Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

natalie15

Neviem čo napísať. Bolo to príliš unikátne a krásne na to, aby sa to dalo vyjadriť slovami. Príliš veľmi ma to dojalo a na zážitok z tohto filmu nikdy, NIKDY nezabudnem. Sláva Oskarovi Schindlerovi. 100% som filmu ešte nikdy, nikdy neudelila, ale tu urobím výnimku. ()

Skytavka

Uf- to byla vydatná porce holokaustu! A zde, vážení uživatelé, máte alespoň dočasný lék na svoje problémy! Tíží vás něco? Udělejte si 3 pouhé hodiny času svého života a shlédněte tento film. Zaručuju vám, že brzy uznáte, že vaše problémy jsou nepatrné.... ()

Matamoroz

Jeden z nejpůsobivějších, nejdojemnějších a nejděsivějších filmů, co jsem viděl...lépe se to asi natočit nedá...Asi poprve jsem neměl pocit, že se dívám na hraný film...ale spíš na otřesnou výpověď. ()

Glukoza

Silná a dokonale natočená věc...Moment ve sprchách v Osvětimi...lámání rampouchů ve vlaku, děti schovávající se na latrínách, Schindler plakající kvůli jednomu dalšímu životu, to jsou sakra scény! To je sakra film. ()

kobras5

Já myslím, že už mě tady asi někdo zabije, ale další top film, který se zařadil na seznam pro mě nezajímavých filmů. Omluvte mou troufalost, ale strašně, ale strašně mě irituje to hodnocení 93%. Probůh za co tolik procent? Ano, Spielberg je génius, dokázal natočit velmi podařený snímek, ale já se téměř 2,5 hodiny nudil a pomalu se ani nedokázal na film soustředit, sice konec to napravil, ale kdyby byla jen poslední půlhodinka filmu, hodnotil bych za 5. Rozhodně filmu neberu jeho emocionální sílu. Ghetto, holocaust jsou už tak dosti emoční záležitosti, ale čekal bych více od Spielberga. No, přiznám ještě, že černobílé filmy moc rád nemám, což určitě taky mělo nějaký vliv na rozhodnutí mého hodnocení. Kladně hodnotím hudbu, scénář, téma. Záporně hodnotím extrémní nudnost a ne vždy přesná fakta (film-realita). 25% (viděno na DVD česky). ()

MCpooky

Copak k tomuto filmu jen dodavat? Nic. 195 minut, ktrere tak plynou a clovek se po celou dobu ani chvilinku nenudi, protoze nemuze, nesmi. Filmu, ktere by mne tak emocionalne zasáhly je velice poskromnu, ale tento bodl hluboko a to pravem, zaslouzi si to. Tento film je o bolesti, strachu, hruze, smrti, utrpeni, pln vzpominek, ale taky pln odvahy, obetovani a lasky. Neskutecne natocene, bez obalu. Hudbe Mistra Johna Williamse nejde Nic vytknout je to hudebni umelec, kterych uz tolik neni. Steven Spielber ma muj neskonaly obdiv a uctu. Schindleruv seznam Doporucuji vsem... ()

Schmitke69

Velké dílo velkého mistra filmu..... První třetina filmu mi bohužel přišla lehce slabší avšak poté nastoupila mírná gradace která se již udržela až do konce snímku, a závěrečná třetina už byla opravdu excelentní, film vzdává úctu, šokuje pravdou, a připomíná co se to vlastně dělo za hnusy.... Bohužel na pět hvězd mi tomu ještě malinko něčeho chybělo 8/10 ()

Fugito

Čiernobiela kamera ? Perfektný nápad ! Úžasný Spielberg, ktorý natočí pre každého všetko, ma zase dostal. ***** ()

MiniMer

Co k tomu říct? Spielberg bude vždycky můj nejoblíbenější režisér a tento film bude vždy můj nejoblíbenější od něj. Film, který na mě silně zapůsobí pokaždé, když si ho pustím. ()

Slaboproud

Veledílo. Ultimátní benchmark pro ostatní filmy. Ať už je vykreslení Oskara Schindlera, jeho motivace nebo některých scén přesné nebo ne, Seznamu prostě není co vytknout. Dokonce i "barevný" závěr hodnotím kladně. Scény jako likvidace krakovského ghetta nebo příjezd do Osvětimi mi zůstanou v paměti na věky. Casting je výborný: množství neherců v rolích bezejmených pasivních obětí oproti několika výborným hercům, rozhodujícím o jejich životech, byla sázka, která vyšla. Fiennes zahrál sadistického psychopata Goetha famózně, Neeson je nejspíš ve své životní roli a dneska působí směšně myšlenka, že Spielberg vážně uvažoval o tom, že Schindlera bude hrát Mel Gibson. Hudba výborně sedí k jednotlivým scénám - ať už jde o převzaté skladby nebo o zvlášť vytvořené pro film - hudební kulisa scény v Osvětimi je asi nejlepší příklad. Kaminskiho kamera je taky úžasná, hodně přispívá tomu, že film ani po 20 letech nepůsobí ani v nejmenším zastarale. Hlavní podíl na výsledku ale má nejspíš Steven Spielberg, který měl po komerčním úspěchu Jurského parku volné ruce, a Schindlerův seznam vzal jako osobní záležitost. Podařilo se mu vytvořit nejen dobrý film s příběhem popisujícím nacistickou perzekuci Židů za 2. světové války, ale přímo výpověď o holocaustu plnou metafor. Patrně i díky narůstajícímu vnímání svojí židovské identity tak prezentuje holocaust jako fenomén odlišný od ostatních masových vražd - jako do značné míry úspěšný a nadpozemskou "Prozřetelností" vedený pokus kulturně a technologicky vyspělého národa zničit navždy a nezvratně etnikum jiné, žijící víceméně tisíce kilometrů daleko. Někomu se může zdát paradoxní, že k tomu používá příběh jednoho nacisty a několika set Židů, kteří běsnění přežili, ale Spielbergovi to naopak umožňuje ukázat naprostou disproporčnost mezi mocí vrahů a jejich obětí, kterou nacistický systém institucionalizoval. Schindlerův seznam se díky tomu neodlišuje jen od filmů o jiných genocidách, např. Vražedná pole nebo Hotel Rwanda, ale např. i od Polanského Pianisty. ()

mArtinko5MB

Bezpochyby jeden z najdlhších filmov, aké som doposiaľ videl a čas plynul aj tak celkom rýchlo. Mnoho superlatívov už bolo spomenutých a opakovať nebudem, je to zbytočné. Film ma strašne nadchol a ľutujem, že som sa k nemu dostal až teraz aj napriek tomu, že ho režíroval obľúbenec Spielberg. Jednodnačne patrí medzi jeho topky a musím sa priznať, že máloktorý film ma doženie k slzám. Nemôžem zabudnúť na skvelý výber hudby a vypichnúť niektoré scény, z ktorých sa mi zastavoval rozum. Človek pri pozeraní neverí vlastným očiam, že niečo také sa fakt v minulosti stalo. ()

BrckoGOS

Díky moc Scorsesemu za ten nápad přenechat tento snímek Spielbergovi. Mistrovské dílo ve všech ohledech, oceňuji i černobílé pojetí, protože atmosféra filmu díky tomu stoupla o milion procent. Neeson a Kingsley výteční, Fiennes neuvěřitelný!! ()

opox

Bohužel se nemohu připojit k většině, na plné hodnocení to není. Přece jen oproti knižní předloze to byl jen slabý odvar, tedy myslím především obsahově. Ani tříhodinová stopáž nedokázala pojmout vše podstatné, navíc ve filmu nebyl dostatek času na bližší seznámení s jednotlivými postavami, a divákům asi uniklo mnoho souvislostí a i osudy některých lidí. A i postava Amona Götha, hlavního záporáka, mi přišla více odpuzující v knize, přestože Ralph Fiennes odvedl skvělou práci. Stejně tak se mi líbily i výkony dalších hlavních aktérů filmu, především pak Bena Kingsleyho v roli Jicchaka Sterna. Ale děj plynul příliš rychle a snad mohlo být věnováno trochu více času vykreslení života tábora v Plaszówě a přežití Schindlerfrauen v Osvětimi, ze které odjely většinou v dost hrozném stavu, což ve filmu není moc patrné. Stejně tak by třeba filmu jedině přidalo ztvárnění příběhu vězňů z Goleszówa apod. Ale jak jsem napsal už v úvodu, když ani tříhodinová stopáž bohužel nedokázala vše důležité zahrnout, nedá se s tím nic moc dělat. Přestože mě by v tomto případě nenudila snad ani pětihodinová stopáž, když zpracování a forma byla na jedničku. ()

Gortyna

Pět, samozřejmě. Až na ty kýble emocí na konci filmu, které tu kritizovali i jiní. Ale podobné tečky Spielberg umisťuje za většinu svých filmů. Nejlepší práce s komparsem, jakou jsem kdy ve filmu viděl. A výborný nápad se samotným závěrem na hřbitově - skuteční lidé a herci, co je představovali. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna