Reklama

Reklama

Ochránce

(seriál)
  • angličtina The Defender (festivalový název) (více)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Hrají:

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Aleš Pelán (L. Vaculík) je oblíbeným učitelem na střední škole. Šikana kolegyně ho donutí uvědomit si, že každý někdy potřebuje zastání. Učitelka, které se utopí žák na výletě. Rodiče dětí tyranizovaných nezvladatelným spolužákem. Dívka, co nikdy nechodila do školy. Základka, na které se porvou romské děti s bílými. Vychovatelky diagnostického ústavu, jimž chovanec zavraždí kolegyni… Tyto a další případy bude Pelán vyšetřovat coby školský ombudsman. I když není policista, ale učitel. (Česká televize)

(více)

Recenze (164)

Chundys 

všechny recenze uživatele

Snad každý ví, jak je tady v háji školství, teda oproti jiným státům se ještě docela držíme! Tento seriál teda jako klobouk dolu, ještě že máme čt, protože tam je kvalitní tvorba zaručená, to je pořád jediný důvod proč koukám na televizi. A ten herecký koncert tady byl fámozní!!! A ta hudba samozřejmě také! ()

Reklama

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Je sice pravda, že divák musí občas trochu přivřít oko, přece jenom je to seriál a ne dokumentární tvorba, takže se nějaká ta berlička najde. Ale jinak je to naprosto dokonalá sonda do problematiky českýho školství inspirovaná skutečnýma příběhama a případama. Někdy je to nepříjemný, vyvolá to nejednu emoci, jindy skoro zůstává rozum stát, že se vůbec něco takovýho může dít. Ale bohužel je to tak a tady bych rád tvůrcům složil poklonu, protože nasadili laťku vysoko a udrželi to celou sérii. Herecký výkony nijak nehaprujou, všechno těm hercům sedí a exceluje pak zejména ústřední dvojice (L. Vaculík jakožto sám Ochránce a jeho řidič v podání P. Řezníčka). Musím uznat, že na konci nejednoho dílu mně ukápla slza, to sdělení a poselství tam rozhodně je. Za mě to splnilo svůj účel a v tomhle případě doufám, že se dočkáme i druhé řady! ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Seriál o ľuďoch a situáciách, ktoré prináša dnešná doba a ktoré by sme našli na mnohých školách naprieč súčasným civilizovaným svetom. Lukáš Vaculík dozrel do veku, keď mu šediny pristanú a zhostil sa dobre svojho partu. Divákom nie je ponúknutý portrét bezchybného, sympatického a  charakterného spasiteľa detských duší v úlohe ombudsmana. Autori do seriálu zakomponovali celú škálu postáv - nemilých a niekedy aj neospravedlniteľných ľudských chýb. V niektorých prípadoch až zločinného jednania. Je jedno, či sa nachádzame na pôde školy, na ministerstve či pred mikrofónom bulváru. Odchýlia nám aj dvere do domácnosti ombudsmana a jeho spálne. Osobný postreh – zaujal ma najviac diel Hidžáb. Nie kvôli téme (o ktorej ešte pravdepodobne budeme počuť), ale perfektne zvládnutej role v podaní Daniely Hirsch. Jej vnútorné „povstanie“ proti systému vystihuje stredoškolský vek - môže sa stať, že ani vlastní rodičia nerozumejú, kvôli čomu toľko kriku a udierania päsťami do stola. Aj samotný záver bol prekvapením, seriál nekončí tuctovo. ()

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Po všech stránkách výjimečný seriál. Podnětný, navozující debatu nad tématy, která jsou součástí naší zkušenosti, ale není snadné o nich mluvit, vyvolávají silné emoce, rozhořčují, a přesto je často s bezradným pokrčením rameny mentálně zavíráme do šuplíku s cedulkou "neřešitelné, na později". A ona se opakovaně derou ven. Skvěle zahrané, napsané a skvěle neodlehčené. ()

Galerie (195)

Zajímavosti (36)

  • Premiéru epizody sledovalo 1,3 mi. diváků (15+). Epizoda se tak stala nejsledovanějším večerním pořadem a také nejsledovanějším pořadem celého dne. (rublik05)
  • „Úkolem hlavního hrdiny je ochránit, tedy zjistit, kdo je viník, kdo je agresor, nebo kde se stala příčina v prostředí, v němž jsou děti i dospělí oběťmi častěji, než si připouštíme. Mezi rodiči, učiteli i studenty a žáky jsou každodenní nenápadní hrdinové. Vyzdvižení jejich příběhů a zastání se těch, co tlačí větší náklad, než unesou, jsou cíle našeho seriálu,“ uvedl kreativní producent Michal Reitler. (SONY_)
  • Když řidič Petr Starý (Pavel Řezníček) čeká před bytem na Aleše Pelána (Lukáš Vaculík), poslouchá v rádiu píseň „Tak se nezlob“ od českého zpěváka Marka Ztraceného. Skladba vyšla v roce 2020 na jeho albu „Planeta jménem stres“. Když na něj později čeká před ministerstvem, lze z rádia slyšet song „V blbým věku“ od českého písničkáře Ondřeje Ládka alias Xindla X, pocházející z jeho čtvrtého studiového alba „Čecháček Made“, které bylo vydáno v roce 2014. (rublik05)

Související novinky

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Rok 2021 proběhl z hlediska kinematografie v o něco menší nejistotě než rok 2020, kdy byly v důsledku virové epidemie zavírány kinosály a filmové premiéry se houfně odsouvaly, což trvalo až do… (více)

Reklama

Reklama