Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

papuchalk

Nemám rád, když si někdo v historickém filmu vymýšlí, a bohužel tady je vymýšleno hodně. Poslední scéna jak Schindler pláče, že nezachránil víc židů, přímo film ničí! Ovšem pokud vezmeme tento film obecně jako o dobru a zlu, je velice dobrý. ()

route60

Schindlerův seznam výborný film pana Spielberga ale nemůžu se při sledováni tohoto filmu zbavit pocitu jednoho velkého kalkulu a byl fakt Oskar takový dobrák? asi né, at´to bylo jak chce zachránil tím mnoho životů. ()

DR.SZ

Od tohoto filmu bych rozhodně tolik nečekal, nebýt hodnocení na těchto stránkách... Zprvu to tak nevypadalo, ale pan režisér Spielberg nás chtěl postupně vtáhnout do děje, a postupně jsem nabýval dojmu, že je to to nejsprávnější popsání z doby 2. světové války, a to z pohledu těch nejzataženějších osob, té nejvyskytovanější národnosti - Židů. Kamera zabírala vše perfektně a kdyby tady nebyl černobílý obraz, nemohl by se na to dívat můj teprve jedenáctiletý bratr. Snímek nabídl spoustu stěhování, etap utlačování Židů i typické chování německých vojáků, důstojníku atd. Spielbergův počin je dechberoucí žádný se mu nevyrovná. Mimochodem - úžasné podání Bena Kingsleyho, který svou nejlepší rolí mlčícího a uzavřeného židovského účetního zazářil o trošku víc než samotný Oskar Schindler. 97% ()

Hruskovice

"Nedává to žádný smysl, my pro ně pracujeme, proč by proboha zabíjeli lidi co pro ně dělaj. Dát si takovou práci s jejích shromažďováním jenom aby je potom kchrrr. Je to nesmysl máme pro ně přeci velkou cenu..." Nespočet silných momentů v tomto filmu mě rozebralo až do nitra tak, že jsem nad každým slovem, každou mimikou začal přemýšlet. Nelze to ohodnotit jinak než jako nejlepší, nejemotivnější a nejpřesněji dokládající film o holokaustu jaký jsem viděl. 5/5 (PS: tento film sem nechával hodně dlouho uzrát, 1. shlédnutí 4.duben 2014, ve vlaku) ()

Daggeron

Veľmi by som chcel dať tomuto dielu päť hviezd. Spomedzi filmov, ktoré ich nedostali, by si ich zaslúžil najviac. Bohužiaľ, nemôžem. Bez ohľadu na to, akým človekom bol Oskar Schindler v skutočnosti, humanitárny prínos Zoznamu je nepopierateľný. Mimoriadne realistickým spôsobom ilustruje hrôzy najtemnejšieho obdobia v dejinách ľudstva, ktoré by mal poznať každý z nás. Som smutný, keď vidím, ako sa mladí takmer vôbec nezaujímajú o históriu. Pritom tá má byť prvoradou učiteľkou národov, aby sme pochopili chyby našich predkov a viac ich nezopakovali. Spielberg je majstrom rozprávania a prináša viacero neskutočne silných scén, ktoré vám nenechajú oko suché a zimomriavky nespôsobia azda len tým najzatvrdlejším. Vyhladenie krakovského ghetta je jednou z emocionálne najvýnimočnejších scén kinematografie. Surová prezentácia zvrátenosti nacistických pohlavárov a najmä Fiennesovho Amona Goetha musia zostať nielen dnes, ale aj po nasledujúce desaťročia varovaním pred tým, aké činy môže vyvolať rasová neznášanlivosť. Silu výpovede umocňujú kombinácia témy a jej čiernobieleho prevedenia na plátno, dodávajúcemu spracovaniu vizuálnu dokonalosť. Herecký casting troch hlavných úloh je bezkonkurenčný a pre ľudí, pre ktorých sa stal Zoznam modlou, sa už navždy bude spájať Neeson so Schindlerom, Kingsley so Sternom a Fiennes s Goethom. Tri odlišné charaktery zahrané so všetkou gráciou. A Williamsova hudobná stopa je dnes kultom a synonymom slova soundtrack. Žiaľ, snímka má jeden podstatný problém. Prepálenú stopáž. Spielberg sa rád vyžíva v dlhých a k trom hodinám smerujúcich opusoch, vychutnáva si rozsiahly priestor na naráciu a citovo silnú výpoveď, ale ja som sa v niektorých pasážach naozaj nudil. Najmä v prvej polovici je tempo príliš vleklé, dej rozťahaný a dialógy nedokážu udržať všetku divákovu pozornosť. Dal som tomuto bez pochyby prínosnému a filmársky veľkolepému dielu viac šancí, ale vo výsledku vždy pôsobilo ako spleť ohromných, hrôzostrašných a neskutočne silných scén, pospájaných menej zaujímavými a niekedy až nudnými. Veľmi ma to mrzí, pri desaťstupňovom hodnotení by som dal 9/10, ale pri päťhviezdičkovom musím ísť dole. Kvalitných štyri a pol a ako povinnosť pre mladú generáciu! "Kto zachráni jeden život, zachráni celý svet." ()

salamun30

Film o beštialite nemeckých fašistických svíň, ktorí si dali za úlohu vyvraždiť židovský národ, útrpné čierno biele zábery s koncentračného tábora a snaha o vykreslenie, že nie všetci Nemci boli svine. ()

kacir

Či už bol alebo nebol Schindler taký, aký nám ho popisuje Steven, je úplne jedno. Tie zverstvá ktoré sa udiali vo filme sa udiali aj v skutočnosti a to jedno nie je.Tento film vnímam ako poukázanie na to, čo bolo každým dňom bežné v 2.sv.vojne a na to akú hodnotu má ľudský život. Veľa ľudí prežívalo ich deň akoby bol posledný a veľa ľudí malo ten deň naozaj posledný. Bola to doba kde sa musela poriadne obracať aj sama smrť, pretože dostať od nej bozk vôbec nebol problém. Problém je ten, že veľa tu samozvaných kritikov berú tento film lokálne, ateda sa zameriavajú na Oscara Schindlera podľa historickej pravosti, avšak by ho mali radšej brať globálne, teda čo tým vlastne chcel Steven povedať a zamyslieť sa radšej nadtým ako kričať kto bol a kto nebol, čo dokázal a čo nedokázal Oscar Schindler.. ()

Marty_cz

Tento film by měl být povinnou součástí hodin dějepisu, aby se nikdy nezapomnělo. Nevím co o tomhle filmu pořádně napsat snad jen jedná se velmi náročný film, tak nepouštět před spaním a připravit si nějakou veselou komedii po něm. Spielberg naprosto nezklamal. ()

Blazis34

Mrazivé vyobrazení reality z druhé světové války. Steven Spielberg dokonale vystihl pocity vězňů a nekompromismus německých vojáků. V každé scéně bylo cítit, jak je život nespravedlivý, jak jsou mnozí bezbranní a v podstatě jen čekají na smrt. Muselo to být něco nepředstavitelně hrozného. Zaplaťpánbohu, že se našel někdo jako Oskar Schindler, který obětoval svoje jmění na záchranu několika stovek lidí, z kterých mohli žít další generace. Liam Neeson v roli tohoto hrdiny působil velice důvěryhodně a trochu nad věcí, avšak až na konci filmu dal snad poprvé najevo svoje city, když si vzpomněl, kolik ještě životů mohl zachránit. Závěrečná scéna měla opravdu grády a mnoha divákům musela ukápnout slza. Bylo to dojemné a přejme si na světě jen více takovýchto mužů, kteří riskují svůj vlastní život pro život mnoha ostatních. A ještě jedna věc, jsem opravdu rád, že žiji v této době a že jsem nezažil to, co tisíce lidí museli protrpět nejen v Polsku. Schindlerův seznam se opírá o skvělou kameru, bezchybné výkony herců, a to hlavně trojlístek Neeson, Fiennes a Kingsley. Právě posledně jmenovaný se mi líbil asi nejvíce ze všech. Dále k filmovému zážitku přispělo mrazivé prostředí Krakova, napínavá hudba a v neposlední řadě nesmím zapomenout ani na komparz. Vše bylo skvěle natočeno a to na film z roku 1993? Smekám před všemi zainteresovanými a dávám 85% - u mě horní hranice čtyř hvězd. ()

zzzzzjjjjj

Oscar 7: Nejlepší film,výprava,režie,hudba,scénář,střih,kamera + 5 nominací : Herec HR Liam Neeson,herec VR Ralph Fiennes,kostýmy,zvuk,masky.Film velice zvláštní, přesto se mi velice líbil, ovšem nevím jestli byl nejlepší nápad Liam Neeson do hlavní role. Spielberg si počal na Oscara, kterého si plně zaslouží.Hodně kecání po celý film, které dává do sebe,ale je to jeden z důvodů, proč dávám pouze 4*.70%. ()

Lucbric

Kéž by se tohle v dějinách nikdy nestalo :( skvělé herecké obsazení a příběh založený na skutečných událostech vtáhne diváka do děje takovým způsobem, že sleduje celý film s mrazivým pocitem od začátku do konce se zatajeným dechem, skoro zastaveným srdcem, zkoprnělým tělem a smutným pocitem, že film není pouhým výmyslem z dílny amerických tvůrců, ale pravdivým příběhem několika stovek tisíců lidí.. nástupy na Appelplatz byly hrozně potupné a zesměšňující, o zátazích v ghettech vč. agresivity a brutálních zvěrstvech páchaných na nevinných ani nemluvím.. film super, ale tato část našich dějin je jednou z nejhorších :X a ať už byl Oskar Schindler hodný nebo zlý, zachránil plno lidských životů a tím se nesmazatelně zapsal mezi hrdiny. ()

Paveza

K tomuto filmu už asi bylo všechno řečeno, zaslouženě patří mezí top filmy všech dob. Jeho až dokumentaristický styl, skvělé herecké výkony, špičkový soundtrack, nekompromisní záběry a spousta dalších superlativ z něj dělají opravdovou klasiku a měl by jej vidět každý povinně, aby se na ty hrůzy nikdy nezapomnělo. ()

RipperTM

Silný příběh, který nutí k zamyšlení. Výborná režie mistra Spielberga podpořená výkonem Liama Neesona v roli Oskara Schindlera. Holocaust byl zobrazen s realistickým pojetím, kdy si film na nic nehraje a ukazuje opravdovou krutost doby. Neutuchající snaha o záchranu části židů je spojena s obavami, strachem, ale i s odvahou a zarputilostí. ()

Plaque

Neuveriteľne umelecký a mrazivo realistický snímok - to je Schindlerov zoznam. Krutý, drsný film, ale zároveň aj plný nádeje, že človečina dokáže prekonať akékoľvek zverstvá či sebecké ciele prospechárstva. Toto by malo byť súčasťou povinnej literatúry hodín dejepisu už od základnej školy. ()

petrsponar

Velice krásný film!který vyniká skvělím příběhem (tak samozdřejmě když je to podle skutečnách událostí které se staly během II.Světové války)scénářem postavamy(Liam Neeson naprosto skvělí, Ben Kingsley, Ralph Fiennes také úžasní)velké plus u filmu je i to že jeto černobílé filmu to dáva lepší nádech..v tomle filmu je vidět jak to měli Židé v té době těžké ..je dobré Oskar Schindler v té době zachoval..Všechno v tomto filmu klape na výbornou.Slza ukápla jak na konci Liam Neeson říká ...Mohl jsem jich zachránit víc....a rozbrečel se..10/10 P.S Ať tohle pouští povinně na základních školách ať ta dnešní generace ví jak to bylo těžké v té době (dnešní generace je absolutně,ale absolutně bez úcty!!.. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna