Spartakus

Spartacus

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Russell Metty

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone, Joanna Barnes, Woody Strode, Charles McGraw, John Hoyt, Tony Curtis, Richard Farnsworth, George Kennedy, Carey Loftin, Gordon Mitchell, Aron Kincaid, Robert Fuller, Brad Harris, Julian Vergov, Ted de Corsia, James Griffith, Nick Dennis, Chuck Roberson, Peter Brocco, Paul Lambert, Robert J. Wilke, Frederick Worlock, Dale Van Sickel, Kenner G. Kemp, Paul E. Burns, Gil Perkins, Jack Perkins, Robert F. Hoy, Betty Harford, Charles Horvath, Dayton Lummis, Sol Gorss, Carleton Young, Boyd 'Red' Morgan, John Daheim, Roy Engel, Chuck Hayward, Anthony Jochim, Seamon Glass, Dick Crockett, Buff Brady, Ken Terrell, Harold Goodwin, Duke Fishman, Wayne Heffley, Louise Vincent, Scott Seaton, Evelyn Rudie, Terence de Marney, Shari Lee Bernath, Chuck Courtney, Arthur Batanides, Leonard Penn, Harry Harvey Jr., Harvey Parry, Joe Canutt, Michael Masters, Eddie Parker, Paul Kruger, Wally Rose, George Robotham, Rudy Germane, Tom Steele, Paul Keast, Kay Stewart, Jack Grinnage, Logan Field, Craig Duncan, Lars Hensen, Joe Haworth, Vinton Hayworth, Peter Virgo, Will J. White, Larry Thor, David Armstrong, Pete Kellett, Jack Williams, Paul Baxley, Regis Parton, John Barton, Tony Dante, Aaron Saxon, Hallene Hill, Bill Catching, Jil Jarmyn, Bob Herron, Louie Elias

Nejlepší části filmu kupodivu nejsou scény se Spartakem (kterého ovšem Kirk Douglas zahrál více než dobře), ale ty, ve kterých se vyskytuje někdo z famózní trojice Olivier-Laughton-Ustinov a v nichž dochází převážně k mocenským hrátkám, což je mi rozhodně sympatičtější než patetické a leckdy nudné scény se Spartakem a jeho ženou. Od Kubricka bych čekal mnohem více (ale zase je pravda, že mu do toho kecalo víc lidí, než je zdrávo).(11.5.2009)

kubrick bol totalny perfekcionista, niektore sceny su neskutocne..je az neuveritelne pozorovat, ako sa kirk douglas ponasa so svojim synom.. rovnake gesta, totozne kvalitne herectvo. plne hodnotenie nastrbil zrejme cas, hlavne bojove sceny neposobia v dnesnej dobe dostatocne autenticky, ale aj tak, ide o vskutku vynimocne dielko.(5.7.2007)

Měl jsem tu čest vidět prodlouženou (198 min.) verzi. A musím říct, že zpočátku jsem se tohohle filmu bál hlavně kvůli stopáži. Totiž, není to tak dávno, co mně na jiném Kubrickově filmu vadila právě přemrštěná stopáž. Ale tady se to naštěstí nestalo. Ve Spartakovi má každá scéna své místo, své opodstatnění. Proto mě film vůbec nenudil. Navíc, Kirk Douglas touhle rolí má (alespoň u mě) zaručenou hereckou nesmrtelnost, Jean Simmons byla překrásná a Tony Curtis skvělý. Slavná scéna I'm Spartacus! zapůsobila přesně tak, jak měla. Mráz po zádech. Abych to neprodlužoval, Spartakus je jediným filmem, který se v mých očích může rovnat Benu Hurovi. Pokud chcete vidět historický epos, pusťte si jeden z těchto filmů.(3.2.2010)

• mat.ilda

Čas prověřil hodnotu tohoto výpravného historického filmu přetékajícího patosem, kýčovitými kulisovými scenériemi a husitským životním stylem, včetně Kirka Douglase, který byl na roli panice i gladiátora tak trochu za zenitem, zvlášť při mnohem nižší životnosti tehdejších obyvatel, beztak by mnoho vztyčených palců v cirku nespatřil, nu, i ten můj míří k zemi, což mě kvůli S. Kubrickovi mrzí dvojnásob.(24.5.2010)

Těžkotonážní historický film, s mnohaminutovou stopáží, minimálním prostorem pro bitvy, mírou patosu přesně na hranici únosnosti a vynikajícím Laurencem Olivierem v roli Crassa. Ačkoli by si film zasloužil zkrátit a Kirk Douglas pár hodin herectví, nejsem takový cynik, aby mě vytváření živé aleje na Via Appia svým způsobem nedojalo. Poctivý padesátkový Hollywood.(14.4.2012)

• - Roli Varinie mohla hrát Ingrid Bergman. (Kulmon)

• - První film od Kubricka s délkou 3 hodiny, tím druhým byl Barry Lyndon (1975). (Varan)

• - Jednu z nejpůsobivějších scén filmu, hrozivý nástup římské armády, nenatočil Kubrick, ale režisér druhého týmu ve Španělsku. (Hans.)