Spartakus

Spartacus

• slovenský

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Patetické, zdlouhavé a hudba poměrně vlezlá, monotónní. K divadelní scenerii přímoúměrné herecké výkony (tz. ano kvalitní). Zaujalo mě pár scén, povětšinou záběry na tábor otroků. Odysseou, Ol.vestou a Osvícením jsem si u Kubricka nasadila laťku holt vysoko. Něčím mi tento jeho kousek připomněl atmosféru české pohádky z padesátých let (třeba Sůl nad zlato). O půlku kratší stopáž a byla by to světová obdoba krásné pohádkové vyprávěnky. -Pomo, trefný komentář.(29.4.2015)

Spartacovo povstání můžeme vnímat buď po vzoru Jarmily Loukotkové jako zdravou protiotrockou zčásti tvůrčí revoluci, anebo pouze jako slepou barbarskou, neuvědomělou, plenící hrubou sílu, která mohla Římskému impériu pouze uškodit. Já sám bych byl zejména dnes silně žádostiv též druhé interpretace, ale u raného Kubricka (a vlastně do toho ani příliš kecat nemohl) se pragmatičtějšího pojetí dějin a života zatím nedočkáme. Proto nám tady vznikl film, který posláním i obsahem naprosto odpovídá koncepci hollywoodského velkofilmu let šedesátých. Co už ho odlišuje je řemeslná zručnost a neotřelost (vychutnání si "koupele" v polévce), jíž Kubrick "plýtvá" zcela v duchu hesla l'art pour l'art. Podobným nenáročným přístupem se "školil" v Zabíjení a znovu se ho pokusil vzkřísit u Osvícení. V každém případě, zaplať pánbůh za tento film i za skvělou roli Petera Ustinova.(29.4.2005)

Velmi milé překvapení. Naordinoval jsem si jako povinnou četbu dva historické velkofilmy, i když tento žánr nemám moc rád. Po afektovaném a patetickém Ben Hurovi, plném ochů a achů a hovorů ve světle luny na mne Spartacus zapůsobil jako balzám. Sice na nějaký ten patos přece jen někdy došlo, přesto tyto dva filmy dělí obrovská propast a zdá se nemožné, že vznikly jen rok po sobě. Jiskrné dialogy, vesměs velmi civilní herci, několik opravdu zajímavých a skvěle zahraných postav - nejvíc jsem si užil Petera Ustinova (Batiatus, majitel školy gladiátorů), který přímo geniálně ztvárnil podlézavého, bezpáteřního a ustrašeného zbabělce se všemi jeho nervovými tiky, mumláním a koktáním. Myslím, že si ten zážitek brzy zopakuji.(2.2.2009)

K historickým filmom som si doteraz nenašiel dostatočne kladný vzťah. Kubrickovho Spartaka ani za historický film nepovažujem. Je to bežný americký veľkofilm, ktorý veľmi voľne narába s historickými faktami, celú udalosť silne ideologizuje a mýtizuje, do deja zbytočne vnáša romantizujúce prvky a celé to podáva v úprave dobre stráviteľnej americkým filmovým divákom. Scenárista nedokázal trojhodinovú dĺžku naplniť príťažlivým dejom a vierohodnými dialógmi a tak ostávajú iba masové scény bez počítačového klonovania štatistov a záverečný boj, v ktorom sa štatistov nedostávalo. Veľmi slabé tri hviezdičky zohľadňujú dobu vzniku filmu, naplnenie vtedajších očakávaní a množstvo výborných hercov.(8.4.2012)

Spousta kohoutů na smetišti a takhle to dopadlo. Doufám, že si aspoň Kirk Douglas všechny ty nekonečné pasáže shromažďování, přesunů a proslovů užil, protože běžného diváka to tak po dvou hodinách opakujícího se kolovrátku přestane bavit. Jo, byly tam scény, při kterých mě šlo odlepit od televize ztěžka jako dálniční známku z předního skla, ale pak tam taky bylo ne zrovna málo míst, kdy jsem připomínal apatickou přísavku s prošlým záručákem.(8.4.2013)

• - V roce 2007 byla hláška "I am Spartacus" zvolena magazínem Premiere jako 64. nejlepší filmová hláška všech dob. (gogos)

• - Během natáčení dával Laurence Olivier rady Tonymu Curtisovi na zlepšení hereckých výkonů. Ten mu na oplátku dával tipy na zlepšení tělesné muskulatury. (gogos)

• - Několik kaskadérů se ve filmu objevilo i ve skutečných rolích jako gladiátoři, otroci v solných dolech či generálové v otrocké armádě. (gogos)