Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

J.Lajner

O tom, zdali je kmotrem hororového subžánru „slasher“ Halloween od Johna Carpentera, nebo Pátek třináctého, za nimž stojí věčný béčkař Sean S. Cunningham, se vedou letité spory.    Carpenter přišel se svým legendárním zářezem o dva roky dříve a po režijní stránce jde vyšší ligu, to je nezpochybnitelný axiom.    Na druhou stranu Pátek třináctého má tu správnou patinu brakové produkce, průzračnou esenci šestákové zábavy. Nehledě na vysoký počet obětí a koncentraci krvavých efektů od průkopníka v oboru Toma Saviniho.   Tento spor nechť si tedy každý rozhodne sám za sebe. Faktem zůstává, že Pátek třináctého je nenáročný hororový nářez ze staré školy, ve kterém tajemný vrah kosí čerstvé zásoby mladého masa.   Byť se série naplno rozjela až v následujících dílech a z postavy Jasona Voorheese učinila ikonu popkultury, originál od Cunninghama tu byl první.    Hluboký les, camp Crystal Lake, tlupa naivních mladých lidí a jedno staré tajemství, mající sílu rozpoutat příval bezbřehého násilí. ()

pfa

[Pátek třináctého toť horor mého dětství. Na Pátku jsem vyrůstal a není důvodu ho nezahrnovat mezi moje oblíbené série klasických hororů-vyvražďovaček. Nejlepší, alespoň podle mě je z celkového pohledu díl druhý, do pátého dílu je to celkem v klasické Jasonově notě. Díl šestý pokládám v podstatě za jakýsi konec té dobré série Pátků třináctého, se starým dobrým zlobivým a prohnilým Jasonem. Sedmička a zvlášť osmička je prostě hrozná, devátý díl jsem (zatím) neviděl, no a Jason X je trochu o něčem jiném... K Pátku třináctého také patří neodmyslitelná výborná "poznávací" hudba a hororové zvuky, které nezaměnitelně podtrhují dobrou a dnes již klasickou hororovou atmosféru této série.] Pátek 13 = [9/1O] ()

jatamansi

Začínáme v 58., parta v campu u jezera u ohýnku zpívá, někdo spí, někdo se miluje. Nic nedává tušit další drama. Až do chvíle, než někdo zabije milence na půdě. A neměli jste dojem, že tu hudbu už jste někde slyšeli? Podle mne Harry Manfredini vykradl tak nějak mimoděk? Čelisti. A zazní to ještě víckrát. Současnost a první dívka hledá znovuotevíraný camp, pochopitelně v pátek třináctého. Místní prorok zkázy Ralph: “Už se nikdy nevrátíš.“ Neposlechla. Když pak nebylo řidiči dodávky vidět do tváře ani nebyl slyšet jeho hlas, bylo jasné, že kuchařka bude mít problémy. Steve dává dohromady camp a partu instruktorů, pracují, seznamují se, rozplétají se první vztahy. A zpovzdálí vše někdo sleduje, je vidět jen ruka s prstenem. Naporcovaný had v chatce nikomu klidu nepřidal. A fanatik Ralph opět varuje: „Utečte. Jste ztraceni. Všichni jste prokletí.“ Vyprávět za bouřky své úzkostné sny ze sprchy není rozhodně dobrý nápad, kapající krev z horní palandy nic objevného, Kevin Bacon dopadl zajímavě. Hrát monopoly se jistou dobu zdálo být bezpečnou zábavou. Klasické hororové atributy, tma, déšť, bouřka, hluché telefony, nestartující auto. Nic objevného. A to prý ten den byl úplněk a při úplňku je vše ještě horší. Ke slovu přijdou staré dobré petrolejky. „Za chvíli jsem zpět,“ řekl Bill. Slovo nedodržel. A zase ty čelistní hudební motivy. Konečně se na scéně objevuje matka a dozvídáme se obloukem počátek toho běsnění. Mimochodem její schizofrenie příliš připomínala scénu z Psycha, ale Perkins byl lepší. Je hloupost věřit, že když vedle klapnou dveře, tak je místnost prázdná. Záběr na ruce hledající useknutou hlavu fakt dobrý, včetně toho prstenu zahlédnutého v lese. Scéna na lodičce pak už jasně zadělává na dvojku a posléze na další a další ()

Borat

Pochybuju, že bych Pátek třináctého dokoukal v roce 2010, kdyby nebyl označován za kultovní. Přesto tento slash-horor určitě kinematografii něco nabídl. Nakonec nebyl tak hrozný, i když dnešní uspěchanější doba by si asi žádala trochu větší spád, Pátek třínáctého nabídl svým okolím (jezero), vyvražďováním a vůbec stylem natáčení inspiraci pro mnoha dalších filmů. Plusy+: atmosféra Mínusy-: natahovanost Hodnocení:|59%| ()

andalin

Nikdy jsem tenhle film neviděla, tak jsem si říkala, proč se nepodívat zrovna v pátek třináctého. Bohužel ve mě příliš pozitivních pocitů nezanechal, protože do posledních pár minut neměl žádný příběh. Herci byli vesměs příšerní (často mi to ale přišlo vtipné - například scéna se sekerou ve sprchách) a obecně jsem se nudila. Myslím, že tuhle ságu asi vynechám. ()

jefff

Hororová klasika, která mi dlouhé roky unikala. Konečně jsem ten prazáklad slasheru viděl, a i když je to už hodně omšelé, má to své kouzlo a atmosféru. Lepší, než moderní remake z roku 2009. ()

Šakalík

Tohle je klasika žánru, která ale nutno dodat tak trochu parazituje na úspěchu konkurenčního Halloweenu natočeného o dva roky dříve. Přesto jako odpočinkový slasher to docela funguje, třebaže se filmaři nevyvarovali klasických nonsensů tohoto žánrů, takže se vrah záhadně přemísťuje z místa na místo jakoby teleportací, je v podstatě neviditelný a každého přepere (což je dost zarážející, vezmeme-li v potaz, kdo tím vrahem nakonec je). Mladistvé osazenstvo Crystal Lake se na druhé straně chová docela přirozeně (tj. dělá blbiny, souloží atd.), což je zase fajn, třebaže i zde platí zaběhnutá formule „užiješ si – zemřeš“. :-) Hlavní hrdinka je sice krajně nesympatická a ke konci strašně protivná, což ale asi nebyla součást scénáře, jako spíše nezvládnutá role. No, kdybych viděl jen tenhle úvodní díl nekonečné filmové série (v současné době čítající již deset dílů + crossover Freddy vs. Jason), asi bych nepochopil, proč se stala takřka legendární. Jenomže v jedničce ještě není Jason (coby vrah), takže to pravé ořechové teprve přijde. :-) ()

Circumscriptor

Trápna hovadina u ktorej som si myslel, že asi nikdy neskončí. Nechápem, ako to môže niekto porovnávať s Halloweenom! Tomu to nesiaha ani po členky. ()

Melios odpad!

"Ževraj dobrý film. Ževraj kultový film. Ževraj strašidelný film!" HAHAHA nenechajte sa nachytať. Tento film je všetko len nie dobrý. Nebudem tu ani opisovať ,čo všetko je zle-proste všetko. A najhoršie je na tom , že to má 9 dielov! Chápete? 9 DIELOV!!!! PREČO!? Pokiaľ si chcete pozrieť nejaký dobrý kultový horor , tak si pozrite Halloween 1,2 lebo to sú aspoň dobré filmy. Za mňa a za celú sériu dávam odpad! ()

sedm.1

Když beru žánrovou zábavnost a kvalitu čistě jen původních prvních dílů všech hororových klasik s legendárními likvidátory, tedy Noční můra, Halloween, Texaský masakr, Hellraiser, Dětská hra a Pátek 13., tak právě poslední jmenovaný je pro mě poměrně přesvědčivým vítězem, a to z docela jednoduchého důvodu, přijde mi totiž tím nejpůsobivějším, nejfunkčnějším a nejhororovějším. První Jason Vorhees, sice dobrá, ještě tedy bez Jasona Vorheese, ale i tak, je sice opravdu jednoduchoučká, naivní podívaná, bez nějakých větších nároků, či ambicí, s tupoučkými oběťmi, které se chovají tak, že si nic jiného, než brutální sejmutí nezaslouží, s dějem nejpřímočařejším, co si lze jen představit, i když pozor, neznalé pointa sakra překvapí, ale i tak mě bavil a oslovil ze všech nejvíc, neboť tu vše skutečně funguje přesně tak, jak bych si od klasického slasheru přál. Hutná a zatraceně působivá atmosféra, perfektní prostředí, nekompromisní zabiják, luxusní efekty Toma Saviniho, nápadité likvidace na všechny možné způsoby, opravdu zběsilé tempo, neuvěřitelně působivá hudba, já nemám prostě co vytknout a zkrátka působivá kombinace všeho výše jmenovaného pro mě dělá Pátek 13. tou nejvýraznější, nejzábavnější a nejtypičtější vyvražďovačku, opakuji, co se původních prvních dílů týče a jinak samozřejmě, jde o zrod božského Jasona, takže plná palba, přátelé! ()

Arkanoid

Škoda, že bol tento slávny slasher tak vážny, na rozdiel od jeho vtipnejších konkurentov, ktorí humorom parodovali príbehy svojich psychopatických vrahov. Hudba prerývaného dychu je úchylne desivá a spolu so škrípavými zvukmi robí tú správnu atmosféru. Prirodzené dialógy sa točia okolo každodenných starostí. Nezobrazenie tváre zabijaka dlhý čas je dobrým krokom, vzniká napätie, kto to vlastne je ako vyzerá. Tradičnou kvalitou žánru sú aj tu hlúpe postavy bez pudu sebazáchovy a predvídateľný dej, čo robí z filmu béčko. Gore scény potešia. AHS séria s touto témou mala sympatickejšie postavy. ()

Knoryblue

Dneska byl pátek třináctého tak jsem si řekl že si to pustím bohužel celkem zklamání čekal jsem to trošku lepší ale co už (píšu až o den později protože jsem to dosledoval o půl jedné ráno ()

misstake

Když je tenhle film občas označován za klasiku, tak jsem teda čekal něco mnohem lepšího. Nervydrásající nuda a ani se neobtěžoval Jason Vorhees přijít osobně. Brutalita na dnešní dobu umírněná. Podtrženo sečteno - pátek 13. vol. 1 prostě předznamenal, kam spěje subžánr teenagerovských vyvražďovaček. ()

Han22

Sérii a hlavně Jasona miluju, mnoho dílů si můžu pustit několikrát , ale tenhle první rozjezdový díl je opravdu slabý. Jason tu ještě není, vražd je pomálu, celý se to snaží budovat atmosféru (marně), místo aby to šlo rovnou na věc. EDIT: Po opakovaném shlédnutí přidávám hvězdičku. Pokud od toho člověk nečeká Jasona a nějaké vymazlené vraždy, zůstává slušný horor. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Bacha SPOILER!!! Ten zatracenej Džejson v té scéně ke konci, v tom klidným záběru na loďku, kdy si divák myslí, že je konec... Fujtajbl... Asi nejzákeřnější lekačka vůbec, spolu s tou na začátku The Grudge... ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej