Spartakus

Spartacus

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Russell Metty

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone, Joanna Barnes, Woody Strode, Charles McGraw, John Hoyt, Tony Curtis, Richard Farnsworth, George Kennedy, Carey Loftin, Gordon Mitchell, Aron Kincaid, Robert Fuller, Brad Harris, Julian Vergov, Ted de Corsia, James Griffith, Nick Dennis, Chuck Roberson, Peter Brocco, Paul Lambert, Robert J. Wilke, Frederick Worlock, Dale Van Sickel, Kenner G. Kemp, Paul E. Burns, Gil Perkins, Jack Perkins, Robert F. Hoy, Betty Harford, Charles Horvath, Dayton Lummis, Sol Gorss, Carleton Young, Boyd 'Red' Morgan, John Daheim, Roy Engel, Chuck Hayward, Anthony Jochim, Seamon Glass, Dick Crockett, Buff Brady, Ken Terrell, Harold Goodwin, Duke Fishman, Wayne Heffley, Louise Vincent, Scott Seaton, Evelyn Rudie, Terence de Marney, Shari Lee Bernath, Chuck Courtney, Arthur Batanides, Leonard Penn, Harry Harvey Jr., Harvey Parry, Joe Canutt, Michael Masters, Eddie Parker, Paul Kruger, Wally Rose, George Robotham, Rudy Germane, Tom Steele, Paul Keast, Kay Stewart, Jack Grinnage, Logan Field, Craig Duncan, Lars Hensen, Joe Haworth, Vinton Hayworth, Peter Virgo, Will J. White, Larry Thor, David Armstrong, Pete Kellett, Jack Williams, Paul Baxley, Regis Parton, John Barton, Tony Dante

Neskutečně patetický sandálový velkofilm, ve kterém sice nenajdeme žádné božstva či mesiáše, o to více se nám však pokouší přiškrcený Kubrick (či snad producent) valit klíny do hlavy. Přeš veškerou monumentální standardizaci, a že jí je požehnaně, má tenhle otrok alespoň několik světlých a dramatických momentů, které stojí za archivaci. Pokud z hlavy vyženete ubíjející stopáž a velké množství kýčovitých výjevů plných slziček, zůstane vám několik kvalitních a povětšinou i dosti rozmáchlých scén a výteční herečtí představitelé, kteří se s římskou ctností vypořádali na jedničku.(31.5.2005)

Co jméno, to hvězda ! Nedovedete si představit, co to dělalo s diváky, když tento film přišel v 60 tých letech do kin. Beznadějně vyprodáno, lístky se musely kupovat týden dopředu ! Konečně přišel do socialistického Československa film bez ideologie, s báječnou výpravou, s historickým tématem římské doby (pro fajnšmekry), s herci o kterých jsme sice slyšeli, ale moc málo je na plátnech kin u nás viděli. Páni herci Kirk DOUGLAS (otec dnes populárního Michaela Douglase), Laurence OLIVIER, Charles LAUGHTON, Peter USTINOV aj., ti všichni podávali výkony na které se nezapomíná. Proč se divit ? Vždyť to je film z dílny slavného Stanleye KUBRICKA - a to je, pánové a dámy, značka 100% kvality.(10.10.2007)

Tak poslední sehnatelný Kubrick splněn. A opět jsem se bavil. Ač se zdá těch 3 a čtvrt hodiny úmorných, s pauzou to je jako nic. Navíc se opravdu ve filmu pořád něco děje a kupodivu i politické průpovídky římských politiků nenudí. A u některých záběrů si opět říkáte, jak on to ten Kubrick udělal? Sice to není taková dokonalá podívaná, jako třeba Pomeranč a Osvícení, ale z hlediska historických velkofilmů jde opravdu o veledílo. Díky Mistře, škoda, že už v rukávu nemáte schovaný žádný další kus. 7/10(27.1.2014)

Spartakus je typickým příkladem monumentálnosti. Epicky rozsáhlé scény, dlouhé dialogy i monology, gigantická výprava i rozsah akčních scén jsou věci, které musí ocenit každý. Po technické stránce není co vytknout, herecký ansámbl taktéž válí naplno. Avšak tam, kde Kubrick vždy bodoval ztrácí Spartakus dech. Zkoumání lidské mysli je odsunuto na samotný okraj, vypjatost a emočnost je ubíjena hollywoodskou limonádou a celý tento kolosální příběh prostě postrádá tu mrazivost a náboj. Nicméně to nemění nic na faktu, že Spartakus je parádní epická podívaná, kterou s přehledem stráví i neortodoxní fanoušek či laik. Je dobře, že si Kubrick vyzkoušel, jak to chodí v "moderním" Hollywoodu a taky je moc dobře, že se jim na to po Spartakovi vyprdnul a vrátil se ke své vlastní tvorbě... 4*(27.8.2014)

Více než 3 hodinový epos, který jsem na jedno zhlédnutí dát nezvládl. Ani ne tak proto, že by mě snímek nebavil. Spíše proto, že jsem měl čas na filmy pouze pouze po večerech a velmi rychle jsem dovedl usnout. Zoubek času si na filmu celkem znatelně smlsnul. Docela dost mi vadily šíleně vypadající kulisy. Naopak jsem snesl pohled na provedení válečných scén, které byly za celý film neuvěřitelné a celé dvě!!! Útěk otroků a střetnutí s přesilou. Co mi dále potěšilo ouška byly vybroušené a smysluplné dialogy. Páni herci také nebyli úplně nejmarnější. S výjimkou hlavního, kterému jsem nedovedl přijít na chuť. Celkově vzato, film není špatný. Během sledování jsem se sice nerozplynul blahem, ale koluje mi v krvi spokojenost. Tím spíše, když si mohu odškrtnout další povinnou četbu z pera mistra Kubricka.(16.10.2014)

• - Z historického eposu bylo vystřiženo 11 minut, čímž vznikla nová verže o délce 198 minut. Odstraněna byla především scéna, ve které sedí Marcus Licinius Crassus (Laurence Olivier) a Antoninus (Tony Curtis) v jedné vaně. Přes jemný náznak homosexuality se tehdy producenti nedokázali přenést. V roce 1991 Tony Curtis chybějící scénu nově nadaboval, za zesnulého Oliviera zaskočil hlasový doubler. Dále byly odstraněny zejména krvavé a násilné scény. (Zdroj: Premiere)
    (zdeny99)

• - Americký filmový institut zařadil v roce 2006 film na páté místo v seznamu Nejepičtějších podívaných. (Karlos80)

• - Úvod filmu, do doby než je Spartakus koupen do gladiátorské školy, natočil režisér Anthony Mann. Kvůli neshodám s Kirkem Douglasem a zaneprázdněnosti na filmu Cimarron a na přípravách filmu Cid z filmu odstoupil. (sud)