Země mrtvých

• Kanada Land of the Dead (více)

Země mrtvých George A. Romera je dlouho očekávaným návratem zakladatele žánru zombie hororu k jeho kořenům. Muž, který před 35 lety hororovým fanouškům naservíroval kultovní Noc oživlých mrtvol, natočil film, při kterém živí umírají hrůzou a mrtví ožívají vzrušením. V Romerově děsivé představivosti se zrodila Země mrtvých, místo, v němž svět, tak jak jsme ho znali, je pouhou vzpomínkou. Pozůstatky lidské civilizace přežívají uvnitř opevněného města, zatímco živí mrtví se potulují pustinou, která ho obklopuje, a hladově hledají známky života. Uvnitř města ale také existují dva oddělené světy. Ti vyvolení obývají mrakodrap Fiddler´s Green, v němž si užívají absolutního luxusu, ti méně šťastní pak živoří na ulicích. Obě dvě skupiny jsou ale závislé na týmu žoldáků, kteří v obrněném transportéru pravidelně vyrážejí z městských bran do země mrtvých, aby v ní doplnili zásoby. V jejich čele stojí dva muži, kteří se navzájem liší jako voda a oheň. Cholo (John Leguizamo) si chce nebezpečnými výpravami zajistit vstupenku do Fiddler´s Green, Riley (Simon Baker) touží najít svět bez zombií a bez plotů. Konflikt, který se mezi nimi rozhoří, ohrozí nejen je samé, ale i poslední baštu lidské civilizace. Armáda mrtvých stojí před jejími branami, připravená využít i sebemenší zaváhání jejích ochránců. (Bontonfilm)

Tayen

Když se mě někdo zeptá, jaký druh hororů nemám ráda, odpovím, že ty o zombíkách. Z toho důvodů ode mne nedostanou více, jak 3*, ale výjimka potrvzuje pravidlo a Země mrtvých je tou pravou výjimkou. Ačkoliv je mi od začátku jasné, že město lidí padne v čele s bohatými obyvateli luxusního mrakodrapu, když na to dojde, běhá mi mráz po zádech; dívat se jak ze zhýčkaných a kultivovaných lidí (nemluvím o chudině z okolí mrakodrapu) už ne tak tupí zombíci trhají hladově maso je něco jako útok na osobní hrdost pánů tvorstva. Romero příběh pojal z úplně jiného hlediska, než je tomu zvykem u laviny podobných filmů, kde se hloupé stroje na maso celý film toulají ulicemi; zobmíci se proměňují na další životní druh, který hledá své místo na slunci a jsou schopni se učit, což budí ještě větší hrůzu. Dala bych 5*, ale ty si skutečně šetřím na filmy, kde zombíci nejsou; jakási averze ve mně pořád zůstává. ()

UncleG

Trošku horší mrtvolácký Béčko, kterýmu se nedá upřít jistá dávka originality a zajímavejch nápadů, ovšem nemohoucnost stále převyšuje nad kvalitou. Nebudu popisovat všechno, co mě na tomhle filmu štvalo, protože toho bylo hodně. Hlavní dvě věci ale zmíním. Jde totiž o tradiční symptomy špatnejch hororů: Za prvé jsem postrádal jakékoli napětí. Ne napětí, který by člověka donutilo prokousnout si dolní ret, ale aspoň náznak dramatickýho okamžiku bych v hororu rád viděl. Bohužel všechen strach je opět o standardním eklhaftu, násilí, střevech, krvi, požírání zaživa, vyhřezlých vnitřnostech a dalším veselém hnusu. To mě, přiznávám, moc netankuje. A druhá věc - ta už mě při sledování vyloženě prudila - byly neustále otravný "teleportační" zombie, co vyskakují doslova odnikud, aby pokousaly úplně slepý, blbý a hluchý hrdiny. Pokaždý (ale fakt p-o-k-a-ž-d-ý), když byl někdo kousnutej, nebylo to proto, že by se vlastní chybou dostal do "závaru" zombáků. Vždycky odněkud vyskočí nečekanej nebožtík a hryzne. Ola-la. Jak trapné, řekne si každej, kdo viděl Dawn of the Dead. Závěrečná poznámka: Na Romera je v Zemi mrtvých přece jen málo psychologie a sociálních podtextů. I když jeho první Überzombie Che-Guevara byl docela zajímavej nápad. ()

PKD

Sice je zde v ´´hl.´´ roli černoch v době, kdy to nebylo ještě tak okaté, ale ten je! Nemusí vůbec mluviti a je přesto nějakým způsobem působivější, než většina ne-mrtvých postav. Romero, seš machr! Jen jsem tenkráte čekal nějaký ultimátnější konec. Tohlencto mi přišlo tak nějak, velmi otevřené, že bych čekal, že Romero naváže tam, kde tento díl skončil. Místo toho jsme pak dostali vynikající Deník Mrtvých, který z mého pohledu, tak nějak remakuje 1 i z čas. hlediska celé série, až na to, že zde máme internet apod. ´´vymoženosti´´, což není výtka. Jen, překvapivé. V každém př. i když to pro mne není na plnou palbu, tak silné 4 určitě a to i díky tomu, že zde máme budoucího (E)Mentalistu a Luigiho bez Mária aka Violatora aka vždy sympatického, Johna Lequizama, který zde určitě není za záporáka. Tím je...Dennis Hopper, kterého by v Romerovce, nečekal snad NIKDO.;-) Velké plus a hubana za ty kulervoucí uvodní titulky, při kterých si milovníci pův. čb Night of the Living Dead a loga Universalu, budou chrochtati blahem. Škoda jen té nevýrazné hudby celkově. I když...to, co hraje v koncových creditech, je parádička. A ani main theme, alá melancholický klavír, taky není špatné. Pane Romero, tu díru po vás, už nikdo nikdy...nezaplní. Ať si zamilovaní blázni do Walking Dead, tvrdí co chtějí. P. s. nevím, jak uživatel Kryton přišel na to, že jde o remake. Nejde. ()

jondzavid

Land of the Dead docela splnilo moje očakávania. Romero spojil typicky osvedčené žánrové ingredience (temná atmosféra, drsné gore efekty) s nejakými roztomilými inováciami (černoch, voda). Výsledný efekt pokrivkáva iba vďaka nedotiahnutej dejovej konzistentnosti. Naoplátku zase fungujú herci: Asia Argento (myslím, že k nej niet čo dodať), Dennis Hopper (tak ten ukazuje, že popri tom utápaní v béčku dokáže ešte strihnúť solidnejší part) a prekvapivo znesiteľný je aj John Leguizamo. Potešia aj cameá z hororových kruhov, ale na druhú stranu chybou bolo obsadenie necharizmatického hlavného hrdinu. Celkový dojem je však viac než pozitívny a pri zohľadnení cca. 10 miliónového rozpočtu je výsledok tohto filmu pre mňa silne uspokojivý. ()

vorheese

A to dávám ještě s odřenýma ušima. Jsem sice fanoušek ploužících se zombíí, jenž mi nahánějí větší hrůzu než ty sprintující, ale co se týče kvality filmu, nemůže se ZM se Snyderovým ÚM vůbec rovnat. ()

RAiken

Já osobně zombie filmečkům vůbec neholduju, ale jednou za čas jsem se chtěl upokojit nějakým tím zombáckým výplachem mozku a pobavit se nějakou tou rozkládající mrtvolou, ale opět jsem se musel jenom smát. Nevim, jak vám, ale myslící zombie se mi zdála jako opravdu nevydařený vtip, hodící se spíš do Troškova Kameňáku. Snímek skutečně postrádá jakoukoliv atmosféru a hrdiny zombie filmů si rozhodně nepředstavuji jako navoněné modely se stylovými účesy, ale pořádně hláškující šmudly, na které jsem za celý film nenarazil. Celá záležitost ohledně Greenova města a jeho hierarchie byla spíše trapným pokusem jak oživit zatuchající zombie žánr a působila značně neuvěřitelně. Takže jedinou zábavou opět zůstává klasický masakr a óda na vytržená střeva, kterou dokáže Romero jedinečně zahrát, ale co se týče ostatních složek filmu, tak jednoznačně hraje na falešnou notu... ()

K.I.N.G.

V pořadí 7. film G. A. Romera, co jsem viděl a snad se všemi je to stejné, všechny jsou pro mě tak na 70%, takže těžká rozhodovačka mezi *** a ****. U tohoto snímku a u Dnu mrtvých jsem ale nejvíce přemýšlel nad čtyřmi hvězdičkami, proto beru tyto dvě díla jako jeho nejlepší. ()

movieband

Další zombivecký horor s dílny George A. Romera v čele se smutným, černým zombivcem (jméno herce neznámo), Simonem Bakerem a Asiou Argento. Existuje X dalších zombie filmů, ale tenhle má oproti nim vcelku originální děj, který se točí kolem Likvidátora Nemrtvých. Vcelku solidní zpracování zombivců, sympatičtí herci, podařený a originální děj a ke konci vcelku ponurá atmosféra (bohužel udržela se jenom asi tak 10 minut, pak to všechno ustalo). Pokud bych měl porovnávat, tak Deník mrtvých má plus v atmosféře. Země mrtvých má plus v originalitě děje a ve zpracování, které bylo lepší než v Deníku. Jinak je to pro mě lehce nadprůměrný zombie horor. ()

topi

Romero je nejlepší mistr zombie žánru a tento kousek řadím spolu s jeho Day of the dead k nejlepším zombie filmům, které kdy vznikly. ()

YURAyura

Taky mate takovy pocit, ze se soucasna kalifornska produkce vykrada az hanba? Ja teda poslednich 10 let ano. Tesil jsem se na tento film, jak na svuj druhy milon. Ale chyba lavky - v prubehu narazime na vice ci mene uspesne vykradacky z Mad Maxe, Uteku z NY/LA, Vetrelcu, Resident Evilu + vselijake nejenom svoje starsi plavaci zombikarny bez zraloka. Herce vybrali schvalne takove nemastne neslane, aby moc nesmakovali vecne hladovym nemrtvym a jenom jim delali krovi. Sad jenom zombie vudce a Savini odvedi vybornou praci v tom svem steku, druhy hlavne v tom, co umi nejlip - krrrwi a mazkach. Bez tohoto by to bylo snad jeste o hwezdu min. Ale aspon vidime, ze socialni a policejni problemy nejsou jenom u nas. Klasik uz se asi ani od Romera nedockame. ;[ Takovy krasny konec vybizejici k pokracovani - to je hnus ;[[ ()

PogoJoe

Fajn zábava (alespoň po většinu filmu), kde nejlepšími "herci" jsou kolébající se zombie. Romero ukázal, že stále umí točit svůj žánr - spousta dobrých nápadů je toho důkazem. Nejvíc jsem se ale pobavil u bonusového materiálu přiloženému k originálnímu DVD - zhruba minutový klip tančících zombíků cele vytvořený na počítači je jednoduše k popukání. ()

MATADOR

Hned z kraje - je to kravina největšího kalibru. Ano je to sice postapokalyptický survival horor plný nemrtvých, ale čeho je moc, toho je přílíš. George A. Romero nedokáže nabídnout něco, co by mne dokázalo dostat. Zombie nevěsta, zombie orchestr a v neposlední řadě zombie šéf, který má rád zbíječku a naučí se i se samopalem. Vážně když už nemáte nápady, vložte do filmu, nějakou takovou připitomělou blbinu a on se toho možná někdo chytne, jestli to mělo být zábavné, tak nebylo, bylo to trapné až běda. Další z mnoha neuvěřitelně zbytečných filmů! ()

Toshiro

Docela zklamání. Načrtnutí postapokalyptickýho světa hodně kulhá. Děj je trapnej se spoustou nelogičností. Dawn Of The Dead pro mě zůstává nej zombiárna, která klasika Romera porazila na celé čáře. ()

Dexter1

Skvelé. Príjemný návrat k Romerovej klasike, ktorý tu opäť rozohráva spoločenskú kritiku na tému kastového systému. V dnešnej dobe otrasných lacných filmov a vysokorozpočtových zombie hororov je toto príjemný vietor, ktorý sa vraciam k takej tej 80. klasike. Plus herecké obsadenie je asi najlepší materiál s ktorým kedy Romero pracoval. ()

Aleee89

Tak si můžu ze svého seznamu odškrtnout další film. Tentokrát jsem se podívala na Zemi mrtvých. Horory nepatří mezi můj oblíbený žánr a tady se mi zdá, že o horor tak úplně nejde. Zombíci byli sice skvěle namaskovaní a efekty byly taky dobré, ale to je podle mě asi tak jediné, čím se tenhle film může chlubit, protože jinak jsem se celou dobu docela dost nudila a film mě prostě vůbec nebavil, nedokázal mě zaujmout a vtáhnout do děje. Ten byl totiž o ničem - partička zombíků a poslední přešivší lidé proti sobě. To je asi tak všechno. No prostě film nic moc, jednou a dost! ()

Trevor

Proste toto nesadne každému.Nie je to ani retro zombie horor, určite to nie moderný horor s tématikou Zet, Krajina mŕtvych nie je ani kravou ani teľaťom. Spracovanie Zet ako svojim spôsobom iba nič netušiacich bytostí hľadajúcich vlastné miesto v spoločnosti je oveľa lepšie spracované v knihe Čo s nemŕtvými od autora nemenej podarenej knihy Nech vojde ten pravý Johna Ajvide Lindqvista. Síce celkom pekne zvládnuté stvárnenie Zeťákov, avšak príbeh až príliš zaostáva za očakávaním a tak v konečnom dôsledku film takmer spraví z diváka žijúcu mŕtvolu, na jedno oko driemajúcu vo svojom obľúbenom kreslo či posteli. 45% ()

wipeout

Neortodoxný pohľad na svet zombie, kde sú im pripisované konečne emócie, zmysel pre aspoň nejaké racionálne uvažovanie, a nie sú to už len bezmenné kráčajúce masy v ústrety chutnému ľudskému mesíčku. No kto by im potom nedržal palce pri obrábaní ľudského torza.:)Príbeh nestojí za reč, teda okrem už tých spomínaných emócií, herci typický Béčkový aj keď sa snažia. Ide o nadpriemerné béčko to sa musí uznať, len jednoducho závisí od vášho vzťahu k danej téme, a kedže ja si na zombie survivlovky nepotrpím, tak s na vyššie hodnotenie asi už nezmôžem, ale fanúškovia nemajú o čom uvažovať a ísť do toho. ()

Nemrtvý, kam se podíváš

Nemrtvý, kam se podíváš

08.10.2008

Die House, Grind Smith!

Die House, Grind Smith!

08.01.2007

Pro mnohé jistě nejočekávanější film tohoto roku, režijní spolupráce dvou odchovanců filmu Tarantina a Rodrigueze, Grind House, se vedle Roba Zombieho a Eliho Rotha rozšířila o další jméno spojené v… (více)

Předělaný Romero podruhé

Předělaný Romero podruhé

13.07.2006

Když se nejaký ten čas zpátky začalo proslýchat, že jeden z pionýrů vyvražďovaček Steve Miner rozjíždí natáčení remaku Day of the Dead, mnozí fanoušci originálu byli skeptičtí. A budou asi i nadále,… (více)

Druhá Země mrtvých

Druhá Země mrtvých

02.12.2005

Po našich kinech si právě v Zemi mrtvých vykračují hordy zombies, díky kterým se k tomuto hororovému žánru vrátil jeho praotec George A. Romero. A protože konec filmu zůstal poměrně otevřený, dolary… (více)