Percy Jackson: Zloděj blesku

• Kanada Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (více)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Režie:

Chris Columbus

Předloha:

Rick Riordan (kniha)

Scénář:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (více)

Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.  Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji. Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených (Camp Half Blood), kde se musí naučit ovládat své nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby i díky nim dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy – válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, což je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr. Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede nejen šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu, ale také do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywood. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou se pokusí zachránit ze samých hlubin ohnivého podsvětí. (oficiální text distributora)

KarKulA

I toto je cesta jak natvrdlého amerického teenagera seznámit s řeckou mytologií, a protože účel světí prostředky, neváhaly některé Holywoodské celebryty zatajtrdlíkovat, a tak si třeba Sean ve jménu osvícení mládeže zahrál starého dobrého Dia, Uma "cool" Medúúúzu a chudák Pierce dupal kopýtky v roli moudrého kentaura Chirona.... Ještě že tedˇ každý náctiletý v US po zhlédnutí této sr.... bude vědět, kde vlastně mají to podsvětí .... ()

LondonGirl

Ani neviem prečo, ale mne sa tento film páči. Zaujal ma hercami, slušnou réžiou a celkom prijateľnou dejovou líniou.Teším sa na ďalšieho Percyho Jacksona. ()

Richard_Ba

Kanadsko-Americké verzia "Súboja Titanov" na vzor Harryho Pottera. Keby nebolo skvelej hereckej elity v úlohách najvyšších stvorení bolo by to dosť slabé. Práva táto "nová tvár" týchto hercov bol dôvod prečo si Percyho pustiť. Ducharme sa ma na Facebooku pýtala či pozrieť alebo nie. Ja hovorím pozrieť, nie je to odpad! , ale sklame to človeka, ktorý si vie predstaviť aký úžasný potenciál sa skrýva za epickým príbehom, a aký úlomok z toho potenciálu snímok využíva. Škoda. ()

Pecival

Netrpět to klasickými neduhami dětských fantasi jako nesympatický hlavní hrdina (vlastně všichni mladí hrdinové) jehož charisma (jestli tam nějaké vůbec je) si záporák dá během pár chvil co má prostor k snídani, spoustu naprosto nelogických scén a vlastně celkové dementnosti bylo by to docela koukatelné. Na druhé straně je to místama tak pitomé, že jsem se u toho podezdřele často uculoval. A nutno přiznat, že triků je dost, nejsou sice nic extra, ale každá chvíle, kdy nemusí člověk poslouchat dementní dialogy je dobrá. Také solidní herecké obsazení v různých menších vedlejších rolí. ()

zolo23

V jeden deň som si pozrel Percyho Jacksona a Alicu v krajine zázrakov. Bohužial v oboch prípadoch som bol dosť rozčarovaný. Na CSFD bola anketa, citujem : ako ste spokojný s tohtoročnými blockbustermi? Ja som odpovedal, že zatial nič moc..a tak to pokračuje aj naďalej. Percy Jackson: Zlodej blesku je len vykrádanie scenárov z iných filmov a keby som tento film mal zaradiť do nejakého žánru, tak by to bol asi dobrodružný Súboj Titanov pre teenagerov. Pre mňa úpne zbytočne natočený film. Škoda ()

tommmy89

Premýšľam, ako okomentovať Columbusove ďaľšie dielo :) Mimo toho, že je môj obľúbený režisér, tak tento film sa ani zďaleka nepodobal Harry Potterovi. Zvláštne, akým spôsobom Columbus oslavuje Fantasy filmy, pridáva tam taký zvláštny cit, ktorý mi šepká do jedného ucha (je to výborné) a zas do druhého (totálna bračka obohatená iba na efekty). Percy nebol až taký skvelý film a vôbec mi nedal to pravé orechové, čo som aj čakal, ale keď sa to tak väzme, nebolo to ani zlé. Rozhodne Columbus mohol siahnuť hlbšie do vreca ! 3 body za scenár a prostredie ()

jenik71

Bohové, Olymp a třeba Medúza, které pohlédnete do očí a je z vás během vteřiny socha z kamene. Naskočil vám okamžitě nezapomenutelný Souboj titánů ? Tak přibrzděte, tohle je Percy Jackson - hodně laciná fantasy slátanina. Primitivní děj bych ještě nějak překousnul, ale aby cesta k Olympu vedla přes Empire State Building a vchod do pekla byl hned vedle světoznámého velké nápisu Hollywood v Kalifornii, to už je trochu moc. Chris Columbus tentokrát zklamal. ()

Jigsaw88

Viziálnímí efekty přehršená podívaná ovšem s kouzlem starých řeckých bájí a pověstí. Váhal jsem mezi třemi hvězdami, ale antické Řecko na mě udělá vždycky dojem, samozřejmě, že se to původnímu filmu Soboj titánů nedá rovnat, ale určitě tento film lze považovat za příjemnou podívanou pro mladé. ()

TroiMae

Doporučuji podívat se na trailer... nejlépe místo samotného filmu;) Od "efektního" nástupu Poseidona pochopíte, na čem jste. Řecká mytologie v rytmu Lady Gaga! Ale Uma Thurman padne do oka ;) ()

BMAJTZ

Řečtí bohové v Americe je jednoznačně asi největší WTF celého tohohle filmu. Nechápu kdo dostal až takhle bizardní nápad, ale zasadit příběh do Ameriky která má se starověkým Římem společného úplné prd je ta nějvětší blbost co kdo mohl vymyslet. Všude jsem četl, že by se Percy Jackson mohl stát novým Harrym Potterem, mno a výsledek je podle mě úplně jasný, ani náhodou. Celý film je plný neskutečných klišé a ač se námět zdá poměrně originální, je to prostě jenom dobře zamaskovaný lineární příběh ve stylu dojdi z bodu A do bodu B. Prakticky od začátku mi bylo naprosto jasné jakým směrem se film bude ubírat, ono totiž nejde o dobrodružnou fantasy, ale taky teen romantickou komedii, takže zjevení osudové lásky na sebe (jak uz jsme ostatně zvyklí) nenechalo dlouho čekat. Podobných naprosto jasných kliček je v celém filmu neskutečné množství a film se tak stává průhledným jako prázdná sklenice od piva. Když si k tomu připočtete ještě docela špatné herecké výkony ústřední trojice, naprosto debilní motivy ústředního záporáka a výpravu co se jen tak tak drží, dostaváte naprosto podprůměrný snímek. Kdybych to měl nakonec srovnat s oním Harrym Potterem, tak v něm se tvůrcům fantasy a moderní svět podařilo hodně dobře zkloubit, tady to bohužel neskutečně skřípe a prostě nevěříte, že by se něco takového mohlo vůbec dít. A co bych řekl k efektům, mno na dnešní dobu standardním možná až druhoředé, nenaštvou vás, ale z židle padat z toho taky nebudete (mimochodem co se efektu u takzvaného svazku blesků týče tak ten mi připomínal spíše kus svítícího klacku nežli nějaké blesky). Závěrečné resumé bych shrnul do věty, starověké Řecko aka novodobá Amerika nechceme a ani se nelíbí, je to jednoznačně neskutečná slátanina, jen se bojím druhého dílu který může být už jenom topornější a topornější. Mimochodem chci odpověď na otázku proč proboha Řečtí bohové osídlili Ameriku? ()

Soweek

To, že to je pohádka ještě neznamená, že kvuli tomu musí prznit Řecké báje a pověsti, chudáci Řekové se teď otáčí v hrobě. ()

3 AM Code

B-ckova vykradacka lecceho od Harry Pottera prez X-meny az po starej Souboj Titanu. To by samozrejme nevadilo, jde o zabavu ne nutne originalitu. Takze k te zabave.. no je to nevyrazny, naivni, nic-moc efekty (za to je jich hodne)... Trochu mi to pride jako by to splacalo ze svych fantasii nejaky decko. Pro deti to bude asi +- ok dobrodruzna jizda, pro me zivacka. ()

ZkuKol

Teda takhle odfláknout potencionálního nástupce HP?! Nejen, že je to strašně blbý (občas dokonce víc než HP), ale navíc to točil Columbus, jenž je zřejmě zcela z formy a tak ve filmu není snad ani jedna scéná, u které byste si řekli - "dobrý nápad!" Neznám předlohu, ale mísení starých řeckých bájí se současností se nebráním, Casino jako variace na ostrov Lotofágů se mi taky pozdávalo, to že mladí nevytáhnou paty z ameriky, s tím jsem se prostě smířil. Ale ta nechuť tvůrců natočit alespoň něco nového je strašně deprimující, soundtrack, akce a ty strašný triky, všechno jen tak na volnoběh, ať mám na nájem. Navíc scénář psal asi někdo na záchodě, protože tolik hoven z úst už dlouho nevyteklo tolika slavným hercům v jednom filmu. Seana mi bylo upřímně líto, Coogan je na to zvyklý a Keener příliš důvěřuje svému spásnému úsměvu. Pierce s koňskýma nohama, to je na noční můru a všemu dává korunu Brandon T. Jackson - 1) ten pisálek z wc je zřejmě velmi povrchni a velmi xenofobní a 2) Brandon brutálně neumí hrát, jeho čekání na svou repliku je opravdu dokonalé (ten by snad mohl hrát i ve VKV). Je to prostě blbina, ve který se toho docela dost děje a dokoukáte to - naposled! Percy je mladý newyorčan, jenž zjistí, že je polobůh, po kterém pasou snad všechna monstra z Olympu a jeho okolí. Paradoxně je jediný, kdo neví proč a protože jsou zřejmě všichni obyvatelé řeckých bájí blbí jak tága, nejsou si schopní sednout a všechno si navzájem vysvětlit, Percy musí zažít spoustu naprosto zbytečných dobrodružství - a o tom je tenhle film... 30% ()

LadyVader

Z nějakýho důvodu mi to přišlo spíš jako komedie.. dost jsem se u některých pasáží nasmála. Třeba když ten černoch vytasil kozlí nohy, nebo při větě že si Percyho matka vzala toho smradlavýho debila jen proto, aby jeho odér ochránil Percyho před vystopováním :-)). Případně udělat z dislexie a hyperaktivity přednosti poloboha.. No špatny to nebylo, jen některý věci docela wtf :-) ()

Cejny

Řecké báje v digitálním provedení v podání americké produkce, odehrávající se na jejich domácí půdě. No nečekejte samozřejmě nic světoborného, banda teenagerů si hraje v lese s mečema, lukama a šípama a pak v rychlosti prolétnou řeckou mytologií, aby udatný "americký" hrdina zachránil svět. Digitální efekty byly celkem průměrné, hudba kdovíjaká a o ničem. Herci byli ale super, Pierce Brosnan jako kentaur :D nebo Uma Thurman jako Meduza, to se povedlo, stejně jako Persefona v podání Rosario Dawson a v neposlední řadě i dcera Athény - Alexandra Daddario. 40 % ()

sedm.1

Chris Columbus natočil zábavně dobrodružné fantasy, které má jak mnoho kladů, tak i záporů. Začnu tedy nejdříve s těmi pozitivy. Percy Jackson má spád. Prakticky pořád se něco děje, triky se nešetří, akce není málo, prostě celý děj má velmi slušnou energii. Má i pořádnou dávku humoru a je vidět, že se to celé naštěstí nebere zas až tak moc vážně. Zloděj blesku disponuje i velmi sympatickým obsazením a především ústřední trojka hrdinů je příjemná a dá se jim i docela fandit. A v neposlední řadě bych nechtěl ani hanět zápletku, která je sice fakt dětinská a nijak originální, ale zároveň ani tochu nenudí. U negativ musím začít s již zmiňovanými triky, kterých sice není vůbec málo, ale jejich kvalita je vážně častokrát kolísavá. Je tu pár triků, které jsou opravdu úžasné a strhující, ovšem objeví se tu i pár vyloženě trapných a nedotažených efektů, za které by se měli autoři minimálně červenat. Chyběla mi tu i vychytanější atmosféra, která by více a lépe vystihovala žánr fantasy. A nakonec mě zamrzelo pár skutečně zbytečně předškolních scén, které by se hodily spíš na Disney channel, a né do vysokorozpočtového komerčního hitu pro celou rodinu, čímž Percy Jackson je poměrně úspěšně především. Já se u tohoto dobroružství zkrátka nenudil, ale k posazení na zadek to má také hodně daleko. ()

Babous

Pěkná a zábavná oddychovka. U scén s medúzou, sirénami a v závěrečném pekle stylizovaném do rockového koncertu jsem příjemně strávil odpoledne. Není to nijak světoborný film, ale funguje dobře a trojice hlavních hrdinů mi byla sympatická - něco jako Harry, Ron a Hermiona na šíleném roadtripu po Americe. ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (více)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (více)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (více)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (více)