim: "No tak si tu teda buďte, ale hrajete si se silami, o kterých nic nevíte" a bez dalšího vysvětlení zas odjedou. Když mi bylo 12, tak jsem z toho skákal po zdi nadšením. Teď vidím, že příběh je rozporuplný. Přesto má film náboj, spád a vynikající soundtrack. Velkou roli taky hraje i arzenál historicky přesných střelných zbraní, i když jimi postavy po sobě pořád míří jak děti hrající si na kovboje. ()

stepankoby1

Jurský park s mumiemi místo dinosaurů. Při sledování jsem si říkal, že tomu musí propadnout každý. Je to přesně ten typ dobrodružné fantasy, které nedostáváme dost - šablonovitá zábava, která nejen že je plná charismatických postav, dokonale vymyšlené a orgasticky ozvučené akce (dual wielding s těmihle pistolemi? oh yeah), napětí, děsu, násilí a historického miš maše, ale jejíž scénář zároveň inteligentně pracuje s divákem. Proto mě překvapilo, kolik vidím stížností na popcornový výplach se spoustou blbostí. Protože Indy byl zřejmě psychologicky hluboký film plný symbolismu. Občas je prostě potřeba zafandit patriarchovi, který by i ty nejméně materiální problémy světa nejradši rozstřílel. A neříkejte, že ne, dlouholetá tradice Bondovek to potvrzuje. ()

MickeyStuma

Scénář byl sice sepsán na základě původního ke snímku Mumie, ale o úplný remake se nejedná. Motiv a zápletka je sice stejná, ale jinak si to jde v čirém popcornovém dobrodružství zcela svou cestou. A vedle snímku Dobyvatelé ztracené archy je to další honosný filmík z oblasti dobrodružné archeologie, jehož aspekt je výsostně excelentní. A to se tu jde o hodně dál. Oživlá mumie Imhotepa jdoucí za svým vysněným cílem impozantně ztělesňuje nezničitelnou sílu, jaká se reálně nedá ani představit. Vizuální efekty byly do uvedení snímku ještě neviděné, což také zajistilo jistou diváckou přitažlivost. Vedle toho tu máme zábavnou formou prezentovanou egyptskou kulturu, plnou stále okouzlujících tajemství a nevyčerpatelných bohatství. Hluboká úcta k takovému podání. Charakterová pestrost základních postav, a to i některých vedlejších, skutečně funguje nejen v rámci daného dobrodružství, ale hlavně i v humoru. Tomu dopomohl skvěle zpracovaný scénář a výborné dialogy, které jsou v plně uchopitelné jednoduchosti.. “Jaký je úkol?” “Vysvobodit slečinku, zabít zlosyna a spasit svět.” HA HA HA!  Winston Havelock k vašim službám.” K tomu povedený soundtrack a kupodivu i kostýmy udělali své. O hereckých výkonech není třeba se zmiňovat.Ty to dělají samy za sebe. Snímek se po právu stal komerčně úspěšným, neb něco takového v devatesátých letech v kinech nesmírně chybělo. ()

yossarian-

Luxusní komedie. Hlavní hrdinové (Brendan a Rachel) jsou dobří, ale největší přínos pro film je John Hannah. Tu roli zvládl na jedničku. To jeho Imhotep Imhotep:-). Prostě sranda. Musím říct, že sem čekal něco více hororového, ale takhle je to lepší. Má to vtip a nepostrádá to šmrc, prostě žádná nuda. ()

bolf!k

slusna zapletka, sympaticti herci, skvely prostredi a spousta zabavy a dobrodruzstvi....co jinyho chci od takovyho filmu? :) ...u tohohle dilka se vzdycky dobre pobavim tak pridam i 5tou :D ()

Joeey

Jde o vcelku pěkný dobrodružný film, na který se dá podívat i několikrát. Má to zápletku, sem tam trochu humoru, jen toho napětí by mohlo být ve filmu tohoto druhu více... ()

illy.cz

Sommers se vážně vytáhl a naservíroval nám jednoduchou vzdušnou zábavu u které se bude bavit snad každý. Fraser je opravdu sympa'ták ale Vosloo je stejně lepší:-) ()

Jeand´Boa

Jsem již dlouho na vážkách, co se týče hodnocení tohoto filmu... stojí to za 4 nebo za 3 hvězdičky?... nevím, opravdu nevím...nakonec jsem použil pravidlo "in dubio pro reo" (v případě pochyb pro obžalovaného) a dal jsem počet vyšší...přispěl k tomu mimo jiné i ten fakt, že tento film spadá do kategorie těch snímků, které obecně nepovažuji za kdovíjaké skvosty, ale přesto, když je například zahlédnu v televizi, vždy se k němu posadím a koukám na něj až do konce...druhým kladným faktem a důvodem pro vyšší hodnocení je Fraser, který se mi zde líbil - oživoval to...a faktem posledním, proč jsem dal výšší ze zamýšlených hodnocení: pomůže mi to odlišit jedničku od dvojky... ()

pepa3rd

Pro mě velmi milé překvapení. Nedává to tak úplně smysl, ale výborné hlášky, humor a trocha té akční stránky ... takové příjemné zpestření čekání na Indiho IV ;). ()

Mr.FreeZer

Má oblíbená trilogie s Brendnem Fraserem v hlavní roli. První díl je příjemným dobrodružným snímkem. U dvou následujících pokračování už to zaručit nemohu. ()

Kingjiri

Mumie je sympatickým spojením humoru, akce, dobrodružství a mysteriózna. Nebere se nijak vážně a z egyptské mytologie si dělá tak trochu srandu. Přijde mi, že tvůrci chtěli při natáčení pobavit především sebe, ale nakonec se jim povedlo pobavit i diváky. Když se nad tim člověk zamyslí, tak je to hrozná slátanina, která postrádá nějaký hlubší smysl. Jenomže i přesto má něco do sebe a ty dvě hodiny stopáže utečou jako voda, člověk se prostě ani chvíli nenudí, protože se tu pořád něco děje. Díky nepříliš skromnému rozpočtu je navíc po technické stránce Mumie velmi povedená a vizuální triky jsou na slušné úrovni. Pro mě (zatím) nejlepší film, kde má Brandan Fraser hlavní roli. Na pět hvězd to neni, ale čtyři sinější hvězdy mohu dát s čistým svědomím, dobrá zábava pro všechny věkové kategorie. ()

dandislav1991

Na svoji dobu to bylo velice povedené dílo co se efektů týče, dialogy nebyly taky vůbec špatné, ale trpí to svojí předvídatelnosti. ()

Pekisan

Nie je to na oscara, ale 5 hviezd si zasluzi, pretoze ma bavi stale a stale dokola. Vobec s nicim neporovnavam, ale urcite to je lepsie ako Indy 4. Obidva filmy su jeden velky vtip, ale pri Mumii to plati v tom dobrom usmievajusom sa zmysle slova. ()

LyBerion

Pro mě je Mumie srdcovka. Každá scéna je dopodrobna zmáknutá a na poměrně nabouchanou stopáž jsem se nenudil ani chvilku. Chvílemi působí dost komicky a absurdně, ale v tom je právě síla tohohle genialního filmu. Obsazení snad nemohlo být lepší a řekl bych, že se herci i snažili takže u mě je to jasných 5*. ()

chrispe

Dobrodružné filmy vůbec nevyhledávám a ani prostředí Egypta mi moc blízké není. Mumie ale u mě funguje. Dost možná to bude zejména pánskou částí hereckého obsazení. Sympaťák Frasier, vtipný Hannah, tajemný fešák Fehr a v neposlední řadě Vosloo (mňam!). ()

Calwen_

Těžké béčko, ale pro mě největší srdcovka mládí, která mě dostala svojí kouzelnou staromódní atmosférou:) ()

Dimo

Tak špatné, až je to pro mne na samé hranici sledovanosti. O to hůř pak působí fakt, že jsem se na shlédnutí Mumie těšil. ()

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

13.10.2022

Čeká nás v budoucnu Frasernasance? Díky potenciálně oscarovému želízku v ohni The Whale od režiséra Darrena Aronofskyho (matka!, Fontána) se herec nyní pomalu ale jistě vrací do velkého Hollywoodu, a… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Mumie s Cruisem potvrzena

Mumie s Cruisem potvrzena

22.01.2016

Studio Universal má za sebou díky Jurskému světu nebo Rychle a zběsile 7 vynikající rok. A nejspíš se mu bude dařit i dál, na letošek totiž chystá Warcraft nebo pátého Bournea a v roce 2017 rozjede… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014