Spartakus

Spartacus

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Russell Metty

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone, Joanna Barnes, Woody Strode, Charles McGraw, John Hoyt, Tony Curtis, Richard Farnsworth, George Kennedy, Carey Loftin, Gordon Mitchell, Aron Kincaid, Robert Fuller, Brad Harris, Julian Vergov, Ted de Corsia, James Griffith, Nick Dennis, Chuck Roberson, Peter Brocco, Paul Lambert, Robert J. Wilke, Frederick Worlock, Dale Van Sickel, Kenner G. Kemp, Paul E. Burns, Gil Perkins, Jack Perkins, Robert F. Hoy, Betty Harford, Charles Horvath, Dayton Lummis, Sol Gorss, Carleton Young, Boyd 'Red' Morgan, John Daheim, Roy Engel, Chuck Hayward, Anthony Jochim, Seamon Glass, Dick Crockett, Buff Brady, Ken Terrell, Harold Goodwin, Duke Fishman, Wayne Heffley, Louise Vincent, Scott Seaton, Evelyn Rudie, Terence de Marney, Shari Lee Bernath, Chuck Courtney, Arthur Batanides, Leonard Penn, Harry Harvey Jr., Harvey Parry, Joe Canutt, Michael Masters, Eddie Parker, Paul Kruger, Wally Rose, George Robotham, Rudy Germane, Tom Steele, Paul Keast, Kay Stewart, Jack Grinnage, Logan Field, Craig Duncan, Lars Hensen, Joe Haworth, Vinton Hayworth, Peter Virgo, Will J. White, Larry Thor, David Armstrong, Pete Kellett, Jack Williams
  • Vodnářka

Strašně nerada dávám Kubrickovi dvě hvězdičky. Snad je to mou averzí k historickým filmům, která den ode dne stoupá, ale ať jsou postavy a vztahy mezi nimi vykresleny sebelíp, tři hodiny dívat se na otroky a Římany kolem nich nezvládám. Snad se na něj podívám s časovým odstupem a řeknu si, jak je to úžasný film a jak je antický Řím zajímavé období. Snad.(10.4.2011)

,,JA SOM SPARTAKUS!..." __ Vo svojej dobe jeden z najdrahších filmov tých čias s Kirkom Douglasom, pre ktorého je postava vodcu otrokov bezpochyby najslávnejšou a najikonickejšou rolou v kariére a ktorá je pre mňa synonymom pri vybavení si mena tohto herca. Následne treba vyzdvihnúť svižnú úlohu Petera Ustinova ako Lentula Batiata, ktorého prerod z pohŕdavého majiteľa gladiátorskej školy na pomáhajúceho neškodného dobráka mu zaslúžene priniesla Oscara. Súboj s Drabom, útek gladiátorov a predchádzajúcu scénu, kedy Spartakus utopí Marcelussa (Charles McGraw) v hrnci s gulášom rafinovane zaváňajúcu čiernym humorom môžem vidieť kedykoľvek bez straty záujmu. Davové scény sú doteraz veľkolepé a oscarová kamera Russella Mettyho (neoficiálne však samotného Kubricka) vie skvelo umocniť viacero obrazov, vrátane ústrednej bitky medzi otrokmi a rímskymi légiami, ktorou sa dokonca inšpiroval aj Gibson pri realizácii ,,Statočného srdca". Trocha neortodoxná hudba jazzmana Alexa Northa patrí medzi moje najobľúbenejšie soundtracky.(26.10.2007)

Nejlepší části filmu kupodivu nejsou scény se Spartakem (kterého ovšem Kirk Douglas zahrál více než dobře), ale ty, ve kterých se vyskytuje někdo z famózní trojice Olivier-Laughton-Ustinov a v nichž dochází převážně k mocenským hrátkám, což je mi rozhodně sympatičtější než patetické a leckdy nudné scény se Spartakem a jeho ženou. Od Kubricka bych čekal mnohem více (ale zase je pravda, že mu do toho kecalo víc lidí, než je zdrávo).(11.5.2009)

Spousta kohoutů na smetišti a takhle to dopadlo. Doufám, že si aspoň Kirk Douglas všechny ty nekonečné pasáže shromažďování, přesunů a proslovů užil, protože běžného diváka to tak po dvou hodinách opakujícího se kolovrátku přestane bavit. Jo, byly tam scény, při kterých mě šlo odlepit od televize ztěžka jako dálniční známku z předního skla, ale pak tam taky bylo ne zrovna málo míst, kdy jsem připomínal apatickou přísavku s prošlým záručákem.(8.4.2013)

Tak jsem si doplnil u tuhle velkolepou hollywoodskou klasiku. Člověk by ani neřekl, že to je od Stanleyho Kubricka. Kirk Douglas je v roli Spartaka přímo úchvatný. Nabízí se i srovnání se seriálem, který je dost odlišný. Vadila mi dlouhá stopáž a místy moc pomalé tempo. Akce je sice dobrá, ale je jí tam málo. Člověk ale musí ocenit velikost celého filmu. Na svou dobu určitě super a Oscary si jednoznačně zaslouží. Dnes už se takové filmy netočí... "Udeř mě!"(1.12.2018)

• - Při zápasech gladiátorů je zvukový záznam pořízen z fotbalového utkání Notre dame a Michigan State v říjnu 1959. (Sinecod)

• - Závěrečná bitva otroků byla původně prokládána scénami porodu Variniina (Jean Simmons) dítěte, aby vznikl kontrast zániku a zrodu. Později pro větší plynulost děje bylo od nápadu upuštěno. (gogos)

• - Pro restaurovanou verzi z roku 1991 bylo potřeba namluvit některé věty za Laurence Oliviera. Vdova Joan Plowright si vzpomněla, že ho velmi dobře napodobil Anthony Hopkins a ten se toho ujal. Tvůrci mu za to poděkovali v závěrečných titulcích. (Kulmon)