Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Nekdojiny

Nádherný umělecký zážitek od první do poslední minuty a to včetně závěrečných titulků. Tři hodiny jsem se zaujetím sledoval jednu z největších tragédií lidských dějin a příběh jejích aktérů. Nenechte se zmást čtyřmi hvězdičkami, to je spíše můj problém. Tohle je určitě jeden z nejlepších filmů vůbec a rozhodně jej každému doporučuji! ()

vasek2205

Velmi dobře si pamatuji, když jsem tento film viděl v kině. Bylo to působivé, protože už bylo po titulcích a svítila světla, ale lidé stále seděli v naprosté tichosti a začali se rozcházet jen velmi pomalu. To je věc, na kterou se nezapomíná. Byl to jednoznačně jeden z nejsilnějších zážitků. Na filmy, které mám rád, se rád znovu podívám, ale tohle není jeden z těch filmů, ačkoliv je to, podle mého názoru, výborný film. Je dost těžké se na něj dívat. Ti, co ho již viděli mi rozumí. Závažnost tématu a odvaha, se kterou je téma zpracované, je dech beroucí. Fakt, že je černobílý mu vůbec neubírá. Naopak ve mě vyvolává pocit autentičnosti, protože to, co o druhé světové válce vídáme v televizi, je vždy černobílé, a tak i tu dobu vnímáme. O to silněji působí kontrast holčičky v červeném kabátku. Je velmi dobře, že tento film vznikl a zapomínat na tyto události nesmíme. Zasloužená ocenění za tento film pro pana Spielberga. ()

HennessyVSOP

Pěti hvězdičková nálož od Spielberga, která nejspíše slouží i jako jeho životní odkaz. Perfektní drama, posuzovat ho z hledika historických eálií nemůžu, ale z filmového hlediska se jedná o neskutečné dílo. Samozřejmostí jsou kvalitní herci, děj a režie, u tohohle filmu se mi líbila i kamera a vizuály, hodně. Dechberoucí drama a ty Oscary byly jednoznačně zasloužené. ()

gezper

Dlouhou dobu (N let, kde N je kladné celé číslo větší než 10) jsem se na tento klenot chystal, ale stále se do něj ne a ne donutit. K filmu není co vytknout, to se stává málokdy. Bravo Spielbergu! Btw. 7 proměněných sošek a 5 nominací je výmluvné samo o sobě. "Škoda" že v r. 93 byl Hanks ve Philadelphii, Neeson by si Oskara za HR zasloužil. Fiennes v roli SS kapitána je též ďábelsky dobrý. Jen malinko upozorním na přílišnou glorigikaci v podobě Schindlera. Rozhodně to nebylo tak jednoznačně jak je vylíčeno zde. [100%] ()

Misterioso

Těžko si představit film, který by toho o holocaustu řekl tolik. Spielbergovo opus magnum. Každá složka tohohle filmu je skvostná (hudba, herecké výkony - charismatický Neeson, lidský Kingsley, bestie Fiennes, scénář, kamera, výprava). Ve výsledku to navíc není jenom slepenec výtečných scén a jednotlivých (již zmiňovaných) skvostných složek, ale silné dílo, které má neskutečně velkou vypovídající hodnotu. Schindller navíc není zobrozen jako čistá duše, ale jako člověk, který nejdříve toužil jen po vlastním obohacení, ale doba ho jako jednoho z mála dokázala změnit k lepšímu. A za všechno je zodpovědný Steven Spielberg, který vždycky toužil natočit právě takovýto film, což je na Schindllerovo seznamu více než jasně vidět. Z několika scén (a vlastně i z celého filmu) jde opravdu hrůza (nejvíce asi nahnání Židovek do umývárny). Stejně tak tenhle film skýtá mnoho z těch nejsilnějších emocí. Dokonalost. ()

klapqua

Ak poviem, že je ten film úžasný, vyznie to vzhľadom na jeho obsah dosť divne. Tak len poviem, že je to jeden z najlepšie nakrútených filmov opierajúcich sa o skutočnú udalosť. Jednu hviezdu má Fiennes za tak dokonalé stvárnenie Amona, že aj tí čo ho (Goetha) zažili (a prežili) mali z Ralpha v uniforme strach... druhá za tú trpko-krásnu hudbu... Kto nevidel, určite pozrieť!!! ()

Ziriath

Tady opravdu nevím, jak hodnotit. Na jednu stranu tu máme výborné technické zpracování a herecké výkony, na druhou stranu poněkud přetaženou glorifikaci osoby pana Schindlera, a až absurdní zlo v podobě Amona Goetha (zastřelení inženýrky věřím že se zakládalo na pravdě, nikoliv však střílení židů z balkonu vily- ze které ve skutečnosti toto nebylo technicky proveditelné). Ke shlédnutí filmu mě přivedla návštěva staré a opuštěné Löw-Beerovy fabriky v Brněnci. ()

fafejt001

JEDNOZNAČNĚ MIMOŘÁDNÝ FILM . TO JE FAKT . VÝBORNÍ RALPH , BEN , LIAM A TAKÉ CAROLINE . TO SE SPIELBERGOVI FAKTICKY POVEDLO . TAK TAK . ()

_elishka_

Tenhle film by měl vidět povinně každý. Jak se ze špatného člověka stane člověk jiný, lepší, ať za to může hnutí jeho svědomí nebo ne, diky němu se zachránilo přes 1100 lidí. Hezky zpracovaný film o nejhorší éře naší historie. Ani není divu, že film ocenili 7 oskary a ta hudba, prostě krása. Možná je dobře, že jsem dřív nečetla knižní předlohu. Tolik by mě film asi nedojal. Mnozí z nás si z filmu „neodnesli“ to, co měli. Nepochopili, že se nejedná o dokument, ale film. Co na tom jestli byl Oskar Schindler takový lidumil jak je ztvárněný, jestli zachránil lidi pro levnou pracovní sílu do své továrny nebo z jiného pohnutí svědomí. Změní to nějak fakt, že jim svým činem zachránil život? Těžko. Pro mě Schindlerův seznam patří mezi nejlepší film od Spielberga co jsem viděla. 5* ()

Luz3r

Neeson to zahral vyborně!... dost krutej film,a černobíla atmosfera tomu dala nejvíc, ta ,,likvidace ghetta, to je totalní ! ()

jessic

Nevadí mi, že Spielberg glorifikuje trochu problematickou postavu, film je natočen bravurně, v prvních dvou třetinách dokonce velmi strhující, černobílé ztvárnění s občasnými kolorovanými prvky je skvělé, ale je to trochu vykalkulovaná citová vydíračka. Závěr, kdy Liam Neeson lituje, kolik mohl zachránit Židů za prsten je nechutný. Hollywood by neměl točit filmy o holocaustu. ()

Maiken Algren

Straašne dlhá Spielbergovka robená typicky po americky, najskôr podľa prieskumu verejnej mienky. Nech. Ale aspoň to uši píliace striedanie angličtiny s nemeckým prízvukom a nemčiny si mohli odpustiť. Takto sa človek nevie zbaviť dojmu že pozerá film v nejakom nevydarenom bulharskom dabingu. ()

blezg

Po zralé úvaze vyspělého mladého muže odebírám dvě hvězdy, z každého ramene jednu. Jednu za hrozný limonádový konec a druhou jako dar všem zastáncům toho, aby historie nebyla překrucována ve prospěch toho zlého ku prospěchu toho slavného, co chce být ještě bohatší a mocnější. Jestli jsem tedy správně pochopil, co se píše na posledních dvou stránkách komentářů dle hodnocení, které jsou bezpochyby nejzajímavější částí komentářů k tomuhle polohistorickému eposu. Film samotný si zaslouží za svou atmosféru, hudbu, herecké výkony, zejména Liama Neesona, a znázornění lidského dobra a šlechetnosti, které vynikají o to více, čím více zlá je doba, za to si zaslouží devádesáti procentní hodnocení. A to i přesto, že přání je otcem myšlenky. Kdo dá míň jak čtyři hvězdy je blázen! ()

ludovit14

Steven Spielberg nám ukázal:Šokujúci príbeh,ktorý je bravúrne napísaný, dokonale nakrútený, herecké výkony sú excelentné a po viac než troch hodinách tohto filmu v divákovi ostane nezabudnuteľný dojem na celý život!!!Jednou vetou šokujúce, dramatické a famózne zároveň. HOD:100%.VIDEL 3 krát. PS:toto nie je film, ale zážitok na najvyššej úrovni.Steven Spielberg získal za tento film prvého oscara vo svojej kariére-za ktorý si nezobral ani peny!!! Je to pochopiteľné a zároveň obdivuhodné!!!!!!!!!!!!!!!!Kedže má Židovské korene.SÁM O FILME POVEDAL: Chcel by som, aby si budúce generácie pamätali tieto udalosti a dosiahnuť ich pochopenie tohto tragického obdobia ľudských dejín!!!!!!!!!!! ()

unclejack

Zásadná snímka po všetkých stránkach. Zásadná pre pochopenie situácie v dobe holokaustu, zásadná ako jeden z vrcholov svetovej kinematografie a absolútny vrchol kariéry Stevena Spielberga. Len ťažko sa opisujú pocity po prvom pozretí tak závažnej a dôležitej snímky a neverím že niekto z uživateľov písal komentár bez istého citového vkladu, ktorý snímka vyžaduje. K takejto téme nejde nezaujať žiadny postoj a opakovať len technické detaily snímky. Po remeselníckej stránke je dielo samozrejme taktiež perfektné, réžia, scenár, kamera, strih a herecké výkony - že Liam Neeson nedostal Oscara?! - ale už len to odhodlanie natočiť tak komplikované a smutné rozprávanie podľa skutočných udalostí... Veľká chvála, pán Spielberg a je mi jedno do akej miery je príbeh upravený. Schindlerov zoznam si právom vyslúžil miesto medzi najlepšími filmami všetkých čias a dôležitosť spolu so silou jeho morálnej výpovede nemôže spochybniť nik. A o to Spielbergovi predsa išlo, nie? ()

Cazzysvjet

Tohle dílo mě překvapilo. Opravdu ožehavé téma, ve kterém se rád nimrá kde kdo od 13ti letého neonacisty až po slavné režiséry. Určitě neztracený čas. 85% ()

ermisuck

Mé pocity z filmu naprosto vyjádřil Matty. Mám tolik co říct, ale neřeknu nic. Protože každé slovo, byť sebekrásnější, by tento film degradovalo na post "popsatelný slovy", a to on určitě není. Nevím, komu gratulovat více- Spielbergovi, Keneallymu, nebo rovnou Oskaru Schindlerovi? ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna