Orka zabiják

• slovenský

Kosatka zabijak

Dobrodružný / Drama / Thriller / Horor

USA, 1977, 88 min

Další film, který se snaží navázat na úspěch filmu Čelisti. Příběhu o gigantickém zabijákovi jsem nedávala skoro žádné šance. Přece jenom je tu spousta podobných, co nedopadly příliš dobře. Takže, moje překvapení bylo obrovské. Požitek z filmu dovršil hudební doprovod od Mistra Morriconeho. V jeho případě se jedná o silný zážitek.(28.5.2010)

Orca je sviňa! Celý film je strašne pritiahnutý za vlasy, ale akýmsi zázrakom to funguje tak, že akonáhle je na scéne kosatka, plne tomu veríte. Na Čeluste to čo do napínavosti nemá (ako by aj mohlo!), ale pomstychtivá kosatka nadaná "parainteligenciou" je sama o sebe mnohonásobne hrozivejšia, než nejaký zblúdilý prerastený žralok.(5.5.2010)

,,...KOMU MYSLÍTE, ŽE NA VÁS ZÁLEŽÍ? ĽUDOM ALEBO RYBE?" __ Na Orku som bol už dlhší čas veľmi zvedavý a tak som jej pozretie veľmi privítal. Inšpiráciu Spielbergovou ,,Pažravou rybou" by som nechal tak, tu je dôležitejšie, že v tomto prípade sa tvorcovia v mnohých veciach vydali úplne iným smerom a to je rozhodne plus. I keď aj tu je ,,hlavný hrdina" riadna sviňa, teda vlastne kosatka, za jeho zlobu môže človek. Postupom času je síce ťažko rozlíšiť či je kladná postava Richard Harris alebo ryba, z hľadiska morálnych princípov však určite každý viacej fandí jej. Tieto aspekty sa vo filme veľmi pekne premiešavajú, škoda len, že scenár nie je viacej duchaplnejším a všetkým mýtom vypovedaných o kosatke rozhodne netreba veriť. Samotní herci sa snažia ako vedia, Harris mi však občas prišiel ako taký trubiroh čo toho veľa nevie ani vo svojom remesle, zato ma však potešil Will ,,Náčelník" Sampson. Občas škrípe aj tempo, kde je vo výsledku 88 minút viac než postačujúcich, dokonca by som takých 10 min. kľudne ubral pre väčší spád. ,,Willy" a Morricone s prenádherným ústredným motívom však šlapú na plné obrátky. Ak by to bol film môjho detstva tak tú 1* pridám, takto mám však nutkanie ostať vo vlnách priemeru, no prebudil vo mne túžbu si po rokoch pripomenúť skutočnú klasiku - Bielu veľrybu. (51. komentár k filmu)(3.10.2009)

Orca: Killer Whale je sice jen člen několika-hlavého stáda napodobitelů Čelistí, ale dovolím si tvrdit, že se jedná o nejpovedenější film, který se svezl na žraločí ploutvi, protože Orca je především technicky skvěle zvládnutá. Záběry na živou velrybu a její model jsou tak šikovně natočeny, že to úplně bere dech. Navíc je film zahalen do nádherného vizuálního kabátku (Velryba skákající na pozadí hořícího města, závěr za polárním kruhem), který ještě podporuje nádherná hudba Ennia Morriconeho. Richard Harris podal také velice zdařilý výkon, ale já prostě fandil velrybě a vždy, když se objevila naštípnutá ploutev nad hladinou, tak jsem očekával velké věci a za scény, které si budu ještě dlouho pamatovat (Neplánované podívání se na svět nedonošeného mláděte nebo závěr) lehce odpustím i to, že je velryba někdy až moc inteligentní.(8.8.2008)

Tak tohle mě kdysi před lety opravdu dostalo! Scény s mrtvým mládětem mě v dětství připravily o pár let života - stejně tak i závěrečný "souboj"! Je to už opravdu dávno, co jsem snímek viděla, takže nemůžu blíže hodnotit - ale určitě bych se ráda podívala znovu. . . 5* je za brutální sílu, s jakou mi tenhle film drtil mé dětské srdéčko - teď už bych třeba nějakou tu * ubrala, ale nejdřív bych to musela opět vidět. __________ Tak jsem se na Orcu konečně po neuvěřitelně dlouhé době znovu podívala. Co napsat...? Teď, po nějakých deseti letech, si teprve uvědomuji lehce trapnou (tzn. nevtipnou) "béčkovost" snímku - ale... kašlu na občasné klišovité záběry (na druhou stranu - nemálo záběrů je velmimoc pěkných), na čelisťácké hudební motivy při "napínavých" scénách, na občas přihlouplé dialogy, i na různé logické a obrazové chyby - na tohle všechno. Protože jsem nikdy v životě nenarazila na film, během kterého bych se rozbrečela třikrát(!). Samozřejmě na tom má největší podíl brutální nostalgie - a tu ve mně vyvolává jedna z nejkrásnějších melodií, jaké jsem kdy slyšela - skvostný ústřední motiv od Morriconeho. Myslím, že jestli mě tenhle film kdysi opravdu nějak psychicky poznamenal, pak to bylo spojením smutných scén s právě tímto hudebním doprovodem - a teď, když si pustím samotnou ústřední melodii, automaticky se mi hrnou slzy do očí (když jsem film sledovala podruhé, spustila jsem hned při prvních tónech na začátku). Síla.(11.8.2006)

• - Jméno Orca, které dali kosatkám staří Římané, je převzaté z řečtiny a je to všeobecný název pro velryby, velké ryby, ale také mořské příšery. (AngelusCZ)

• - Přídavné jméno orcino znamená "démon pocházející z pekla" (Orco byl římský bůh podsvětí). (AngelusCZ)