Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

Tydlidáš

7/10 - Jeden z nejlepších historických filmů vůbec. Kubrickova režie je rozhodně suprová a i Kirk Douglas je dosazenej na Spartakuv post víc než precizně. Atmosféra v některých scénách a hlavně v závěru filmu je velice srdcechytající tak jako hudební melodie při romantických scénách Spartakuse a jeho mladý. 184 minutová stopáž je možná trošku náročnější, ale u tohodle filmu se to podle mýho dá zvládnout.... ()

Paity

Velkolepá legenda, která by ani nemusela mít komentář, protože ten se prostě jeví jako zbytečný. V každém případě neuvěřitelně velkolepě zpracované historické drama líčící "lopotu" Spartakuse, co by otroka, který se chce vzepřít osudu a také se mu to podaří, i když se spatným výsledkem, Zapomeňte na počítačové triky, tohle to byla realita, kde voják je voják a ne nějaký pixel. ()

Scevola

Historicky velkofilm tak typicke pre toto obdobie. Kirkovi Doublasovi sa podarilo dat dokopy kopec najznamejsich hercov vtedajsej doby a musim uznat ze toto je ta najsilnejsia stranka filmu. Pacili sa mi najma "patricij" Laurence Olivier, povabna Jean Simmons a samozrejme Spartacus Kirk. Na druhu stranu najvyssie hodnotenie nedavam najma kvoli nudnym poslednych 25 minutam a takisto ze "historicka" cast bola prisposobena. 8/10 ()

Francek72

Spartakus bol moje prvé rande s geniálnym Stanleym Kubrickom.A musím povedať,že tie ďalšie,ktoré postupne nasledovali v ďalších rokoch môjho filmového dozrievania,sa mu už nevyrovnali.Spartakus pre mňa, možno z nostalgie,navždy zostane nielen najlepším réžijným počinom Stanleyho Kubricka,ale aj jedným z mojich najobľúbenejších filmov vôbec.Herecké kvarteto Douglas-Curtis-Olivier-Ustinov dáva tomuto famóznemu historickému veľdielu punc čírej dokonalosti,pri ktorého sledovaní už roky krochkám blahom. ()

Ezekiel1

Jak už tak trochu pomalu bývá tradicí, tak skoro vždy po skončení filmu od Stanleyho Kubricka váhám u plného hodnocení. Příběh bych rozdělil do 2 polovin. Ta první je o vzpouře a zdá se mi kupodivu slabší....druhá část to je Kubrick, kterého poznávám a mám rád. Vynikající je především charakteristika jednotlivých postav v ději. Jestli se tento příběh takhle odehrál i ve skutečnosti těžko odhadovat, už kvůli duchaplnému závěru.:) Na každý pád je Spartakus vynikající historický velkofilm! ()

Ještěřák

Kvalitativně velmi nevyrovnaný film (kéž by se ke zvratu schylovalo déle), na kterém ty roky bohužel JDOU vidět. Skoro všechny scény s Ustinovem jsou ale velmi slušné. :-) ()

Wishkah

Nesmrtelná klasika všech sandálo-mečových filmů.Vynikající zpracování války otroků s nezapomenutelnými hereckými hvězdami před kamerou a slavnou hláškou :"Já jsem Spartakus." Vždycky když to vidím derou se mi slzy do očí. Jedním slovem velkolepé ()

Prochy38

Oscarový historický film s nezapomenutelným Kirkem Douglasem. Už se mi dlouho nestalo, že bych seděl tři hodiny na prdeli a prostě hleděl a hltat scénu za scénou (pardon za ten slovník). 95% ()

Bety88

Až skoro ke konci tohoto tříhodinového snímku, mi došlo, že už jsem to nejspíš viděla. A když tak brouzdám v paměti, tak mi muselo být tak osm devět let. No nechte školáka osamotě s televizí. Jednoduše se můj dobrý vkus od malička nezapře:) ()

Lionheart

Moc dlouhé, utahané, patetické... Prostě kdyby to Kubrick zkrátil min. o půl hodiny, bylo by to mnohem lepší. Nejlepším prvkem filmu byl Laurence Olivier - jeho Crassus byl nejsympatičtějším záporákem v dějinách kinematografie. ()

agass

Douglas, Olivier, Ustinov, Curtis, Simmons. Jedna hvězda vedle druhý v režii Stanleyho Kubricka. Přesto že Kubrick neměl právo posledního střihu, i tak natočil ve své době nadprůměrný snímek, který je považován za klasiku. Pozn.- Kirk Douglas byl tenkrát bedna jako prase. ()

Hanes88

Velice dlouhý, ale za to naprosto úžasný film. Na tu dobu, jak to všechno takhle dokázali dát dokupy, musím smeknout. Kirk Douglas a Jean Simmons skvělí a děj byl opravdu krásný. Po shlédnutí jsem byl opravdu nadšen. 95%. ()

derryl

Myslím, že je to velmi dobrý film, ale režisér Kubrik má ve své filmografii větší skvosty. I přes to nádherně komponovaný a vestavěný film. Děkuji, mistře. ()

Paldiny

Veľmi rozťahané a aj napriek tomu, že som videl 198 minútovú verziu mi chýbalo dôležité prepojenie medzi Spartakom otrokom a Spartakom veliteľom. Film má dva silné momenty, na aké si musí divák počkať do konca, zvyšok mi príde ako zákazková práca. Aspoň, že na výpravu je radosť pozerať. Som rád, že aj napriek úspechu sa Kubrick rozhodol kráčať vlastným smerom. Jeho pamätnejšia tvorba pre mňa začína odchodom z Hollywoodu * * * * * Asi ako väčšina, som videl ako prvú "kratšiu" verziu, ktorá sa od tej rozšírenej sa na pohľad príliš nelíši. Dve pridané scény krvavo obohacujú hromadné bitky (pôvodná verzia si vystačila s jednou useknutou rukou) a tretia patrí spoločnému kúpeľu Crassusa a Antoninusa. Ten šikovne sledujeme z pohľadu voyera spoza závesu, pričom v napätí čakáme, či okrem umývania chrbtu nedôjde aj na chúlostivejší akt. Upozornenie! Film začína hlučnou hudobnou predohrou, takže kľudne preskočte úvodných 8 minút. ()

Rozjimatel

Toto nie je typický Kubrick, skôr typický hollywoodsky historický veľkofilm, aj so zvyčajnými neduhmi. Je cítiť, že tu ešte Kubrick nemal svoju umeleckú slobodu, bol otrokom filmového štúdia (producenta). Pokiaľ ide o výpravu, kulisy sú pôsobivé, príbeh je tiež fajn, hraje tu niekoľko slávnych hercov, v tom nedostatky nie sú. Akonáhle ale príde k dialógom, nastupuje strašne otravný hollywoodsky pátos. Tvorcovia vkladajú Spartakovi do úst slová, ktoré by ani vo sne povedať nemohol, vystúpenia v senáte sú neprirodzene teatrálne, len aby bol americký mainstreamový divák spokojný. A hudba? Takýto veľkofilm si hádam zaslúži kvalitnejšiu hudbu, nie takúto tuctovú, priemernú. Ten primitívny, neustále opakovaný trojtónový motív ma prenasledoval ešte dlho po skončení filmu. ()

efko

Označenie "najnormálnejší film S. Kubricka" je v prípade celkom vhodné. Ťažko však možno v historickej dráme akou je Spartakus vyniknúť ten originálny a výnimočny Stanleyho režisérsky štýl, pre ktorý milujeme všetky jeho "nenormálne" filmy. Za pomoci tisícov komparzistov a pár skvelých hercov (Douglas, Ustinov, Curtis, Olivier) vytvoril zaujímavý výpravný film, ktorý by nemal újsť žiadnemu milovníkovi (hlavne starších) filmov. ()

Spectre

Spartakus je nádherný film, v ktorom síce nepoznáme rukopis majstra tak, ako v iných jeho filmoch, avšak to mu neuberá z jeho kvalít. Keby sa v dnešnej dobe točili takéto filmy (Spartakus, Ben-Hur .....), kde by bola kinematografia. Ide o skutočne dojímavý príbeh (žiadne lacné citové vydieranie) o vzbúrení otrokov, ktorý nekončí práve happyendom a citlivejší vnímavejší divák uroní nejednu slzu. To celé majstrovsky podané Kubrickovou réžiou, kamerou :-D, vynikajúcim hereckým obsadením, kvalitným scenárom a v neposlednom rade úžasnou hudbou Alexa Northa. Bez váhania jeden z najlepších filmov v rámci žánru. DOPLNENIE: Dilema Spartacus vs. Ben-Hur je hrozná :(. Myslím, že sa filmy ako také nedajú porovnávať (Rím je aj tam aj tam, avšak dej ako taký ide iným smerom). Každý kladie dôraz na niečo iné. Ben-Hur sa skôr dá porovnávať napr. s Desiatimi prikázaniami od DeMilla. ()

Bennyman

Na svoji dobu určitě nejlepší historický velkofilm. Dnes souboje působí trochu komicky, ale i přesto je to zažítek. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)