Spartakus

Spartacus

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Russell Metty

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone, Joanna Barnes, Woody Strode, Charles McGraw, John Hoyt, Tony Curtis, Richard Farnsworth, George Kennedy, Carey Loftin, Gordon Mitchell, Aron Kincaid, Robert Fuller, Brad Harris, Julian Vergov, Ted de Corsia, James Griffith, Nick Dennis, Chuck Roberson, Peter Brocco, Paul Lambert, Robert J. Wilke, Frederick Worlock, Dale Van Sickel, Kenner G. Kemp, Paul E. Burns, Gil Perkins, Jack Perkins, Robert F. Hoy, Betty Harford, Charles Horvath, Dayton Lummis, Sol Gorss, Carleton Young, Boyd 'Red' Morgan, John Daheim, Roy Engel, Chuck Hayward, Anthony Jochim, Seamon Glass, Dick Crockett, Buff Brady, Ken Terrell, Harold Goodwin, Duke Fishman, Wayne Heffley, Louise Vincent, Scott Seaton, Evelyn Rudie, Terence de Marney, Shari Lee Bernath, Chuck Courtney, Arthur Batanides, Leonard Penn, Harry Harvey Jr., Harvey Parry, Joe Canutt, Michael Masters, Eddie Parker, Paul Kruger, Wally Rose, George Robotham, Rudy Germane, Tom Steele, Paul Keast, Kay Stewart, Jack Grinnage, Logan Field, Craig Duncan, Lars Hensen, Joe Haworth, Vinton Hayworth, Peter Virgo, Will J. White, Larry Thor, David Armstrong, Pete Kellett, Jack Williams, Paul Baxley, Regis Parton, John Barton, Tony Dante
  • Ajantis

Naivně jsem očekával historický film, ale když se vypravěč rozhovořil o pohanské tyranidě Říma, diktátorech a strašlivé chorobě jménem otrokářství, tvrdě jsem dopadl na zem. Na druhou stranu co chtít po Římu, kde se mluví anglicky, že. S historii a reáliemi se nikdo příliš nepáral, téma Spartakova povstání je jen zastřešením pro unifikovanou hollywoodskou slátaninu, která by měla mít lehký nádech minulosti "tam někde za oceánem". Nevkusná romance, spousta dojemné hrdosti, patosu a žvástů o svobodě... Co na tom, že se na to nedá dívat, postavy jsou ploché a vůbec to pohromadě nefunguje. Chvílemi jsem měl silný pocit, že Spartakus pochází z východního bloku, protože takové nadšení pro budování komunismu, jaké projevují Spartakovi otroci, se hned tak nevidí. I když tu spoustu šťastných záběrů na chudé, ale o to více se milující rodiny bych milerád oželel. Rovněž je na filmu vidět, jak zoufale se nedostávalo peněz, směšná kreslená pozadí bijí do očí a celé to působí hrozně vidlácky - souboje připomínají podprůměrný LARP z doby husitské. Párkrát jsem se uchichtl u té komediální roviny filmu, ale to je z pozitiv vše.(28.4.2007)

Spartacovo povstání můžeme vnímat buď po vzoru Jarmily Loukotkové jako zdravou protiotrockou zčásti tvůrčí revoluci, anebo pouze jako slepou barbarskou, neuvědomělou, plenící hrubou sílu, která mohla Římskému impériu pouze uškodit. Já sám bych byl zejména dnes silně žádostiv též druhé interpretace, ale u raného Kubricka (a vlastně do toho ani příliš kecat nemohl) se pragmatičtějšího pojetí dějin a života zatím nedočkáme. Proto nám tady vznikl film, který posláním i obsahem naprosto odpovídá koncepci hollywoodského velkofilmu let šedesátých. Co už ho odlišuje je řemeslná zručnost a neotřelost (vychutnání si "koupele" v polévce), jíž Kubrick "plýtvá" zcela v duchu hesla l'art pour l'art. Podobným nenáročným přístupem se "školil" v Zabíjení a znovu se ho pokusil vzkřísit u Osvícení. V každém případě, zaplať pánbůh za tento film i za skvělou roli Petera Ustinova.(29.4.2005)

Po té, co se spartakovské legendy ujali Starzové, tato už nikdy nebude taková jako kdysi. To, čemu se tým deKnighta, Taperta, Donena a Raimiho věnoval čtyři roky, to tady bylo smeteno na jednu hromadu naprosto ledabyle. Douglasův Spartak je obyčejný hollywoodský hrdina bez bázně a hany a celé to de facto stojí a padá s hereckými exhibicemi Oliviera, Laughtona a Ustinova. Takže nakonec jediný, koho jsem skutečně ocenila, byl Herbert Lom. A Jean Simmons už v životě nechci vidět.(6.3.2012)

[6/10] (Bryna Universal) (Technicolor /// Produkce: Kirk Douglas /// Scénář: Dalton Trumbo podle románu Howarda Fasta /// Kamera: Russell Metty /// Hudba: Alex North /// Oscar: Peter Ustinov (herec ve vedlejší roli), Alexander Golitzen, Eric Orbom, Russell A. Gausman, Julia Heron (výprava), Russell Metty (kamera), Valles, Bill Thomas (kostýmy) /// Nominace na Oscara: Robert Lawrence (střih), Alex North (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](26.8.2010)

• mat.ilda

Čas prověřil hodnotu tohoto výpravného historického filmu přetékajícího patosem, kýčovitými kulisovými scenériemi a husitským životním stylem, včetně Kirka Douglase, který byl na roli panice i gladiátora tak trochu za zenitem, zvlášť při mnohem nižší životnosti tehdejších obyvatel, beztak by mnoho vztyčených palců v cirku nespatřil, nu, i ten můj míří k zemi, což mě kvůli S. Kubrickovi mrzí dvojnásob.(24.5.2010)

• - První film od Kubricka s délkou 3 hodiny, tím druhým byl Barry Lyndon (1975). (Varan)

• - Úvod filmu, do doby než je Spartakus koupen do gladiátorské školy, natočil režisér Anthony Mann. Kvůli neshodám s Kirkem Douglasem a zaneprázdněnosti na filmu Cimarron a na přípravách filmu Cid z filmu odstoupil. (sud)

• - Film se natáčel 167 dní, v době od 27. ledna do 12. července1959. Natáčelo se ve Španělsku a ve státě USA – Kalifornie. (Kulmon)