Oscar 2016

(pořad)
  • USA The 88th Annual Academy Awards (více)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Režie:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkují:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (více)

Slavnostní vyhlášení 88. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Uvádí Ch. Rock, komentují T. Baldýnský a S. Michailidis. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 88. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako Šílený Max režiséra George Millera, Marťan Ridleyho Scotta nebo Most Špiónů Stevena Spielberga. Šanci na ocenění hereckého výkonu mají také Michael Fassbender, Leonardo DiCaprio či Matt Damon mezi muži a Jennifer Lawrence, Cate Blanchett nebo Brie Larson mezi ženami. Slavnostním ceremoniálem, který bude již podruhé moderovat herec Chris Rock, nás z pražského studia provedou také filmoví publicisté Tomáš Baldýnský a Saša Michailidis. (Česká televize)

HiddenDragon

CT2 to dost zazdila (o prumernych komentatorech nemluve) a lenive davala reklamni bloky stejne jako Americani... Meli by si vzit priklad z Rakusaku (ORF), kteri tam snad nemaji jedinou reklamu a prestavky vyplni rozhovory moderatorky s film. kritikem. Obecne reklamy me na Oscarech stvou vzdy nejvic, protoze z cca 3,5h stopaze je tak cela hodina jen commercials...az tak moc si zas kapitalismus nepredstavuju. Navic to neni sport, kde potrebuji timeout nebo prestavku. Ale dost uz o reklamach. Letosni rocnik se nesl ve znameni diversity a zaclenovani cernochu do filmu, do nominaci apod. Osobne nejsem zastancem kvotoveho stylu kdekoliv a ac nejsem rasista, cernoch (nebo jakakoliv jina rasa) ve filmu mi proste vzdycky tak trochu vadi, narozdil treba od muziky, kde je dulezity hlavne hlas. Nesnasim ty kecy (viz Inarrituova rec), ze "snad nastane doba, kdy bude plet stejne irelevantni jako delka vlasu". To je tak donebevolajici hovadina, ze to proste nezkousnu. Clovek neni slepej. Vzdycky tu bude ten rozdil, ze nekdo je cernej/zlutej/bilej. To se ignorovat neda a kdo rika ze ano, asi ma neco se zrakem. Ale spis jde o chovani cernochu nez vylozene o plet. Jestlize maji typicke grimasovani, pohyby, rec, na kterou zkratka beloch neni zvykly, tak to belochovi vzdy bude minimalne podvedome na platne vadit (napr. Boyega ve "Star Wars 7"). Jestlize i v USA je Afroamericanu ani ne 13%, tak to proste ta vetsina vzdy bude vnimat jako neco "jineho", a neni to rasisticke, nybrz logicke. Nemluve o zbytku sveta, kde v Evrope je procento cernych jeste mensi. Pokud tedy vetsina divaku bude pozadovat, aby se mohli divat na jim vyrazove blizsi belochy, nevidim na tom nic spatneho. Kdyz se mi nelibi zelene auto, taky me nikdo nebude nutit abych si ho kupoval. A pokud bude v kazdem filmu povinne tolik a tolik procent cernych (nebo nevim, jak jinak si Chris Rock predstavuje tu "prilezitost" kterou maji dostat), byt se tam nebudou hodit nebo nebudou herecky kvalitni, proc bych se na ne dival ze? Nevim, mozna ze do urcite miry kvoty resenim jsou. Ale prikazovat nekomu, aby se mu libil cernoch ve filmu, mi prijde paradoxne jeste rasistictejsi. To tedy k tomu hl. tematu letosnich oscaru, kdy me ty Chrisovy forky docela mijely - pochopi je prave jen Americane. S vitezi sosek uz je to lepsi. 6 oscaru pro "Mad Maxe" dela z tohoto filmu pecku roku. "Revenant" si zase odnesl ty nejdul. kategorie (jak jsem ostatne tipoval), tedy rezii, kameru a hl. herce. Ostatni her. vykony jsou ruznorode rozdeleny a zamrzi jen, ze Stallone se sosky nedockal. Aspon ze Leovi to konecne dali, i kdyz zrovna letos jeho role nebyla tak uzasna jako napr. ve "Vlkovi z Wall Street" (2013), jen mel proste doted tu smulu, ze byl pokazde nekdo o trosku lepsi. Nej. animakem se stalo "V Hlave" a nej. filmem je pak prekvapive "Spotlight" o zneuzivani deti katol. knezimi. Americani ale maji zavazna temata radi, zvlast kdyz se jedna o investig. novinarinu (viz napr. "Vsichni prezidentovi muzi" [1976]), takze z tohoto pohledu to mozna az takove prekvapeni neni. () (méně) (více)

JamesSi

Oskaři a býlí, Leoš a Medvěd a málo krátkometrážních dokumentů. Ceny Akademie jsem viděl poprvé a bylo to stejně trapné jako České Lvy. ()

wooozie

(Do hodnocení nepočítám samotné výsledky, u kterých panuje vesměs spokojenost). Tohle že má být oslava filmu? Ze strany scénáristů a moderátora Chrise Rocka těžký podprůměr. Dala se očekávat odezva na pseudoaféru vyvolanou manželkou Willa Smithe a režisérem Spikem Lee, ale Chris Rock to těžce nezvládl. Dobře, úvodní monolog byl fajn, možná ještě druhá, třetí scénka, ale postavit na tom celý večer? Když letošní Oscary srovnám s letošními Zlatými Glóby, rozdíl je opravdu až tristní. Jednoduše celý program byl evidentně šitý horkou jehlou a ve výsledku z toho vyšly zkratkovité nebo rovnou nulové scénky, nicméně americké publikum je v tomto vždy stejné (a v konečném důsledku možná díky za to, protože místo častého umělého smíchu by večer až nebezpečně často vyplňovaly trapné chvíle ticha) a zatleská prakticky všemu, co jde dostatečně se současným liberálním, politicky korektním americkým proudem. Tudíž, co se týče pohoněním ega nad záchranou ras, společnosti, menšin a vůbec celého světa, fungoval večer skvěle, ale co se týče zábavnosti programu spojenou s oslavou toho nejlepšího ve filmovém průmyslu, tady scenáristický tým spolu s moderátorem Rockem hrubě propadl. Jenom pro ty, kteří chtějí alespoň ochutnávku naprosto opačného moderátorova výstupu, který snad nemá v zábavnosti konkurenci. ()

Indy

Pár slov k rozdávaniu oscarovských sošiek: výhra Spotlightu v top kategórii prekvapila, film som zatiaľ nevidel, ale poznám sa a isto sa mi nebude viac páčiť ako Revenant, takže zamrzelo, že práve tento úžasný film nevyhral top cenu. DiCapriovi Oscara prajem, aj tú enviro ďakovačku mal peknú, ale keby som bol akože členom akadémie, hlasoval by som za Fassbendera, predsa len bol lepší, ako fyzické herectvo Leonarda, ktorému isto pomohli náročné podmienky, v ktorých natáčal, takže tie jeho výrazy asi neboli vždy iba hrané :) Oscar pre Revenanta za réžiu a kameru je v správnych rukách, Mexičania to posledné roky valcujú a patrí im veľké uznanie. Najviac potešila premenená nominácia Alicie Vikander, tá sa mi veľmi páči, v tých žltých šatách bola zlatá a už od Kráľovskej aféry mi bolo jasné, že v nej niečo je a skôr či neskôr postúpi do prvej hereckej ligy a do budúcnosti tam má nového Jasona Bourna aj film s Fassbenderom, takže sa už teraz na ňu v nových filmoch teším. Naopak najviac zamrzela nepremenená nominácia Sylvestra Stalloneho za jeho ikonickú postavu Rockyho, veľká škoda, zaslúžil by si zlatú sošku, už aj ako uznanie za jeho bohatú kariéru. Vyhral aj Morricone, dostal prvého ! regulérneho Oscara za naj hudbu, čo je samozrejme hanba akadémie, pretože ten mal mať Oscara doma už minimálne za Vtedy na západe, Vtedy v Amerike, Misiu, The Good, the Bad and the Ugly, Untouchables a možno aj mnohé ďalšie diela. 8 hrozných určite nepatrí medzi jeho top kompozície, aj keď vo filme funguje výborne. Nepremenené nominácie pre moje obľúbené Star Wars som čakal, objektívne treba uznať, že Mad Max bol technicky naozaj výnimočnejší film a právom zobral až 6 sošiek. Oscar za triky pre Ex-machinu ale nechápem, pretože to nebol zrovna film, ktorý by ohúril špeciálnymi efektami ... a teraz pár slov k udeľovaniu cien ako show a jeho moderátorovi: to bola jedným slovom katastrofa, Chris Rock nebol ani na moment vtipný, bol to ten najhorší moderátorsky výkon odkedy sledujem Oscary, to už aj James Franco bol v porovnaní s ním top moderátor :) ... všetky tie narážky na nedocenených černochov v Hollywoode sú podľa mňa úplne mimo ... nikdy za posledné roky predsa nebol problém oceniť černocha, keď to bol fakt úžasný film, alebo úžasný herecký výkon, ale nebudeme predsa nominovať čiernych umelcov, aby sme naplnili nejaké kvóty! To je podobný nezmysel, ako keby belosi protestovali, že v NBA ich nie je viac a podobne ... už nikdy viac takéto trápne moderovanie prosíííím, pretože Oscary mám rád a okrem udeľovania cien sa pri nich rád aj zabavím, čo sa tento rok moc nepodarilo. ()

Hanys_

Hodně špatné. Ceny bych až na song určitě zkousl (Leo, Ennio, Brie a hlavně Alicia super), ale to že se celý večer nesl v trapném stylu "černí vs bílí" prostě ne. Asi nejhorší předávání jaké jsem kdy viděl. Letošní Glóby nebyly zrovna top, ale oproti Oscarům byly o dvě třídy jinde. Btw ti dva šašci z čt byli na facku. Stejně jako Chris Rock. ()

Ripley

Poprvé bylo vysílání na ČT.Shlédnul jsem přímý přenos od 2.30 do 6.00.I na to,že to mělo cca 3 hodiny,bylo to uspěchané.Chris Rock jako moderátor nebyl špatný a byl profesionální,ale nemá na Billyho Crystala.Potěšil vstup R2D2 a C3PO , "In Memoriam" a vítězství Leonarda DiCapria.Objektivně celý ceremoniál tak za 60%,ale jako veliký fanda filmu a také proto,že jsem dlouho předávání Oscarů neviděl hodnotím neobjektivně:80%. ()

papushka

#OhSoWhite blamáž vedená #OhSoMutujícím #OhSoBlack trapákem Chrisem Rockem. Ale konečně taky došlo na Lea a ve vesmíru nastala dlouho očekávaná rovnováha. Volejte sláva a tři dny se radujte! Hááleluja! ()

Litvicek

Tahle show měla dva světlé momenty. První: Leo byl konečně právem ohodnocen akademii. Druhá: Povedený vtípek při vyhlašování nejlepšího dokumentu. Zbylý program byl mdlý, nezábavný, nezáživný a doplněný tím, čeho jsme se báli. Chrisem Rockem a jeho nutné "komické" pitvání letošních Only-White people Oskarů. Nemůžu poděkovat ČT 2 za překlad, který jsem si neužil, protože se mi zdálo všechno dění v přímém přenosu překryté právě tím překladem a tudíž bych tedy osobně víc užil anglického znění s tím, že nebudu ochuzen o prvotřídní vtípky a celkové komentáře, leč by to nebylo stoprocentní. Dodám jen to, že se akademie jako vždy hodně zasekala v letošních výhercích ale to není překvapení. Překvapení bylo, když se na podium dostavila přičmoudlá členka hlavounů z akademie a začala řešit smysl rozdávání cen a kecy okolo.. Že ta stupidní show okolo ne-nominací černochů je tak vyhrocená, to pokládám za velkou komedii. ()

valasek.m

Nic moc večer teda, Chrisse nemusím, takže mi tam trochu vadil, ale říal jsem si, že si nenechám špatnou volbou moderátora zkazit večer. Leoův oscar byl jasný, šak si ho taky chlapec zasloužil. Překvapení se ale dostavilo za oscara za nejlepší film Spotlight, to jsem nečekal a byl jsem příjemě překvapen. Dále prostě nepochopím tolik nominací a tolik oscarů pro takovou pi*** jako je Mad Max. To mi hlava nebere. Letošní ročník byl takový zvláštní, málo vtipný oproti předchozím ale i co se těch filmů týče tak nic moc. No ale jsem rád, že jsme jej mohli poprvé díky České televizi sledovat žive i mi, co nemáme HBO a douofám, že to tak na chvíli zůstane. ()

Mitin

3* kvůli moderátorovi a tématu "rasistický Hollywood", který už se fakt nedalo vystát... Leonardo a Morricone potěšili. Sacha Baron Cohen jako vždy pobavil. ()

Warle

Ceny rozdány v pohodě, urodilo se i dokonce dost překvapení (Sly bez oskara, oskar pro Ex Machinu), ale "humor" Chrise Rocka rozhodně není pro každého a mě naprosto nesedl jako hlavní protagonista. A to že vyhrálo Spotlight bylo jasný. Přece by nemohlo vyhrát něco jiného než americké drama. ()

bloodcountes odpad!

nesledovala jsem to celý, musela jsem často odbíhat zvracet a čistit si hlavu na čerstvém povětří. Něco tak odpornýho, příšernýho a šílenýho jsem zatím nikdy v televizi neviděla. Ještě ted se mi zvedá kufr, když si na to vzpomenu. ()

filipvrbik

Božský Leonardo DiCaprio má konečně Oscara!!!! 100% ....(bylo to možná rasistické, možná je Mad Max podle mě nejhorší, ne nejlepší a možná je to snobské až praští, ale konečně jsem viděl ty bájné Oscary v přímém přenosu a mám stejnou radost jako z Olympiády v Atlantě před 20 lety, tentokrát hodnotím spíš dojmy prostě) P.S. potěšil Oscar za Efekty pro Ex machinu a Oscar pro Alicii Vikander ()

Terezinka198

Tak jsem se konečně po tolika letech dočkala, kdy jsem mohla říct, že toho Oscara dostane alespoň jeden slušný člověk! Skoro mě až dojalo, když ohlásili Leonardovo jméno, začali jsme hned slavit a nestyděli jsme se za svou radost. Leonardo je prostě člověk, který nás nezklamal a konečně to někdo také i ocenil. :) ()

Maryinka

To, že tam bude hora reklam, jsem čekala. Že bude Chris Rock tak slabý, nudný a opakující, to už opravdu ne. Samozřejmě jsem ale ráda, že se na všechny poukázalo - černochy, asiaty, muslimské dívky, zneužívané dívky a muže, zneužívané děti, LGBT komunitu, oběti holokaustu, parazitování na slavných, životní prostředí, pracující děti, ekonomickou krizi, domácí vězení, válku na Ukrajině... normálně se začínám bát, že jsem na nějakou skupinu trpících zapomněla. Každopádně příště prosím rozšířit o chudinky zvířátka v potravinovém průmyslu, osoby nemocné AIDS, herce bez práce, asexuály, Indiány, schizofreniky, lidi postižené povodněmi, zoofily se syfilidou, kuřáky s rakovinou plic, lidi s nemocí motýlích křídel, cikány (eh, pardon - Romy, samozřejmě), muslimské uprchlíky, špatně placené astrology... Teď vážně - zajímá někoho z Akademie, moderátorů nebo herců vůbec filmové umění? P. S. Překladatelé na ČT Art neuvěřitelně perlili - parafrázuji: "Chile má sice konečně Oscara, ale my jich máme víc." "Oscara za vizuální efekty získává parta programátorů, která výjimečně vypadá dobře. - Omlouvám se, chtěl jsem říci, že Oscara získává parta programátorů, která jako vždy vypadá dobře." "Mad Max získává trojkorunu - Tomáši, co to je, trojkoruna? - Eehh... nech to raději plavat." "Tak tady František nám řekne, o kolikátého Rockyho se jedná, ale až si sundá sluchátka. - následuje minuta ticha, pak se ozve František: Pátý, ne... šestý, nebo... ehm..." "Pan Morricone neumí anglicky, takže se Františkovi asi bude těžko překládat, hahaha. - František: Asi jako dalším milionům neitalsky mluvících lidí." "Alicia Vikander byla v Dánské dívce skvělá, a to nejen proto, že tam se tam objevuje i nahá." Děkuji, pánové, za pobavení, jen se trochu obávám, jestli jste nemoderovali naposledy - tolik kontroverzních výroků jsem už dlouho v TV neslyšela. :D ()

Deywid

Katastrofálny Chris Rock....celý program postavený na Oscarsowhite....vráťte tam Ellen....pokiaľ ide o ocenených, tam ma potešili takmer všetci až na AGI...Miller si to zaslúžil viac.... ()

Yokolobuna

Bože můj Rock a jeho sušenky... Rock a jeho neustálé omílání toho samého dokola... nebyl nominován černoch haha, pojďmě z toho mít bžundu a vystavíme na tom 90 % všech fórů. Otravný moderátor a neustálé narážení na letošní kontroverzi tento jinak povedený ročník sráží k průměru. Škoda. 55 % ()

Hepy13

Oblíbenec Leo má konečně po právu svoji zlatonku, Michael Keaton po druhé za sebou v nejlepším filmu, nejlepší píseň jako před dvěma lety z Jamese Bonda, nejlepší animovaný film V Hlavě, opět od Pixaru, celkem šest vítězství pro Šílenýho Maxe (nebylo to v těch nejhlavnějších kategoriích) takže ok. S oceněnými konečně taky jednou spokojenost. Malé zklamání z toho, že best film nebyl Revenant, a nula vítězství pro Marťana. Za průser už bych označil moderátora Chrise Rocka a jeho narážky na diskriminaci černochů. Trapný, a absolutně nesouhlasim!!!! Oni skoro všichni ti černoši už prostě mají v sobě pocit že jsou neustále diskriminováni a cítí se ublížení, ačkoliv ( mluvim z vlastní zkušenosti) to tak není. No a ty ''experti'' kteří se starali v České televizi o překlad, a hlavně o informace, by strčil do kapsy kdejaký nachystaný filmový fanoušek. Otřesný! Např. nevědět kolikátý film o Rockym byl nominován, je málo z těch ''znalostí'' které nám predvedli. ()

Eterninox

Oceňované filmy a tvůrci (i jejich děkovné proslovy) excelentní, předpřipravené sestřihy pro jednotlivé segmenty velice kvalitní, nicméně samotná živá show celkem bída. Chris Rock mi přišel neuvěřitelně otravný, a vtípků o rasové kontroverzi bylo přespříliš už po třech minutách, ale bezmála celé tři hodiny se o ničem jiném nemluvilo. 50% ()