Orka zabiják

• slovenský

Kosatka zabijak

Dobrodružný / Drama / Thriller / Horor

USA, 1977, 88 min

Jako malého mě to nudilo, Čelisti jsem měl radši. Po létech jsem očekával změnu postoje a taky se udála, byť po faktické stránce je to opravdu blbost, tak po té příběhové, herecké a zejména hudební ( ten Morricone je bůh:) to není zas tak špatné, nicméně nějakého většího napětí se u kosatky moc nedočkáme.(4.1.2012)

Film o pomstychtivé Kosatce dravé (Orca Orca) tu ještě nebyl. Tento predátor, který ve vodním živlu nemá konkurenci je prý i nesmírně inteligentní. Na rozdíl od Jaws a nablblých žraloků lovících lidi jen pro žrádlo, tato kosatka má jasně spadeno na konkrétního rybáře. Za zabití družky čekající navíc mládě se velryba rozhodně zlikvidovat rybáře Nolana ( Richarda Harrise ) a chvilkami se zdá, že ani souš pro ni nebude problém... Můžeme tak sledovat snahu Nolana, pro nějž moře znamená živobytí, jak se snaží té svojí osudové rybě na své lodi uniknout. Ačkoliv film může dnes někomu připadat už staře (1977) nenechte se mýlit. Budete jej sledovat až do konce v pořádném napětí a možná se budete i třást, nejen při pohledu na ledovce ve vodě... Skvělý díl na zážitku z filmu má skvělá hudba z pera mistra Morriconeho. Dávám 4 harpuny. * * * *(16.8.2015)

Silný a znepokojujúci snímok. Kosatku vykreslili asi až príliš krvilačne až sa nedivým prirovnaniam k spielbergovým Čeľustiam. Samozrejme pritiahnuté za vlasy. Každopádne je to mrazivý a smutný thriller, ktorý by nemali dívať hlavne ochrancovia zvierat. Scéna s kotnou kosatkou na rybárskej lodi je až moc nechutná. 75%(18.1.2014)

Když přišel v polovině 70. let Spielberg s Čelistmi, zrodil se fenomenální kasovní úspěch, který nenechal spát řadě producentů, takže v následujících letech se vyrojily četné remaky a napodobeniny většinou mechanicky vykrádající původní látku a neporovnatelně horší než byla předloha. Orka zabiják je s odstupem času patrně nejpodařenější kousek, kdy scénárista a režisér sledovali osobitou linii pomsty kytovce za zabití mláděte, a dokázali tak vnést prvky originality do tématu. Pokud se divák přenese nad fakt, že kosatka vykazuje až výjimečnou inteligenci, když provádí své rafinované kousky, jde o přitažlivou dobrodružnou podívanou. Navíc slušně zahranou - Richard Harris a Charlotte Rampling odvádějí svůj standard, což vůbec není málo. Na rozdíl od Čelistí nekončí film happyendem a potěší tak nejvíc příznivce Greenpeace a ekologické aktivisty. Celkový dojem: 65 %.(12.1.2009)

Ano, Orca se sice veze na Čelosťoidní vlně popularity, ale kupodivu jde o film pracující s naprosto jinými principy a motivy. Tísnivá a temná atmosféra a nečekaná mnohovrstevnatost jsou něčím o čem si Spielberg, se svou dobrodružnou show pro celou rodinu, může nechat jen zdát. Scénář pracuje s motivy viny, pomsty, stínů minulosti, přijetí zodpovědnosti za své činy atd. tak soustředěně, že divák bez problémů skousne, že občas něco hapruje v technikáliích. Tím spíš když režie dokáže navodit pocit až snové logiky kdy to všechno může být jen univerzální metaforou lidských strachů, selhání a hříchů. Celé je to bolestivé, tragické, absurdní, bezvýchodné a plíživě to graduje k nevyhnutelnému. Morriconeho hudba jen podtrhuje osudovost celého příběhu, který není nic dlužen ani těm nejsilnějším špageťárnám. Harris a Ramplingová perfektně sedí do svých nešablonoidních a nečernobílých postav.. Prostě síla.. Jedinou závažnější vadou na kráse toho celého je vědomí, že film evidentně pracuje s Kosatkami z vodních světů (a všemožných jiných "delfinárií) které byly (a pořád jsou) pro kosatky jednou velkou mučící mašinou.(30.6.2018)

• - Přídavné jméno orcino znamená "démon pocházející z pekla" (Orco byl římský bůh podsvětí). (AngelusCZ)

• - Jméno Orca, které dali kosatkám staří Římané, je převzaté z řečtiny a je to všeobecný název pro velryby, velké ryby, ale také mořské příšery. (AngelusCZ)