První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Marci

Hodnocení po 9.dílu: původně jsem hodnotila za slušné 3*. Teď už jenom, řečeno slovy klasika, setrvávám ze zvědavosti, zda zbývající část bude stejně slabá, jako ta první, a ani nevím, zda se mi chce do toho ten čas investovat. Abych nebyla špatně pochopena, tento seriál měl dle tvůrců ambice jistě vyšší než je do historických kostýmů oděná telenovela, kde tedy ale bohužel mé sympatie mají spíše postavy vedlejší (včetně hereckých výkonů). Hlavni "klaďas" Vladimír nám předvádí několik názorovych veletočů vůči oběma milenkám, jejichž logika mi těžce uniká, pokud ovšem scénárista zamýšlel, že vám má jít hlavní hrdina na nervy, tak se to podařilo. Vůbec nelogičnosti v chování některých postav jsou do očí bijící. Pokud scénář psalo více lidí, měli se lépe domluvit nebo po sobě číst, co bude kdy která postava říkat, aby z toho nebyla slátanina. Škoda. ()

Želik

Stále čakám kedy sa to nejako rozbehne, zatiaľ to samo neviem čím to chce byť. Rodinná sága, detektívka alebo červená knižnica? Ale na Janka Koleníka sa díva veľmi príjemne. ()

kajas

Uznávám, že co se týče nějaké historické věrohodnosti, nedosahuje "První republika" vysoké úrovně, ale jinak jsem jí naprosto propadla, těšila jsem se na páteční večery a při sledování závěrečné epizody první (naštěstí!) řady jsem zamáčkla slzu. Karty jsou na počátku příběhu rozdány jasně, Koleníka si musí každý divák (no dobře, spíše divačka ;)) zákonitě zamilovat, zatímco Vyorálek vzbuzuje spíše negativní emoce. Jistého ale není nikdy nic, dočkali jsme se mnoha zajímavých zvratů, epizody měly kvalitativně vzestupnou tendenci, což je jenom dobře. Z herců musím dále vyzdvihnout hlavně pana Skopala a také Radka Holuba, ten si pro sebe ukradl každou scénu. No a znělka, z té jsem měla vždy husí kůži. Zkrátka tleskám a hluboce smekám :). Edit: Druhou řadu jsem očekávala s napětím. Vyloženě zklamaná jsem nebyla, velkou radost mi dělal hlavně Vyorálek a můj nový objev Anička Fialová, na druhou stranu mě mrzelo upozadění postav Vladimíra a Kláry (když se celou první sérii tak dramaticky "dávali dohromady"). Závěrečný díl s otevřeným koncem ve mně ale vzbudil hodně nepříjemné, až depresivní pocity (při sledování nějaké svatby jsem asi ještě neplakala), třetí řadu budu vyhlížet s nadějí, že bude líp. Třetí řada: Líp nebylo. S odchodem Aničky Fialové a její nástupkyní jsem se vyrovnávala vlastně po všechny epizody a vyústění dějových linek většiny ústředních postav (až na Vladimíra a Magdalenu) mě dost zklamalo. Zůstává ale radost z působivé výpravy, dobové atmosféry i hereckých výkonů. ()

sofiapetra

Myslím, že kdokoli, kdo by se pokusil udělat seriál o první republice, by si vysloužil miliony výtek, zejména ze strany historiků. Osobně bych také radši sledovala zdramatizované životy Ferdinanda Peroutky nebo Karla Čapka, nebo love story TGM s Olgou Sedlmayerovou, ale k tomu se asi jen tak někdo neodhodlá. Takže děkuji alespoň za tento pokus. Viděla jsem i celou první řadu - a dívala jsem se na to ráda. Udělali to zajímavě a napínavě. A po třech dílech druhé řady nelze než konstatovat, že se jim původní atmosféru podařilo zachovat. Navíc v TV není teď ke sledování naprosto nic jiného (a nového). ()

Petrasuvicka

Co čekáte? Volné pokračování F.L. Věka? Tak si přečtěte Jiráska, když se vám to nelíbí. Zaráží mě, jak se lidi neumí na ten seriál dívat. Srovnávají ho se současnou tvorbou a nahlížejí na něj současnýma očima s moderním pohledem. To prostě nejde. Tenkrát byla doma jiná, pokud si to divák neuvědomí, nemá šanci se bavit. Že si stěžujete na výkon Plánkové? Ženy prostě byly ty hezké pokorné paničky, které nepracovaly. Ne v takových rodinách, jakou se snaží ČT podat současnému divákovi. Kdyby mluva byla jako tehdy, tak se na to nebude dát dívat. Jak říkám, když si tak moc stěžujete, tak si přečtěte Jiráska. Ono se totiž pro lidi očividně dost těžko něco natáčí. ()

Jigy

Na české poměry nadstandartní seriálová sága. Dle mého hezky zpracované, košatě se rozvíjející a to vše na pozadí kouzelných 20. a 30. let, kdy byl český národ ještě hrdý a plný ideálů. Díky 1. republice se na páteční večery těším. ()

Martin741

Podstatne zlepsenie oproti retardovanej Sanitke 2. Rozhovory sice posobia dost sucasne, a herci dost neznami. Ale snazia sa, kulisy a kostymy su fajn, celko koresponduju s realitou I. Ceskoslovenskej republiky. Oproti retardovanej Sanitke 2 sa az tak nezmykaju emocie a neodznie tolko prazdneho tliachania o medziludskych vztahoch. Toto ma sralo uz pekne dlho, a tu je to aspon dost vyrazne obmedzene. 62 % ()

BarryLyndon

Ta inspirace Panstvím se nedá zapřít, dokonce 3 postavy jsou tam skoro totožné (Obrienová, Anna a Hraběnka). Začnu pozitivy, hodně mne překvapila výprava a historická přesnost v některých detailech, tam bych neměl námitek. Jasně efekty při válečných scénách nebyly z nejdražších, ale i tak mne celkově ta vojenská vložka překvapila. Naprosto tam herecky vládne Vlasák, to je na český poměry neuvěřitelnej herec, špičkovej kdekoliv se objeví. Snažím se to vnímat pozitivně, protože tohle období mám hodně rád, ale prostě to nejde. Tvůrci si podle mne ukousli hodně velké sousto. Dialogy jsou doslova primitivní a myslím, že průměrný přispěvatel do této sekce by jim to dokázal přepsat do lepší podoby a celkově to uvedení do děje strašně tragikomický. Fakt ty dialogy na úrovni nějaký céčkový telenovely, nepamatuju, že by těch pár dílů Vyprávěj co jsem viděl mělo tak tragický dialogy. Je to škoda, protože to nemá špatný obsazení a celkově tam snaha vidět je... 4/10 ()

Elyssea

První díl mě celkem vyděsil, protože to zatím vypadá předvídatelně. Takže mé typy na vývoj postav: Jaroslav (nejstarší syn): křivák, který to dělá pro se... rodinu, Vladimír: zamilovaný pan spravedlivý, Freddy (nejmladší bratr): otravný floutek s dobrým srdcem, Klára: trpící laň, Kryštof (Klářin bratr): padouch nebo hrdina, je to jedna rodina. Veronika Nová bude beztak jako rebelka, otec rodu Valentů zase naivka s morálkou, Töpfer bude kamarád s kudlou, Studenková chamtivka. V duchu už jsem si i načrtla motivy dalších dílů, takže jsem zvědavá, nakolik jedou scénáristi podle šablony. Dávám tomu tak pět dílů a budu doufat, že mě to po tom špatném pilotu ještě přesvědčí. ()

bourec

Je jeden díl do konce,a já sem vydržel na to čumět až do teď.Smůla,že čt1 má online přehrávání na svejch stránkách,protože spoustu dílů sem viděl až v sobotu,v neděli atd,Pivo má přednost.Kvalitou to neoplývá,a nebejt tam ta krimi linka,tak je to obyčejná růžová sága o rodině,lásce ,zradě apod.píčovinách.Zaplať......,že je konec.50%. ()

cubajz

Nehodnotím děj seriálu, zatím jsem měl možnost vidět jen 2 díly, ale líbí se mi dobové zpracování, do detailu promyšlené dobové kostýmy a reálie - a mezi žumpou českých ordinací a ulic tento seriál vyniká. ()

zette

Na tento serial jsem se moc tesil, protoze filmu ci serialu z teto doby se u nas toci cim dal mene. Proti vyprave nic nemam, na televizni tvorbu si myslim, ze je vice nez dostatecna. Neurazi ani herecke obsazeni, kdy se dostalo i na mene proflaknute herce. I kdyz nektere herecke vykony jsou dost spatne, tak kvuli nim hodnoceni nesnizuji. Vadi mi spise spatny scenar, polopaticke vysvetlovani deje a mnohdy katastrofalni dialogy. Ale na druhou stranu nemohu tvrdit, ze se jedna uplne o nezajimavy pocin. ()

dr.fish

Těžká telenovela. Promarněná příležitost a peníze. I v případě tak limonádového příběhu se do děje dala propašovat atmosféra doby, informace, politika, pletichy. Není tam nic. Nikam to diváka nevtáhne, nic to neevokuje. Žádná nadstavba ani přesah. 45% ()

otík

Jeden z těch mála ČT seriálů, který si přitáhne diváka a jeho pozornost (ne však moji) nejen pro svou tématiku a své kvalitní zpracování včetně pěkného looku a zajímavých lokací, ale také pro výběr ne tolik okoukaných tváří. Na mně osobně příliš dlouhý seriál, ale jako kulisa proč ne. PS: první série výrazně lepší než druhá, rozhodně za 3,5 hvězdy. Druhá série nemá víc jak na 2,5 hvězdy, třetí série pokračuje v nastoleném trendu druhé série a je nic moc. ()

Mylouch

Koneckonců kdo ze scénáristů má co říci v rozsahu 20 hodinových epizod ? Nevzrušivá televizní práce, která přes řemeslné technické zpracování přináší jen nerytmický sled dialogů. Kdeže někdejší sněhy jsou, chudák klasik Filip z dob nesvobody ()

kocik1

Tak trošku Vyprávěj z doby více minulé. Docela hezky, líbivě udělané, což o to. Ale natahované jako guma od trenek. A jak známo, i ta při soustavném tlaku povolí a trencle občas spadnou až ke kotníkům. Tady to natahování vidím především v okultismu, vyvolávání duchů atp. Když už si scénárista neví rady, jak pokračovat, dovysvětlit anebo prodloužit na počet dílů, na které tvůrci dostali peníze, je tohle myslím ta nejhorší varianta. A za tu taky beru 3.hvězdu.// No a po shlédnutí závěrečné části mám skoro chuť vzít i druhou. Apolenka, která nás celý seriál otravuje svým mluvením s mrtvými, na konci, když to začne být důležité, tuto schopnost záhadně ztratí, chladnokrevný vrah se zblázní a romantická dějová linka....., no škoda mluvit..... ()

VaHo

Ha, žádná rodinná freska, ale jen přihlouplá telenovela, s tak absurdní a překombinovanou detektivní zápletkou, že i Agatha Christie by se styděla. Jakmile se tam objevilo to "nadpřirozeno" z(záměrně nechci spoilerovat), tak už jsem se jen smál. ()

plechulka

Zrovna dnes jsem v časopise Týden četla několikastránkové žehrání na tento seriál. Jak ukazuje jen život bohatých, jak se nezabývá politickými událostmi v té době, jak.... atd., atd.... Myslím, že o tohle se tvůrci nesnažili a proto jim to nelze vyčítat - Panství jsem nesledovala, nicméně (a podle mne) - jako telenovela - dobrý! A navrch jako ženská říkám, že se na Jána Koleníka moc hezky kouká..... ()