Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1990, 115 min

Gangsterka kde je všetko ako má byť - slušne napísaná hlavná postava, drsní talianski mafiáni a dokonca nechýba ani trocha humoru. No napodiv to spolu akosi nefungovalo. Nosná kostra príbehu bola až zúfalo nudná, nezáživná, bez štipky napätia alebo emotívnej gradácie. Nepomohlo ani rýchle kmitanie a striedanie postáv, takže po čase nastal mierny problém s orientáciou v ich komplikovaných vzťahoch. Priemer. 60/100(8.8.2019)

Zbožňujem filmy, ktorých scenár ma prinúti rozmýšľať. Obzvlášť ak sa jedná o moje srdcové žánre. Skvelo vykonštruovaný príbeh, spletitosť deja, zvraty, zložité vzťahy v zložitej gangsterskej situácii v období prohibície, dvaja súperiaci mafiáni o nadvládu mesta a jeden malý tieňový gangster, ktorý vlastne všetko ťahá za nitky. Nemôžem uveriť, že tento film nemá žiadnu oscarovú nomináciu. Minimálne scenár by si ju zaslúžil, pár hercov a réžia tiež. Jon Polito predviedol svoju životnú rolu a táto gangsterka dokonale osviežila a zapadla do prázdneho miesta vo svojom žánri, ktoré bolo dovtedy prázdne a svojou originalitou už asi nenapodobiteľné. Mimochodom, scéna kde Finney na plné gule práši z automatu Thompson takmer prekonala moju ultimátnu gangsterskú scénu zo 'Scarface', a to je teda už čo povedať. 90%.(13.11.2008)

Byrne nestíha. Nestíha príbehu, nesíha Coenom, nestína ostatným hercom. A to je dámi a páni asi to najvačšie prekvapenie. Inač bez výhrad a obdobie prohibície podľa Coenovcov je miestami až parodické. 75%(20.8.2008)

První Coeni, kteří mně dokázali relativně zaujmout. Dějově výtečně propletená a herecky slušně zahraná gangsterka, která se ubírá naprosto jiným směrem než klasicky lineární Scorsese a jemu podobní tvůrci, kteří zásobovali v této době mafiány filmový trh ve velmi pravidelných dávkách. V tomto případě si sice většinu pro sebe vezme geniální Gabriel Byrne, ale ani takový Albert Finney a jeho už zmiňovaný "terminátoří" kousek stojí za vidění. Nic převratného, nicméně v rámci žánru určitě nutnost.(27.9.2007)

Bratři Coenové se vrhli i na drsnou školu americké detektivky a to tak, že velice zdařile. V atmosféře románů Dashiela Hammetta se jim podařilo prosadit i jejich svérázný humor a není nouze ani o svérázné figurky. Gabriel Byrne v roli sympatického loosera či Jon Polito coby ukrmený boss excelují, ovšem John Turturro v roli slizkého bezpáteřáka Bernieho mne naprosto ohromil. Naproti tomu představitelka Verny je nevýrazná až běda a Albert Finney má bohužel málo prostoru. Scéna, kdy kosí nepřátelské gangstery samopalem za zvuků balady Danny Boy je geniální - zbytek filmu je (bohužel jen) velmi dobrou gangsterkou. 75%.(25.2.2012)

Par filmov od bratov Coenovcov som videl a zatial najmenej sa mi pacil BARTON FINK (1991), ale prekvapuje ma, kolko kvalitmych filmov uz natocili s tolkou davkou brutality hlavne pri mafianskych alebo akcnych filmov, pricom nezabudli dej okorenit ciernym humorom, ako napriklad vo filmoch PO PRECTENI SPALTE (2008) alebo BIG LEBOWSKI (1998). Gabriel Byrne je skvely, ale dobry bol aj Jon Polito v ulohe neurotickeho Caspara a nesmiem zabudnut aj na Johna Turturra, ktory sa takmer posral, ked mu niekto mieril na hlavu pistolou, ale jakmile sa karta otocila, aj Turturro bol ako vymeneny :-) V tomto filme si treba hlavne davat pozor na mena postav, kto je kto, lebo inak stratite prehlad a nemuselo by vas to bavit, tomuto problemu som sa nastastie vyhnul... 02.10.2009 _____ Gabriel Byrne - (Tom Reagan) +++ Marcia Gay Harden - (Verna) +++ John Turturro - (Bernie Bernbaum) +++ Jon Polito - (Johnny Caspar) +++ Albert Finney - (Leo) +++ J.E. Freeman - (Eddie Dane) +++ Steve Buscemi - (Mink) +++ Olek Krupa - (Tad) +++ Sam Raimi - (Strelec) +++ Mike Starr - (Frankie) +++ Al Mancini - (Tic-Tac) +++ Produkcia: Ethan Coen, Joel Coen +++ Hudba: Carter Burwell +++(2.10.2009)

• NinadeL

První hodinu jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Toto, že má být retro? Ten civilní a ryze současný Gabriel Byrne? Ty dívčiny se špatnou trvalou? Ne, rozhodně nelze ignorovat fakt, že meziválečná doba je tu dělaná za pomoci šlí, zmačkaných buřinek a rádoby gangsterské zápletky prošpikované intrikami. A přitom stačilo tak málo...(22.10.2011)

Organizovaný zločin v době prohibice kvete, ten má odkrouhnout tamtoho, ten je ale domluvenej na ochraně od jiné bandy, která prst na kohoutku dlouho neudrží. Stylová pocta literární drsné škole je jedním z nejbezvýchodnějších coenovských kousků. Trošku se motáme do vlastní zápletky, trošku plácáme o ničem, nicméně herecky a zejména řemeslně (opravdu výborné akční scény) je to moc fajn.(25.9.2016)

Keď štýlová gangsterka tak jedine od Coenovcov. Opäť si tu človek milujúci tvorbu týchto bratov nájde nezameniteľné absurdné scény. Ja mám dve: prepadnutie mafiánskeho bosa Alberta Finneyho v posteli a keď chce dať Mike Starr nakladačku Gabrielu Byrnovi pričom ho prekvapivo zastaví rana stoličkou po nose.(16.8.2008)

S Frixem muzu pouze souhlasit, Miller's Crossing je nadprumerna gangsterka s vybornym scenarem a skvele napsanymi dialogy. Jeden z nejlepsich pocinu od Coenu.(17.9.2003)

Zajímavý gangsterský snímek, trošku tady Coenovi cítit jsou. Největší zmrd ve filmu je John Turturro. Naopak asi nejvíce úderů inkasuje Gabriel Byrne. Celý film jej někdo mlátí až je mi ho někdy líto. Gangsterka je to slušná, ale například Road to Perdition je určitě záživnější. Na to je tempo Millerovy křižovatky příliš pomalé.(29.10.2008)

• lesumir

Nejslabší Coeni, které jsem měl možnost vidět. Film je zbytečně dlouhý, nezáživný, místy naprosto nudný.(7.2.2009)

Úvodná scéna tak na 99% pripomína kultovú úvodnú pasáž z Godfathera, z čoho som sa dosť zháčila, keďže sa páni Coenovci radi prezentujú hlavne originálne a nevšedne. Postupne sa rozvinula hustá gangsterská atmosféra, príbeh sa zaujímavo prekombinoval, inteligentne vtipné odpisy odľahčili explictnosť násilia a drsnosti. Coenovský rukopis sa jednoducho nedal prehliadnuť. K spracovaniu a k filmu samotnému absolutne bez výhrad. Coenovcom som však neprišla na chuť, aj keď im stále dávam šancu. Ide z nich taká zvláštna surovosť, ktorú môj žalúdok asi netrávi.(16.7.2010)

Gangsterka po Coenovsku. Krásné ztvárnění, vynikající herci, zamotaný příběh, propracované postavy...Coenovská standard.(23.7.2005)

Stylově přesná gangsterka s lehkou nadsázkou natočená i zahraná. Jako by na mě dýchla atmosféra z Hammettových krvavých příběhů...(19.8.2007)

Přesmutný film s minimálně dvěma geniálníma scénama, v lese.(20.9.2009)

Gangsterky zobrazující období prohibice mám rád. Millerova křižovatka mě zpočátku moc nebavila, ale poté, co měl Tom vraždit v lese na křižovatce, začal mě snímek Coenů o poznání víc bavit a ke konci se dostal až na čtyř hvězdičkový dojem.(22.4.2015)

Válka mafiánských gangů je na spadnutí a nenápadná šedá eminence Tommy Reagan, která zatím do ouška šeptala rady aktuálnímu bossovi Leovi, se bude muset skutečně zamyslet nad možností svého přežití. Po krátkém přemýšlení rozehrává hru založenou na mixu pravd, polopravd i vyložených lží a svým klamáním těla i mysli stále přežívá, zatímco většina hráčů už klepe na dveře pekelné. Kdyby Tommy nebyl neúspěšným gamblerem, nesázel vždy na špatného koně a dostával do ruky lepší čertovy obrázky, tak by jistě od svého věřitele nedostával tolik fackovacích vzkazů a ukončil by gangsterské řádění poněkud rychleji.(20.9.2009)

Dobře zvládnutá gangsterka Coenovic bratrů. Je tam všechno co má být. Charizmatický hrdina, drsní zabijáci, zamotaná zápletka, podmanivá hudba a dobrá výprava. Takhle si představuju kvalitní film.(29.7.2007)

Film, o kterém se příliš nemluví, mám pocit, že se o něm ani moc neví, čemuž nerozumím, protože se mi zdá, že po všech stránkách sahá po dokonalosti. Scénářem, stálým, nenápadně udržovaným napětím, nečekanými postupnými pointami, hereckými výkony, zkrátka vším.(27.5.2011)

Coenovci natočili jednu z nejlepších gangsterek všech dob. Není sice tak akční, jako třeba Untouchables, ale prosáklá atmosférou prohibice a války gangů je více než dost. Jako třešnička na dortu Albert Finney v županu a pantoflích nemilosrdně kosící nepřátele.(28.10.2008)