Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Slaviator

Ke konci už jsem jenom čekal kdy Schindler zachrání osiřelé štěňátko s tumorem na slezině a přiběhne jednorožec srajíc při tom duhová srdíčka. Tím chci říct, že Spiel-berg si překrucuje nebo minimálně idealizuje historii, aby mohl dělat to, co mu de nejlíp - vyumělkovaně a systematicky hrát na city. ()

W_Parmalee

Film neprávem glorifikuje postavu Oskara Schindlela. Ale povznesl jsem se nad to a po letech jsem se konečně mrkl. Snad jen dodám, že poslední půl hodina pohřbila celé tohle dílo! A ten rádoby srdceryvný pláč Liama působil jako z nějaké parodie! ()

Aidina

... I hodina života, je život..." Krutý a nádherný film. Oskar nebyl žádný svatoušek, chtěl jenom dělat výhodné obchody, vydělat kufry plné peněz tím, že využije nejlevnější pracovní sílu té doby - Židy. A taky mu obchody jenom kvetly, uměl v tom chodit, věděl přesně koho podplatit a koho pozvat na večírek. Ale pak se něco změnilo a on se rozhodl zachránit co nejvíce lidí...Kvalitě filmu bezesporu pomohl perfektní výběr hlavních hrdinů. Liam Neeson byl dokonalá volba pro Oskara Schindlera, jeho strhující výkon byl velmi přesvědčivý. Stejně tak jako jeho "pravá ruka" židovský účetní Ben Kingsley. A Ralph Fiennes jako Amon Goeth, bezcitný zabiják a správce lágru, byl perfektní. Dobrá volba bylo i černobílé zpracování filmu, které ještě více znásobí celkové zoufalství a tragedii holocaustu. ()

metztlimoon

Asi som už videla príliš naziholokaust filmov, lebo toto so mnou (až na bežiaci pás mŕtvol do pohrebného táboráka a poslednú polhodinku) ani necuklo. Čo mne sa najviac pozdávalo, bol soundtrack, ktorý sa na tej čiernobielej dobre vynímal. Každopádne podarený film a to, čo spravil Oskar S. a jemu podobní je obdivuhodné. Tento film je pre nich určite pocta. ()

PeteBuck

Tento film som videl raz a stačilo. Spielberg je klasa. Ale toto je fakt ťažká téma. Neviem, či si tento film ešte pozriem, lebo pozerať na taký príklad ľudskej tuposti, to nie je len tak. A že to s určitými Stevenovými historickými detailmi nevyšlo? O to ani tak nešlo. Skôr tu chcel vykresliť tú hrôzu, nezmyselnosť, brutalitu a schopnosť, že aj magor, čo robí pre nacistov bomby, môže predsa len urobiť aj niečo dobrého. Steven na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov naozaj bodoval. Skvelý film. ()

Jyrka

Je super, že existuje člověk jako Steven Spielberg, který seznámil miliony lidí s hrdinou Oskarem Schindlerem . Muselo to pro něj bejt smutný, ale jako Žid dokázal tenhle film zrežírovat asi nejlépe. Na tenhle film by se každej na světě měl podívat. 100% ()

Rychlik1

Tento film jsem viděl už před pár měsíci a moc si ho nepamatuju, proto dávám 4*. Až ho uvidím znova tak možná přehodnotím:) ()

sydney

Úžasný film, který přes svoji délku uběhl jako nic. Silný příběh, jak ostatně napovídá i období , ve kterém se odehrává, vynikající herci. Vtáhlo mě to do děje, což svědčí o kvalitě režiséra a v tomto případě se není čemu divit, když se filmu ujal génius. A je mi úplně jedno, jestli to ve skutečnosti bylo trochu jinak. Rovných 5 ()

robfi

Není to špatné .. Ale zase takové veledílo jaké se z toho dělá to taky není. Spielberg sám o tom mluví, že je třeba vyrobit hodně hnoje typu Jurský park, aby se na tom pak mohla vypěstovat křehká rostlinka Pravého Umění, tedy Schindlerův seznam. Podle mě je to trochu populistické, protože ten film je od začátku až do konce chladně vypočítaný doják na city a snaha, aby si to samo vydělalo na sebe, je do očí bijící. Každopádně bezva originální námět, dobří herci, slušný scénář a doják na city to je fakt prvotřídní. A celkem se to prý drží i historie. Ale stavět to na piedestal artu .. hmhmhm. No je to asi tak umělecké, jako by se sir McCartney považoval za váženého skladatele vážné hudby. Za mě ani omylem :) ()

Miska2712

Musím povedať, že po zhliadnutí tohto filmu mi ostali na tele zimomriavky, ktoré mi ostali ešte dlhšiu dobu, dokonca aj keď si na tento film len spomeniem. Hrozný film a ešte hrôzostrašnejší dej filmu......obdivujem režiséra, ktorý takéto niečo dokázal vytvoriť. Bez takéhoto nahliadnutia do minulosti pomocou ľudí, ktorých napadla myšlienka priblížiť nám tieto neuveriteľné udalosti, by sme ani netušili aký ľudia dokázali byť nielen bez srdca, ale podľa môjho názoru aj bez duše. Všetkým ktorých aspoň trocha zaujíma krutosť minulosti odporúčam ako prvé pozrieť si tento pre mňa filmový trhák. Popravde ani tých päť hviezdičiek nestačí na vyjadrenie niečoho tak úžasného. ()

easer07

Čekal jsem opravdu pořádné drama, ale z toho, co jsem zažil mi naskakovala husí kůže. Byl to neuvěřitelný zážitek na který nelze zapomenout. Ale 195 min. je pro mě opravdu vražedná délka a tak jsem posledních třicet minut klimbal a nevěděl jsem, že nějaký Schindlerův seznam vůbec sleduju. Dlouho jsem se rozhodoval mezi čtyřmi a pěti, ale kvůli délce to musím zarazit, ale pokusím se určitě podívat na film znovu a vše přehodnotit. Osobně to jako nejlepší Spielbergovo dílo nepovažuju, víc mě potěšil třeba s Jurským parkem, nebo s Indym, ale tohle rozhodně není k zahození. ()

chup44

Prvý dojem ? 5*... Druhý dojem ? Po zhliadnutí viacerých dokumentov a prečítaní niekoľkých článkov a faktov 4*. Je tam cítiť zaujatosť... Film ako taký je dobrý. Kamera, kostýmy, rekvizity a podobne sú na veľkej úrovni. Lenže Špílberg je Žid a dosť sa k tomu priznáva, takže je to ako by napríklad niekto z Volkswagenu robil recenziu automobilu Volkswagen... Môže byť ako chce dobrá ale stále je to od chlapa, ktorý robí pre VW. Nie je to objektívne, veľa vecí je tam prehliadnutých a zastieraných... ()

Apaachee

Liam Neeson, Ben Kingsley a Ralph Fiennes, nedokáži si představit tento film bez nich a film bez Spielberga. Vše ladí, vše je dokonalé. Tři hodiny, které změní celý můj pohled. Drama o jedné z nejtemnějších minulostí novodobé generace, magnitifique! Bravisimo! ()

Hvězdář

Tenhle film se velice blíží dokonalosti, a to jak v kategorii válečných a historických filmů, tak režijně, hudebně, nápadem, výpravou,... prostě na všech úrovních. A víc k tomu asi nemá cenu psát, je potřeba to vidět. I vícekrát. ()

punco

Absolútne zbytočné je rozpisovať sa o tomto diele, Spielberg tento film nenatočil, on ho svetu daroval. V svojej najlepšej forme nám daroval dielo s jasným posolstvom, spracované ako to mohol dokázať jedine on. Fiennes je ako Goeth jedna z najdémonickejších postáv aké kedy vznikli. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna