Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

matt85

Dodnes nevyřešený a stále otevřený případ Zodiac dokazuje, že občas ani pokročilá technika nepomůže, zvlášť když celý případ může být založen jen a jen na domněnkách aneb Pane Finchere, vy si umíte vybírat témata! ()

siloalampa

Čo dodať...Výborná kriminálka podľa skutočnej udalosti, ktorá napriek svojej dlhej stopáže nenudí a je inteligentne vtipnejšia ako 94% amerických komédií... Nerozlúsknutý oriešok vyvoláva v každom z nás množstvo otázok, dohád a hypotéz . Niekomu to môže vadiť, niekomu zas naopak vyhovovať. Skvelý film. ()

ihonzik

...film, kde se dvě a půl hodiny čeká na vraha, který nakonec nepřichází, je peklo, a navíc to často působí, že se Fincher občas opil a ráno na place začal točit Sedm II. ()

Ygnor

Jsem primitivní a hloupý. Bohužel jinak bych asi nenapsal tohle hodnocení, téměř proti všem. Za těch pár let co tady na světě běhám, mám už také něco, nejen ve filmech, nakoukáno. Bohužel neujíždím na retro vlně sedmdesátek, jelikož nejsem teenager a neujíždím na (pseudo)dokumentárních policejních filmech, protože jsem si zažil svoje. Dokonalost režie (forma) zvítězivší nad obsahem. Kde se ztratila atmosféra, kde se ztratila přímočarost, kde se podělo charisma…? Nenašel jsem rovněž žádnou hloubku postav, neidentifikoval jsem se s žádným hrdinou…ani obětí. Jen vytříbenost, kterou dostanete na velkém a nablýskaném podnose v navoněné restauraci; já však dám přednost opravdovému guláši z kotlíku, vařeném v přírodě. Možná, že se Fincher zalekl sám sebe, či povýšil svůj status na profesorský piedestal…, nebudu se přidávat k dalším neznabohům a dokola předkládat jeho opus magnum se7en, ale zdá se mi, že se nechal (tady volně) inspirovat asijským klenotem „Memories of Murder“ a z nedostatku své vlastní invence, pardon, své neupřitelné stylovosti, se nakonec jal i nyní dělat po svém „The Girl with the Dragon Tattoo“, na které se ani vlastně podívat nechci. Nechci také sklouznout na průměrný průměr a dávat trojku z milosti či respektu před velkým jménem, nebo naopak ani zbytečně hanit. Je to můj subjektivní dojem a za tím si stojím. ()

longercz

Fincher je Fincher... V současnosti by takovouhle dvě a tři čtvrtě hodiny trvající kriminálku lépe asi nikdo nezvládl. Super film... ()

studo

V DC a stále mi to neprišlo uťahané. Fincher má zaujímavý štýl rozprávania, ktorý mne veľmi sedí. Aj keď sa zdá, že sa toho na obrazovke moc nedeje, stále vás príbeh vnára hlbšie a hlbšie... ()

tranquill

Až fanatická touha zjistit pravdu a dokázat zločiny. Vynikající Jake Gyllenhaal. Přes poněkud přehnaně dlouhou stopáž jsem mu až do konce fandil, bohužel bezvýsledně (přiznávám, že jsem do té doby o Zodiacovi věděl jen, že byl masovým vrahem, a to ze songu zběsilců Macabre :-). ()

PlutisMovie

Napětí od začátku do konce, pár vtipných hlášek, tajemnost, skvělé obsazení, vynikající kamera atd... mohl bych pokračovat do nekonečna. Nudit se rozhodně nebudete!! Z detektivky se postupně stává našlápnutý triller. Film místy chytá hororovou příchuť. 90% ()

myxomatoza

Napínavé do poslední chvíle. Ačkoli dlouhé to bylo možná až moc. Ale zase ta délka vyjádřila, jak zdrcující to muselo být pro všechny zainteresované. ()

Kadas97

Výborná kriminálka inšpirovaná skutočným príbehom sériového vraha. Gylenhaal podal nadpriemerný výkon a ja som mu žral všetko čo vypustil z huby. Napriek tomu, že film má skoro 3 hodiny som sa nijako nenudil. 9 z 10 ()

Ondr@932

Nedávno jsem viděl film Zmizení (2013), který byl přibližně stejně dlouhý a byl o trošičku podobném příběhu. A ten mě tedy zaujal mnohem více než tento. Dvě a půl hodiny čekám na vyvrcholení a nakonec se dozvídám, že nikdy nebyl nalezen. Skvělé herecké obsazení, skvělá režie, drsný příběh to dávám jako +,ale jako - dávám zbytečně roztahané, dlouhé a příliš ukecané. 60% ()

michald99

Tohle se stane, když sofistikovaného kartůnystu Prince z Persie šlehne nápad dopadení masového vraha, a tak jen po většinu na můj vkus docela přemrštěné stopáže běhá po všech možných saspektech, zatímco mu onen zmiňovaný vrah čas od času popisuje svojí extázi do telefonu chraplavými vzdechy. //70%// ()

Critic

"I just need to look him in the eye and I need to know it's him" - Neskutečně napínavý film dle pravdivých událostí. Nikdo neumí vytvořit takhle dokonalou detektivní atmosféru jako David Fincher. ()

Stíba

Podle plagátu tady na ČSFD jsem vždycky žil v domění, že Zodiac je temný až hororový mysteriózní thriller. On je ale spíše celkem uvolněnou retro kriminálkou, která si tak nějak poklidně a bez hutné mrazivé atmosféry plyne za vedení Fincherovou řemeslnou režií. Dvojice Gyllenhaal-Ruffalo je něco co mě hodně lákalo, tady nicméně nemohla úplně naplno využít svůj potenciál, který v sobě oba herci mají a od obou jsem viděl lepší výkony v zajímavějších rolích. ()

Biopler

Fincher sa zvykne vyznačovať silným príbehom i podaním. To druhé v snímku zlyháva, lebo poriadne opraty cítiť až v záverečnej tretine s jednou skvostne vypätou scénou v sklepe. A to je málo. Snímok je dosť natiahnutý a hlavné postavy sa svojsky premiešajú vo filme, myslím ich výstupy. Až zrazu sa musím zmieriť s faktom, že táto a táto postava ide do úzadia... lebo som ju už dlho nevidel v nejakej scéne. Samotné výkony protagonistov sú v poriadku, retro nádych taktiež, akurát detail so starnutím hercov, ktorých sledujeme v rozmedzí 15 až 20 rokov, nemal byť odignorovaný. ()

HenryIvan

K spokojnosti niektorých tunajších rezidentov som si konečne pozrel Zodiaca a oplatilo sa. Film je síce menej temným a dramatickým, ako som od prípadu azda najznámejšieho sériového vraha čakal, no to narušilo iba moje skreslené očakávania. Fincher je jednoducho majstrom svojho remesla a čoho sa chytí, to šľape ako hodinky. Herecký ensamble bol teda podľa kvality a veľkosti režiséra priamo úmerný. Jake Gyllenhaal sa v takýchto ponúrich, temnejšich eskapádach výživa a ide mu to dobre, Mark Ruffalo je ako vždy solídny a Robert Downey Jr. opäť raz hraje v podstate sám seba, len tentokrát hraje novinára a tentokrát sa jeho postava na rozdiel od neho samotného zo závislosti a úzkosti nedostala. Rozhodoval som sa medzi 4 a 5*, ale nemám veľmi čo vytknúť, čiže 5* it is. ()

GIK odpad!

Hned na začátku varování, že to je natočené podle skutečné události. ha ha! Následuje první krvavá lázeň. Nemám rád samoúčelné násilí. Dva mladí lidé sedí v autě a někdo je jen tak chladnokrevně zabije. Proč by to dělal? Hned se tím vesele chlubí policii, jako by ukrad bonbóny. Proč by to dělal?? Pak pošle novinářům dopis, aby na první stránce otiskly nějakej jeho elaborát, jinak v pátek rozpoutá krvavou lázeň..?? Proč by to jako dělal??? Totálně vyumělkovaný nesmysl. Fantasmagorie. Na tohle koukat tři hodiny? Vypínám. ()

joker30

Musím odstupom času pridať aj piatu hviezdu, keďže čím viac krát tento filmík vidím, tým viac ma baví a to sa stáva málokedy. 90% ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině