Reklama

Reklama

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Hrají:

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, (více)
(další profese)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary. Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (332)

tron 

všechny recenze uživatele

Kubricka mám rád (2001: Vesmírna odysea, Osvietenie, Olovená vesta), ale Spartakus ma nebavil. Jasné, treba brať do úvahy dávny rok výroby 1960. V tej dobe museli byť neuveriteľné hlavne masové bojové scény. Tie zaujmú ešte i v roku 2017, pretože je jasné, že nevznikali v počítačoch, ale že ten šialený magor naozaj pred kameru nahnal stovky a stovky štatistov. Pri scéne so zapálenými stohmi slamy som len krútil hlavou a hovoril som si, že musel byť zázrak, keď pri nakrúcaní nezomrel žiadny kaskadér. Každopádne, čo sa príbehu týka, bol som prekvapený, že je pod tým podpísaný niekto tak neortodoxný, ako Kubrick. Nie je to totiž nijako šokujúce, poburujúce, škandalózne, ani kontroverzné. Vlastne mi to prišlo ako veľmi konzervatívny, miestami až zaliečavý film. Čo je u Kubricka v podstate až abnormálne. Kirk Douglas sa mi v úlohe nepáčil. A je to dlhé ako krava v harmonike. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Spartacovo povstání můžeme vnímat buď po vzoru Jarmily Loukotkové jako zdravou protiotrockou zčásti tvůrčí revoluci, anebo pouze jako slepou barbarskou, neuvědomělou, plenící hrubou sílu, která mohla Římskému impériu pouze uškodit. Já sám bych byl zejména dnes silně žádostiv též druhé interpretace, ale u raného Kubricka (a vlastně do toho ani příliš kecat nemohl) se pragmatičtějšího pojetí dějin a života zatím nedočkáme. Proto nám tady vznikl film, který posláním i obsahem naprosto odpovídá koncepci hollywoodského velkofilmu let šedesátých. Co už ho odlišuje je řemeslná zručnost a neotřelost (vychutnání si "koupele" v polévce), jíž Kubrick "plýtvá" zcela v duchu hesla l'art pour l'art. Podobným nenáročným přístupem se "školil" v Zabíjení a znovu se ho pokusil vzkřísit u Osvícení. V každém případě, zaplať pánbůh za tento film i za skvělou roli Petera Ustinova. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Kubrickuv krapet slabsi film, ale mezi historickejma velkofilmama se jedna o jeden z nejlepsich. Problem je, ze film delal Kubrick na zakazku, tudiz asi vsechno nebylo podle jeho predstav. Dej filmu je hodne zajimavej a nektere zabery jsou fakt monumentalni, hlavne co se tyce armady otroku, takove obri armade se ani dnes moc armad ve filmu nevyrovna. Problem je nekolik zbytecne ukecanejch a nekolik zbytecne dojemnech scen, ne ze by pusobily nejak navic, ale vypustit by se dali (Spousta scen z prvni hodiny a pak nektere z posledni pul hodiny.) a film by se tak dal zkratit na prijatelnejsi stopaz, i kdyz ani pri trech hodinach jsem se prakticky nenudil. Herci jsou vyborni, jedinou vytku mam ke Kirkovi Douglasovi, prislo mi, ze nemel potrebne charisma, takze sceny, kdy mluvi jako kdyby vsechno znal a veli tisicum lidi nepusobi zrovna verohodne a pak samotnej duvod jeho povstani je taky dost prehnanej. Dal taky zamrzi minimum souboju, bitva tu je prakticky jen jedna a ani ta nema moc prostoru a souboje gladiatoru tu vlasne nejsou, az na tri variace na ne. V tomhle je Gladiator o moc lepsi, ale zas jsou ve Spartakovi poutavejsi ty intriky Rima. Taky me dost stvala hudba, sice mela misty svetle momenty, ale jinak to byla takova ta klasicka hudba ze starejch historickejch filmu a tu moc nemusim. Ac se jedna v Kubrickovo filmografii o slabsi dilo, stejne to je na 5*. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Takhle přesně jsi představuji historický velkofilm se vším všudy. Megalomanská výprava, excelentní herecké výkony v čele se Spartakem Kirkem Douglasem, báječná hudba, kamera a pod vším podepsán, kdo jiný než legendární Stanley Kubrick. I když snímek na někoho po těch téměř 50 letech může působit poněkud zastarale, tak se mu nedá upřít neoddiskutovatelná kvalita. Akorát škoda, že snímek neobdržel více Zlatých sošek. Zkrátka základní stavební kámen všech historických velkofilmů s velmi emocionálním koncem....... ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Neskutečně patetický sandálový velkofilm, ve kterém sice nenajdeme žádné božstva či mesiáše, o to více se nám však pokouší přiškrcený Kubrick (či snad producent) valit klíny do hlavy. Přeš veškerou monumentální standardizaci, a že jí je požehnaně, má tenhle otrok alespoň několik světlých a dramatických momentů, které stojí za archivaci. Pokud z hlavy vyženete ubíjející stopáž a velké množství kýčovitých výjevů plných slziček, zůstane vám několik kvalitních a povětšinou i dosti rozmáchlých scén a výteční herečtí představitelé, kteří se s římskou ctností vypořádali na jedničku. ()

Galerie (146)

Zajímavosti (51)

  • V roce 2007 byla hláška "I am Spartacus" zvolena magazínem Premiere jako 64. nejlepší filmová hláška všech dob. (gogos)
  • Režisér Stanley Kubrick stále nebyl spokojen s kamerovou prací Russella Mettyho, proto hodně scén nakameroval sám. Mettymu to nakonec ani tak nevadilo, poněvadž získal za tento film Oscara. (sud)
  • Z historického eposu bylo vystřiženo 11 minut, čímž vznikla nová verže o délce 198 minut. Odstraněna byla především scéna, ve které sedí Marcus Licinius Crassus (Laurence Olivier) a Antoninus (Tony Curtis) v jedné vaně. Přes jemný náznak homosexuality se tehdy producenti nedokázali přenést. V roce 1991 Tony Curtis chybějící scénu nově nadaboval, za zesnulého Oliviera zaskočil hlasový doubler. Dále byly odstraněny zejména krvavé a násilné scény. (Zdroj: Premiere)
    (zdeny99)

Reklama

Reklama