Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Mkartaylas56

Středoškolské romantické drama, taktéž s několika prvky komedie, které obsahuje dobré obsazení a s ním i skvělé herecké výkony. Navíc na konci se to celkem vyhrotí z pohledu toho drama, takže ending vás ještě o něco víc zaujme. Já jsem spokojen. 80% ()

KillHurt

Zvukově a vizuálně krásný film. To je tak, když za kamerou je někdo, kdo nad svou prací přemýšlí a ještě to ladí s hudbou. Střih je rychlý a nebojí se děj rychle posouvat kupředu. Herecké obsazení výborné. Emma Watson se u mě odHermionovala už dávno, Ezru Millera mám v hledáčku už nějakou dobu a líbil se mi Paul Rudd v jiné než komediální poloze. Příběh je dobře napsaný a scénárista/autor/režisér dobře věděl, co jím chce říct. Zajímalo by mě, jestli byla americká předměstská střední škola 90. let opravdu takové "peklo" a nebo se jedná jen o archetypální představu amerických filmařů a spisovatelů. Z jedné strany jsem měl chuť mládežníkům vyčinit jejich sebemrskačské postoje k životu a na druhou stranu jsem jejich opakující chyby chápal. ()

vojta123

Opravdu skvostné dílo... dlouho mi film nedal tolik důvodů na přemýšlení a zamyšlení na sebou samým jako tenhle.. Mimochodem ,pokud jste nečetli knihu tak vřele doporučuju. ()

Luciee113

Charlieho malá tajemství byla větší než chtěl přiznat sobě i ostatním. Velice citlivý příběh chlapce, který to v životě neměl jednoduché a snaží se s tím bojovat jak se dá a začlenit se do kolektivu, i když se bojí. Moc hezky natočené. ()

donnovann

Tak tohle je pecka a neřekl bych jen pro teenagery, rozhodně se v tom najde i starší publikum. Film je vyprávěn tak krásnou formou, která mě chytí hned v první scéně a nepustí až do závěrečných titulek. Celé hlavní herecké trio předvádí koncert a tvrdím si říct, že v některých scénách se vyrovnají hollywoodským hvězdám. Po citové stránce jste jak na houpačce, tak jak to v životě prostě funguje, chvilku jsi nahoře, chvilku dole. Když do toho připočítám přítomnost Emmy Watson, které to tu neskutečně sluší a paralizuje mě v každé scéně, říkám si konečně po dlouhé době snímek, ke kterému se jednou můžu vrátit. ()

shade000

Film, ktorý keď som pozeral prvý krát, tak zároveň v ten deň som si ho pozrel aj druhý a tretí krát. Toto je jednoducho srdcovka s úžasným OST aj VA soundtrackom. Každé Vianoce pozerám zas a zas a tieto nebudú iné... ()

Micoldee

Tenhle film je pro mě srdeční záležistostí, a to hlavně z důvodu skvělého soundtracku. Obsahuje nespočet dojemných momentů, které jsou podtrženy právě perfektním výběrem písniček. Skladba Heroes při tunelové scéně tam sedí prostě dokonale. Na to, že se jedná na první pohled o typický film o lidech ze střední, má svoji jedinečnou a hlubokou atmosféru a narozdíl od ostatních filmů ze stejného prostředí, se zde řeší důležitější témata, než hlavní roztleskávačka zamilovaná do kapitána fotbalového týmu. Charlie jako hlavní postava působí ze začátku nezajímavě, akorát tak sympaticky a trochu stydlivě, ale v průběhu a na konci filmu se dozvídáme o jeho skrytých stránkách. Emma Watson tady hraje naprosto fantasticky, je tak roztomilá a charizmatická, že si sami přejete mít ji za kamarádku. Celkově hodnotím film velmi kladně, hlavně kvůli emocím, který ve mně v celém průběhu vyvolal. Doporučuji shlédnout, pokud chcete zlepšit náladu. ()

jayman

Kto chytá v žite našej doby. Krásna indie hipsterina, ktorá nie je indie a vlastne iba hipsterská: vážne témy bublajú pod povrchom a nie sú nám do tváre chrstnuté okamžite, aby do nás v závere vyvŕtali dieru. Apropo, záver je krásnym manifestom mladosti, tej príťažlivej, nesmelej mladosti všetkých nás - populárnych aj outsiderov. ()

Nathaniell

Neskutečně osobitý a psychologický filmek. Moc jsem na něj nespěchal, protože jsem měl dojem, že si budu automaticky Emmu Watson přiřazovat k postavě Hermiony ze série HP. Ale vůbec. Ani mi to nebliklo hlavou. Možná to bylo tím, že má tady krátké vlasy. Ohledně jednotlivých prvků filmu - lze vyzdvihnout jednoduše všechno: Soundtrack, postavy a jejich charaktery, dialogy, kamera, střih... Všechno je mistrovsky zvládnuté. Stavy na drogách nejsou přehnané a působí opravdu autenticky. Film nemá hluché místo, trapné pasáže, za to je barvitý jako vyvedená duha a zpočátku vám mezi postavami oči přechází. Pak si to sedne a je to ono ještě víc. 5* PECKA!!! ()

oasismanik

Roztomilá, zaujímavá a v niektorých momentoch aj emočne veľmi silná jednohubka, ktorá je z nejakého dôvodu aktuálne 109. najobľúbenejších film na čsfd. Ten dôvod úplne nepoznám, ale aj tak The Perks of Being a Wallflower stojí za vzhliadnutie. ()

PlysovyMacko

Hanblivý puberťák Charlie príde na strednú školu a zažíva nové kamarátstva a prvé lásky. Film ide vo vyjazdených koľajách a akokoľvek absentuje nejaký zaujímavý moment. Najsympatickejšiu postavu hrá Emma. ()

hrumsrt

Existují filmové zážitky, které si pamatujete, dokážete si přesně vybavit, co to asi byl za den, kolik bylo hodin, s kým to bylo a jak jste se u toho cítili. A na tohle poprvé si u Charlieho malých tajemství do nejmenších detailů pamatuji, jako bych tam seděl pořád dokola.. Vedle dalších coming out of age snímků je Charlieho příběh jiný, protože on je hrdina, o kterém se v příběhu nemluví, on je postava, která se z nich pro jeho všednost vyškrtává, protože v koutě jako on stojí tucet dalších, akorát možná právě proto se Charliem tak snadno souzní. Kluk, co většinu času jen zasněně kouká a většina jeho přátel jsou mrtví (protože jde především o spisovatele).. Jenže pak jsou tu ta jeho "tajemství", a kde to vypadá, že scénář pouze klouže po povrchu, ve skutečnosti přesně hladí na správných místech. Jako bych žil jeho život, jako bych sdílel jeho pocity.. Třeba proto, že je znám... Bez jediného zaváhání perfektně odvedená sonda do duše dospívajících, která snad jednou pro vždy vyvrací glosu "však kolik ti je, jaké ty můžeš mít starosti..". Miluji, jakým způsobem dokáže tak přirozeně vyprávět o prvních láskách, o trablích ve škole a stejně je všechny téměř ignorovat. Tak snadné se v postavách zorientovat, tak přirozené s nimi trávit čas.. Dokonalá paleta emocí, která Vás umí naprosto hřejivě dojmout nebo rozesmát, jen aby Vás za rohem srazila na kolena.. Jeden z nejhezčích a nejpravdivějších filmů, jaký jsem v životě viděl. Znám Charlieho, prožil jsem jeho život, i když bych jemu i sobě někdy přál opak.. Není dne, kdy by mi neudělala radost další projížďka s Sam nebo Patrickem! 100% ()

pakr93

Něco tak krásnýho, něco tak upřímnýho a něco tak opravdovýho, jsem už opravdu hodně dlouho neviděl. Film jsem chtěl původně chtěl shlédnout kvůli Emmě Watson, pro kterou mam slabost ;). Ukázalo se však, že Emma je jen taková třešnička na dortu celého tohohle skvostu. Film má všechno co jsem si u dokonalého filmu představoval a navíc má ještě tu opravdovost. Režisér se nesnaží teenagery rozesmát stupidními vtipy ( jako ostatních 99% teen. komedií ), ale ani unudit s smrti, ba právě naopak. Film se nesnaží být něčím čím není a v tom spočívá jeho síla. Je prostě sám sebou a moje nová srdeční záležitost :) ()

pablohoney

Poznámka: většina indie filmů potřebuje neustále demonstrovat vlastní dobrej vkus. Z toho už je skoro žánrotvornej prvek. Jinak fIlm vyžadoval asi víc empatie, než jaký jsem schopnej. Vztahům mezi většinou teenagerů jsem nerozumněl (románek s buddhistkou/punkerkou, wtf?) a jakýkoli přísnější kritéria jsem odhodil, když vyšlo najevo, že ti středoškolští kulturní elitáři nepoznají Bowieho Heroes. ()

Blazis34

Na začátek musím říct, že jsem od tohoto filmu moc neočekával, ale teď můžu sdělit, že predčil všechna má očekávání. Romantická komedie, řeklo by se, že už musí jít o dospělý pár a o jednoho nešťastně zamilovaného z dvojice a podobné, už obehrané příběhy. Avšak tento zfilmovaný knižní námět nám nabídl něco úplně jiného. Ze smutného nezajímavého společenského outsidera se vyklubal úžasný kluk s citem pro přátelství. Líbí se mi, když film dokáže dodat nějaké poučení, poselství do reálného života a v tomto případě se to tak dá říct, že i podceňovaní lidé mohou v životě něco dokázat, že ne vždy je cesta za svým přáním jednoduchá, ale naopak bývá trnitá, ale že možné je všechno. Opravdu moc se mi líbila role Charlieho, kterého naprosto dokonale vystihl Logan Lerman. Stále se choval, tvářil jako ten ňouma, co se schovává někde v rohu, nemá moc kamarádů, ale takovéto lidi není dobré zavrhovat. Výborný byl i soundtrack, který nám na jednu stranu představil známé písničky, známé skupiny a na druhou stranu přesně vycítil, kdy zapojit do filmu píseň pomalou, procítěnou atd. Dlouho jsem přemýšlel o tom, jestli dám čtyři nebo pět hvězd, nakonec dám "pouhé" čtyři. Kdyby byl příběh dle skutečné události, neváhal bych s pěti, takhle tam můžu najít drobné nedostatky. Přesto Perks of Being a Wallflower zaslouží uznání - 85%. ()

Trumper

Only teenage draaama, keine Kinder vom Bahnhof Zoo.___ Logan Lerman (alias Percy Jackson... aha, tak proto mi byl tak nesympatickej) hraje pubertálního Mr.Beana s traumatizujícími zážitky z dětství, jejichž pravou podstatu „nečekaně“ odhalíme až v posledních sekundách filmu. Žádný WOW-efekt se ale nedostavil (kdo by chtěl drsnější pohled na téma problémy dospívající anglicky mluvící mládeže, doporučuji tohle).___ Tam, kde filmaři měli přitlačit na pilu, zůstali stát na půli cesty v nejistotě, z jakého úhlu udělat záběr na výstřih Emmy Watson, a tam, kde měli donutit k zamyšlení, sklouzli k sentimentalitě.___ Vrcholem vykonstruovanosti jsou pak teenageři (hudební odborníci) poslouchající The Smiths (...všichni oduševnělí filmoví hrdinové poslouchají The Smiths), avšak neznalí Davida Bowieho. /65% ()

psychohippo

Ano, je docela dost teenage filmů o dospívání v USA... Ano, všichni puboši jsou v podstatě stejní... Ano, už to tu všechno bylo... Ano, Emma Watson strašně nechce být Hermiona... Mě ale tenhle příběh a hlavně jeho zpracování docela chytlo. Jako pro někoho, kdo dospíval za normalizace v ČSSR ve stejné době je pro mě dospívání v USA napořád jak magický, tak naivně ulítlý. Mohl jsem si tedy udržet odstup i úsměv diváka. Jako psychologa mě k mému údivu docela pointa překvapila, jinak mi film nedovolil ušklíbat se nad pseudopsychologií, prostě to sedělo. Jako poradce v partnerské poradně mě trefila hlavní otázka: Proč si dobří lidé k sobě vybírají ty nevhodné... A ten soundtrack! Naprosto souhlasím s výrokem Botiče: "Vyzrálá, neurotická, rozbitá a vnitřně zničující dokonalost.!" ()

Diskantka

Hned jak tam někdo řek The Smiths, řekla sem si NE, další hipsterství už nechci a už vůbec ne s Hermionou, ale oukej Ezra je tam hodně dobrej, hodně teplej a divně hnusnej a dokoukala sem to. Na jednu stranu chci jet v tunelu, chci soundtrack, chci takový kamarády, na druhou stranu mi to přijde sračka, chybí tam už jenom Zooey Deschanel a zmačkanej ksicht Josepha Gordona Levitta, chybí tam Nebelvír. Proto ponechávám tenhle film bez hodnocení. Je novej rok, sem v klidu. ()

Schmitke69

Dlouho se mi nestalo že bych byl z filmu tak "odvařenej", a dlouho nepochopím jak se někomu jako je nějaký neznámý pan Chbosky povedlo natočit dle mého názoru tak skvostný film, který by kdykoli během děje mohl sklouznout k propadáku, naštěstí se tak nestalo (i když jsem se jednu chvíli dosti obával). Hlavní herecká trojice předvedla brilantní výkon, obzvláště pak Logan Lerman, který zahrál svojí roli (vzhledem k věku) až nepochopitelně dobře, Emma dle (mého) očekávání taky super.... Film zmiňuje spoustu společenských "tabu" a klišé, od teennagerovského vztahu 16ti letého prváka s o čtyři roky starší dívkou, přes homosexualitu, až po sexuální obtěžování, a přes to všechno to nepůsobí ani plasticky a už vůbec ne vtíravě, je to krásně vyvážené a postupně gradující po všech stránkách, velmi emotivní a i poselství nesoucí závěr je pomyslnou třešničkou na dortu... Pane Chbosky za tuhle vaší "prvotinu" smekám!!! 10/10 ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie