Spartakus

Spartacus

• slovenský

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Russell Metty

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone, Joanna Barnes, Woody Strode, Charles McGraw, John Hoyt, Tony Curtis, Richard Farnsworth, George Kennedy, Carey Loftin, Gordon Mitchell, Aron Kincaid, Robert Fuller, Brad Harris, Julian Vergov, Ted de Corsia, James Griffith, Nick Dennis, Chuck Roberson, Peter Brocco, Paul Lambert, Robert J. Wilke, Frederick Worlock, Dale Van Sickel, Kenner G. Kemp, Paul E. Burns, Gil Perkins, Jack Perkins, Robert F. Hoy, Betty Harford, Charles Horvath, Dayton Lummis, Sol Gorss, Carleton Young, Boyd 'Red' Morgan, John Daheim, Roy Engel, Chuck Hayward, Anthony Jochim, Seamon Glass, Dick Crockett, Buff Brady, Ken Terrell, Harold Goodwin, Duke Fishman, Wayne Heffley, Louise Vincent, Scott Seaton, Evelyn Rudie, Terence de Marney, Shari Lee Bernath, Chuck Courtney, Arthur Batanides, Leonard Penn, Harry Harvey Jr., Harvey Parry, Joe Canutt, Michael Masters, Eddie Parker, Paul Kruger, Wally Rose, George Robotham, Rudy Germane, Tom Steele, Paul Keast, Kay Stewart, Jack Grinnage, Logan Field, Craig Duncan, Lars Hensen

Asi nemůžu říct, že zklamání. Já to tak trochu čekal po-té, co příběh, díky nedávnému zhlédnutí nové verze, znám nazpaměť. Ale rozhodně bych to na novou verzi svádět nechtěl. 2 věci mě na tomto filmu udivily a zaujaly především. Tou první, a dalo by se říci v pozitivním smyslu, byl neuvěřitelný počet komparzistů. V jednu chvíli jich tam museli být snad desetitisíce. V dnešních filmech to vyřeší mohutným vizuálním efektem, ale v té době to muselo stát opravdu neuvěřitelné množství peněz a trpělivosti všechno to uhlídat, pokud to tedy nejsou skutečně dokonale se pohybující modely . Tou druhou je bohužel značná historická nepřesnost. Po zhlédnutí nové "televizní" verze, kde byly také značně zjednodušeny spartakovy cesty (kde to vypadalo, že nepřechází stovky a stovky kilometrů přes celý apeninský poloostrov, ale pouze několik málo desítek a kde dalším zjednoduššením bylo nedostatečně věrohodně vykreslené důvody počínání armády otroků chodit stále sem a tam přes celou Itálii). Těšil jsem se, že Kubrick si takovou příležitost nenechá ujít. Ale mýlil jsem se, on raději cesty sem a tam vynechal vůbec. Škoda. A abych jen nehanil. Hudba se mi nezdála příliš kvalitní, na to, že se jedná o velkofilm, ve kterém se skladatelé mohou v klidu vyřádit....o co to, jo ta chvála....herci jsou vybraní dokonale, bitvy (tedy spíš bitva) je udělaná skvěle. Je ohromně zmatená - a to je tentokrát opravdu chvála....a ještě něco: "Já nejsem Spartacus!"(9.5.2006)

Je poznat, že poslední slovo neměl Kubrick, samozřejmě se jedná o vynikající epický film, ale v porovnání s barry lyndonem, který v některých ohledech je podobný film je spartakus o trochu roztahanější a řekl bych více klasický, jako stylu Ben Hura. Charisma Kirka a Laurence Oliviera táhne film, bohužel se mi občas pletly obličeje jednotlivých římanů, takže chvílemi jsem ztrácel představu. Nevím co by Kubrick na filmu rád změnil, osobně si myslím, že film mohl být možná o půl hodiny kratší.(24.8.2011)

Veľkolepý výpravný historický film, v ktorom sa osamelý otrok s veľkým srdcom dá na dlhú cestu za slobodou, ktorá zmenila Rím. Vinikajúci historický film s plnou parádou, ktorý je robený s citom vo všetkých aspektoch. Čo sa týka Stanleyho Kubricka on sa k filmu dostal až neskôr na lobing Kirka Douglasa, ktorý už s ním zažil výbornú filmovú spoluprácu. Kubrick bol k filmu prizvaný dodatočne, myslím že po dvoch týždňoch, pretože produkcia Spartakusa nebola spokojná s pôvodným režisérom (on sa však zaslúžil o ten krátky úvod). Kubrick to našťastie vzal do svojich rúk a tým pádom film profitoval – vznikla nadčasová klasika ktorá pretrvá veky.(25.8.2007)

Spousta kohoutů na smetišti a takhle to dopadlo. Doufám, že si aspoň Kirk Douglas všechny ty nekonečné pasáže shromažďování, přesunů a proslovů užil, protože běžného diváka to tak po dvou hodinách opakujícího se kolovrátku přestane bavit. Jo, byly tam scény, při kterých mě šlo odlepit od televize ztěžka jako dálniční známku z předního skla, ale pak tam taky bylo ne zrovna málo míst, kdy jsem připomínal apatickou přísavku s prošlým záručákem.(8.4.2013)

Natočil to Kubrick, ale není to Kubrick. Co je to? Spartakus! Olivier opět předvádí nadstandartní herectví, Simmondsová je neodolatelná, Douglas je správňácký fešák nikoliv rebel a barbar a to je prostě chyba. Římané se běžně oslovují "gentleman" a spoustu dalších drobností, které ruší. Na bitvu divák čeká 150 minut a kdyby se při tom čekání alespoň divák dočkal nečeho zajímavého, ale ne, sleduje táhlou telenovelu. Scény z výcvikového centra gladiátorů byly zajímavé, ale rychle ukončené na úkor ...muckání :( Simmonsové s Douglasem to spolu sluší, ale od historického válečného velkofilmu chci trošku něco jiného. Nadhodnocovat jen kvůli tomu, že je to Kubrick nehodám. Nevadí mi, že se jedná o klasický hollywoodský velkofilm, ale vadí mi, že Kubrick ho natočil rutinně bez zajímavých nápadů a byť jen jediné kulervoucí scény. Vzhledem k očekávání, obrovské zklamání. Jediný Kubrickův film, který už si znovu nepustím. Není důvod. 65%(9.2.2015)

• - Několik kaskadérů se ve filmu objevilo i ve skutečných rolích jako gladiátoři, otroci v solných dolech či generálové v otrocké armádě. (gogos)

• - Stanley Kubrick film označil za své nejoblíbenější dílo. (Hans.)

• - Americký filmový institut zařadil v roce 2006 film na páté místo v seznamu Nejepičtějších podívaných. (Karlos80)