Losangeleští policisté Martin Riggs a Roger Murtaugh jsou na stopě pašeráků drog. Sledování účetního Lea Getze, který zpronevěřil mafiánské peníze, je přivádí k jihoafrickému diplomatovi Ruddovi. Oba detektivové mají dostatek důkazů, ale Rudd a jeho zabijáci pod rouškou diplomatické imunity nerušeně pracují dál. Riggs, přezdívaný "Smrtonosná zbraň", se uchyluje k nevybíravým metodám. Využije proti Ruddovi i jeho přitažlivou sekretářku. Mezi gangstery a oběma policisty vypukne nevyhlášená válka… Seržant Roger Murtaugh a seržant Martin Riggs z oddělení vražd se zapojili do pronásledování podezřelého vozu. Když pronásledované auto dostihnou, jeho osádka uteče, ale z kufru se vysypou zlaté mince – krugerandy z Jihoafrické republiky, které je zakázáno do USA dovážet. V Jihoafrické republice jsou černoši stále utiskováni, je uznávaná jen bílá rasa. Arjenovi Ruddovi, velvyslanci Jihoafrické republiky v USA, se nelíbí, že přišel o své mince kvůli černému Murtaughovi. V noci se pak k Murtaughovým vloupají maskovaní muži a Rogera a jeho manželku Trish pro výstrahu svážou. Roger si všimne, že muži mluví podobným jazykem jako ti stíhaní z auta... Druhý den rozhodne kapitán Ed Murphy, že Murtaugh s Riggsem budou ochraňovat korunního svědka Lea Getze. Sotva se s Leem seznámí, objeví se zabiják a Murtaugh s Riggsem musejí z hotelu odejít domů k Murtaughovi. Tam jim Leo vysvětlí, že pral peníze z drog. Neví pro koho, ale pamatuje si dům, kde měl jednou schůzku, a Murtaugha s Riggsem tam zavede. Riggs se jde podívat dovnitř a tam se strhne se přestřelka. Jeden z mužů uteče a Murtaugh s Riggsem ho pronásledují, což skončí bouračkou a smrtí pronásledovaného. Pakl se vrátí do domu s posilami a zjistí, že se jedná o dům s diplomatickou imunitou, v němž sídlí Arjen Rudd... Další den Murtaugh zjistí, že má pod záchodovou mísou bombu a musí čekat na pyrotechniky. Murtaugh i Riggs jsou naštvaní a jdou provokovat na konzulát Jihoafrické republiky. Riggs se tam seznámí s Ruddovou sekretářkou Rikou, která přijme jeho pozvání k němu domů. Stráví spolu noc, ale ještě než se rozední, jsou vyhnáni z postele vrtulníky a střelbou. Riggs doprovodí Riku domů, tam je omráčen a probere se až svázaný na molu v přístavu. Pieter mu začne vyprávět, že to on je zodpovědný za smrt jeho manželky a pak ho další dva muži hodí do vody. Riggsovi se podaří se z pout dostat, pod vodou však uvidí i mrtvou Riku. Vydá se mstít... (TV Prima)

Fiftis

Víťazná zostava sa nemení. A tento tým vyhral so sakramentsky veľkým náskokom. Keď Martin Riggs a Richard Murtaugh v roku 1987 zapustili hlboko do zeme jeden z pilierov žánru "policajnej buddy-movie", nič nebránilo ich návratu. Riggs a Murtaugh pritvrdili ... a napriek tomu im zostalo dosť energie na zreteľný príklon ku komediálnemu ranku. Réžie sa tak ako vždy u tejto losangelskej dvojky obšancoval Richard Donner. A ani tentokrát nezlyhal. ()

Shakers

Dvojka mi príde ešte o niečo šťavnatejšia. Viac srandy, hlášok, akcii skrátka ide sa do toho všetkého na plný plyn, no jednotka mi príde aj tak o chlp lepšia. Jediné čo mi tu vadí je mierne otravný Joe Pesci, ktorý niekedy otravuje inokedy baví, ale inak Mel Gibson a hlavne Danny Glover sú oveľa lepší ako v prvom diely. 95% - 5* ()

lamps

Opravdu se nemůžu rozhodnout, zda je to ještě lepší než první díl. Akce i humor jsou teda na velmi podobné úrovni, stejně tak dokonalé dialogy a zákeřný padouch. Ale přeci jen je tu něco. co dělá z dvojky ještě zábavnější a svižnější podívanou. A je to jednoznačně postava Joa Pesciho, který chrlí na diváka jednu hlášku za druhou a díky němu je i jinak docela tuctová automobilová honička nezapomenutelným zážitkem. Nejrůznějšími superlativy bych mohl zahrnovat tento snímek asi donekonečna, ale nemělo by to moc cenu, protože.....KDO TO NEUVIDÍ, TEN STEJNĚ NEPOCHOPÍ-) Tak už napíšu jen jednoduše!!!!!GENIÁLNÍ!!!! ()

filmfanouch

Že je životní role Mela Gibsona Šílený Max ze stejnojmenné trilogie ? Nebo snad William Wallace ze Statečného srdce ? Kdeže, je to Martin Riggs ze série Smrtonosná zbran. Že je životní role Dannyho Glovera David Tapp ze Saw ? Nebo snad Mike Harrigan z Predátora 2? Kdeže, je to Roger Murtaugh ze série Smrtonosná zbraň. Celá série je velice povedená věc, které se navíc napříč dalšími díly nedaří klesat ale spíše kvalitu držet. Příběh staršího zkušenějšího a klidnějšího policisty Murtaugha, který dostane na starost jako parťáka mladšího, zpovykaného a divokého Riggse načal Shane Black v první Smrtonosné zbrani, a i když stojí i za příběhem k dvojce , scénář nakonec kvůli divokým okolnostem nedopsal a scénář k dvojce tak dopsal Jeffrey Boam, autor scénáře k Indianu Jonesovi a Poslední křížové výpravě, tedy výborný scénárista, který dokáže spojit mix akce a humoru a daří se mu to na jedničku. Ne nadarmo následně napsal Boam scénář i ke trojce a dle mého názoru je trojka z celé série snad i nejlepší. Ale to je na jiný povídání, teď řešíme dvojku... Změnil se sice scénárista, ale režisér jedničky Richard Donner zůstal (a následně vydržel až do čtyřky a ještě sem tam prohlásí, že by se pětce nebránil). Je to výhoda v tom, že má již Donner k Riggsovi a Murtaughovi vztah a tudíž ví jak s nimi zacházet a případně je v pokračování vyvíjet. Zatím co jednička je spíše přes akci, u dvojky se 50 na 50 střídá akce a humor. A především hodně povedený humor: Ten má na svědomí především nová postava Lea Getze v podání Joa Pesciho. Pesci má na kontě mnoho legendárních roli a Leo Getz patří mezi ně. A stal se tak oblíbeným, že v sérii zůstal až do finální čtyřky.... Někdo může Getze kvůli jeho otevřené hubě nesnášet, fakt,že jde o výbornou komickou figurku, která se zároveň dokáže zachovat správně je ale jasný. Smrtonosná zbraň 2 je dost možná jedna z nejlepších dvojek všech dob a strká do kapsy jedničku- je vtipnější, napínavější, drsnější a temnější. Ano, Smrtonosná zbraň 2 sází na komické momenty, pořád je to ale zároveň akční film a především šokující zvrat a následná situace po něm nenechá člověka v klidu a může člověka jednoduše dojmout k slzám. Smrtonosná zbraň 2 je ale pořád především odlehčená záležitost- taková záležitost, že hlavním záporákem je jihoafrický drogový gangster, který je ale zároveň diplomatem Jihoafriky a mává hrdinům před obličejem diplomatickým pasem aby jim připomenul, že na něj nemůžou. Ono ale i odlehčené scény typu bomba na záchodě jsou hodně fajn a celá série Smrtonosná zbraň má na to stát se jednou z nejlepších akčňo-komediálních sérii všech dob ... A že jich je. Na jakoukoliv Smrtonosnou zbraň se i po letech kouká hezky a to tak moc, že má člověk chuť i na tu potencionální pětku s Gibsonem a Gloverem nad hroby. Fungovalo by to ? To je otázka, pořád ale máme 4 dobré filmy, které nám nikdo nesebere. Smrtonosná zbraň 2 je jednou z nejlepších dvojek v historii, která strká do kapsy jedničku a především je dost možná nejlepší buddy komedií 80. letech. I po 30 letech bych ji mozná strčil do TOP 10 Buddy komedií jednoduše proto, že ten film stárne hrozně pomalu.... Osvoboďte Jižní Afriku, vy parchanti! () (méně) (více)

JohnnyD

Plynulý prechod medzi drsnou jednotkou a zábavnou trojkou. Akčný záver je rovnaká zívačka ako minule, má to bohužiaľ o poznanie menej atmosféry, na druhej strane je tu oveľa viac humoru. Riggs a Murtaugh sú zase neschopní, nič nevyšetrujú a len robia problémy, celý príbeh je strašne pozliepaný bolehlav (ale pranierovanie apartheidu a z toho vyplývajúce hlášky sú super) a postava Patsy Kensit je jedna z najprázdnejších ženských postáv v kinematografii. Je to ale nadmieru zábavné a hlavne "rutinná" prvá tretina je veľmi vydarená (rodina, vtipy policajtov, slovná výmena so šéfom polície apod.). ()

Indiana

Na stejné úrovni jako jednička, možná i o trochu lepší. Gibson a Glover by si zasloužili Oscara za nejlepší akční filmové duo. ()

sheen

Tuhle ústřední dvojici fakt žeru, nejlepší policejní dvojka, jaká byla kdy na plátně k vidění. Ti dva se hledali až se našli, parádně se doplňují, černý polda, co má par let do penze a bílý šílený psychouš xD Jejich hádky jsou ještě brutálnější a ostřejší, ti dva jsou prostě k sežrání. Donner a jeho dva parťáci to zvládli na výbornou, řekl bych, že ještě o něco lépe než v prvním díle. Joe Pesci jako Leo se tam parádní hodil, scény, kdy jsou všichni spolu jsou k nezaplacení. Celá série je filmová perla:) Tak jsem hned po smrti Donnera sjel první a dva dny později druhý a ten jsem si dal v Dir Cut provedení, přidané scény nejsou nikterak důležité nebo ikonické :) ()

petaspur

Oba vyšetřující parťáci prožívají poklidné období. Už se hodně sehráli, Riggs se dokonce každý večer nesebevraždí a v práci se jim taky celkem daří. Právě proti nim stojí pašeráci drog, se sebejistými úsměvy mávají diplomatickými pasy a netuší vůbec nic o tom, že umístění třaskavin na trvalé adresy obou detektivů jim přinese pouze zjištění, jakým způsobem lze zrušit jejich diplomatickou imunitu přímo na ulici. ()

Cappuccino

O malý kúsok emotívnejšie, akčnejšie a nahláškovanejšie ako skvelá jednotka. Škoda len slabšieho záporáka, na ktorého ľahko zabudnem. ()

Ruut

UPDATE 2019: PROSTĚ K*RVA DOBRÝ!!!! ---- Ještě o kus zábavnější než jednička. A zároven stejně kvalitní příběh. Poprvé se taky v serii objevuje nezmar Joe Pesci. ()

Satan

Úvodní honička, ale hlavně Riggs v prdeli, Roger na hajzlu, Leo v hotelu, šprcky na lampě, Adolf pohřbený kontejnerem, diplomat s kulkou v hlavě a šéf na to sere. Nejlepší díl. Drž už hubu!!! [Přesná stopáž: 113 min - Director's cut] ()

Goldbeater

Dle mého názoru o něco lepší než první díl. Mel Gibson a Danny Glover se vrací, aby nakopali zadek gangsterům. Přibyl zde navíc malý podvodník Leo Getz, který je opravdu bezchybná postava. Scénář je stále napínavý a plný výbušných scén (toaleta). Pokračování, které dokázalo, že má ambice na dostihnutí prvního dílu. Jen tak dál. ()

mzss1

Dvojka je rozhodně více komediálnější, než jednička. Akce se tu najde především na konci filmu. Opět jde spíše o humor. Skvělý Mel Gibson spolu s Danny Glovere zde předvádějí opět skvělý herecký výkon. Dále mě bavil i herc Joe Pesci. Hudba podobně skvělá jako v jedničce. Film už se nebral tak vážně jako u jedničky, což vůbec nevadí. Dvojka má o trochu větší spád než u jedničky. Opět jsem se výborně bavil, takže celkově hodnotím na 97% = ***** ()

kingik

Je to výrazně razantnější, akčnější, svižnější a zběsilejší než jednička. Gibson s Gloverem si padnou jako ulití a nuda tady nemá své místo, protože akce stíhá akci, přestřelky a výbuchy jsou zde v hojném počtu. Riggsovi odpraví jeho milovanou, a tak se jde pomstít, a ono mě to bavilo. Jen ten výrazný politický podtext bych vynechal. 80% ()

InJo

Už jen za asi nejvíc kulervoucí likvidaci domu, jakou jsem kdy ve filmu viděl, si to zaslouží čistých 100 % a post jednoho z nejlepších sequelů všech dob. Stejně dokonalé jako jednička, v něčem možná i lepší. Zejména využití nových (vyhazovací rameno) i starých (Riggsova manželka) motivů mi velmi sedlo. Jen už to není tak syrové (snad s výjimkou perfektně vyhroceného finále), z části i proto, že se zde přitlačilo na sitcomový humor, a chemie ústředního dua tak výbušná, jako když se v jedničce teprve seznamovali a Gibsonův Riggs byl většinu filmu za nevypočitatelného psychotika se sebevražednými sklony. ()

Jordan

jeden z najlepsších buddy movie, jedna z najlepších akčných komédií, skvelá claptonova muzika, leo getz je kúzelný a (popri votrelcovi a terminátorovi) ďalší dôkaz, že občas to v amerike s pokračovaniami nemusí ísť dole vodou, ba priam naopak. Ale Smrtonosná zbraň je iná kategória, celá séria je totiž super. ()

Anderton

Lethal Weapon si ešte udržuje klasickú 80kovú atmosféru, akú poznáme z Policajta z Beverly Hills, alebo 48 hodín. Cítiť tu ale aj posun vpred, takže film dnes nepôsobí nijako archaicky alebo smiešne, ako mnohé kriminálky z onoho obdobia. V podstate dostanete to, čo očakávate, solídne napísaný kriminálny príbeh, pár zapamätaniahodných scén a aj tú romantiku. Čo by ste ešte od mainstreamu 80tych rokov chceli viac. ()