Reklama

Reklama

Ochránce

(seriál)
  • angličtina The Defender (festivalový název) (více)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Hrají:

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Aleš Pelán (L. Vaculík) je oblíbeným učitelem na střední škole. Šikana kolegyně ho donutí uvědomit si, že každý někdy potřebuje zastání. Učitelka, které se utopí žák na výletě. Rodiče dětí tyranizovaných nezvladatelným spolužákem. Dívka, co nikdy nechodila do školy. Základka, na které se porvou romské děti s bílými. Vychovatelky diagnostického ústavu, jimž chovanec zavraždí kolegyni… Tyto a další případy bude Pelán vyšetřovat coby školský ombudsman. I když není policista, ale učitel. (Česká televize)

(více)

Recenze (164)

verbal 

všechny recenze uživatele

Musím s pot(d)ěšením konstatovat, že jsem právě viděl asi nejlepší a sociologicky nejkomplexnější seriálový tuzemák od dob, co Jardu Dietla jeblo při tenisu. Tuzemák, po kterém se teď nepochybně ozývá ze sboroven a kabinetů napříč základním a středním školstvím orgasmické funění všech těch dlouholetých profesních afektů, doprovázené nadšeně hlasitým poplácáváním busty Ámose, protože někdo KONEČNĚ!!! upozornil na ty jejich zemí točící problémy a léta brutálního strádání při mentorování mravně i intelektuálně degenerujících rozmazlených fracků, retardérů, čmoudů, socek a ostatních asociálů. Tuzemák, který na vytýčeném mikroprostoru s lapidární genialitou dokonale vykresluje jakoukoliv zahrnutou figurku, parádně nastavuje zrcadlo na všechny strany, přičemž neřeší, nepřepíná a zůstává famózně nestranný, a který je dozajista schopen nasrat kompletní stádové spektrum od neomarxistů po nacisty, od dementů až po trojité magistry s postgraduálem z FFUK. Standardně kožený cukrouš děda Lukáš, jemuž patrně v krizi středního věku kapku zprasili to chirurgické zvedání očních víček, a tak místy dost děsivě kulí, až máte pocit, že každou chvíli zahouká, otočí hlavu o stoosmdesát a vrhne se po nějakém hrabošovi, v podstatě jen zestárnul a povýšil ze Třetího patra, ovšem role jen relativně morálně ukotveného slušňáka a správňáka s precizní sametovou dickcí a strojově artikulovanou palackého češtinou mu tentokrát sedla jako Sagvan do ghetta. Ono celé to staroškolské obsazení je téměř až luxusní, od nádherně slizkého ministerského loutkaře Neužila (To byl vtip, Jardo, plesal jsem!) až po ostříleného soudruha Vladyku, ale všem jim z lehkostí nasral na hlavu a ukradl reflektory naprosto fantastický Řezníček v životní roli maloměstského lidového mudrce ze superbu. Prostě scénáristický i exekuční sqost, jímž veřejnobezprávní bandita zase na chvíli ospravedlnil vybírání výpalného od každého, kdo zvládne vyslabikovat slovo TE-LE-VI-ZE, i když vlastní jen ustřiženou anténu. ()

Soundtrack 

všechny recenze uživatele

Fantastický český seriál. Určitě se mu dá něco vytknout, ale hledat nějaké malichernosti mi v tomto případě přijde zbytečné, protože Ochránce je pro mě z každého úhlu pohledu kvalita. Každý díl má dobrý námět a promyšlený příběh. Herci mají co hrát. Z dialogů není slyšet šustění scénáře, ale postavy se spolu baví jako normální lidé v normálním světě. Skvělý soundtrack, líbivě natočené (např. lezení po komínech). Těším se na druhou řadu. Mohli by tvůrci ještě přitvrdit a zapojit do děje více postav a složek, například po vzoru The Killing nebo The Wire. ()

Reklama

kajas 

všechny recenze uživatele

Seriál se povedl nejen z hlediska tématu (problematická situace v českém školství), ale nebála bych se ho nazvat ani takzvaným hereckým seriálem. Vaculík v ústřední roli podává svůj životní výkon a zase jednou dokazuje, že se nezasekl u Kamarádů do deště. I vedlejší role jsou obsazeny brilantně - Jarda Plesl, Pavel Řezníček nebo výborná Iveta Dušková jako ombudsmanova žena. Výtku bych přesto jednu měla - v druhé polovině se seriál až příliš zabývá osobním dramatem hlavního hrdiny a řešené případy tak trochu ustupují do pozadí. Přesto se ale jedná o další povedený počin České televize. Na začátku roku Kukačky, teď tohle. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Paráda. Skvělý casting, výborně napsané, zahrané, kamera, střih, režie, chválím. Jednotlivé epizody jsem hodnotila postupně, celkově výjimečný počin, který si zaslouženě získal pozornost široké veřejnosti. Mělo to i slabší místa, která mi ale celkový dojem ze seriálu nepokazila. Skvěle zrealizovaný záměr rozpoutat diskuzi. Na úrovni. S odstupem několik dnů ještě jednou vyzdvihnu, krom všech zúčastněných, výkon Pavla Řezníčka, který vystoupil ze škatulky a excelentně vystřihl figuru, která mi připomněla kohosi, koho mám ve velké úctě a kdo na naší scéně zatraceně chybí. Kdo si svým svérázným projevem získal mnohá srdce diváků a koho sice nelze nahradit, ale je naprosto skvělé, že se našel někdo, kdo se mu tak nějak přirozeně, možná i automaticky v dobře napsané roli přiblížil. Ano, správně, mám na mysli Petra Čepka. ()

Chrysopras 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Z hodnocení epizod mi vycházely 4 zvezdy, ale tu pátou přidám, protože si to prostě celá série zaslouží. Dodám jedinou věc - ve snu by mě nenapadlo, že si v takovym seriálu největší frčky vyslouží Pavel Řezníček. Byla to pro něj z pohledu dosavadní filmografie dost netypická role, ale ukázal, že hrát opravdu umí. Doufám, že přidá další podobně vytříbené kreace. ()

Galerie (195)

Zajímavosti (36)

  • Když jsou Aleš Pelán (Lukáš Vaculík) s šéfporadcem Havlíkem (Jaroslav Plesl) v zastavárně, lze z rádia slyšet skladby „Ich Will“ a „Mutter“ od německé industrial metalové kapely Rammstein. Obě pocházejí z jejich třetího studiového alba „Mutter“, které vyšlo v roce 2001. (rublik05)
  • Natáčelo se v bývalé dětské ozdravovně v Jetřichovicích. (rakovnik)
  • Natáčelo se ve Slaném, na Kladně a v bývalé elektrárně dolu Schoeller v Libušíně. (rakovnik)

Související novinky

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Rok 2021 proběhl z hlediska kinematografie v o něco menší nejistotě než rok 2020, kdy byly v důsledku virové epidemie zavírány kinosály a filmové premiéry se houfně odsouvaly, což trvalo až do… (více)

Reklama

Reklama