Spartakus

Spartacus

• slovenský

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Klasická sandálovka, které toho Kubrick mnoho přinést nemohl. Kirk Douglas jako zidealizovaný, věčně se usmívající a stárnoucí vůdce vzpoury mi v tomto filmu jaksi neseděl. Na Spartakovi bohužel již zapracoval čas. V ostrém kontrastu s o rok starším Benem Hurem, se kterým si sice čas taky pohrál, ale který je myšlenkově a epicky mnohem hlubší. K mému průměrnému hodnocení ale možná přispívá fakt, že jsem první třetinu snímku neviděl. P.S.: Když si pročítám komentáře ostatních uživatelů, tak jsem nucen přiznat, že je chyba asi na mé straně. Dám Spartakovi ještě jednu šanci. (559.)(22.5.2010)

Měl jsem tu čest vidět prodlouženou (198 min.) verzi. A musím říct, že zpočátku jsem se tohohle filmu bál hlavně kvůli stopáži. Totiž, není to tak dávno, co mně na jiném Kubrickově filmu vadila právě přemrštěná stopáž. Ale tady se to naštěstí nestalo. Ve Spartakovi má každá scéna své místo, své opodstatnění. Proto mě film vůbec nenudil. Navíc, Kirk Douglas touhle rolí má (alespoň u mě) zaručenou hereckou nesmrtelnost, Jean Simmons byla překrásná a Tony Curtis skvělý. Slavná scéna I'm Spartacus! zapůsobila přesně tak, jak měla. Mráz po zádech. Abych to neprodlužoval, Spartakus je jediným filmem, který se v mých očích může rovnat Benu Hurovi. Pokud chcete vidět historický epos, pusťte si jeden z těchto filmů.(3.2.2010)

• Ajantis

Naivně jsem očekával historický film, ale když se vypravěč rozhovořil o pohanské tyranidě Říma, diktátorech a strašlivé chorobě jménem otrokářství, tvrdě jsem dopadl na zem. Na druhou stranu co chtít po Římu, kde se mluví anglicky, že. S historii a reáliemi se nikdo příliš nepáral, téma Spartakova povstání je jen zastřešením pro unifikovanou hollywoodskou slátaninu, která by měla mít lehký nádech minulosti "tam někde za oceánem". Nevkusná romance, spousta dojemné hrdosti, patosu a žvástů o svobodě... Co na tom, že se na to nedá dívat, postavy jsou ploché a vůbec to pohromadě nefunguje. Chvílemi jsem měl silný pocit, že Spartakus pochází z východního bloku, protože takové nadšení pro budování komunismu, jaké projevují Spartakovi otroci, se hned tak nevidí. I když tu spoustu šťastných záběrů na chudé, ale o to více se milující rodiny bych milerád oželel. Rovněž je na filmu vidět, jak zoufale se nedostávalo peněz, směšná kreslená pozadí bijí do očí a celé to působí hrozně vidlácky - souboje připomínají podprůměrný LARP z doby husitské. Párkrát jsem se uchichtl u té komediální roviny filmu, ale to je z pozitiv vše.(28.4.2007)

Spartakus je prvotřídní a megalomansky pojatý velkofilm s působivou cestou hrdiny, s kterým nelze nesympatizovat, parádními bitvami, emocionálními momenty a tisíci komparzisty, ale mám s ním jeden problém. Kubrick režijní mistr a génius samozřejmě je, ale měl se rozhodnout, zda chce tento film obsáhnout komplexně a historicky věrohodně, nebo jako životopis jednoho velkého člověka a nikoliv balancovat mezi tím. Historie je trochu zkratkovitá, nebo vyprávěna jednostranně prostřednictvím jediné postavy (viz druhá možnost) a pak jsou tady politické vsuvky, které jsou o poznání méně zajímavé, natahují stopáž do monstrózních rozměrů (198 min verze) a zejména poslední půlhodina po závěrečné bitvě už fakt nudí. Osobně na dějinách nelpím a jejich zjednodušenost mi vůbec nevadí, jen nechápu proč do velkofilmu s tak excelentním vzestupem (první hodina) cpát i neatraktivní politické linie a podobné natahovačky (např. zdlouhavé dialogy, kdy se neděje nic na pozadí). 7/10(11.4.2009)

• mat.ilda

Čas prověřil hodnotu tohoto výpravného historického filmu přetékajícího patosem, kýčovitými kulisovými scenériemi a husitským životním stylem, včetně Kirka Douglase, který byl na roli panice i gladiátora tak trochu za zenitem, zvlášť při mnohem nižší životnosti tehdejších obyvatel, beztak by mnoho vztyčených palců v cirku nespatřil, nu, i ten můj míří k zemi, což mě kvůli S. Kubrickovi mrzí dvojnásob.(24.5.2010)

• - Kirk Douglas pro film získal tolik slavných tváří tak, že každé z hvězd ukázal jiný scénář, ve kterém byla jeho postava zvýrazněna. (Karlos80)

• - Stanley Kubrick chtěl během natáčení filmu několikrát upravit různé scény, ale nemohl, protože Kirk Douglas film produkoval a řídil výrobu a měl tedy hlavní slovo. Po natáčení Kubrick prohlásil, že už nechce točit film, kde nebude mít právo posledního střihu. (Witta)

• - George Kennedy, později slavný oscarový herec, si svůj debut odbyl právě zde, coby jeden z otroků vykřikující slavné: "I am Spartacus!" (Karlos80)