Percy Jackson: Zloděj blesku

• Kanada Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (více)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Režie:

Chris Columbus

Předloha:

Rick Riordan (kniha)

Scénář:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (více)

Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.  Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji. Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených (Camp Half Blood), kde se musí naučit ovládat své nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby i díky nim dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy – válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, což je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr. Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede nejen šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu, ale také do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywood. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou se pokusí zachránit ze samých hlubin ohnivého podsvětí. (oficiální text distributora)

kenkaku

Asi největším šokem pro mě byla lacinost jakou film působí (i přes působivé digitální efekty). Děj z 50% (a to jsem celkem hodný) vykrádá jiné filmy tak okatě (př. Souboj Titánů) a jako bonus nabízí krutě nevyrovnané postavy. Vážně moc špatně jsem snášel jak na sebe "hlavní dvojka" pokukuje stylem poj´dme-na-to-hopnout-hned-za-prvním-keřem a v jiné scéně se k sobě chovají arogantně že to až bolí. Buď mláďata neumí hrát, nebo byl scénář na pěst (dle čárky v souvětí lze očekávat že i obojí). Prakticky nejzajímavější postava je ten na půl kozel (jméno nevím), protože ostřílení herci podávají výkon tak nějak "z paty". Jako pecka mezi oči působí hlouposti ve scénáři (alias stupidita hlavního hrdiny) kdy přehlíží zcela zjevné a pak na tom ještě staví zápletku... (jdu někoho vyzvednout a nemám pr něj zpáteční lístek???). No Percy je retard a jeho představitel krutě nesympatická osoba... fuj to jsem se zase rozčílil. ()

srbak

Kedysi dávno, ešte predtým, než mal vzniknúť tento film, dostala sa mi do ruky rovnomenná kniha, ktorá vôbec nebola na papieri taká zlá. Ale tam, kde kniha dokázala v mojich očiach vyniknúť, tento film pokulháva. Celý to je dostatočne nepresvedčivé, miestami až príliš sebavedomé a hlavne vo svojej celej podstate nudné. Proste taká tá jednohubka pre tínedžerov a deti, ktoré Columbus vie točiť. Ale čo sa nejakej výpovednej hodnoty filmu týka, tak to by som radšej pomlčal. ()

masr odpad!

Všechno filmové neumětelství a souborné vydání extra mizerné příručky teenagerské psychologie dohromady. Pelmel antiky, dementní božsko-polobožské "mytologie", nepřítomnosti otce a vůbec nepochopení dospělého světa, nenávisti prolínající s láskou, oslavy dětinské zuřivosti, naznačeného prvního polibku, mezirasového kamarádství na život a na smrt a ukrutně dementních vtipů. Holt mi není třináct a nemám vyrabováno. ()

DavidS.

Takhle by to dopadlo, kdyby byl Eduard Petiška Američan a místo řecké mytologie měl načteného Harryho Pottera...Na druhou stranu přímočará rodinná zábava, kterou Columbus vždycky bez větších problémů zvládal... ()

casioa....

Haha, Camp Half Blood? :) Harry Potter je všade ;-) Staroveká Antická Apocalypse Now?NO WAY, ale...apokalyptické (anti)utópie sa nám tu nejako množia, že?!? Capture the flag? Counter strike, po anticky :D (ale aspoň sme videli, že aj antici mali svoju verziu paintballu :) Brosnan ako kentaur? :) Quest of three, na záchranu matky - "baad girrrl", chromý rapper a Percy-ala highschoolmusicalový zac efrom zo staroveku :D Hermesov syn, ktorý má "daddy issue" (btw-Peťoooo aka BathoryMan, celkom sa na neho podobáš teda....výzorovo :)) Lietajúce číňanky, cool :)..Am on a highway to hell :) Uma ako Medúza v koži? Uhm...yummy :* Boha, vôbec (ne)skrytá reklama na iPhone, normálne som čakal, že Percy zvolá demibohov v tom "letnom" tábore, a začne s drístami typu: "a keď otočíte telefón takto naležato, displey sa automaticky preklopí, ppči nieee" :D a boha na druhú-tá useknutá hlavička Medúzy, veďľa iPhonu (fuuuj, ajfón suck). Little less conversation, hehe, Vegas ala Ocean´s Eleven :) ou jeeee, a "hašišové kvetiny" podané za zvukov Poker face by Lady GaGy---teda, pekelná jazda, že "vegas bejby vegas" :D A kde bol Hádes? No predsa, v Hollywoode :) Najnovšie Bentley, ak sa nemýlím...ukradnuté z kasína (žeby ďalšia reklama? :) nijééé :) Ešte aj Michael Jackson si aspoň menom, strihol svoj part (nuž, na obnovenie zašlej slávy...stačí čo? no predsa, zomrieť :)) Celkom zábavná zlátanina, nenudil som sa. ()

Herráček

Já vím, že Amerika je země zaslíbená... Ale i pro antické bohy..? Souhlasím se vším tvrzením, že je to trošku uhozený... A hlavně to všechno jak vlastně znásilnily antické pověsti... Celej film pěkně odsýpal, ale tím to bohužel končí... Možná teda ještě na některé souboje se dalo koukat... Ale hlavně... Chris Columbus asi to své nejlepší vystřílel na HP, jelikož například při probuzení v táboře sem si říkal, proč se to sakra tak nápadně podobá Bradavickým scénám... No... co je moc, to je moc a Amerika není novodobý Olymp... ()

Joann

Je to americká slátanina se sladkým hošíkem, která taky americky končí. Ale já mám ráda mytologii, takže ikdyž byla ,,trošičku" přemodernizovaná, tak jsem si šla užít minotaury, bohy, satyry a kdejaké stvůry...jo a kentaura Pierce :D ()

rozbris

Pro děti, které aspoň trochu mají ponětí o řeckých bozích, tak Ty je to uchvátí. Je to však trochu řecké báje na americký způsob, trochu "jednoduché" dialogy, docela ucházející triky a hlavně se skoro od začátku něco děje, takže se nenudíte. Určitě doporučuji pro celou rodinu, všech věkových kategorii. ()

Seti

Všechno v tomhle filmu bylo maximálně trapný od výcvikovýho kempu v lese, až po podsvětí v Holywoodu. A jako třešínka na dortu - Olymp v New Yorku nad Empire State Bulding, z toho de každej Evropan okamžitě blejt. Jestli jsou Američani fakt takový ubožáci, že musí krást evropskou kulturu a transformovat jí do podobnejch sraček, tak ať se všichni smaží v Tartaru. Vim, že to Holywood dělá pořád a neustále a nemělo by mě to tim pádem nijak rozrušit, ale v tomhle případě mě to vážně nasralo. Pak nemaj bejt v Americe vymaštěný, když už do malejch dětí cpou takovýhle zhovadilosti. ()

Roby

Percy Jackson: Zloděj volného času - Percy Jackson: Zloděj zdravého rozumu. Američané si opět vzaly "do huby" Evropskou mytologii a udělaly s tím to co jsem před shlédnutím filmu očekával. Nebýt za poslední roky asi nejlepšího dabingu, Matouše Rumla (Percy Jackson) a Michala Holana (Grovera Underwooda), tak bych tohle hodnotil možná i 1 hvězdou dávám 55%. ()

Ivusha

je to průměrné, možná až podprůměrné, ale dá se to přežít...:-) každopádně pro děti určitě bombastická podívaná;-) ()

toy79

Spojení antických bájí s moderní dobou mě bavilo, v kině jsem se nenudil, párkrát jsem se zasmál, takže můžu jen říct, jen tak dál. ()

Kratas558

Hvězdné, zajímavé, efektivní a taky... šíleně nevskusné. Charakteristiky postav na minimální úrovni a mám pocit, že i té nižší věkové kategorii to nemůže stačit. ()

xaver

Nevíte, kdo fo financoval? Rád bych se seznámil s člověkem, který takhle rozhazuje peníze. Režisérovi bych doporučil jediné, trochu lépe se seznámit s řeckou mytologií. Klasické vzdělání k silným stránkám většiny režiséru, zejména amerických, zřejmě nepatří. Další komentář je již naprosto zbytečný. ()

Finskej

Je to sice vlastně úplná blbost, ale přitom pozoruhodně zábavná, aniž bych dokázal vysvětlit proč. V řadě fantasy pro děti/mládež/rodinu, která bohužel většinou bývá tak nějak nudná až mdlá (anebo obojí), příslušník koukatelné menšiny. ()

Wally

Puberťácká ptákovina....efekty super (jedna *), ale příběh a někdy dost viditelné herecké nedostatky daly očím zabrat. O spoustě nelogičností ani nemluvě...hrůza. Moc dobře nechápu proč se herecké veličiny jako U. Thurman, ale i P. Brosnan nebo S. Bean k tomuto dílku přidali. A za co je druhá hvězda? Za R. Dawson kvůli které bych se klidně do toho pekla přestěhoval :-) ()

KoRner

Nehanebná vykrádačka Harryho Pottera, vložená do prostredia gréckych bájí v Amerike 21. storočia. Niekedy to nedáva zmysel, inokedy je to zábavné a ja viem, že v detstve by som tento film zbožňoval. Len triky by mohli byť lepšie, keď nie je na plátne Daddario, tak si to človek proste všimne. ()

iXtr3m3

Neškodná blbinka s pár dobrými menami v menších úlohách a sviežím pohľadom na teen verziu Súboja titánov. Nič viac, nič menej. :) ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (více)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (více)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (více)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (více)