Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Autogram

Nezatajím, že gangsterské eposy nie sú mojou šálkou kávy. Rovnako ani tento, kde je každá scéna extrémne dlhá, natiahnutá až za okraj znesiteľnosti. Je to majstrovo dielo a tak to malo byť, no aj tak sa čudujem filmovým fajnšmekrom, že ich to až tak nadchýna. Rovnako ako vo Vtedy na západe ma zaujala iba hudba, ktorá je podmanivá oveľa viac ako samotný film. (23.2.2013) Keďže slovenská televízia tento dlhý film radšej rozdelila na dve 2-hodinové časti, tak k druhej polovici môžem vyhlásiť, že je lepšia ako prvá. Viac deja, viac akcie a nápaditých scén. Záverečná scéna vyzerala veľmi nádejne, ale nakoniec sa nič prevratné nekonalo a s podmazom skvelej hudby to uplynulo do prázdna. (1.3.2013) ()

Joe123

Tri a pol hodinový ráj násilia, krvi, lásky, priateľstva, emócií, zrád a všetko to krásne dopĺňa nádherná hudba od Morriconeho. Leone bol majster. Jeden z mojich obľúbených filmov. A hraje tam famózny DeNiro to už hovorí za všetko. Filmový skvost v každom smere. 100% ()

klima777

Život je sen a musíme se jím protrpět... 229 minut úctyhodné filmařiny, jakož i artistních a pseudoartistních momentů. Z hlediska věčnosti a kuřáka opia zřejmě nepodstatných... ()

Ichabod

229 minut je hodně, je to i dost na to aby se odvyprávěly ve třech časových úsecích osudy pěti až sedmi lidí. Místy chyběla dynamika. Bohužel není to takové terno jako Kmotr či jiné filmy. Herci ale super, hudba dokonalá, výprava bez chyb....režie meh. Tenkrát na západě si pomalé atmosférické vyprávění tak nějak umí prodat lépe. ()

LizianShaw

Poté co zemřel skladatel Ennio Morricone, o němž všichni tvrdí, že je legendární, jsem se podivil, že jsem s jeho hudbou viděl pouze Hateful Eight. Tak jsem se rozhodl to napravit. A byl jsem překvapený jak vypadal De Niro za mlada. Prvních 40 minut jsem byl dost zmatený, protože to byl pocit, jako bych se na to začal od půlky filmu. Je tam akce, všichni se střílejí, zabíjejí a prchají, ale vůbec jsem nevěděl proč. Pak naštěstí začaly flashbacky. Ty mě hodně bavily a všechno se začalo pomalu vysvětlovat. Škoda, že ze skoro 4 hodin zabíraly podstatně malou část. Hudba byla zajímavá, takovou dnes jen tak neuslyšíme. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 6.900, som mierne sklamaný. Určite má De Niro aj lepšie filmy. Toto bolo zdĺhavé a moc ma to nebavilo. Keby sa to skrátilo aspoň o polovicu možno by to bolo lepšie. Ale takto to na mňa nejaký veľký dojem nespravilo. 3* ()

Ludivitto

Děkuji všem, kteří Leonemu věřili a financovaliho...pomohli a zasloužili se o vznik filmového klenotu, na který nikdy nezapomenu. Všechny aspekty jsou dotaženy k dokonalosti, film plyne pomalu, ale i přesto by se dala hustá atmosféra krájet. Herci hrají jako o život, Morriconeho hudba se vrývá do paměti...co víc si přát? Jedinou výtkou je přílišná krátkost (jaký paradox při stopáži 227 minut), celému veledílu by jistě prospělo rozdělení do dvou filmů po třech hodinách. ()

Molir

Film, ktery cloveka na zacatku postupne pohlti a na konci vyplivne a on chudak nema nejmensi poneti, co si o tech skoro ctyrech hodinach ma myslet... do dokonalosti dotazena kompozice obrazu, kamera, provazanost s hudnbou, vypraveni pribehu... proste vse, co si clovek ve filmech libujici muze prat... ()

Specs

Hlášky: Max: - "Vypadáš dobře." Noodles: - "Ty vypadáš trochu líp." & Noodles: - "Už spoustu let jsem neměl v ruce pistoli. Nemám zrovna nejlepší oči. Třesou se mi ruce. A já bych vás nerad minul." & Noodles: - "Víte, pane ministře, já mám taky jeden příběh. Je trochu jednodušší než ten váš. Před mnoha lety jsem měl přítele. Udal jsem ho, abych mu zachránil život. A oni ho zabili. Jenže on to tak chtěl. Bylo to skvělý přátelství. Dopadlo to s ním špatně a špatně to dopadlo i se mnou." ()

Styxos

Po prvních 30 minutách promítání jsem toužil vzít do ruky nůžky, abych snímek o něco zkrátil. Po shlédnutí snímku však musím potvrdit, že každý záběr, každá minuta má v tomto díle své zasloužené místo, protože každá minuta, každý záběr dohromady tvoří jednoduchou filmovou slast, která se může zařadit po bok Kmotra, ale měřit se s ním nemůže a to i když má silnou atmosféru, krev teče proudem a De Niro (překvapivě!!!) kromě bouchačky za celých 227 minut vytáhne i něco jiného. Tenkrát v Americe je mistrovským dílem a posledním filmem režisérského boha Sergia Leoneho, který jako kdyby to při natáčení tušil, že tohle je naposledy, kdy sedí na režisérské stoličce. A vše vypadá podle toho. Herecké výkony, režie, příběh, atmosféra a báječná hudba Ennia Morriconeho, kterou si každý kdo tento snímek viděl bude pamatovat do konce života. Ano, Tenkrát v Americe je Leoneho mistrovským dílem, i přesto si však myslím, že měl tenkrát raději zůstat na západě a po boku hodného a zlého chytat pro pár dolarů navíc toho ošklivého__ k příští projekci filmu se chystám až za pár let, ono 227 minut člověka dosti vytíží :-) ()

Philoun1

Robert De Niro je nejspíš herec, který má nejvíce filmů tady v top 200 tak si tak trochu říkám jestli to není zvyk, filmy s ním bodovat nejvyšším hodnocením, což o to předvádí jako vždy výborný výkon, ale je to trochu stereotypní. Takže Tenkrát v Americe: dobrý film i když příliš dlouhý a ne úplně podle mého gusta. ()

VooDoom

Po skončení filmu jsem neměl slov. Skvělá hudba, příběh jak kvalitní víno, které se dá pít po dlouho dobu :) Nevěřil jsem,že vydržím celou stopáž 3hodiny a 48 minut. Opravdu výkon, mile rád se na tento film podívám znovu a znovu...Zasloužených pět hvězdiček... ()

Vercinix

Jak tak píši tento komentář za zvuků hudby závěrečných titulků, vzpomínám si jak jsem si na začátku říkal, že čtyřhodinový film odemě nemůže dostat víc jak tři hvězdičky. Ale musím říct: "stálo to za to"! ()

Jello Biafra

Gangsterská sága plná vynikajúcich hercov na čele s De Nirom a pod majstrovskou taktovkou Sergia Leoneho je dojemná a tak precízne natočená, že si zaslúži pevné miesto medzi najlepšími filmami histórie. ()

Liqid

Skvěle a detailně propracovaný film. Bohužel mi tam chybí jakési pouto mezi divákem a postavami které měl Kmotr. Ono se to moc s Kmotrem porovnat ani nedá. Tohle je příběhově geniální, ale chybí tomu jakékoliv emoce. Ačkoliv je film hooodně dlouhý, nezanechal ve mně prakticky žádno stopu. ()

venca163

Tenkrát v americe je pro mě bohužel trochu zklamání. Čekal jsem spíš něco ve stylu Scorseseho Casina a né tuhle utahanou srdcovku. Tentokrát budu nejdřív kritizovat (a až pak možná chválit=). Nejvíc filmu uškodil právě ten pověstný, dvanáct let promýšlený, scénář. Skoro 4 hodiny dlouhý film a třeba Joe Pesci tam má 2 scény, přičemž když se objeví po druhý, tak scéna slibuje, že on opět někdy v budoucnu vstoupí do děje, což se naprosto nepochopitelně nestane. Ale i krom toho jsem čekal daleko větší prokreslení postav, podsvětí a víc násilí. Místo toho mi přišlo, že zbytečně pořád rejža dával prostor De Nirovi, který mě teda (výjimečně) trochu vadil. Zase hrál takovýho přihlouplýho rapla, kterej moc nemluvil a spíš se jentak tvářil pořád. Zkrátka dost času jsem se bohužel nudil, přitom začátek sliboval slušný kus akce. Abych teda jen neprskal, tak musím říct, že se mi docela dost líbila ta "dětská" část. Zajímavý scény, některý se určitě stavěly hodiny (kvůli jednomu záběru na ulici plnou židů). To prostředí z první doby bylo ukázaný suprovně (hodně rekvizit - povozů - a tak =). Zkorumpovaný polda co chodí za děvkama ve službě a druhej gang, to sedělo mýmu gustu. A taky tam bylo dost sexu (v celym filmu), za to má u mě TvA malý plus! První část zkrátka super, korunovala jí skvělá scéna, kdy "mladej" ubodal šéfa tý druhý bandy. Zbylé dvě části byly o dost slabší.. Takhle dlouhej film a ono se pak už skoro nic nedělo. O nějakém "ukázkovém" podsvětí nemůže být ani řeč. V podstatě tam jen James Woods žvanil (více či méně kraviny) a De Niro čuměl. Bylo tam pár světlejších okamžiků, jako třeba scéna znásilnění v autě, ale takových bylo fakt málo. Pomyslnou shnilou třešničkou na dortu byla závěrečná pointa, divná, málo uvěřitelná a tudíž mě naprosto minula. Za mě jen slabší 4 hvězdy. (70%) ()

Norfice

Ještě nikdy mi neuběhly 4 hodiny tak rychle jako u tohoto filmu. Mám rád tyto filmy z prostředí staré Ameriky. Další Leoneho skvělá práce! Neuvěřitelné herecké výkony všech herců včetně Roberta De Nira zabalené do Morriconeho hudební nirvany. Děj mě opravdu překvapil a naprosto upoutal. Neuvěřitelné! ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration