Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera (James McAvoy) ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii (Keira Knightley), která Robbieho bezhlavě milovala. Když si záhy už o něco starší Briony (Romola Garai) uvědomí, co napáchala, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu v čele s ní a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie výměnou za zkrácení trestu narukoval do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující Němce. Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kursu a díky utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i rozhodnutí postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoli trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování. Možná všechny tři čeká úplně jiný konec. (Bontonfilm)

gp_one

Ach jo. Tak tomuto se říká, neproměněný pokutový kop. Hlavně díky nefungující chemii mezi ústřední dvojicí není film schopen vyvolat silnější emoce a nepustí vás do sebe, ačkoliv herci hrají velice dobře, před dobrou kamerou i s podbarvením v podobě dobrého soundu. Sečteno a podtrženo, selhání režie podruhé. Přitom je to jinak opravdu pěkný film. ()

denisavary

Mám ráda filmy z před-poválečné doby, atmosféru Anglie a krásnou hudbu...film byl příjemný, atmosférický a romantika z něho sálala hrozně moc. Jen moje hodnocení je průměrné, protože nemám ráda Keiru Knightley..bohužel, není to typ herečky, která se hodí na romantické filmy,..možná tak na sci-fi..Takže mi ten film zkazila, nedokázala ve mě vyvolat to co měl film ukázat. James McAvoy je sympaťák, role ve filmu mu sedla hezky...no a ta malá čubina...ta dokázala to co měla, nemít jí rád... ()

pepa3rd

Film o jednom nedorozumění a souhře náhod, jenž dokáží v budoucnu ovlivnit tolik osudů a snad nejvíce osud toho, kdo to vše způsobil. Film o pokání, které přichází s dospělostí a uvědoměním si událostí minulých, na které již nelze nahlížet děckýma očima. Velmi umně natočené drama, které zaujme především téměř dokonalým přiblížením pohledů jednotlivých hrdinů, takže divák dokáže pochopit jejich jednání, ačkoliv jako vnější pozorovatel zná i další, jim skryté, okolnosti. Svým pojetím mi hodně připomněl Předčítače, ale nepůsobí tak kompaktním dojmem. I přes dvouhodinovou stopáž jsem měl pocit, jako bych sledoval jen útržky velkého románu. Přesto ale velmi působivý film a míra nadšení z něj bude hodně záležet na momentálním rozpoložení. 70 % ()

Drakenovec

Ještě předtím, než se pustíte do čtení tohoho komentáře, tak bych chtěl upozornit, že bude poměrně dlouhý a možná bude obsahovat i nějaké prvky, které by mohli docela hodně spoilnout film, takže vy, kteří právě teďka čtete tento obsáhlý výklad a ještě jste neviděli samotný film, tak v tutu chvíli vám doporučuji s tím přestat a zároveň vám tímto sděluji, že můj názor k filmu je ve zkratce: úplně nejvíc, moc, parádní, luxusní film, který opravdu stojí za to, abyste se na něj podívali, protože to je něco, co si nesmíte nechat ujít. Tak, a ještě před samotným komentářem bych se chtěl omluvit těm, kteří pokračují ve čtení tohoto komentáře a říkají si, že je to nudné a že ten kdo psal, tak asi není normální, ale věřím tomu, že ten, kdo si ho přečíst chce, tak si ho prostě přečte bez nějakých zbytečných řečí. Tak a teďka něco málo k hlavním postavám. Keira Knightley je velice sympatická herečka, ale nejen to. Je to herečka, která opravdu dokáže zahrát snad cokoliv. Když projeví nějakou emoci a vy jí sledujete, tak byste prostě neřekli, že je to herečka a že hraje v nějakém filmu, ona to prostě nehraje, ona neumí hrát ve filmu, ona tím žije, přímo se v tom vyžívá. Její synchronizace těla i duše je na takové úrovni, že např. když se topí ve vodě, tak vás to prostě nutí brečet, slabší nátury to vezme natolik, že s ní soucítí až moc a mají chuť se taky… no však vy víte co, radši to nebudu dál rozebírat. Dále, když je nějaká milenecká scéna, tak je prostě tak dobrá, že i když byste byli, když to řeknu slušně, neplodní, tak vámi burcují hormony natolik, že byste byli schopní oplodnit i tisíc žen (a pokud jste žena, tak byste byli schopni porodit tisíc dětí). Dále James McAvoy, tohoto herce neznám natolik dobře, ale ve filmu Pokání hraje mistrovsky. Ať už je v jakékoliv scéně a v jakémkoliv prostředí, tak se chová, ano překvapivě také, jako by tou scénou žil a jako by byl buď voják, milenec, anebo kavalír. Ale abych se dostal i k dalším věcem a ne jenom k hercům… tak třeba hudba. Sladění hudby se zvukem psaní na psacím stroji byl nápad opravdového génia, kam se na to hrabe Einstein. Hudba byla pěkná, přibližovala lépe atmosféru a spolu se zvukem psacího stroje vás pomalu, ale jistě vtahovala do filmu, jako když nějaké tornádo odnese 5 čtyřpatrových činžáků s tím, že ještě ani zdaleka neskončilo. Scénář je také velice pěkný, hlavně srozumitelný a další velké plus, které jenom šlechtí tento film. Nesmím samozřejmě zapomenout na scénu na pláži, která byla dlouhá asi 5 minut a neobsahovala jediný střih. Možná by se to dalo částečně přirovnat k tomu, když sledujete hokej s tím, že obě strany hrají aktivně a agresivně a hra se pět minut nepřerušuje a oba týmy mají spoustu šancí dát gól. A jednou z posledních věcí, na kterou bych chtěl upozornit, tak je samotný konec filmu. Byl velice zajímavý a mě osobně to překvapilo, ale také mě to zaskočilo asi tak, jako když vám nad hlavou z ničeho nic prosviští kriketový míček velikou rychlostí. No, snad jsem na nic nezapoměl, pokud máte nějaké názory ohledně mého komentáře, tak jsem otevřený jak kritice, tak i kladným ohlasům, takže bych chtěl poděkovat všem, kteří vydrželi a přečetli si komentář až do konce a přeji příjemný zbytek dne. () (méně) (více)

Adiemus

Je mi líto, nějak mě to nezasáhlo. Navíc záběry od Dunkerque jako by patřily do úplně jiného filmu a Brionino interview mě téměř znechutilo. ()

albionlady

Oscilujem medzi 4 a 5 hviezdičkami. Prvá polovica filmu bola úžasná, dynamická, nemala som čas ani sa poriadne nadýchnuť, stalo sa v nej toho strašne veľa. Veľmi sa mi páči spôsob, akým Joe Wright spája jednotlivé scény, či už v Karenine (divadlo!), alebo tu (kde vidíte tú istú scénu z dvoch uhlov pohľadu). Záber na pláži (bez strihu) bol epický, pozeralo sa na to dobre, ale od tohto okamihu už film tak dejovo nabitý nebol. No stále bol film veľmi zaujímavý, nemala som tušenie, ako to všetko napokon dopadne. Rozuzlenie deja - ostala som bez slov, len so slzami v očiach, perfektné. Takisto hudba doplnená ťukaním písacieho stroja ma úplne dostala. Jediná vec, ktorá sa mi v Pokáni až tak nepáčila, bola časť s Briony v nemocnici počas 2. svetovej (tieto vojnové sestričky a nemocnice nemám rada :D), a v scénke, kde sa Briony po rokoch stretla s Cee a Robbiem, mi chýbalo malé "čosi", za čo by som filmu dala z fleku plný počet. ()

UniqueNett

K. Knihgtley nemám ráda. Vím, že je to asi velmi dobrá herečka, ale mně osobně prostě nesedí. I tady mi vadila, měla jsem dojem, že chvílemi dost přehrávala. Což nebylo nutné, protože příběh sám o sobě byl dost silný. Konec překvapivý, hudba příjemná J. McAvoy byl také pastvou pro moje oko. Kdyby do role Cecilie byla obsazena jiná herečka, dala bych možná i plný počet hvězd. Takhle je to za 4*. ()

redwik

Pripadám si ako umelecký ignorant, ale takéto filmy ma teda moc neberú. I keď je to lepšie ako The Fountain, aj tri hviezdičky dávam ltt. Všetko to pravda musel zachraňovať dobrý záver, ktorý mi (aspoň pre mňa) z nudného poobedia spravil zaujímavú štvrťhodinku. Oceňujem ale štvorminútovú scénu s Jamesom McAvoyom na pobreží Dunkirku, tú považujem za najlepšiu v celom filme. A trošku ma zamrzel Benedict Cumberbutch, ktorý síde nedostal príliš veľa priestoru, no aj tak to bola zatiaľ asi jeho najhoršia rola. Podľa mňa je toto najslabší film z TOP10 filmov viki043 (prepáč). James McAvoy - Robbie Turner /:/ Keira Knightley - Cecilia Tallis /:/ Saoirse Ronan - Briony Tallis(13) /:/ Romola Garai - Briony Tallis(18) /:/ Vanessa Redgrave - old Briony Tallis /:/ Juno Temple - Lola Quincey /:/ Patrick Kennedy - Leon Tallis /:/ Benedict Cumberbatch - Paul Marshall /:/ Brenda Blethyn - Grace Turner ()

Romi1010

Jeden z mojich obľúbených filmov. Či už ide o hudbu na písacom stroji, alebo dej. Príbeh lásky, výčitok a pokánia. ()

tranquill

Zločin a trest? Lež a pravda? Skutečnost a fikce? Vše v tomto dramatu můžete nalézt, jen záleží z jakého pohledu a koho se týká, to už je složitější. Ona je totiž režie komplikovanější. A z mého pohledu jsou víc než "příběh" samotný zajímavější až téměř alegorické obrazy povětšinou dotýkající se hrůzy války. Tahle režie filmu dává vyšší, umělecký rozměr. ()

Whitebeard

Až moc ubrečenej konec. O tom samozřejmě měl film být, ale na tohle já moc nejsem. Začátek se přitom rozjíždí docela pomalu. Emoce, které každý chválí, film samozřejmě má. Budiž. Ale já se poměrně dost nudil, průměr. ()

Razzor_82

"Má velkou fantazii." Drama bez výrazného napětí s povrchními postavami. Dost nefunkční dialogy a hluchá místa. Dějově mě to moc nebavilo. Po slibném začátku se zbytek filmu jen tak plouží. Herecké výkony mě také nějak extra nenadchly. Chtělo by to větší působivost a cit. 6/10 ()

junxi91

Velice podivný film, který mě v první polovině spíše nudil, a začal být zajímavý a zábavný až v okamžiku, kdy se hlavní hrdina Robbie Turner dostal do Francie a bojoval proti postupujícím Němcům. Jinak to byla spíše o romantice, dramatu a pocitu viny. Anglie, rok 1935. 13ti letá Briony Tallis, nejmladší dcera bohaté rodiny Tallisů, žijící na velkém panství, se snaží sehrát divadelní hru. Z okna špehuje svou starší sestru Cecilii a syna hospodyně Robbieho Turnera, do kterého je Briony zamilovaná. Cecilie a Robbie se pohádají u fontány a Robbie omylem rozbije vázu a křičí na Cecilii, aby zůstala na místě, protože na zemi jsou střepy. Cecilie se vysvleče a skočí do fontány, aby vylovila jeden z kousků vázy. Briony to pozoruje z okna a špatně si to vyloží - myslí si, že Robbie je násilník. Robbie sepisuje dopis pro Cecilii, aby se jí za tento incident omluvil. Nakonec se odváže a napíše tam, že chce lízat její vlhkou kundu. Sice nezamýšlí, aby se tato verze dostala k Cecilii nebo ke komukoliv jinému, ale omylem jí vloží do obálky a požádá Briony, aby ji doručila Cecilii. Dopis s formálnější a slušnější omluvou mu zůstane v ruce. Až po odchodu Briony si uvědomí, že do obálky vložil sprostý dopis, ale je pozdě. Briony si dopis také přečte a vše vylíčí své sestřenici Lole, která Robbieho nazve "sexuálním maniakem". Na návštěvu dorazí Paul Marschall, přítel staršího bratra Briony, a zdá se, že jej Lola přitahuje (jo, měla cosi do sebe). Před večeří jsou Robbie a Cecilie společně v knihovně a Robbie se omlouvá za svůj prasácký dopis, ale ona mu vyzná lásku. Začnou spolu vášnivě píchat u skříně v knihovně, zatímco dovnitř vejde Briony a myslí si, že Robbie její sestru znásilňuje. Během večeře se Lolini bratři - dvojčata - ztratí v domácnosti a začne pátrací akce. Během pátrání najde Briony venku u jezírka Lolu, jak je znásilňována nějakým mužem, který po odhalení prchá. Obě dívky si začnou povídat a Briony je přesvědčena, že to byl Robbie, ale Lola je zmatená a nesouhlasí s tím. Robbie najde dvojčata a vrátí se do domu, kde na něj všichni napjatě čekají. Je okamžitě zatčen, navzdory Cecilinému naléhání, že je nevinný. Stačí svědectví Briony a Loly, společně se sprostým dopisem, aby byli všichni přesvědčení o jeho vině. Nyní dojde ke střihu a dostáváme se do roku 1940. Během války je Robbie propuštěn z vězení pod podmínkou, že vstoupí do armády a bude bojovat ve Francii. Je oddělen od své jednotky a vydává se pěšky do Dunkerque. Vzpomíná na to, jak před šesti měsíci potkal Cecilii, nyní zdravotní sestru. Briony má 18, je z ní kus ženské a také se stala sestřičkou na staré sesterské jednotce Cecilie v nemocnici svatého Tomáše v Londýně, kde vládne hlavní sestra a udržuje tvrdý režim. Jsou zde vidět těžce zranění a popálení vojáci, nic pěkného. Píše své sestře, ale ta jí nemůže odpustit zatčení a odsouzení Robbieho před lety. Robbie je nemocný, zraněný, bloudí po Francii, ale povede se mu dorazit do Dunquerku, kde čeká na evakuaci. Briony se později dozví z novin, že Paul Marshall, který už dříve mluvil o tom, že bude vyrábět tyčinky pro armádu, nyní vlastní továrnu na výrobu potravin pro armádu, a chystá se oženit s Lolou. Briony se účastní svatby a uvědomí si, že to byl Paul, kdo tehdy znásilnil Lolu. Briony navštíví Cecilii a nabízí jí, že navrhne opravu svého svědectví. Najde tam také Robbieho a je z toho překvapená. Briony se omluví také jemu, ale on je stále rozzuřený z toho, že nepřijala zodpovědnost za své činy. Nakonec se všichni uklidní a začnou řešit, jak uvést záznam o svědectví na pravou míru. Je zde akorát problém s tím, že násilníkem byl Paul, který si vzal Lolu a ta proti svému manželovi nebude svědčit. Zajímavé, chlápek znásilní ženskou, a ta se s ním pak ožení, jako by se nic nestalo. O desítky let později je Briony postarší a úspěšnou spisovatelkou a poskytuje rozhovor ke své nejnovější knize, autobiografickému románu Usmíření. Zde se dozvíme, že od roku 1940 bylo všechno jinak! Překvapivý závěr jinak celkem zdlouhavě a podivně natočeného filmu, u kterého jsem měl chvilkami problém udržet pozornost. Ale aspoň jsem se ponaučil - není vždy dobré věřit své intuici, soudit lidi na základě předsudků a poté podat proti někomu křivé svědectví a zničit té osobě život. () (méně) (více)

Dan

Je účinné pokání vůbec možné? Co musíme udělat, abychom nezůstali jen u vnitřní lítosti, ale proměnili ji v lítost aktivní, proměňující? A co když je nám možnost nápravy odňata a zatarasena objektivními skutečnostmi a naší vlastní slabostí? Co když to jediné, co jsme schopni dělat je dělit se o své chyby, selhání a lítost s druhými? Ne, takové otázky ve skutečnosti postrádají smysl. Jediné, na čem záleží, je žít v daném momentu nad maximum toho, čeho jsme schopni. A atonement snad rozklíčujeme někdy v retrospektivě... ()

duffi

To hodnoceni je kvuli prvni pulce, je rozvlekla a uloudana, sice jsme s manzelkou nevideli Pychu a predsudek, ale to snad nebylo povinne :-) ()

Zacharias

Jedním slovem, nádhera. Hlavně mě dostala kamera, ty dlouhé záběry at už na apokalipsu na pláži nebo detail obličeje, paráda. V druhé řadě hudba, cvakání psacího stroje které přejde do melodie, nebo třískání deštníku o kapotu auta. Příběh je sice k hlavním hrdinům krutý, ale i přesto nádherný. ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky