Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

wocicko

Můj historicky první komentář k filmu :-) Shindler je pro mě jedno z největších zklamání filmem a hlavně názorem "většiny". Když jsem po třech hodinách utrpení - nudou - nažhavila internet s touhou udělit opravdu nízké hodnocení, zděsila jsem se a skoro se bála vedle těch řad červených hvězdiček umístit svoji jednu jedinou a to za fakt, že film byl natočen černobíle, nic jiného pozitivního neshledávám. Probrala jsem komentáře a našla spřízněné jedno či dvouhvězdičkové duše: je zajímavé, že každý záporný komentář začíná ujištěním typu: nemám nic proti Židům... bylo to největší tragédie lidstva atd. A to je právě ono! Hvězdičky se dávají tématu filmu, že zpracování je svou nízkou kvalitou pro nebohé Židy urážející, to už se většina lidí neodvažuje domyslet. Tak tedy, málo kdo má k Židům tak kladný vztah a k Němcům - zejména nacistům - tak záporný, jsem empatický člověk a rány historie se do mě zarývají hluboko. Tenhle film je umělohmotný konstrukt falešného vzrušení. Němci jsou nerealističtí - s těmi jejich věčnými radovánkami by to daleko nedotáhli, Shindler je neuvěřitelný, v tom smyslu, že se jeho výkonu nedá věřit. Je to přehrávané, všechny emoce jsou umělé, i přes krutost některých scén je to strašně nudné, jsou tam laciné, předvídatelné klišé - např. hned na začátku dohasínající svíčka a z kouře komín lokomotivy - to už jsem zaváhala a kdybych dala na své instinkty, ušetřila bych si tři hodiny života a mohla si třeba přečíst pár veršíku z První Mojžíšovy... Takže jediné, co ze vzletných řečí o režisérovi a jeho splácení dluhu krajanům budiž opodstatněné je, že se široké masy opět upozornily na to, že bylo nějaké vyhlazování - ale kdo z lidí světa - kteří mohou chodit do kina - tohle nevědí? Takže když už takové téma a ty vítám, musí se udělat pořádně, aby to nebylo nudné, směšné a pohoršující lidi, kteří nad tím aspoň trochu přemýšlí. Takže nechť se pan režisér a případní fanoušci seznamu učí od Polanského a Tarantina (myslím jeho úchvatné ztvárnění "Esesáků") jak se to má dělat. Ještě k tomu Tarantinovi: je na něm vidět, že režisér nemusí být nějak zvlášť vzdělaný, nemusí cítit křivdu svého národa, stačí jen mít cit a vše se povede, tak jak má. ()

harsni

Co k tomu dodat, aby se člověk pořád dokola neopakoval?......Prostě čisté, umělecké dílo. Steven odvedl výbornou práci. Téma, postavy, emoce byly tak pevné. Herecké obsazení skvělé. Liam Neeson (Oscar Schindler), Ben Kingsley (Itzhak Stern) a Ralph Fiennes (Armon Goeth) udělali své postavy reálné a neuvěřitelné. Pokud chce-š/te vidět jeden z ,,největších´´ filmů v historii, pak se tedy podívej-te na Schindlerův seznam. Doporučuji..... ()

BAADRAAM

Schindler ze Svitav. Byl to zachránce, nebo spíše vychytralý businessman? To je asi úvaha, která každýho z nás napadne. Je to však tak podstatné vědět? Ani si nemyslím. Faktem je, ať Schindler zachránil stovky Židů z jakékoliv příčiny a za jakýmkoliv účelem, že pro Židy by měl tento muž navěky zůstat jako hrdina. Co se samotného filmu týče, není mu co vytknout. Já bych si však stejně dovolil poznamenat, že tento film, ač kvalitní, mě mírně nudil. ()

Zekster

Tento film mě přiměl vážit si obyčejných a zdánlivě samozřejmých věcí v životě, které vůbec nejsou samozřejmé a je třeba si jich vážit více než čehokoliv jiného. ()

rogger

Vždy ma desila téma holokaustu.. A viem, že všetky osudy ktoré by boli sfilmované by boli srdcervúce a nie všetky by skončili happyendom..Toto veľkodielo je kombinácia úžasného príbehu ľudskosti a charakteru,ktorý zachráni množstvo životov ktoré by inak so 100% tnou istotou vyhasli. Keď som bol menší tak som si myslel,že najlepším Spielbergovým filmom je určite Jurský Park. No teraz sa nad tým už len pousmejem a som za tento skvost svetovej kinematografie Stevenovi vďačný! Keby som po filme ešte 10 minút nebol ako prikovaný v kresle tak by som určite vstal a tlieskal..Čiernobiely look filmu rozhodne pristane a dáva ten správny nádych doby, Liam Neeson zahral fantasticky a ostatní herci- neherci len prispievali k realističnosti celého diela. Klobúk dolu! ()

Unterschleif

Pozvoľna odvíjajúci sa príbeh obsahuje mnoho nezabudnuteľných scén. Spielberg ukazuje hrôzu koncentrákov s takmer dokumentaristickou realistickosťou. Liam Neeson ma svojim záverečným výstupom prinútil k slzám. Posledné zábery (tie farebné) však mali zostať na podlahe v strižni. ()

Milivoj

Řemeslně úžasný film o strašné době, ale k dokonalosti mu chybí, spíš přebývá, ta neuvěřitelná dávka patosu na závěr. ()

Zbysek69

Ožehavé téma, úžasný režisér, perfektní herci - vše, jako by natočil samotný bůh. Herr Direktor prostě nemá chybu, jej předčí snad jen Itzhak Stern - luxusní postava. Je spousta filmů co se tohoto témata dotknou velice nešikovně. Ale tento mezi ně rozhodně nepatří! Miluji dějiny, proto nejde nemilovat tento film. ()

Xstan

Spekulace o tom jesli Schindler byl dobrý člověk a zachrance 1200 lidi nebo jen další nacistický válečný zločinec nebudu řešit.Hodnotim to jako film a ten je prostě genialní.Atmosferu doby a hrůzu koncentračních taboru dobře podkresluje černobílé provedení.Spielberguv nejlepší film ()

blondboss

Vážení, toto nebol film.....toto bol ďalší skvost svetovej kinematografie vo všetkom, čo k takému skvostu patrí. Spielberg týmto svojim vrcholným dielom dokázal, že je to Pán Režisér. Absolútne verne zobrazená "idylka" vtedajšej doby, pričom ju dokresľovala hlavne postava Gotha, ktorého Ralph Fiennes zahral bravúrne, a ktorá vykresľovala nezmyselnosť a zvrátenosť nacistickej politiky Hitlera a jeho Nemecka. Tento film by som dokázal pozerať hádam aj donekonečna. Najemotívnejší je záver...krásny prechod z čiernobielej minulosti do farebnej prítomnosti za chodu nádhernej hudby a mrazivej atmosféry. Právom získaných sedem Oscarov. Najvrelejšie odporúčam ;) ()

renekem

Po technické stránce dokonalý film. Ještě lepší by byl, kdyby nebyl černobílý. Já si totiž myslím, že barvy, dokonce silné, divoké barvy k pohádce patří. Něco jiného je Pyšná princezna, ta se točila v době, kdy film byl vesměs černobílý. Barevných filmů byla menšina, ale tady se nám volbou černobílého materiálu něco předstírá. Předstírá se, to, že děj filmu odpovídá realitě a reálnému životu. Nemám nic osobně proti pohádkám. Rád se podívám na Mrazíka, Pyšnou princeznu, Milionáře z chatrče i Dobyvatele ztracené archy. Ale to jsou poctivé pohádky, které se nepřevlékají za málem polodokumentární film. Ve filmu Milionář z chatrče je divákovi způsobem danou soutěž napodobujícím položena otázka, jak je možné, že mladý Ind z prostředí chudiny vítězí v slavné soutěži. Správná odpověď je d- je to napsáno, jak se divák dozví nakonec. Tvůrci tak dávají divákovi najevo: zvonec zazvonil, pohádky je konec, vrať se diváku do normálního života, kde platí jiné zákony a dobro automaticky nevítězí. U realistického filmu by přitom bylo použití černobílého materiálu paradoxně plusem. Ale tenhle film má s realitou společného méně než Arabela. Nemyslím si ani, že pohádka je nedůstojným žánrem pro zobrazení témat tragických, pro zobrazení hrůzných stránek historie, jen to nesmí být pohádka, která si hraje mna cosi, co není. A to si dokonce na rozdíl od některých historiků( myslím Gruntorádová) nemyslím, že by Schindler, ten skutečný, byl jenom podvodník, kterému šlo jen o prachy a jen prachy byly důvodem, proč pomáhal. Jen to prostě nebyl ve skutečnosti takový nadlidský světec, málem na zem sestoupilý Kristus, jak film sugeruje. Co mě na tomhle filmu dostalo nejvíc je ten šílený, idiotský, dementní monolog hlavní postavy na konci, kde lituje, že neprodal auto, aby prý zachránil ještě víc životů. Tímhle pitomým žvaněním ztrácí spoustu času, když mu jde o život vlastní a dokonce o životy členů své rodiny. Rusové, blížící se k Schindlerově továrně, nejsou humanisté a humánní zacházení nemůže Schindler čekat ani od místního obyvatelstva, které za vlády Němců trpělo, bálo se a ztrácelo své příslušníky v kriminálech, koncentrácích a na popravištích Hitlerova režimu a které se třese, aby si vybilo dlouhá léta potlačovanou zlost na Němcích, hlavně na těch, kteří jako Schindler patřili k elitě nacistického režimu. V takové chvíli lidé nebývají spravedliví, ale ani se jim to nedá moc vyčítat, byť my, kteří žijeme své životy v míru, demokracii, svobodě, blahobytu a v bezpečí, můžeme snadno být svedeni k moralizování. Je vidět, že Spielbergovi šlo o příběh, o svůj výdělek a o Oskara za režii, ne o zachycení historické reality, kterou ignoroval. jinak pokud by ale změnil hlavnímu hrdinovi jméno, aby zabránil aluzi na reálnou historickou postavu, natočil film na barevný materiál, nejlépe v divokých barvách, takových, jako jsou použity třeba v Pasoliniho Tvarohu z Rogopagu, když vidíme natočený film v kontrastu s černobílou bolestnou realitou filmování a navrch přidal nějaký ten nadpřirozený jev, aby bylo zřejmé, kam film patří, byl by to fakt dobrý film. () (méně) (více)

PartyzanFilm

Nebudu se zabyvat jestli Schindler byl takovy jak je ve filmu zobrazen. Jako film to ani jine, nez plne hodnoceni mit nemuze. Jedinny Spielberguv film (nejsem fanousek) ktery plne uznavam. ()

elanista1

Spielbergov pre mna nepochopeny Olymp o najhrozostrasnejsej udalosti ludstva. Nedovolim si nieco taketo kritizovat, lebo na to nemam pravo, ale len skromne dodam, ze ma to nechalo chladnym. Cakal som viac zaberov z tabora, viac emocne silnejsich scen, proste cakal som viac.Ma to viac ako 3 hodiny, a ani za ten cas som si neoblubil ziadnu postavu, a vobec nic som neprezival pri ich umrtiach. Zato John Williams a jeho genialita nepozna hranic.Schindlers list disponuje jednym s najposobivejsich a najsmutnejsich soundtrackov ake boli kedy zlozene, a ked si ho pustam bez filmu, tak sa viem vcitit do koze tych, ktori trpeli. Toto dokaze malo skladatelov. ()

BenchPress

Když se tento film natáčel, byl mi 1 rok. Dnes jsem si konečně tento kinematografický skvost pustil a musím říct, že se mi v jeho průběhu tajil dech. Naprosto neskutečně zachycená realita. Muselo to dát strašně práce. Všechno dokonale vypiplané do nejmenšího detailu. Pro mě naprosto nejlépe strávené 3 hodiny, jak to šlo. Konec mě opravdu dojal. Jeden z nejlepších snímků světové kinematografie. Tohle už se nikdy nenatočí. Děkuji pane Spielberu, Nessone, Kingsley a všem ostatním, kdo se na tomto filmu podíleli. Mohu jen doporučit. ()

Daus

Tak tento film patří mezi mé nejoblíbenější. Spielberg je prostě geniální režisér s citem pro detail. U filmu se rozhodně nudit nebudete. Už od prvních minut na Vás dýchne zločinost nacistického holocaustu a neskutečně lidský čin Oskara Schindlera. Zasloužené vítězství sedmi Oskarů. Jen tak dál a více těchto filmů. ()

blanic

Začal jsem se na něj dívat v 10 večer a po třech hodinách transu jsem se probral v naprostém šoku, s mrazením v zádech a se slzami v očích. Do noci jsem o tom přemýšlel. Scéna, kdy Goeth jen tak nechá zastřelit stavební mistrovou, mě absolutně vykolejila. V závěru jsem si přál být jedním z těch židů, kteří obejmuli svého zachránce... nevím, jak to bylo doopravdy, ale dechberoucímu filmovému zpracování nemůžu dát jiné hodnocení. ()

Reiner

Co dodat? Skvělý film. Určitě doporučuji vidět. Přišli byste o hodně. Vše ostatní tady máte napsáno v jiných komentářích :) **** ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna