L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

AllShallFall

L.A. - Přísně tajné je dobrá a propracovaná kriminálka s hvězdným nasazením. To mě dalo dilema, ohodnotit film o jednu hvězdu navíc. V tomto příběhu se nacházelo hodně záhadných částí, které stáli za to se nad nimi zamyslet. Od začátku to vypadá, že se nejedná o nějak převratný film. V určité fázi se to ale přehoupne a vy více a více tomu začínáte rozumět. Rozuzlení celé té hodně zamotané zápletky přináší konečně své ovoce. A na konci z toho vzejde skutečně perfektní podívaná. Tím uznávám, že se opravdu obsazení herců vyplatilo. Zejména pak Russella Crowea. Za nudu ze začátku to ubírá na hodnocení. Za vynikající a propracovaný děj, za výkony některých herců to katapultuje zpět na vrchol žebříčku. ()

swamp

"Off the record, on the QT, and very hush-hush." Výborné herecké výkony snad všech aktérů dávají tomuto snímku šmrnc, který se podařil Curtisu Hansonovi výborně ukočírovat. "I'm talking about the gas chamber, and you haven't even asked me what this is about. You've got a big "guilty" sign around your neck." ()

predators

I přes vysoké hodnocení, to mé absolutní nebude. Kriminálky zrovna nepatří mezi mé oblíbené žánry, ale i tak se najde pár podařených kousků. L.A. mezi ně jistě taky patří, ale něco mi k dokonalosti chybělo. Ten pocit zná asi každý, kdy nevíte, jak to popsat. Já jenom takto...zápletka byla sice dobrá, ale okoukaná a nedávala divákovi jiné možnosti nebo indicie. Dost dlouhé a já se místy nudil! Herce netřeba zmiňovat, tam je to jasné... Zajímavosti: Těžko byste v tomto filmu hledali někoho menšího, než je Danny DeVito. / Tolik hvězd se těžko platí. Proto všichni kývli na jednotnou taxu, 50 amerických dolarů.:-) Za ty prachy? Tak to dávám 75% ()

nascendi

Vynikajúca detektívka, ktorá u mňa stúpa na cene s každým ďalším zhliadnutím (o.i. aj preto, že na prvýkrát som nebol schopný orientovať sa vo všetkých postavách a súvislostiach). Film má nespochybniteľné miesto v mojej Top 100 a komentár o ňom nenapíšem jednoducho preto, že prečítať už napísané si vyžaduje nadľudskú námahu, tak prečo to ešte zhoršovať. Tak a prešlo mi to, ako Rollovi Tomasimu. ()

Slarque

Kriminální drama podle perfektního scénáře s lahůdkovým obsazením. Zatímco Spacey potvrzuje svoji pověst po Obvyklých podezřelých, objevují se tu i nové nadějné tváře Russella Crowea a Guye Pearce. Zato herecký výkon Kim Basingerové byl pro mne nečekaným převapením, protože nic lepšího předtím (ani potom) nepředvedla. ()

Arsenal83

Pre mňa len priemerná kriminálka s vynikajúcim hereckým obsadením, ale keď porovnám film napríklad s The Departed, tak je to o dosť slabšie. Nemá to toľko dejových zvratov a záver je skôr výstavou amerického zlatého happy endu než niečím, čo posadí do stoličky. Navyše, Guy Pearce nemá na úlohu toho dobrého ksicht. Taktiež mi je záhadou, za čo dostala Kim Basinger Globa i Oscara. Okrem toho, že hrala ľahkú ženu niečo aj ukázala? Lebo inak to hrala už všade predtým a oveľa lepšie. Inak herecky neukázala vôbec nič, čo by stálo za zmienku. ()

Vitason

Naprosto strhujcí film s geniálním scénářem. Užásná atmosféra 50. let. Skvělé herecké obsazení, ve kterém se herci předhánějí v úžasnosti výkonu. ()

Happens

Tak tady mě dostal Russel Crowe co by mlátička bez mozku, perfektní detektivní gangsterka o špíně a dobru. Nebudu se dlouze rozepisovat, tohle je prostě lahoda!!! ()

Bachy

Tohle zřejmě není můj žánr. Crowe se Spaceym mě samozřejmě bavili, jak by taky ne? Nemám problémy s délkou filmu, s tempem, nemám problémy ani se stylizací, vždyť ty auta vypadají tak krásně. Ale vůbec mě nezajímá, kdo s kým jak kšeftuje a jak drsně u toho mluví. Protože to je opravdu trochu booring. Druhá půlka nakonec dojem pořádně napravila. Charaktery proškrtány a na zbylé se můžeme soustředit trochu víc. Tam jsem se zaradoval a začal se chytat, ale pořád to prostě zřejmě není můj žánr. Pardon. Kdybych žral všechno, mlelo by se mi to v břiše. Na silvestra mi bylo připomenuto, že jsem to viděl. Já už to viděl? Tak to mě to asi moc nebralo. ()

eLeR

Film plný hercov, ktorých filmy bohužiaľ nevyhľadávam. Dobrých hercov. Takže preto až teraz a vlastne aj na Curtisovu počesť. Mal prsty v skvelom scenári a natočil výborný film. Film, ktorý šlapal od začiatku, a ani na chvíľu nestratil moju pozornosť. Naozaj kvalitná kriminálka. ()

klerik

Drsné a pri tom akési citlivé. Skvelý scenár, herci VŠETCI len tak žiaria. Dokonalá ukážka "detektívky starej školy", ktorá vie šokovať... ()

Chrustyn

Perfektní retro kriminálka s povedenou dobovou atmosférou, zajímavým příběhem a výbornými herci. Vůbec mě nenapadá co bych filmu vytýkal, tohle se opravdu povedlo. ()

Scalpelexis

Na míle poctivá filmařina s brilantními hereckými jmény plna atmosféry z poloviny minulého století. Po tom prvním shlédnutí mi celá zápletka nejde do hlavy, takže to budu muset ještě jednou projet. Skvělý scénář, režie, výprava a hudba, Russell Crowe a Guy Pearce (do kterého bych to neřekl) se překonávají. ()

marhoul

Russell Crowe mě prostě nebaví nikdy a v ničem. A může to být klidně dobrý film. Prostě nechápu, co na takovém asexuálním páprdovi, kdo vidí... Nepřipadá mi ani sympatický, ani šarmantní, ani zábavný, ani pohledný a ani zajímavý. Ale tady jsem ho skousla (kvůli Kevinovi) a dobře jsem udělala. Už dvacet let patří L.A. mezi mé nejoblíbenější kriminálky! Nebojím se verdiktu: mistrovské dílo v rámci svého žánru! ... a ta nadpozemsky krásná Kim Basinger.... ()

packa

Velkolepý scénář se tvůrcům podařilo přetavit do jednoho z vrcholů filmové krimi! Dobová atmosféra je zachycena tak věrně, že se ani nechce věřit, že se film natáčel v devadesátých letech. Jeden mých cca TOP20 filmů ()

heyda

Krásné vysoké hodnocení tu vidím. Já osobně bych řekl: pěkné, ale nikoli perfektní. Film má většinou klady a těmi jsou hlavně herci: Russel Crowe super, Kim Basinger super atd. Dále překrásná dobová swingová hudba a úžasná auta. Největším záporem je zde asi délka - u některých filmů mi nevadí, ale tady ano. Film prostě nešlapal tak, jak bych si představoval. A celková linie příběhu je docela kostrbatá a mám na jazyku některé otázky ohledně průběhu snímku. Závěr byl jasný, tam se to podstatné odkrylo, ale ten průběh mi ještě nedocvakl, ale to možná až při druhém zhlédnutí... Po půl roce: když si tak procházím filmy z top 200, které jsem viděl, tak se mi u každého z nich vybaví něco, nějaká scéna, nějaké emoce, ale když se řekne L.A. Přísně tajné, tak mám vokno a proto jenom 3 hvězdičky. ()

Nettrass

Lidi, vzpamatujte se. Copak nevidíte už v titulku, že to je přísně tajné ???!!! A tady o tom, kde kdo vykládá i takové intimní podrobnosti, jako kolik Oscarů to dostalo. Chcete aby vás zavřeli ? Proboha mlčte ! Já to viděl pouze částečně, zprostředkovaně, nevím kdo vyhrál a NIC si nepamatuju ! 70% ()

Pejpr

Nejhvězdnější herecké obsazení, dokonalá zápletka a děj plný nečekaných zvratů. Co víc si přát? ()

Ivoshek

Skvělá retro detektivka s pořádně prohnilými policajty, krásnou prostitutkou a výbornými hereckými výkony. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji