Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

Herman

Někdy od chvíle, kdy se naskytl delší záběr na bezpečnostní kameru z benzínové pumpy, jsem začínal mít podezření že tvůrci na nás něco hrajou. K mému údivu jsem měl pravdu a závěrečná pointa mě rozdělila jako ostrá břitva z názvu filmu. Nevěděl jsem zda se mám smát nebo být zhnusený odfláknutou prací. Ale proč netočit "šokující" závěry když je to in, že? Těm co čekají dobrý film z tohoto žánru můžu jenom doporučit neztrácejte čas s broušením břitvy a sáhněte po nastartované Hooperově motorové pile. ()

H4N1CK4

Po přečtení zdejších komentářů jsem byla hodně zvědavá, jak to dopadne, a musím přiznat, že i když jsem si domýšlela různé konce, tohle mě nenapadlo. Nemůžu říct, jestli onen závěrečný dějový zvrat filmu prospěl nebo ne - kdyby ho nebylo, pravděpodobně by u mě NOC S NABROUŠENOU BŘITVOU zcela zapadla mezi ostatní horory podobného ražení, ale na druhou stranu ta pointa přináší do děje obrovské nelogičnosti a je tam jakoby dodatečně vsunutá bez nějaké vazby na předchozí dění. No, ale 3 hvězdy tomu dám, i když tyhle krvavé slashery/splattery zrovna moc nevyhledávám. ()

TaanStari

Nuda. Pointa mohla být dobrá, pokud by zbytek filmu trochu odpovídal, takhle je to nelogická blbost. Navíc mi vadily absolutně samoúčelné litry krve. ()

KOZEL84

Hodně velký masakr a ještě větší deprese.Opravdu krásně hnusná atmosféra.Líbí se mi jak to Aja natočil i když na tohle moc nejsem.A Philippe Nahon je monstrum ()

Dogmeat

Už jen za tu závěrečnou pointu, která absolutně zlikviduje veškerou už tak chabou logiku v celém filmu. Nehledě na naprosto tuctového zabijáka, který zabíjí jen aby bylo zabíjeno a to co nebrutálnějším způsobem to jen jde. ()

LordBeeDoO

Vyvražďovačka okořeněná líbivou francouzštinou. Bohužel nic víc a nevybočuje s béčkového mírného podprůměru. Film je koukatelný, rozhodně není nuda, ale co filmu vráží hřebíček do rakve, je konec, který působí extrémně nelogicky a přehnaně a ani po druhém shlédnutí se mi nepodařilo zalátat logické trhliny. ()

Yarwen odpad!

Nejhorší film, který jsem v životě viděl. Nikdy jsem neměl na režiséra takovou zlost jako po shlédnutí tohoto braku. Ostatně co čekat od Alexandra Aji, že. Celý snímek se nese v naprosto nelogickém chování hlavní postavy, logické kiksy se vrší jeden na druhý a závěrečné rozuzlení je výsměšný políček do tváře diváka. Nezbývá, než si odplivnout a vyhnout se do budoucna rádobyfilmům, pod kterými je Aja podepsán - tomu je úplně jedno, jestli děj dává nějaký smysl a můžu jen spekulovat, zda na to mentálně nemá nebo mu za to divák nestojí. ()

Petrus1

Ho-hooo, tak tohle mi sedlo jak prdel na hrnec! Tady je hned od první chvíle jasný, že to bude horor a ne žádná romantická komedie - prostě žádný zbytečný řeči a chození kolem horké kaše a hned se dovíme, že to pro tu kočku asi nebude zrovna klidných pár hodin. Pak orální sex v autě by mě zajímalo, jestli v tom autě bylo víc než jen ta hlava :-) Taky jsou vidět kozy a masturbace, která vyvrcholí příchodem vraha. Skvělej slasher, ve kterém hrají důležitou roli i nástroje, zbraně a věci - shrňme si to na: kredenc, břitva, brokovnice, sekera a motorová pila (ostnatej drát nepočítám) - prostě kydlení jak má být. Kromě toho mi vyhovovala i pointa, nad kterou sem vlastně v průběhu ani nepřemýšlela a taxem si furt říkala, proč se ta holka chová naprosto nelogicky, že je snad úplně vypatlaná a že ten maník má neuvěřitelný štěstí. Rozhodně bych to chtěla vidět z pohledu té druhé holky - některý věci mi tak úplně nedávají smysl a taky to tak trochu smrdí Texaským masakrem motorovou pilou a taky očekávaných lekaček sem se nedočkala... Ale co, kašlu na to, chci to vidět i tak - na tohle bych klidně šla i do kina... a to už je co říct! No a myslím, že už se mi asi nepoštěstí slyšet Ricchi e Poveri a jejich Sara Perche Ti Amo v hororu :-). Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Zlí jazykové tvrdili, že Noc s nabroušenou břitvou až příliš nápadně připomíná román Intensity Deana Koontze. Bez ohledu na fakt, že film sdílí s knihou řadu podobných scén, jde o výjimečný příspěvek hororovému žánru...Luc Besson snímek koprodukoval, ale měl vliv také na řešení způsobu, jakým se divákům odkryje identita vraha...Noc s nabroušenou břitvou vlila novou krev do žil hororového žánru, a to návratem k osvědčeným postupům klasického subžánru "slasher" pozdních 70. a 80. let. Dá se říct, že stejné množství "nové krve", které film přinesl, je v něm prolito, neboť režisér Aja vnesl do hororové kinematrografie pořádnou dávku surovosti: jeho dílo můžeme brát jako předchůdce tzv. torture porn filmů, k nimž náleží remake Texaského masakru motorovou pilou (2003) nebo Saw (2004)." ()

Aurus

4/10. Miluju slashery ale tohle nebylo nic moc. Jediné co zde mohu pochválit jsou tři killy, finální odhalení a lokace ale to je vše. Příběh je docela fajn, postavy jsou nesympatické, hudba je nic moc, atmosféru tu je docela ok, napětí je zde asi jenom jednou, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. ()

crha

A první cenu v kategorii "Jak totálně zkurvit dobrej film v posledních 15 minutách" vyhrává: NOC S NABROUŠENOU BŘITVOU. Gratuluji!!! ()

jamesjimbo

poměrně napínavý hororový thriller, jehož konec byl velice zvláštní a přemýšlím, jestli jsem v tom filmu něco nepostřehl, nebo jestli byl konec scénáře opravdu tak blbý. ()

Akana

Už remake Hory mají oči mě přesvědčil, že Alexandre Aja je přinejmenším šikovný a tenhle horor to potvrzuje. Umí si s jednotlivými scénami vyhrát a i když nešetří nechutnostmi aspoň je neodbývá. Zase ale zůstává pocit nedotaženosti, tentokrát to pokazil závěr, který logickou stavbou filmu hodně otřásl. 70% ()

Pitaya

Až na nečekaný závěr to byla nuda. Přijede chlápek ve starý dodávce, břitvou povraždí vcelku rychle skoro celou rodinu, žádný napětí, žádný nápad a pak zase rychle odjede s posledním členem rodiny v kufru. Takže, když to shrnu s celého filmu bylo dobrých tak 8 minut. ()

agassi68

Nič nové, ale polovica nebola zlá. potom sa sa to začalo naťahovať a ten koniec to zabil. To mal radšej režisér nechať toho sympaťáka v montérkach.. ()

Hapretor

Nejlepší horor (jeden z nich) - pro mě spíš thriller - co jsem viděl. Drsný, místy i "vtipný", ke konci překvapivý. Tímto snímkem by dal otevřít nový žánr - Chytrý Gore - tzv. "Smart Gore". Čili hnus, krev a lítající končetiny v překvapivě dobrém a napínavém ději. ()

Pan_Dom

Obtloustlý, zpocený a hnusný dědek s kotletama á la Trautenberk povraždí během pár minut půlku rodiny a pak po zbytek filmu sledujeme jen nahánění hlavní ženské postavy - mužatky, Trautenberkem nebo nahánění Trautenberka mužatkou. Rádoby hrůzostrašné a napínavé scény jsou doprovázeny tóny na tak vysoké frekvenci, až mi s toho zaléhaly uši. Navíc tak nesympatické hlavní herečky jsem dlouho neviděl...a schizoidní konec filmu je značně nelogický, no žádné otázky nevyvolá, maximálně tak jednu :"Proč jsem se na to mohl vydržet dívat?" Odpověď je prostá - zažíval jsem zrovna Noc s plným břichem, a tak jsem před spánkem musel v klidu vytrávit u této kraviny, než jsem si v klidu nechal zdát o Krkonošských pohádkách... ()

GOREGASM

Úvodní polovina je v kontextu s názvem skutečně ostrá jako břitva a Aja načrtává svůj goremaggedon s mazáckou jistotou a do morku kostí toho nejšpinavějšího detailu. Neradostně sytý a surový styl Aja má a tady ho prodává hned na první pokus. Úvod skutečně dokáže svou absencí žánrové nadsázky zmrazit, protože tady se s břitvou neprochází nějaký maskovaný paňáca, ale nechutně obézní a upocený Frantík, který absolutně splňuje karikaturizovanou představu sériového vraha z našich potemnělých mozkových zákoutí. Aja dle své volnomyšlenkářské koncepčnosti nechává svého sociopata animálně se vyřádit a přímočaře pomrkává na vyměklou americkou produkci. Kámenem úrazu pro jakékoliv hodnocení je bohužel vylízaný scénář, s ještě vylízanější pointou, kterou Alexandrovu svělou práci za kamerou z půlky znehodnotí. French Switchblade Massacre přesto goremaniaka mého střihu potěšil. 60% ()

Rockerman

Francouzský příspěvek do slashingu je hodně povedený! Neoriginální nápad francouzi kompenzují vynikající atmosférou, velmi dobrou kamerou a také hudbou nebo spíše zvuky v těch nejvypjatěších scénách, které ještě přidávají na napětí. Přitom to napětí se nebuduje nějak postupně. Po krátkém seznámení s osobami vtrhne do domu brutální násilí v podobě nějakého magora a bez zřejmého motivu rozsévá smrt kudy projde. Ten zvrat v ději na konci filmu by pak mohla být ta třešinka na dortu, ale celý film nám tvůrci nedali žádnou indicii, že by to mohlo být jinak, než si myslíme. A tak je to trošku nefér. Nevadí i tak je to jízda, která pobaví otrlé diváky. Tyto "zařezávačky" mě poslední dobou nebavily, ale toto je světlou výjimkou. ()

figliar

Takmer celý film pôsobí strašne lacno a samoúčelne. Podobných vyvražďovačiek som videl kvantum a Alexandre Aja v tomto filme zrejme začína svoju kariéru klišoidných filmov. Ale predsa len musím uznať, že som čakal úplne iný koniec, pretože ten je fakt odlišný a vážne mu pridáva na celkovom zážitku. ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)