Expozitura

všechny plakáty
Česko, 2009, 20 h 25 min (Minutáž: 75–79 min)

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Jan Novotný, Zuzana Bydžovská, Martin Sitta, Michal Slaný, Miluše Bittnerová, Sabina Králová (více)

Epizody(16)

Televize nova uvádí další kriminální seriál "Expozitura". Ta nebude vyprávět smyšlené případy, ale bude natáčena na motivy skutečných kriminálních činů - Berdychova gangu, ten naprosto beztrestně vraždil, přepadal a vydíral. V "Expozituře" se setkáme s korupcí neuvěřitelných rozměrů.

V jednotlivých dílech "Expozitury" budou zvlášť řešeny různé případy, ale celým seriálem se také bude táhnout dramatický příběh policistky, která je čerstvě přidělena do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jejího parťáka, kteří nechtěli nechat Berdychův gang, aby si dělal co chtěl bez odezvy. Mladá policistka se ihned vrhá do práce, ale zjišťuje, že ne vždy jsou v případech odsouzeni jejich skuteční viníci. Jejího úsilí si nemohl jeden z největších zločineckých gangů na našem území nevšimnout a stává se nepohodlnou nejen pro ně, ale i pro zkorumpované špičky policie díky důkazům o jejich propojení s gangem a mění se ve štvanou zvěř v tomto nervy drásajícím příběhu...

Nova se v seriálu zřekla laciných triků a opravdu to rozjela ve velkém. Seriál "Expozitura" je nabitý akčními scénami, chvílemi napětí a plný překvapení. Scénář vychází z přímé zkušenosti autorů Josefa Klímy a Janka Kroupy, kteří při tvorbě pořadu Na vlastní oči kauzu Berdychova gangu rozkrývali. (TV Nova)

Infalín

Seriál má prvním dílem především upoutat, vzbudit zvědavost, jak to celé dopadne, nabudit. Polopatické představování postav, vysvětlování, povídání do kamery, střih časových rovin a flashbacky jsou jen berličky, které spíš otupí. V dobře zaplaceném seriálu by podle mého měl mluvit spíš obraz a konání postav než vypravěčka. Ale jinak je Expozitura významný krok kupředu v naší seriálové tvorbě. I co se týká technické stránky. ()

Horác

Vagnerovou mám rád, ale občas musim fakt kroutit hlavou, jak je to celé toporné. Ale pozor, rozhodně to nezatracuju, protože je to jako celek sympatický pokus. Dodatek: Po čtyřech dílech hodnocení trvá. A nejvíc ujíždím na tom, že Vagnerová mluví normálně normálně, ale když tam má ty vyprávěcí pasáže, tak najednou hrozně chraptí, aby to znělo drsně. A dodatek po osmi dílech: tyjo, normálně mě to chytlo. Sleduju pravidelně a nadávám na prohnilé poměry. A taky průkopnicky přidávám jednu hvězdu, protože to neni vo doktorech. ()

sew810

Možná později změním názor ale teď, kromě nahuštěnosti známých herců a pár světlých momentů, je to špatný. A hlavní představitelka by si opravdu měla ještě zaskočit do školy, nevěřím jí ani prdnutí. ()

Bounder

zajímaví serial , napínavý , hezké obsazení , i herecké výkony , podle mě dobrý serial . a rozhodně bych neřekl na české poměry protože si myslím že se může rovnat i s těmi za mořem taky nevim proč tady všichni hodnotěj serial kterej běží sotva 14 dní. a taky nechápu proč někdo odsuzuje jen kvůli tomu že je českej nebo protože je s produkce Tv Nova jen tak se zamyslete jaké koniny nám nova servíruje , Ordinace,ulice,pojišťovna a další takové kraviny , ale Expozitura je přece jiná liga. Rozhodně je zajímavý a od Tv Nova to byl podle mně výkon. ()

LoboNegro

Tak tenhle seriál mě mile překvapil, opravdu se mi líbí. I když Zedníčka v poslední době moc nemusím (tím méně jako tvrďáka ÚOOZ) a ta hudba v úvodních titulcích je taky nechutná, ale na český seriál o zločincích, korupci a vyšetřování je opravdu dobrý. Nezvyklý styl kamery a režie Petra Kotka mě zpočátku zrazoval, ale zvykl jsem si. Prolínání dějových linií se povedlo a už teď se těším na další díl. Konečně něco s čím se může Nova pochlubit. ()

damdamh

Prozatím na české poměry velmi slušné. Nehraje si na kriminálky se vším tím sbíráním pičovinek, je to napínavé a jsou v tom vidět peníze. Navíc je to zatím dobře napsané, což v našich seriálových ale i filmových končinách je dnes dost problém. Bohužel slečna Vagnerová skutečně neumí hrát nebo alespoň ne ve filmu. Ale není to taková hrůza, jak si zde evidentně většina myslí, na tři hvězdy to má. P.S.: Některé "inteligentní" komentáře místních lidí nemají chybu. ()

blekekeke

Jako milovník krimi, nemohu jinak, než že dobrý, což je za tři :o) i když první díl, je slušný napínák a hezky mi cuchal nervy, uvidíme, jestli si mě tento seriál dostane, tak jako třeba kriminálka Anděl :o) Takže je to za námi, a z cele z hola mohu říci, že úspěšně. Každý díl si mě podal, každý díl bodoval, každý díl napínal co to šlo. Nervák to byl až do konce, tak jak se u pořádné krimi sluší a patří. Po skončení jsem to dal na 4 hvězdy. ()

Figuska

Mohl to být celkem slušný český seriál a scénář, vč. herec. výkonů, ale mně zkrátka vadí, že když se dívám, napadá mě Vyprávěj, Sanitka apod., protože naši herci absolutně nemění svou image a často ani projev. Hrají zkrátka sami sebe v dané situaci. Člověk by měl být do děje vtažen, zapomenout na okolní svět, poznat herce, ale nepromítat si jeho další role, naopak začít váhat, jaký je to asi člověk ve skutečnosti. Dolanský má snad i stejné korálky jako v nějakém posledním filmu. Moc sympatické Vagnerové, role drsné vyšetřovatelky nesedí, stejně tak jako jinak vždy výborné Bydžovské. Zaujal mě ale např. Kramár a vůbec většina záporných postav. Ještě dodám, že jsem se opravdu snažila si tento seriál oblíbit, děj mě bavil, ale cca od 4. dílu jsem se už musela průvodním komentářům Vagnerové, které jde "fakt vo kejhák" smát. Navíc mě nesmírně pobavil dramatický exboyfriend Robert, který odhalil, že internetový vrah je gay schizofrenik patolog, co bere drogy: "..nejsem sice psycholog, ale něco jsem postřehl... taky jsem párkrát telefonoval s kolegy... Vidíte, jak ji ten chlap drží? Podle mě to je homosexuál. To by taky vysvětlovalo, proč ji ještě neznásilnil. U tak hezký holky, by s tím chlap přeci začínal. TADY! Všiměte si toho posmrkávání. Může mít rýmu, ale když to přiblížím... VIDÍTE.. TADY.. na masce je bílej prášek! Podle mě to je kokainista a má narušenou nosní přepážku. ....To nejzajímavější teprve přijde... já si myslím, že mluví sám se sebou. Pravděpodobně je to schizofrenik!" LOL to se nedá.. ()

JamesBerry

Dávám si tu práci a sleduji tento seriál pravidelně. Ať se mi přihrávání Vágnerové nelíbí, stejně jako nějaké další věci, sáhnu si do svědomí a řeknu jediné-na další díl se těším a jsem zvědav, jak to dopadne. Není to žádný skvost, ovšem v konkurenci s "věčnou" Ulicí, Ordinací a dalšími tento seriál brakem a propadákem rozhodně nazvat nemohu a ani nechci. ()

Movie Maniak

Po shlédnutí všech částí musím uznat, že je to dílko, v posledních letech, nevídané. Konečně se podařilo skloubit dobrý příběh, herecké obsazení i způsob zpracování. Jašków a Dolanský se ve svých postavách postavách opravu vyžívají, Vagnerová mi byla ze začátku trochu nesympatická, ale postupem času jsem s zvykl. Zedníček má konečně roli záporáka a celkem mu padne, ostaní mafiáni jsou taky uvěřitelní. Škoda, že seriál jde do bedny až po dvou letech v některých místech to jde poznat. Po seriálových pokusech jako např. Kriminálka Anděl je Expozitura o několik tříd výše. ()

TanoKaridy

Nevěřil jsem tomu, ale nakonec se z toho vyklubal kvalitní seriál s dobře vyladěnou atmosférou. Naprosto nesouhlasím s témi, kteří seriál odsoudili už po prvním díle, jenom proto, že je IN kritizovat vše z dílny Novy. Byl jsem mile překvapen. ()

Thereska

Nevím, podle mě se Nově seriál povedl. Je jasné, že někdy herci přehrávali a někdy to bylo příliš hnáno do extrémů...Ale jde o ten příběh, tu atmosféru...Mě to tak moc zaujalo, že jsem si hned po prvním dílu začřala zjišťovat všechno o Berdychově gangu, Opavovi, Brázdilovi nebo Mrázkových archivech...A tohle se mi stalo u málokterého českého seriálu. Tak si tady prosím vás všichni nehrajte na kritiky s vysokým vkusem, jenom proto, že je autorem Nova. Tady tahle póza je v našem prostředí dost častá a díky tomu je velmi trapná a ubohá. ()

Scaevola

Příjemné kriminální dílko, které je o to milejší, že je vnitřně provázáno jednolitým dějem (sice s neuvěřitelným vyvrcholením, ale budiž, "když se to tak stalo"). Herecké výkony bych nijak zvlášť nekritizoval, především episodní role se vyvedly. Jediné, co se výrazněji nepovedlo, byl retrospektivní syžet, který zbytečně prozrazoval následující děj již od prvního dílu. ()

Kozlowski8

Skvěle řemeslně vyrobený seriál, inspirovaný skutečnými událostmi z nedávné minulosti, kdy zločiny tzv. Berdychova gangu začaly přerůstat hranice podvodů, krácení daní a vzájemných bojůvek mezi podnikatelskými skupinami. Začalo se vraždit, unášet lidi, přepadávat banky a vozy s penězi. A to vše s přímou podporou zkorumpovaných elitních policistů, soudců a státních zástupců. Příběh je vyprávěn mladou policistkou z ÚOOZ, která popisuje jednotlivé případy a příběh postupně spěje do časové roviny, kterou každý díl začíná a končí. Tento způsob vyprávění příběhu ve dvou časových rovinách je vcelku zajímavý a velice umocňuje napětí a očekávání. Každý díl navíc končí nějakým záhadným zvratem, který je však divákovy pouze nastíněn a objasnění přichází až v díle dalším. Film podle skutečnosti, velice napínavě a atraktivně zpracovaný, výborně natočený, hudba decentně působivá. Velmi chválím výběr herců. Dolanskému jsou podobné role asi souzeny - a je v nich geniální, ale třeba pohádkami, komediemi a kufrem profláknutý "Čmaňa" Zedníček byl rovněž skvělý. To se dá říct i o Sittovi alias Drobečkovi a Jaškówovi, který hrál Dana. Jen Hana Vagnerová mne úplně nepřesvědčila, ale myslím, že po tomto seriálu se stane velice obsazovanou a tak budeme moci její kvalitu herectví posuzovat a porovnávat v budoucnu v hojné míře. Určitě nejlepší domácí dílo ve svém žánru. Ještě drobný dodatek pro ty frajery, kteří kritizují, uráží a shazují něco, z čeho viděli sotva zlomek a někteří dle data tyto kritiky psali ještě před uvedením do TV. Nevadí mne ani velmi ostré kritiky, ale lidi, aspoň se na to podívejte než píšete komentář. ()

EddieIron

Čtyři hvězdy se mi zdály moc ale tři zase strašně málo.Nakonec rozhodlo to,že se jedná asi o to nejlepší,co v krimi žánru TV Nova předvedla.Jistě,mouchy to má,místy jsou to chyby dokonce vybízející k úsměvu,ale čert to vem.Jenom snad kdyby se někdo rozhodl točit další řadu,ubral bych trochu mrtvol,protože ve třetí sérii už by Česká republika měla tak milion obyvatel.Srovnávat s většinou zahraniční produkce nelze ale v českém prostředí jde o nadprůměr stojící za vidění. ()

Mukl007

Škoda, přeškoda adaptace, potenciál by tu byl, zvlášť, když si člověk představí, že se něco takového opravdu stalo. Bohužel je to celé tak nějak špatně uchopeno, pravděpodobně pan Klíma prostě není scénárista a Hana Vágnerová není typ na policistku. Celkově to působí hrozně amatérsky, jak popsané vyšetřování a práce veškerých orgánů činných v trestním řízení (i když tomu bych se ani nedivil, že to tak opravdu je), tak hlavně herecké výkony a zpracování. Ještě jednou škoda, ten potenciál tam byl, stačí se podívat na kriminálky od Miami až bůh ví kam ()

aannemer

Nemám rád televizi Nova, ale tento seriál je podle mého natočen velice dobře. Neznám podrobnosti jednotlivých případů, o nichž se v seriálu vypráví, ale všichni denně slyšíme, jak je česká policie a justice prolezlá korupcí a propojená s gangstery nejhoršího ražení. A kdyby jen tohle nám chtěl seriál Expozitura ukázat, pak jen dobře. Jen ať všichni vidí, zač je toho spravedlnosti loket. Někteří mohou mít výhrady k obsazení. Mně je úplně jedno, který herec a herečka hrál v které slátanině. Je to jejich práce a nikdo jim nemůže mít za zlé, že se chtějí dobře živit. Mně osobě se nejvíc líbil Robert Jašków. Ta role mu sedla na 100%. ()

Mapl

Na naše poměry ojedinělý a výborný seriál po všech těch Cestách domů nebo Ordinacích. Napínavý a až asi na jeden díl laťku si držící seriál. Navíc výborné herecké výkony pánů Zedníčka, Kanyzy a Dolanského dělají ze seriálu prvotřídní dílko. Vágnerovou moc nemusím a některé chvíle jsem jí to nevěřil, ale zpětně vzato to nejlepší za posledních mnoho leta o to víc zajímavé, že je to skoro (!) všechno pravda. 82 % ()

japekli

Téma super, jen škoda toho obsazení, herci za to rozhodně nemůžou, ale ten, kdo je do rolí protlačil, suspendoval možná o víc než třídu celej příběh. ()