Žár

(neoficiální název)
  • USA The Burning (více)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

J.Mayen

Skvělý táborový masakr, jinde jsem četl spoustu srovnání s Pátkem 13 a Sleepaway Camp, v zásadě, že tento je nejlepší, dal jsem na recenze,ale také jsem těch co si myslí, že Pátek 13 je jeden z nejlepších hororových subžánrů tohoto typu. Pěkné vraždy, gore relativně ušlo, až na příliš kečupovou krev a přehnané hraní občas,ale tim, že byl film brán se vší vážností, za to si u mě vysloužil plus, váhal jsem mezi 2 a 3,ale nakonec dám hodnocení lepší, přeci jenom v poslední době jsem musel z pár kravin co jsem viděl vystřízlivět a Burning mě tak trochu probralo. ()

DonBraso

Musím říct,že jsem se i bavil,přitom jsem i dokázal usnout u filmu:)To beru spíše na vrub pozdnícm nočním hodinám,přesto si dovolím tvrdit,že to mohlo odcejpat rychleji.Co mě nejvíc zaujalo byla hudba.Tady někdo sledoval hodně italskou tvorbu a podle mě film to zvedlo neskutečně.Pro mě samozřejmě bylo bonusem i hrající Laeh Ayres,kterou si pamatuju s Krvavýho sportu,což je moje srdcovka,ale Glazer byl stejně nejlepší,který mě vážně bavil jakmile se ukázal na plátně a díky němu ten roztahanej začátek v kempu byl snesitelný.Bohužel co je asi špatný na slasheru je to,že mě zabiják s nůžkama vůbec nebral.Nechápu dvě věci.Masky celkově nebyly špatný,což bylo znát v gore pasážích,tak proč nebyla vidět celá postava.Tohle inkognito vůbec na mě nezabralo.Pak přijde konec a víte proč.Jestli přejdu k vraždám,tak to byl prostě typický průměr,kdy jednou skvělé a dvakrát nic moc.Samozřejmě top byl vor,na tom se shodne každý.Vlastně jsem nějak dostal to,co jsem přesně dostal už od Pátku 13.Nejspíš se zde nedá moc co vymejšlet,ale kdybych tu měl vymakanější vraždy a né občas nepochopitelný věci s dobře pamatovatelnou postavou,ubrat na trochu zbytečném rádoby napětí,kdy s prvního pohledu sledujete oběť,tak jsem nadšen.Vlastně nejvíc jsem se lekl než bál,jak vyletěl ten pták z boudy,za to klobouček.70% ()

Zoltar78

Mám rád horory 80. let. Zejména pro slasher to byl zlatý věk, který odstartoval poněkud slavnější Friday the 13th. Tohle je sice jeho další klon, který člověka znalého podobných filmů ničím nepřekvapí, ale řemeslně tak dobře zvládnutý, že ho nelze nemít rád. Malebné prostředí letního tábora přímo vybízí k nějakému pěkně krvavému masakru :-). Hlavní slovo tentokrát mají zahradní nůžky. A protože je pod speciálními efekty podepsaný renomovaný Tom Savini, je jasné že o brutální mordy nebude nouze (scéna na voru vévodí). V malých rolích potěšili Fisher Stevens a Holly Hunter. ()

Nikolas__

Hixploitation je pro mě subžánr, který musí být nějak ozvláštněn, protože obsahově většinou nejde zrovna o nějak originální pecku. Pokud prostě není dobře natočen, nebo kvalitně zpracován, může jít lehce o fail. Tento subžánr může být na druhou stranu docela dějově zakroucen, asi snadněji než typicky třeba Home Invasion, které většinou nejde zpracovat obsahově nějak jinak. Hix teda samozřejmě může dopadnout mistrovsky (Ajovo Hills Have eyes), solidně (Wrong Turn), pohodově (High Lane), průměrně (Hatchet), špatně (Funhouse), anebo tragicky (Motel Hell), ale já osobně jsem skoro vždy rád za každý kousek. Mám prostě tento typ hororu rád. Tohle se do historie nezapíše, ale ostudu to neudělá - the burning je už jenom ve zkratce nehorázná vykrádačka první Friday the 13th (z předchozího roku!), která ale naštěstí funguje od začátku dokonce svojí atmosférou. Celý film by se tak dal popsat jen jako nadprůměr. Žádná velká pecka. Musím však ještě pochválit vzhled titulního záporáka, škoda že je vidět (spoiler) až úplně na konci. ()

Hannibal

Tak tyhle filmy,jsem žral na VHS 80" léta a slasher krásné vzpomínky na mládí toto jsem měl pod názvem popálený ,ačkoli to opravdu nejde srovnávat s Friday the 13th tak to bylo dobrý. ()

Miroslav.Zac

V osmdesátkách se natočila spousta originálních hororů, ale taky, bohužel, spousta jejich nevydařených kopií. Tohle je jedna z nich. ()

Pattrick

Průměrné, ba lehce podprůměrné. Na Slasher horůrek bylo dost nudných míst, pak přišly nějaké ty vyvražďovačky, jenže hnedka několik mrtvých najednou, ale zajímavé gore scény. Ničím mě to nepřekvapilo ()

baronGrga

Je to slasher, je to osmdesátkové, je to tradiční variace na kempovou řežbu. Na tyhle poměry je The burning dost zdařilý kousek, kterému Friday the 13th a veškeré jeho řemeslně chromé reinkarnace nesahají po kotníky. V tomhle subžánru jeden z těch povedenějších, v žánru hororovém jako takovém je to prostě osmdesátkový slasher. Nihil novi sub sole. ()

balstar007

Docela pěkný horor z 80 let. Pěkný děj a atmosféra. V některých okamžicích jsem se docela bál. Je to sice o něco slabší odvar než pátek třináctého ale stále to ještě ujde. Mě se to docela líbylo. Škoda že nevzniklo další pokračování na tento film. Určitě by se tím nic nezkazilo. 79%. ()

Martin29

Film by se dal rozdělit na 2 části část v kempu, která kromě několika náznaků nic nenabídne a část po výletu, která je naopak hodně dobrá. Vrah ujde (maska je hodně trapná, ale chápu, že v roce 1981 se lidé báli něčeho jiného než nyní) a nejspíše vlastní teleport jelikož nějak nechápu jak dokáže cestovat neslyšně a neviditelně tak jak cestuje navíc každý se dívá jeho směrem a světe div se nevidí ho. 6 z 10 za část po výletě, která je aspoň dostatečně krvavá a má co nabídnout. ()

pandakiller

Z nostalgie čtyři hvězdy. Je to výstavní camp slasher své doby. Dnes už asi neobstojí, ale svoje kouzlo pořád má. A hlavně mě pořád baví. Film chápu především jako druh zábavy. A je celkem jedno, jestli se jedná o film umělecký nebo amatérský - i umělecký film přece může člověka bavit. Pro hodnocení filmu je pro mne zásadní prioritou, jestli se mi film líbí, jestli mne baví a jestli si ho mám chuť pustit opakovaně. Teprve v druhém plánu hodnotím scénář, kameru, výpravu, herecké výkony a technické ztvárnění vůbec. Naopak originalita nebo nelogické chování postav jsou pro mne věci, které považuji za zcela podřadné. To jestli je film originální mohu sotva zcela objektivně posoudit, mohu jen říct, že jsem nic podobného neviděl, což neznamená, že nic podobného neexistuje. A o nelogičnosti chování postav snad už ani nemá cenu mluvit. Lidi se prostě často chovají divně a v krizových situacích to platí dvojnásob. Ve stressu nebo pod psychickou dekou uděláte takovou hovadinu, o jaké se nikomu ani nesnilo. A někdy stačí jenom se zamyslet a přestat dávat pozor. Lidé se chovají nelogicky pořád, stačí se podívat na večerní zprávy. To ale děcka, která tráví celý svůj život před monitortem počítače, sotva dokážou pochopit. Myslím, že právě v tomhle smyslu by měli být diváci k autorům trochu tolerantnější a prostě si říkat – možné je přece všechno, jo, ta kráva vleze vrahovi přímo do cesty, to já bych nikdy neudělal, ale možné je všechno. A ono je. Ve skutečnosti je opravdu možné všechno. Vzpomeňte na Jeffreyho Dahmera! Můj desátý příspěvek zde na fóru je trochu hlubokomyslnější, ale co. Stejně to asi nikdo číst nebude, tak jaképak s tim fraky. ()

BigJohn02

Přes nějaké ty nelogičnosti o řád lepší než Sleepaway Camp. Tom Savini se vyřádil... Sakra, teď vlastně nevím, jestli se to vůbec smí pochválit, když to produkoval Harvey Weinstein... ()